Науке и научне дисциплине > Српски средњи век

Серија „Немањићи - сјај и сенке”

<< < (51/53) > >>

Nebo:
Мислим да је и Немањино заточеништво у Цариграду јако јако лоше приказано. Сетимо се из извора да је Немања спроведен као ратни заробљеник кроз Цариград и да је народ био задивљен изгледом тог "варварина". Дакле, требало је Немању приказати као поносног и величанственог заточеника, док Нелевић у оној сцени са "пријатељем Димчом" (Комнином) изгледа као неки разбојник који се ценка са судијом око казне...

Exiled:

--- Цитат: Nebo  Август 27, 2020, 09:18:02 поподне ---То је тај неки западњачки приступ у кинематографској обради историјских догађаја, суво и хладно реалистички. Мени се више допада онај словенски, мешавина историје и мита, мало и надреално, религијски. Зато и написах како сам ја замислио филмско Немањино ослобођење из заточеништва.

--- Крај цитата ---
То је до укуса и не вриједи расправљати.А само мало да се вратим на циљ,дакле ако је циљ спектакл онда га тако и треба правити и третират али ако је циљ историја,заправо њен филмски одраз,онда би га требало свести на фактографију,не баш сувопарну и документарну али се просто држати реално и приземно. Ја бих радо опет гледо "ВукаКараџића",то је нешто што би ја подржо а тиче се историје.Ја некако мислим да је у тој серији све онако како је и приказано у тадашњој Србији,можда гријешим,једноставно такав ми осјећај...

нцп:
Све зависи којој циљној групи се обраћа сценариста, режисер и продуцент?

Ако се обраћају широким народним масама - може да прође.

Ако се обраћају образованијој публици - подбацили су!

Не могу све да набрајам.

Мени лично смета одсуство (готово потпуно) кадрова предела и историјских места Србије.

Пример супротан је серија "Мој рођак са села" - савршени кадрови природе и окружења.

Милина и лепота.
Редитељ Маринковић.

Врло је важно и ко је сниматељ.

Иначе, Британци су мајстори за епоху , па ако су ови наши хтели стварно нешто добро да одраде требало је да их ангажују за сарадњу на серији.

ДушанВучко:
Mени је боље друго гледање, јер сам у првом изгустирао примедбе, па сад не могу да се разочарам :)

ДушанВучко:

--- Цитат: на Црвeњском путу  Август 27, 2020, 11:04:08 поподне ---Све зависи којој циљној групи се обраћа сценариста, режисер и продуцент?

Ако се обраћају широким народним масама - може да прође.

Ако се обраћају образованијој публици - подбацили су!

Не могу све да набрајам.

Мени лично смета одсуство (готово потпуно) кадрова предела и историјских места Србије.

Пример супротан је серија "Мој рођак са села" - савршени кадрови природе и окружења.

Милина и лепота.
Редитељ Маринковић.

Врло је важно и ко је сниматељ.

Иначе, Британци су мајстори за епоху , па ако су ови наши хтели стварно нешто добро да одраде требало је да их ангажују за сарадњу на серији.

--- Крај цитата ---
Они су подбацили у смислу што су "смућкали" реализам, документарну компоненту у смислу приповедања историјских чињеница кроз сценарио и епику и добијамо конфузију (сладуњав банални документарни филм и играни филм кога "вуче уназад" приповедање)...У оспораваном филму "Бој на Косову" нисмо имали те ствари, јер није било потребе подучавати народ који је већ био упознат са битком на Косову, а овде је то грешка, требали су реалистичнији сценарио да направе, а они који се не би кроз ово упознали са дешавањима као кроз овај сценарио, подстакло би да то потраже, ако их то интересује...Не треба цар Византије или Стефан Немања да држе предавање из историје у серији (то може да се посредно одради, јер се подразумевају околности у којима неки лик из серије има дијалог са неким)...Ово је по мени неки микс едукативне серије и спектакла који не може да буде у истом контексту (координантни систем фали, али музика и костими су добри, као и одабир неких улога, а неких не...сценарио је можда ту подбацио, осим у неким споредним сценама)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију