Аутор Тема: Спахије  (Прочитано 4238 пута)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Спахије
« послато: Децембар 06, 2017, 10:45:15 пре подне »
Спахије су племство у рангу витеза, тешка коњица; највећи ранг који је хришћанин могао добити у Турској. Ко су били хришћани спахије, која је њихова улога и значај у српској историји?  :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Спахије
« Одговор #1 послато: Децембар 06, 2017, 04:43:53 поподне »
Спахије су племство у рангу витеза, тешка коњица; највећи ранг који је хришћанин могао добити у Турској. Ко су били хришћани спахије, која је њихова улога и значај у српској историји?  :)

Овај недавни археолошки проналазак је у том погледу занимљив:

https://www.academia.edu/31349013/%D0%9D%D0%B0%D0%B4%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BD%D0%B8_%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA_%D0%88%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%85%D0%B8%D1%98%D0%B5_%D1%81%D0%B0_%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%82%D0%B0_%D0%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B5_%D1%9B%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%A0%D1%83%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D1%83_Gravestone_%D0%BEf_%D0%88%D0%BEv%D0%B0n_spahija_from_locality_of_Djuras_cell_in_Rudnik
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Спахије
« Одговор #4 послато: Децембар 07, 2017, 03:57:15 поподне »
Налаз надгробника са Ђуриних ћелија, о коме је реч у Радичевићевом чланку који сам приложио, је чини ми се један од ретких (или можда једини) доказ постојања хришћана-спахија о којима иначе знамо из османлијских докумената. Такође, овај надгробник потиче из 17. века, што показује да су и у каснијем времену постојали хришћани-спахије, а не само непосредно након османлијског освајања Србије, што су раније неки аутори претпостављали.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Спахије
« Одговор #5 послато: Децембар 08, 2017, 12:18:44 поподне »
Налаз надгробника са Ђуриних ћелија, о коме је реч у Радичевићевом чланку који сам приложио, је чини ми се један од ретких (или можда једини) доказ постојања хришћана-спахија о којима иначе знамо из османлијских докумената. Такође, овај надгробник потиче из 17. века, што показује да су и у каснијем времену постојали хришћани-спахије, а не само непосредно након османлијског освајања Србије, што су раније неки аутори претпостављали.

Није баш једини, имају сачувани њихови печати те пар уговора:


Печат спахије Војина потписника Морачког збора.


спахија Драшко Поповић.

Занимљво је да се поједини хришћани-спахије јављају и у 18. и 19. вијеку.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Спахије
« Одговор #6 послато: Децембар 08, 2017, 06:56:34 поподне »
од 32 потписника Морачког збора, 14 су спахие
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Спахије
« Одговор #7 послато: Август 26, 2020, 06:43:29 поподне »
Овај недавни археолошки проналазак је у том погледу занимљив:

 
Цитат
У историјографији постоје и мишљења да спахије хришћани услед појачане исламизације нестају до половине 16. века и да су сви тимари од тада у рукама муслимана. То би значило да је термин спахија, који се у домаћим изворима и даље јавља, временом променио значење. Због недостатака других врста извора ово питање није довољно проучено.

 Ово је тачно умногоме.

 Гдје сам успио доћи до османских података, спахија Војин Поблаћанин није био тимарник, био је војнук. Нема доказа да је био лагатор (који су имали тимаре), јер њих у Поблаћу није било.
 Наравно "Поблаћанин" значи из нахије Поплад а не из села Поблаће како су неки писали, таквог села тада није било (пописи с краја 16 в.). Само село Поблаће је доста сјеверозападно од Поплада. Наравно у Попладу све тимаре су тада држали муслимани.

 Један други спахија којег сам нашао је био соколар. Но опет су дио система. Сами војнуци су често и били коњаници, неки и са оклопом.

 Тимари су давани свим старјешинама херцеговачких влаха 1533. а њихови тимари су били катуни којима су и сами већ били племенски надређени. Хришћани тимарлије су били често "ad-hoc" случајеви као код старјешина влаха гдје су сви они учињени дијелом османског војног система, што по попису 1477. нису били.
 С друге стране војнуци су били дио јасно организованог система. Њихове старјешине лагатори су имали углавном тимаре, мало веће од онога што је било типично за хришћане спахије.
 
 У то доба, крај 16., почетак 17. в. прави хришћани тимарници се углавном још срећу у Барчи. Од тога, најмање двојица су били лагатори.
« Последња измена: Август 26, 2020, 06:50:30 поподне Zor »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Спахије
« Одговор #8 послато: Август 27, 2020, 03:29:25 поподне »
У то доба, крај 16., почетак 17. в. прави хришћани тимарници се углавном још срећу у Барчи. Од тога, најмање двојица су били лагатори.

 А они сами су познији тимарници. Све до 1526. они су се налазили у хасовима санџакбега, султана, или у нечијем зеамету. Дакле није било тимарника у Барчи у 15. в. иако су имали као власи повлаштен статус још од 1455. Чак су 1485. и 1489. припадали хасу Зворничког санџакбега. И 1516. још су у хасу (овај пут султана). А од 1526. кад се јављају тимарници код њих већином су муслимани. Можда су се и зато најдуже одржали ту јер су касније почели, а имали су и доста муслиманских самплеменика тимарника.
« Последња измена: Август 27, 2020, 03:34:19 поподне Zor »

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Спахије
« Одговор #9 послато: Децембар 21, 2020, 11:23:46 поподне »

 Ово је тачно умногоме.

 Гдје сам успио доћи до османских података, спахија Војин Поблаћанин није био тимарник, био је војнук. Нема доказа да је био лагатор (који су имали тимаре), јер њих у Поблаћу није било.
 Наравно "Поблаћанин" значи из нахије Поплад а не из села Поблаће како су неки писали, таквог села тада није било (пописи с краја 16 в.). Само село Поблаће је доста сјеверозападно од Поплада. Наравно у Попладу све тимаре су тада држали муслимани.

 Један други спахија којег сам нашао је био соколар. Но опет су дио система. Сами војнуци су често и били коњаници, неки и са оклопом.

 Тимари су давани свим старјешинама херцеговачких влаха 1533. а њихови тимари су били катуни којима су и сами већ били племенски надређени. Хришћани тимарлије су били често "ad-hoc" случајеви као код старјешина влаха гдје су сви они учињени дијелом османског војног система, што по попису 1477. нису били.
 С друге стране војнуци су били дио јасно организованог система. Њихове старјешине лагатори су имали углавном тимаре, мало веће од онога што је било типично за хришћане спахије.
 
 У то доба, крај 16., почетак 17. в. прави хришћани тимарници се углавном још срећу у Барчи. Од тога, најмање двојица су били лагатори.

Дио из моје књиге: Прибој и околина, страна 10,: Нахија Поблатје (Поблаће) простирала се у предјелу ријеке Поблаћнице обухватајући сеоска насеља Пљеваља, Горажда, Вишеграда, укључујући село Оброво код Бијелог Поља. Име Поблатје није се сачувало, док је данас Поблаће село и предио око ријеке Поблаћнице, лјеве притоке Лима.
  Нахија Поблаће први пут се помиње у сумарном попису санџака Босна из 1468/69. године. У новом попису из 1475/77. године она је била дупло већа по броју сеоских насеља.
Из друге моје књиге: Храм у Поблаћу-Крајчиновићи, од Немањића до данас, страна, 86: ктитор Св. Тројице Пљеваљске, односно њене припрате која је саграђена 1592. године, био је Георгије монах Поблаћанин  са својим сином јеромонахом Ананијем и синовцем спахијом Војином. 

Ван мреже SinanZiric

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Спахије
« Одговор #10 послато: Децембар 23, 2020, 02:07:45 поподне »
Мој даљи рођак је био Хасан Паша Предојевић, он је ослобдио Бихаћ од Аустро-Угарске и Хрватске војске, он је имао тај чин Спахије

Значи могу и ја рећи да сам Спахија

хахахаххах

 ;D ;D ;D ;D ;D

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Спахије
« Одговор #11 послато: Децембар 23, 2020, 02:21:33 поподне »
    Добра тема. Ја сам у свом истраживању мога места наишао на запис патријарха Пајсија из 1641. године где помиње двојицу спахија Милоша и Стојка. Део који се односи на њих:
       
         И тада са нама беху поп Стефан јеромонах и спахије Милош и Стојко

Ван мреже SinanZiric

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Спахије
« Одговор #12 послато: Децембар 23, 2020, 02:37:30 поподне »
    Добра тема. Ја сам у свом истраживању мога места наишао на запис патријарха Пајсија из 1641. године где помиње двојицу спахија Милоша и Стојка. Део који се односи на њих:
       
         И тада са нама беху поп Стефан јеромонах и спахије Милош и Стојко

Није било обавезно мјењати име у Отоманском Царству, већ само вјеру, истина је да су каснији потомци узимали Арапско Перзијска имена док је царство још било у успону.

Ми смо за управника Београда имали људе из Анадолије који су практично имали грчка имена као што је био "Michael Cosses"
Хаджи Мустафа Паша је истио био Грк не могу да се сјетим које му је грчко име било.

Али ево нпр управник у Африци се звао "Georgios Kalkias Stravelakis" који је онда узео име Мустафа Хазнадар

Али рани српски дужносници царства су врло често имали Словенска имена која су мјењана.