Науке и научне дисциплине > Српски средњи век

Археолошки остаци Косовске битке (1389)?

<< < (3/20) > >>

Nebo:
Ово су претеране бројке.
Читао сам у једној британској енциклопедији ратова (немам је код себе, читао сам је у Британској библиотеци), где се Косовски бој описује у чланку величине 1/4 странице са основним подацима (док су, рецимо неке битке из британских средњевековних битака описиване на десетинама страна), да се број учесника процењује на око 40 хиљада Турака и 20-25 хиљада Срба.
Британци јесу такви какви су, али су прецизни што се тиче података.

Radul:

--- Цитат: Nebo  Јун 03, 2017, 11:38:10 поподне ---Ово су претеране бројке.
Читао сам у једној британској енциклопедији ратова (немам је код себе, читао сам је у Британској библиотеци), где се Косовски бој описује у чланку величине 1/4 странице са основним подацима (док су, рецимо неке битке из британских средњевековних битака описиване на десетинама страна), да се број учесника процењује на око 40 хиљада Турака и 20-25 хиљада Срба.
Британци јесу такви какви су, али су прецизни што се тиче података.

--- Крај цитата ---

Ако је на Марици према нашим подацима из 1371. године  било 60.000 људи против Шахина, плус изгубили, требали би по логици ствари мало умањити пораз, а не величати. Стога против султана и синова му, најмање је ишло 70.000 људи.

НиколаВук:
Ево шта пише на врху Газиместанске куле, поред барељефа који приказује скицу битке:

" На Косову Пољу, у долини реке Лаба - између Ситнице, Грмеч планине, реке Самодреже и потока Бутовца – 15. (28) јуна 1389. године вођена је историјска битка између средњовековне српске кнежевине и турске царевине.

Српска војска, која је бројала око 35.000 бораца, била је распоређена на десној обали Лаба, тако да јој се десно крило ослањало на Ситницу, а лево крило на планине. Штаб кнеза Лазара налазио се у средини. Турска војска, која је бројала око 100.000 људи, заузела је положај према српској, на левој обали Лаба, наслањајући се левим крилом на Ситницу, а десним на планине. Штаб султана Мурата био је постављен у средини."

Nebo:

--- Цитат: Radul  Јун 03, 2017, 11:43:36 поподне ---Ако је на Марици према нашим подацима из 1371. године  било 60.000 људи против Шахина, плус изгубили, требали би по логици ствари мало умањити пораз, а не величати. Стога против султана и синова му, најмање је ишло 70.000 људи.

--- Крај цитата ---

Познато ти је какви су расуло и неслога владали у србским земљама уочи Косовске битке, па отуд, није за чуђење што је Лазар могао окупити мању војску него Мрњавчевићи.

Те бројке су крајње непоуздане. За Маричку битку процена броја ратника на србској страни варира између 20 и 70 хиљада, што је јако велика разлика. Са друге стране, византијски извори наводе да је турске војске под Шахиновом командом на Марици било неупоредиво мање. То и није била војска, него нешто већи одред (око 800 људи). Али, тај одред је знао где треба да нападне и да се брзо повуче. Далеко од тога да су уништили сву војску Мрњавчевића, али су успели да је обезглаве.

Мрњавчевићи и нису скупили војску на Марици да се боре против Шахинове јединице, него да нападну и освоје Једрене, тако да је поређење бројности војске у Маричкој и Косовској бици незахвално, јер су у питању различите категорије из перспективе војне тактике.

Жика:
Пошто се барата са за оно доба вртоглавим бројкама, занима ме колико је тада Србија имала укупно становника? Мало је вероватно да се феудално устројсво тадашње Србије тик пред битку демократизовало, тј., да је завистан део становнивштва као што су себри, меропси, власи и отроци били мобилисани?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију