Науке и научне дисциплине > Први светски рат

Пробој Солунског фронта

<< < (2/9) > >>

Nebo:
http://www.irishfest.rs/home/history/predavanja-istorija-lectures-history/

Nebo:
Након артиљеријског удара 14. септембра 1918. године, на данашњи датум пре једног столећа почео је пробој Солунског фронта битком код Доброг Поља у Македонији.

Србска војска потпомогнута француским трупама извршила је напад на бугарско-немачке линије. У наредне две седмице, бугарска војска је сасвим разбијена, а Бугарска 29. септембра капитулирала.

Amicus:
Пре неки дан баш читам неке мемоаре из дигиталне, тачније књигу Три силе притисле Србијицу, па пређох и преко једног дела где се помиње тај тренутак почетка пробоја Солунског фронта. Ево један интересантан пасус:

КРЕНУТО СВЕ Код нас дошли добровољци из Америке, преко десет хиљада, све Срби који су били тамо на раду — печалбари. Обучени, богати, све златни сатови, златно прстење на њима. Траже од команде: на бугарском фронту да буду. Они им кажу – хоће. Али нису дали Французи. Питам ја њих зашто и како су дошли. Тамо, каже, у Америци гуслари их навели, певају како Срби страдају и ратују...

Душан:
Прошле недеље обележено је стотину година од пробоја Солунског фронта. Ево пар фотографија из Грчке са обележавања.

Савезнички споменик у Поликастру








Прилаз војничком гробљу Зејтинлик у Солуну се реконструише




Споменик на Кајмакчалану






Поглед са Кајмакчалана




Ја сам овај скроз десно  ;)

Nebo:
Одличне слике, Душане. Свака част!

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију