Науке и научне дисциплине > Други светски рат

Нацистички програм Lebensborn

<< < (2/2)

Ojler:

--- Цитат: Nebo  Децембар 13, 2018, 08:32:46 поподне ---Чуо сам за присилно регрутовање у партизанске, четничке, домобранске, бугарске и мађарске јединице, али нисам чуо да је било присилног регрутовања у немачку војску.

--- Крај цитата ---

Ја ћу испричати причу коју сам чуо од рођака.

Негде почетком деведесетих, претурајући по старим документима пронашао је војну књижицу Вермахта са сликом свог оца као младића од 17-18 година у немачкој униформи. Отац му се јако узрујао и објаснио да су га почетком 1945. године покупили Немци и присилно регрутовали. Био је наводно упућен на фронт у Чехословачку где је дочекао и крај рата. О томе је касније знала само најужа породица и цео догађај се није спомињао због страха од комунистичке власти. Отац је рођаку узео ту војну књижицу и од тада је никад више није видео. Пар година касније тај човек је умро, тако да нема више живих сведока целе те приче. Ради се иначе о српској породици, а све се дешавало у Босни, у Посавини.

Што кажу, пошто купио по то и продао :)

ДушанВучко:
Чешки играни филм из 2000те, "Der Lebensborn: Pramen života" ("Извор живота"),  са енглеским преводом...
https://www.youtube.com/v/4YcGy3TRQQA

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију