Науке и научне дисциплине > Први светски рат

Мање познате фотографије из Првог светског рата

<< < (3/6) > >>

Селаковић:
Француски план из 1915. за послератну Европу:

приказ:

how to do a screenshot on a pc

извор:

Amicus:
Не знам из којих су тачно друштвених кругова долазили овакви планови?

Понекад мислим да је то иста она пропаганда коју смо имали са друге стране током рата, шта ће бити са Аустро-Угарском и њеним савезницима, ако победе Антанта и њени савезници.

Селаковић:

--- Цитат: Amicus  Мај 16, 2018, 11:36:23 поподне ---Не знам из којих су тачно друштвених кругова долазили овакви планови?

Понекад мислим да је то иста она пропаганда коју смо имали са друге стране током рата, шта ће бити са Аустро-Угарском и њеним савезницима, ако победе Антанта и њени савезници.

--- Крај цитата ---

Уобичајени мање или више (не)оствариви планови и фантазије којих, сем нас малих народа, изгледа нису лишени ни велики. 

Линија разграничења управе/утицаја између Француске и УК на Блиском Истоку је заиста на крају ишла приближно овако. Та граница видљива је и данас. 

ДушанВучко:

--- Цитат: Amicus  Мај 16, 2018, 11:36:23 поподне ---Не знам из којих су тачно друштвених кругова долазили овакви планови?

Понекад мислим да је то иста она пропаганда коју смо имали са друге стране током рата, шта ће бити са Аустро-Угарском и њеним савезницима, ако победе Антанта и њени савезници.

--- Крај цитата ---
Дискутабилна мапа, поготово што је то идеја савезника Француске...(уколико би јој као савезнику био циљ и интерес распад Аустроугарске, самим тим и јачање словенског елемента у њој, да план буде да цела област данашње Словачке припадне послератној Мађарској, цела област Моравске да припадне послератној Аустрији, као и пола Словеније), а игноришући и Војводину где је цео Банат уписан Румунији а цела Бачка Мађарској (овде је једино из данашње Војводине, Срем планиран за Србију)... мапа као да је рађена у "журби", чини ми се, не водећи рачуна о свима...(мада, ипак се ради о првој фази рата, па су се и планови мењали како је рат текао и одвијао се)

ДушанВучко:
По овој мапи и француском плану, изгледа да Словени који су били у оквиру Аустроугарске, не би ништа добили њеним распадом

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију