Аутор Тема: Племенити Омишани Качићи били су у ствари власи?  (Прочитано 4487 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Племенити Омишани Качићи били су у ствари власи?
« послато: Јануар 25, 2017, 06:08:26 поподне »
Покушавајући да идентификујем бурмашке џемате из пописа 1475-1477, налетих на занимлјив податак. Међу власима махије Хум, на 94 страни спазих пописани џемат Ивана Качића. Видим да су његови припадници становали у неретљанској области јер распознајем топониме Дрвеник, Тучепи, Макар( вјероватно Макарска).
Чини ми се да Хрвати Качиће подастиру међу своје племиће.
Ово је за мене свакако необичан податак.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Племенити Омишани Качићи били су у ствари власи?
« Одговор #1 послато: Јануар 25, 2017, 06:47:07 поподне »
Покушавајући да идентификујем бурмашке џемате из пописа 1475-1477, налетих на занимлјив податак. Међу власима махије Хум, на 94 страни спазих пописани џемат Ивана Качића. Видим да су његови припадници становали у неретљанској области јер распознајем топониме Дрвеник, Тучепи, Макар( вјероватно Макарска).
Чини ми се да Хрвати Качиће подастиру међу своје племиће.
Ово је за мене свакако необичан податак.

О Качићима Виктор Дуишин тридесетих година написа:

Цитат
да су врло старо хрватско племе, од којега је потекао Славац, неретвански кнез, а не краљ хрватски, а по новијим истраживањима и краље Петар (1093-1097) био би од племена Качића, а не Свачића.

У "pacta conventa" спомиње се кнез Гуран.

У XI. в. налазимо К. у сјеверној Далмацији, по свој прилици досељене из унутрашњости старе хрватске државе. у XIII. в. К. су господари Омиша, гдје су постали страховити гусари. Послије губитка Омиша К. освајају цијело макарско приморје (Крајину) и ту и данас под разним именима живу.

Од племена К. потекле су ове обитељи: Алексић, Андријашевић, Барановић, Баришић, Бартула, Баруловић, Бјеловавловић, Јурчевић, Јурић, Јуричевић, Кавелић, Кухловић, Ловрић, Марковић, Миошић, Пекић, Ружић, Шарић, Шиље, Стипић, Трзић, Везић, Висковић, Жарковић и друге.

итд.



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Племенити Омишани Качићи били су у ствари власи?
« Одговор #2 послато: Јануар 25, 2017, 07:13:46 поподне »
О Качићима Виктор Дуишин тридесетих година написа:

итд.
Ево видимо да су неки од њих били и власи што је прилог теорији да су власи социјална категорија, а не посебан старобалкански етниким.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Племенити Омишани Качићи били су у ствари власи?
« Одговор #3 послато: Јануар 25, 2017, 07:37:24 поподне »
Ево видимо да су неки од њих били и власи што је прилог теорији да су власи социјална категорија, а не посебан старобалкански етниким.

Очигледно је по више основа да сви власи нису могли бити неки Власи, већ да је у питању друштвена категорија.



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Племенити Омишани Качићи били су у ствари власи?
« Одговор #4 послато: Јануар 25, 2017, 08:42:45 поподне »
Очигледно је по више основа да сви власи нису могли бити неки Власи, већ да је у питању друштвена категорија.
Цитат са хрватске Википедије.
U srpnju 1452. pripadnik roda Grubiša odlazi u Veneciju gdje dobiva od mletačke vlade potvrdu starih prava i običaja, oprost od nasilja i pljačke, pravo na podizanje utvrde u Makaru i osnivanje luke za izvoz robe i obvezu plačanja poreza i vojnog sudjelovanja o svom trošku na području između Neretve i Cetine.[15] U studenom iste godine Mlečani im dopuštaju izbor vlastitog kneza.

На попису 1475-77 у мјесту Макар, у џемату Ивана Качића, први је пописам Марко син Грубише, што је вјероватно син оног Грубише у горњем цитату. Поред Њега су још пописани: Павко ин Радоја, Миклош син Вукмира, Вукас син Ковача, Јован син Боровице, Вукосав син Боровца, Пава син Витка и Гргур син Богина.

Хрватска историографија Качиће сматра хрватским племством, док истовремено Србе настоји прогласити потомцима влаха. Чуди ме како нико од историчара се није бавио овим извором који постоји већ тридесет и кусур година.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Племенити Омишани Качићи били су у ствари власи?
« Одговор #5 послато: Јануар 25, 2017, 08:52:01 поподне »
Цитат са хрватске Википедије.
U srpnju 1452. pripadnik roda Grubiša odlazi u Veneciju gdje dobiva od mletačke vlade potvrdu starih prava i običaja, oprost od nasilja i pljačke, pravo na podizanje utvrde u Makaru i osnivanje luke za izvoz robe i obvezu plačanja poreza i vojnog sudjelovanja o svom trošku na području između Neretve i Cetine.[15] U studenom iste godine Mlečani im dopuštaju izbor vlastitog kneza.

На попису 1475-77 у мјесту Макар, у џемату Ивана Качића, први је пописам Марко син Грубише, што је вјероватно син оног Грубише у горњем цитату. Поред Њега су још пописани: Павко ин Радоја, Миклош син Вукмира, Вукас син Ковача, Јован син Боровице, Вукосав син Боровца, Пава син Витка и Гргур син Богина.

Хрватска историографија Качиће сматра хрватским племством, док истовремено Србе настоји прогласити потомцима влаха. Чуди ме како нико од историчара се није бавио овим извором који постоји већ тридесет и кусур година.

Искрено, ни сам се нисам никад детаљније позабавио Качићима, управо сматрајући их хрватским племством (што они на неки начин и јесу били).



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Племенити Омишани Качићи били су у ствари власи?
« Одговор #6 послато: Јануар 25, 2017, 09:08:10 поподне »
Цитат
Kada su onda Turci gotovo mirnim putem stekli Bosnu, njima je putem toga osvojenja dopalo sasvim naravno i zemljište s istočne strane Biokova, od Neretve do blizu Cetine, što je tada bilo bosansko. Oni su taj put stekli i zagorski dio Poljica, jer kralj Matija, opisujući papi svoju vojnu na Turke u Bosni od godine 1480., izričito navodi da su od Turaka k njemu prišli u toj vojni radobiljski i poljički Vlasi. Turci nisu odmah dobili jedino Makarsko primorje koje su prije njih posvojili Mlečani, ali je i tu, na štetu Venecije, ubrzo uhvaćena veza izmedju Turaka i vodja Krajinjana. Na toj su vezi i na prelaženju Turcima mnogo radili upravo Kačići, najznatnije pleme i najveći posjednici u Krajini koja je često i zvana po njima. Sanudo javlja, kako se Mlečići tuže na dvoličnost Kačića, koji su se gradili njihovi prijatelji, ali su u potaji preveli svoju zemlju pod tursku vlast. To se dogodilo godine 1498. ili u početku 1499.

Извор: Иван Мужић, Власи у старој хрватској хисториографији, Сплит, 2010, стр. 62



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Племенити Омишани Качићи били су у ствари власи?
« Одговор #7 послато: Јануар 26, 2017, 06:16:30 поподне »
Извор: Иван Мужић, Власи у старој хрватској хисториографији, Сплит, 2010, стр. 62

Тај ми је поход из 1480. врло интересантан. Тада некад је и пао војвода Вукосав Влаћевић, катунар влаха Влаховића. Вукосав је иза себе оставио епитаф у цркви коју св. Лазара на Влаховићима, коју је пар деценија раније подигао његов отац Влаћ Биелић.

 † Асе лежи Вукосавь воевода Влаћевићь смомь друговахь дружиномь и загибох на размирној краине ко (са) мога господина и донесоше ме дружина на своју племениту баштину и да е проклеть тко ће ме такнути.”

Били ова "размирна краина" могла бити неретљанслка област?

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Племенити Омишани Качићи били су у ствари власи?
« Одговор #8 послато: Јануар 26, 2017, 06:26:15 поподне »
Претпостављам да ова готово поетска  представа у камену приказује испраћај ратника из влашког племена Влаховића у бој. Има неколико сличних представа на стећцима у мом крају.

online photo sharing

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Племенити Омишани Качићи били су у ствари власи?
« Одговор #9 послато: Јануар 26, 2017, 08:39:50 поподне »
Тај ми је поход из 1480. врло интересантан. Тада некад је и пао војвода Вукосав Влаћевић, катунар влаха Влаховића. Вукосав је иза себе оставио епитаф у цркви коју св. Лазара на Влаховићима, коју је пар деценија раније подигао његов отац Влаћ Биелић.

 † Асе лежи Вукосавь воевода Влаћевићь смомь друговахь дружиномь и загибох на размирној краине ко (са) мога господина и донесоше ме дружина на своју племениту баштину и да е проклеть тко ће ме такнути.”

Били ова "размирна краина" могла бити неретљанслка област?

Као Крајина, у овом контексту, помиње се простор испод Биокова, и од висова Биокова на исток, што је држала Босна. У сукобу Турака и Млетака око Макарске, Крајишници помажу Турке, и ту Мужић каже оно: Na toj su vezi i na prelaženju Turcima mnogo radili upravo Kačići...

Да ли је и колико то блиско неретљанској области, треба погледати где се Макарска ту уклапа, можда и има неке везе... уосталом, и ту је морала бити млетачко-турска граница, а самим тим и Крајина.

Лепа ти ова слика! ;)



Ван мреже Кос

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
Одг: Племенити Омишани Качићи били су у ствари власи?
« Одговор #10 послато: Март 31, 2017, 06:04:32 поподне »
не знам колико значи,  у Дробњаку , постоји топоним Биоковине, а зна се да су херцеговачка племена , ишла на запад и ратовала са Турцима од првих година њихове владавине па надаље, а и зна се да је доста дробњачких родова тамо иостало итд .. можда су Пошћенске Биоковине (што је сада и улица тамо али бб улица) пренета у нови крај, ето дал је то сложеница Био Ковине, тј. биле ковине, ковало се ту нешто нешто друго..али би ваљало ко зна мало више о тим топонимима и значењима, да види и о томе, ..што би се рекло , чије су Биоковине од којих ..сем ако није сувише чест топоним ..

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Племенити Омишани Качићи били су у ствари власи?
« Одговор #11 послато: Март 31, 2017, 07:48:36 поподне »
не знам колико значи,  у Дробњаку , постоји топоним Биоковине, а зна се да су херцеговачка племена , ишла на запад и ратовала са Турцима од првих година њихове владавине па надаље, а и зна се да је доста дробњачких родова тамо иостало итд .. можда су Пошћенске Биоковине (што је сада и улица тамо али бб улица) пренета у нови крај, ето дал је то сложеница Био Ковине, тј. биле ковине, ковало се ту нешто нешто друго..али би ваљало ко зна мало више о тим топонимима и значењима, да види и о томе, ..што би се рекло , чије су Биоковине од којих ..сем ако није сувише чест топоним ..

Гледах мало у нашој библиотеци, али не налазим неке везе.

Иначе, ево шта каже Етимолошки речник српског језика (БЕ-БЈ):



А шта су Биоковине, село неко? Не знам да ли би се по нечему из наведеног, могао извучи закључак одговара ли чему тај назив?



Ван мреже Кос

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
Одг: Племенити Омишани Качићи били су у ствари власи?
« Одговор #12 послато: Април 09, 2017, 03:05:23 пре подне »
Гледах мало у нашој библиотеци, али не налазим неке везе.

Иначе, ево шта каже Етимолошки речник српског језика (БЕ-БЈ):



А шта су Биоковине, село неко? Не знам да ли би се по нечему из наведеног, могао извучи закључак одговара ли чему тај назив?


морам још погледати, мислим да има више,,Биоковина,, , ако нема , мени ово да их има код Омиша фино значи,,...хвала Амико !