Науке и научне дисциплине > Српски средњи век

Травничка мисија војводе Хлапца Косовчића

<< < (4/4)

Саша:

--- Цитат: Nebo  Јун 28, 2017, 02:37:17 поподне ---Ако узмемо да је Никола син Ђуренов, тако уписан као старешина свог џемата 1477. године, син Ђурјана Косовчића, Ђурјан би могао бити учесник Косовске битке, "на мишиће" (да је тада био прилично млад, а да је Никола при попису био много стар).

А можда је овај Ђурен из дефтера син или унук Ђурјановог брата Јока: један Јоков син носио је стричево име, а један унук је био Ђурица. Уколико за Ђурена из дефтера узмемо да је један од ове двојице, онда се учешће њиховог стрица или деда стрица Ђурјана Косовчића у Косовској бици временски сасвим добро уклапа.

--- Крај цитата ---

Ако пратимо онај огранак Косовчића који је отишао у Самобор, по генерацијама, он би се отприлике овако одвијао: Јоко Омакало, војвода Ђурјан (на кога је било „прешло“ војводство са његова стрица Ђурјана), војвода Ђурица, Вучур (родоначелник Абазовића), и потом Марко, који се са породицом насељава у Самобору око 1530, и чији је унук, поп Бајо, подигао кулу у Самобору на којој је уклесана 1588. (Слијепчевић). Други Вучурев син или братић, Дракула Абазовић, је био дробњачки војвода 1541. кад су Дробњаци на Петровдан потукли веома јаку војску од Хусреф-бега, у Мокром, у којој је и сам бег убијен. Ако се на основу ова три датума, и неколико још других упечатљивих догађаја из овог периода, израчунају кољена уназад до браће војводе Ђурјана и Омакала, да се закључити да је војвода Ђурјан, брат од Јока Омакала, био у пуној снази и зрелости пред Косовски бој.

Саша:

--- Цитат: Сол  Октобар 02, 2019, 06:22:35 поподне ---Можда I1- P109 >FGC22045 и N2-P189.2>Y7310  и I2 -Y4882>A1328 -( и друге?), треба посматрати као потомке учесника хетерогеног мађарског похода из 1160. против Србије?

--- Крај цитата ---

Видим, имали сте стварно оригиналну идеју, па ми на памет паде први виц из генетичке генеалогије (да и ја будем мало креативан  :) ), иде овако:

Србију напали I1-P109, N2-P189.2 и I2-Y4882, а бранили је Е и Ј2b2  ;D

Шалу на страну, мислим да ова претпоставка, иако теоретски могућа, није реална, јер су потомци од I1-P109 развили врло јаку националну свијест тако што су већ 1-2 генерације послије подизали православне манастире, бранили српство од похода Бугарског цара, а потом и учествовали у Косовском боју.

Сол:

--- Цитат: Саша  Октобар 27, 2020, 07:14:13 поподне ---Видим, имали сте стварно оригиналну идеју, па ми на памет паде први виц из генетичке генеалогије (да и ја будем мало креативан  :) ), иде овако:

Србију напали I1-P109, N2-P189.2 и I2-Y4882, а бранили је Е и Ј2b2  ;D

Шалу на страну, мислим да ова претпоставка, иако теоретски могућа, није реална, јер су потомци од I1-P109 развили врло јаку националну свијест тако што су већ 1-2 генерације послије подизали православне манастире, бранили српство од похода Бугарског цара, а потом и учествовали у Косовском боју.

--- Крај цитата ---

наравно, мала шанса постоји. У прилог могуће давне везе међу I1-P109 и N2-P189.2, је и стара новљанска слава - Св. Никола (до почетка 17. века)

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију