Науке и научне дисциплине > Српски средњи век

Санковићи

<< < (2/3) > >>

Wolf Sagash:

--- Цитат: Amicus  Април 01, 2016, 05:54:22 поподне ---Не би ли овај натпис требао бити на ћирилици?

--- Крај цитата ---
Naravno, natpis je na ćirilici i to na onoj koja se koristila na dvoru Nemawića, transkripciju sam prepisao sa sajta Komisije za nacionalne spomenike BiH. Oprostite ako smeta.

Wolf Sagash:

--- Цитат: aleksandar I  Април 01, 2016, 06:04:31 поподне ---Једно питање за г. Wolfa. Ако се не варам, Ви сте блиски сарадник Горана Комара. Његове радове сам добио прије десетак дана, а Старе ћириличне натписе источне Херцеговине сам "овлаш" прочитао јуче.

Овај подвучени дио ме заинтерсовао јер код превода госта Радина Бутковића се дуже вријеме води полемика да ли су "мрсни и мирски људи". У овом случају користио би студију Драгољуба Драгојловића Крстјани и јеретичка црква босанска, гдје аутор појам "мирски људи" тумачи као световњаке. Ево уосталом приказ странице 143. (десно по условом д а је успио приказ:



Овај горњи навод, чини ми се  да је потпуно у сагласности са ставом Д. Драгојловића. Дакле, монахиња Полихранија је прије но што се замонашила била "мирска госпоја Радача".
Нешто слично се догађа и код "Билиног поља или Болиног поила" (абјурација куин бана 1203. године)

--- Крај цитата ---
Ja sam poznanik gospodina Komara, često se srećemo na terenu, nismo bliski saradnici, ali ipak sarađujemo. E ovaj natpis je izazvao burne razmirice u prošlosti. Ćiro Truhelka je čak  ime  Nenca Čihorića, pokušavao da pročita kao Paganenca, kako bi otklonio svaku sumnju da se radi o pravoslavnom spomeniku. Danas se smatra da se Radača Sanković Čihorić zamonašila u pravoslavnoj crkvi posle smrti supruga. Njen otav Milten se uzdigao kao srpski plemić kao i njen deda Draživoj Bogopanec ili Bogopanković. Inače u groblju gdje se nalazi ovaj stećak sa kraja 14. vijeka, i danas se sahranjuju Čihorići.

aleksandar I:
Хвала на одговору г. Wolf. Тачно сада сам погледао да то на 11. страни спомиње уважени Г. Комар.

Иначе Ћиро Трухелка, невезано за то што је то појаснио и Г. Комар у уводу књиге, је "потпуни промашај" науке са својом теоријом о басанчици. Од њега је, можда, само већи промашај А. Соловјев са својом теоријом о "фантомским бохумилима".

Исправка није Куин него Кулин бан. Шта ћеш велике радничке руке :D

Wolf Sagash:

--- Цитат: aleksandar I  Април 01, 2016, 06:36:15 поподне ---Хвала на одговору г. Wolf. Тачно сада сам погледао да то на 11. страни спомиње уважени Г. Комар.

Иначе Ћиро Трухелка, невезано за то што је то појаснио и Г. Комар у уводу књиге, је "потпуни промашај" науке са својом теоријом о басанчици. Од њега је, можда, само већи промашај А. Соловјев са својом теоријом о "фантомским бохумилима".

Исправка није Куин него Кулин бан. Шта ћеш велике радничке руке :D

--- Крај цитата ---
Само да додам, Радачини дјеверови Стјепко и Дабижив били су повјерљиви људи краља Душана. Појављују се као његови посланици и свједоци на појединим повељама.

Amicus:

--- Цитат: Wolf Sagash  Април 01, 2016, 06:17:13 поподне ---Naravno, natpis je na ćirilici i to na onoj koja se koristila na dvoru Nemawića, transkripciju sam prepisao sa sajta Komisije za nacionalne spomenike BiH. Oprostite ako smeta.
--- Крај цитата ---

Зато и питам, јер у БиХ су ћирилица и латиница равноправне, али чак и званичне институције БиХ, раде на преправљању старих ћирилских натписа на латиничке натписе, како би се изворно писмо потисло из домашаја очију оних који сврате до њихових страница, на којима је ћирилица као писмо апсолутно протерана.

Кад поменусте Чихориће и Богопанковиће, они и једни и други имају у Илирском грбовнику своје грбове, а Родословне таблице (1987) наводе Богопанковиће као шири род из кога су потекли Санковићи.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију