Науке и научне дисциплине > Српски средњи век

Србија пре 800 година.

(1/11) > >>

Жика:

--- Цитат: Bane  Октобар 24, 2015, 10:02:18 поподне ---Evo ovako. Mislim da je procena od 100000 ljudi za brojnost populacije koja je zivela pre 800 godina a ciji su Srbi danas potomci primerena. Nema mnogo podataka o tome, a navodim taj broj na osnovu onoga sto sam malim istrazivanjem nasao na internetu. Ako neko misli da gresim neka me ispravi.
Ako se podje od tog broja, znaci da je bilo priblizno 50000 muskaraca nasih predaka u to vreme.

Ako govorimo Normanskoj ili bilo kojoj drugoj teoriji po kojoj je mali broj I-P109 dosao negde sa zapada ili severozapada Evrope na Balkan, mislim da je besmisleno govoriti o vise od 8 nosioca I-P109 jer svaki veci broj cini neverovatnim da sa I-P109 nije dosla i neka druga haplogrupa (npr R-U106 ili neka druga podgrana R-L11). Tj verovatnoca da su od 9 njih svi bili I-P109 je verovatno ispod 0,5%. Mozda nekome ova tvrdnja od maksimalno 8 muskarca izgleda nevazno, ali to je zapravo od velikog znacaja za moju diskusiju.

Dakle, i broj od 50000 i broj 8 sam izabrao tako da budu gori za ono sto ja zelim da dokazem, tj realniji su zapravo brojevi koji povecavaju vrednost mojih argumenata. Ali, mislim da je i ovaj najgori slucaj dovoljno dobar za to sto hocu da pokazem i dokazem.

Jednostavno je izracunati da 8 muskaraca predstavlja 0,016% od broja svih srpskih muskih predaka u to vreme, tj od njih 50000.
0,016% je 250 puta manje od danasnjih 4% I-P109 (ili mozda 5%).

Licno ne vidim nikakvu istorijsku okolnost koja je mogla da dovede do toga da preostalih 49992 muskaraca tj 99,984% od tadasnjeg ukupnog broja, danas u proseku ima ukupno 96 svojih muskih potomaka, dok samo I-P109 ima u proseku 25000 svojih potomaka.

--- Крај цитата ---

Веома занимљива порука. Како је за објаснити аномалију, да осим Дробњака Новљана I1 P109 (од 8 мушкараца пре 800 год.) и N1a P189.2 (1 мушкарац пре 700 год.) одн. J2b M205 (1 мушкарац пре 1200 година), предпостављам да и за друге групе није већа бројка - чине скоро 1/4 (+/-) србске популације? Просто неверовтно да сви ми потичемо од необично малог броја појединаца?

ДушанВучко:

--- Цитат: Жика  Фебруар 27, 2016, 11:17:08 поподне ---Веома занимљива порука. Како је за објаснити аномалију, да осим Дробњака Новљана I1 P109 (од 8 мушкараца пре 800 год.) и N1a P189.2 (1 мушкарац пре 700 год.) одн. J2b M205 (1 мушкарац пре 1200 година), предпостављам да и за друге групе није већа бројка - чине скоро 1/4 (+/-) србске популације? Просто неверовтно да сви ми потичемо од необично малог броја појединаца?

--- Крај цитата ---
Врло је могуће , простом математичком прогресијом...800 година је можда око 25 генерација, плус минус...Нека је по генерацији било два, три мушка детета , а било је и више често, може  од 8 појединаца за осамсто година бити па стотина хиљада потомака, а ако је код Новљана око 7 посто на српском нивоу, то би било око 500 000 људи...Ја рачунам да је Никшића барем 100 до 200 хиљада, а требало би да буду од Никше из 13. века

ДушанВучко:
Од једног човека , ако узмемо као просек генерације 25 година, значи за век , 4 генерације, у горем случају , бар 3, а нек буде 3 напр...Значи за 800 година бар, 3 пута 8, 24 генерације, а може само више да буде, али нек буде 3 по једном веку, а да сваки потомак има по 2 сина (негде је био један син, негде три , негде више, али нек буде 2 напр.)...за сто година један  човек, у трећој генерацији има бар осам мушких потомака...и сад кад се свака генерација множи по 2 за следеће колено, за 20 и више генерација изађе чак и много већи број него што нам треба, тако да 500 000 потомака Новљана или 100,200 000 Никшића или било којих других, није немогуће

ДушанВучко:
Наравно, нису сви становници тадашње Србије оставили толико потомства, то би значило по математици да ако је Срба на Балкану око 9 милиона, да је пре 800 година имала само неколико становника, реалност је друго...Хоћу само да кажем да је могуће од неког појединца оставити потомство у том броју за тај временски период

Ojler:

--- Цитат: ДушанВучко  Март 12, 2017, 08:23:19 поподне ---Од једног човека , ако узмемо као просек генерације 25 година, значи за век , 4 генерације, у горем случају , бар 3, а нек буде 3 напр...Значи за 800 година бар, 3 пута 8, 24 генерације, а може само више да буде, али нек буде 3 по једном веку, а да сваки потомак има по 2 сина (негде је био један син, негде три , негде више, али нек буде 2 напр.)...за сто година један  човек, у трећој генерацији има бар осам мушких потомака...и сад кад се свака генерација множи по 2 за следеће колено, за 20 и више генерација изађе чак и много већи број него што нам треба, тако да 500 000 потомака Новљана или 100,200 000 Никшића или било којих других, није немогуће

--- Крај цитата ---

Наравно да није немогуће да један човек има толико потомака након 800 година али није то суштина овог занимљивог питања. Шта би са потомцима преосталих 49992 претпостављених мушкараца за протеклих 800 година? Како то да су стално преживљавали баш потомци "осам Нормана" а сви остали много слабије?

Господин Ананић оживе ово питање што би се рекло "ничим изазвано" :).

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију