Науке и научне дисциплине > Српски средњи век

Турско освiање Босне и Херцеговине од Св. Саве

<< < (2/3) > >>

НиколаВук:

--- Цитат: Amicus  Децембар 09, 2016, 10:15:10 поподне ---Шта би то могло да значи, Кудергија? :o

Иначе, питах ДО када се користи, а не ОД када овај назив. ;D

--- Крај цитата ---

Можда има неке везе са Кудугерима. То је, колико знам, грчки назив за богумиле и сличне јереси...

Amicus:

--- Цитат: Сол  Децембар 09, 2016, 10:28:43 поподне ---А шта ћеш - излапио :(
--- Крај цитата ---

Далеко си ти Сол од лапљења, код тебе све ради на варп погон, зато понекад прелетиш исувише брзо преко кратких постова! ;D

--- Цитат: НиколаВук  Децембар 09, 2016, 10:29:36 поподне ---Можда има неке везе са Кудугерима. То је, колико знам, грчки назив за богумиле и сличне јереси...
--- Крај цитата ---

Могуће, и тим више, занимљиво. :)

Сол:

--- Цитат: Amicus  Децембар 09, 2016, 10:38:05 поподне ---Далеко си ти Сол од лапљења, код тебе све ради на варп погон, зато понекад прелетиш исувише брзо преко кратких постова! ;D

--- Крај цитата ---

Хвала Amicus-e на утешним речима. Првобитно помислих на Ћуде/Чуде/Chudda/ Зановиће/Срзентиће, али захваљуiући НиколиВуку сетих се, да iе Александар Први већ писао о Кудугерима.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=180.msg27126#msg27126

НиколаВук:

--- Цитат: Сол  Децембар 09, 2016, 10:55:57 поподне ---Хвала Amicus-e на утешним речима. Првобитно помислих на Ћуде/Чуде/Chudda/ Зановиће/Срзентиће, али захваљуiући НиколиВуку сетих се, да iе Александар Први већ писао о Кудугерима.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=180.msg27126#msg27126

--- Крај цитата ---

Драго ми је да сам био од помоћи.  ;)

aleksandar I:

--- Цитат: Amicus  Децембар 09, 2016, 10:38:05 поподне ---Могуће, и тим више, занимљиво. :)

--- Крај цитата ---

Није могуће него је тачно. Браво Никола!

Ријеч је о апелативу кудугери, који је први споменуо Симеон Солунски у спису "Дијалог о Христу против свих јереси". Прва половина 15. вијека.

Ријеч је о наводним припадницима Цркве босанске, који за вријеме краља Томаша и његове католичке акције, бјеже у Херцеговину и стављају се под заштиту Косача

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију