Науке и научне дисциплине > Српски средњи век

Дечански катуни

<< < (2/6) > >>

Ojler:

--- Цитат: Nebo  Септембар 09, 2017, 11:58:56 поподне ---Међу власима катуна Сушичане (аутор их лоцира источно од Алтина, око Белог Дрима) има необичних имена:

Милош Нинетић и син му Болдовин, браћа Буцкат и Ненад и ђед њихов Трошан.
...

--- Крај цитата ---


Милош Нинетић, Капор а син му Болдовин а брат му Буцкат и Ненад а ђед им Трошан.

НиколаВук:
Неки источноромански и арбанашки антропоними које сам приметио међу горе наведеним именима:

-Бун (румунски bun - добар)
-Бач (румунски baci - бачија или старешина катуна/бачије, исто тако албански bac - стрико, чича)
-Буја (можда има везе са арбанашким/цинцарским кланом Буа?)
-Трошан (постоји топоним у северној Албанији, близу Љеша, под овим именом)
-Хрсчор (поседује карактеристични источноромански наставак -ор)
-Буниловић (патронимик од Бун или Бунил, Бунило)
-Капор (опет источноромански наставак -ор)

Nebo:

--- Цитат: Velibor  Септембар 10, 2017, 12:17:58 пре подне ---
Милош Нинетић, Капор а син му Болдовин а брат му Буцкат и Ненад а ђед им Трошан.

--- Крај цитата ---

Тачно. При прекуцавању имена, изоставио сам Капора.

Ojler:

--- Цитат: Nebo  Септембар 10, 2017, 11:18:15 пре подне ---Тачно. При прекуцавању имена, изоставио сам Капора.

--- Крај цитата ---

Данашњи херцеговачки Капори тврде да воде порекло управо од поменутог Балдовина, сина Капора.

Nebo:
Занимљиво име. Мада, не изузетан случај давања западњачких помодних имена код нас у оно време (Оливер, Дејан, Алтоман, итд).

Уколико херцеговачки Капори заиста потичу од овог Капора, а сада знамо за њихово словенско порекло, онда је и овај Балдовин (код Ивановића нађох - Болдовин) име вероватно добио из тих побуда.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију