Аутор Тема: Нешовићи у вези са Дукањцима (Драгачево)  (Прочитано 2396 пута)

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Нешовићи у вези са Дукањцима (Драгачево)
« послато: Јануар 11, 2019, 03:34:32 поподне »
У породици Нешовића (моје бабе) постоји предање да су из Рашчића у Вучковицу дошла два брата Нешовића, која су оженила две сестре из породице Дукањац. Један је задржао своје презиме, а други узео женино - Дукањац. Према Насеља и порекло становништва... ово се десило око 1858. Пописне књиге то и потврђују. У Вучковици 1863 постоје три куће Нешовића, две аутохтоне и једна досељена. Досељени Нешовић је Василије Нешовић, његова жена Станица, и сестра Даница. Са њим у кући су и његов синовац Благоје и синовица Цмиљана, што би подразумевало чињеницу да је имао брата, што се опет уклапа у то да су у Вучковицу дошла двојица браће, од којих је до 1863 један преминуо. Тешко да ћу наћи одговор али, да ли постоји неко ко познаје историју и породично стабло Дукањаца из Вучковице и ко би могао да потврди (или оповргне) ову причу, или да ми открије име тог Нешовића?


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нешовићи у вези са Дукањцима (Драгачево)
« Одговор #1 послато: Јануар 11, 2019, 04:02:00 поподне »
У породици Нешовића (моје бабе) постоји предање да су из Рашчића у Вучковицу дошла два брата Нешовића, која су оженила две сестре из породице Дукањац. Један је задржао своје презиме, а други узео женино - Дукањац. Према Насеља и порекло становништва... ово се десило око 1858. Пописне књиге то и потврђују. У Вучковици 1863 постоје три куће Нешовића, две аутохтоне и једна досељена. Досељени Нешовић је Василије Нешовић, његова жена Станица, и сестра Даница. Са њим у кући су и његов синовац Благоје и синовица Цмиљана, што би подразумевало чињеницу да је имао брата, што се опет уклапа у то да су у Вучковицу дошла двојица браће, од којих је до 1863 један преминуо. Тешко да ћу наћи одговор али, да ли постоји неко ко познаје историју и породично стабло Дукањаца из Вучковице и ко би могао да потврди (или оповргне) ову причу, или да ми открије име тог Нешовића?

Да ли можда знаш коју су славу славили ти Нешовићи?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Нешовићи у вези са Дукањцима (Драгачево)
« Одговор #2 послато: Јануар 11, 2019, 06:41:01 поподне »
Славе Ђурђиц и данас и "онда".

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нешовићи у вези са Дукањцима (Драгачево)
« Одговор #3 послато: Јануар 11, 2019, 09:27:31 поподне »
Славе Ђурђиц и данас и "онда".

Ја се интересујем за оне који славе Лучиндан а из тог краја су. Ови са славом Ђурђиц ми нису род, тако да нажалост о њима немам никаквих информација.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Нешовићи у вези са Дукањцима (Драгачево)
« Одговор #4 послато: Јул 07, 2019, 04:28:30 поподне »
Да мало "повампирим" тему и допуним истраживање, ако неко не дај Боже ипак зна нешто :)
Дакле у време пописа 1863. село Вучковица се састоји од Вучковице и Белог Камена. Проблем је у томе што и Вучковица и Бели камен имају своје Нешовиће. Једни су погрешили податке које су дали за Насеља и порекло становништва, други су били у праву. У обе куће у питању су два рођена брата Нешовића: с једне стране Милета и Михајло, а с друге Василије и непознати покојни брат. Михајло има сина Миленка, и Василије има сина Миленка. Михајлова жена се презивала Јоксимовић, а матичне књиге нису сачувале податке о Василијевом браку, жена му се зове Станица. Дакле Михајло одудара од предања Нешовића (по свему судећи Јоксимовићи нису "приверемено" презиме Дуканаца) о сестрама Дуканац. С друге стране Василије је "окружен" Дуканцима на попису; одмах после његове куће налази се четири (или пет, слагаћу) кућа Дуканаца. Поред тога син непознатог брата Василијевог се звао Благоје, а на одељку о породици Дуканац у Вучковици на овог сајту сам видео да је један Благоје Дуканац заиста живео у Вучковици. Поред њега, Василијев брат је има и ћерку Цмиљку. По породичном предању ово били били Благоје и Цмиљка Дуканац. Моји Нешовићи славе Ђурђиц, а други Јовањдан, али је главни проблем у чињеници да ја не знам који је од два Миленка мој. Један је стар 14 година, други је двогодишњак. Више нагињем ка овом старијем из следећег разлога: На попис је пописан и бабин деда по мајци Аврам Рабреновић, као двогодишњак. Изгледа ми чудно да су бабин деда по мајци и њен прадеда по оцу исто годиште, логичније ми је да је прадеда старији бар десетак година, али опет то ништа не значи. Једни Нешовићи су навели да су у Вучковици од око 1858, али то није тачно - Нешо Тодоровић и његови синови су пописани доста раније. Други Нешовићи кажу да су се у Бели камен доселили око 1840, што је тачно - њихов Нешо Јевлочић (можда, нечитко је) је у Вучковици 1839. године. Ужас  :D

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Нешовићи у вези са Дукањцима (Драгачево)
« Одговор #5 послато: Јул 07, 2019, 04:29:40 поподне »
Да ли неко којим случајем поседује тефтере села Лисе, засеок Рашчићи?

Ван мреже отацИванДелић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Одг: Нешовићи у вези са Дукањцима (Драгачево)
« Одговор #6 послато: Новембар 01, 2019, 07:11:08 поподне »
Помаже Бог!

Драги брате Жарко, недавно сам успео да ископирам објављени Попис Моравичког краја за 1863. годину. Ту се Нешовићи помињу у два места - Ивањици и Рашчићима код Ивањице (око два километра од Ивањице ка Гучи). Рашчићи су и тада и сада били засеок великог села Шуме.

Сасвим је могуће да су у 19. веку фамилије Нешовић и Нешовановић биле исте, тј. да воде порекло од истог претка, верујем да се звао Нешо.

Да не дужим пуно, у Ивањици се помиње под бројем 232. Милета Нешовановић, абаџија (25 година), жена му Јелка (18), шегрт Миоле Поповићћ (16), шегрт Коста Нешовановић (15). - Непокретно имање:  3 парчета њиве, 1 парче ливаде, на четири места по мало забрана, 2 баште са 33 дрвета шљива, 1/7 воденице. Процењено 55 дуката. - Месечни приходи од занимања 7 талира. - Спада у I класу по имању и у II класу по приходима.

У општини Шумљанској помиње се више домова Нешовановића. Шумама је у Попису 1863. године прибројани Рашчићи, док су остали засеоци Глијеча и Свештице пописани засебно. Зашто не знам.
У селу Шуме (са Рашчићима) нема помена о њима. У селу Глијеча помињу се ови:

143. Марко Нешовановић, земљоделац (19). - Непокретно имање:  2 косе ливаде на три места, 3 рала ораће земље на четири места и мало забрана. Процењено 8 дуката. - Месечни приходи - неспособан за привреду.
 
144. Радован Нешовановић, земљоделац (26), жена Даница (20), кћи Милена (1/2), мати Босиљка (45), брат Боле (23), брат Стефан (20), брат Јефрем (14), сестра Станица (16), сестра Василија (9). - Непокретно имање:  кућа, 2 зграде, 4 косе ливаде на пет места, 5 рала ораће земље, воћњак од 80 дрвета и рало забрана. Процењено 20 дуката. - Месечни приходи од привреде 6 талира. - Спада у I класу по имању и у II класу по приходима.

145 Васо Нешовановић, земљоделац (33), жена Јелисавка (25), син Милић (8), кћи Драгиња (19), кћи Сара (6), кћи Христина (1/2), мати Јаглика (50), сестра Јованка (15). - Непокретно имање:  колиба, 1/2 косе ливаде, 2 рала ораће земље мало забрана. Процењено 2 дуката. - Месечни приходи од привреде 2 талира. - Спада у I класу по приходима.

145 Васо Нешовановић, земљоделац (33), жена Јелисавка (25), син Милић (8), кћи Драгиња (19), кћи Сара (6), кћи Христина (1/2), мати Јаглика (50), сестра Јованка (15). - Непокретно имање:  колиба, 1/2 косе ливаде, 2 рала ораће земље мало забрана. Процењено 2 дуката. - Месечни приходи од привреде 2 талира. - Спада у I класу по приходима.


П. С. Остале ћу ти пописати за пар дана.

о. Иван Делић

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Нешовићи у вези са Дукањцима (Драгачево)
« Одговор #7 послато: Новембар 04, 2019, 03:31:57 поподне »
Цитат
Помаже Бог!

Драги брате Жарко, недавно сам успео да ископирам објављени Попис Моравичког краја за 1863. годину. Ту се Нешовићи помињу у два места - Ивањици и Рашчићима код Ивањице (око два километра од Ивањице ка Гучи). Рашчићи су и тада и сада били засеок великог села Шуме.

Сасвим је могуће да су у 19. веку фамилије Нешовић и Нешовановић биле исте, тј. да воде порекло од истог претка, верујем да се звао Нешо.

Да не дужим пуно, у Ивањици се помиње под бројем 232. Милета Нешовановић, абаџија (25 година), жена му Јелка (18), шегрт Миоле Поповићћ (16), шегрт Коста Нешовановић (15). - Непокретно имање:  3 парчета њиве, 1 парче ливаде, на четири места по мало забрана, 2 баште са 33 дрвета шљива, 1/7 воденице. Процењено 55 дуката. - Месечни приходи од занимања 7 талира. - Спада у I класу по имању и у II класу по приходима.

У општини Шумљанској помиње се више домова Нешовановића. Шумама је у Попису 1863. године прибројани Рашчићи, док су остали засеоци Глијеча и Свештице пописани засебно. Зашто не знам.
У селу Шуме (са Рашчићима) нема помена о њима. У селу Глијеча помињу се ови:

143. Марко Нешовановић, земљоделац (19). - Непокретно имање:  2 косе ливаде на три места, 3 рала ораће земље на четири места и мало забрана. Процењено 8 дуката. - Месечни приходи - неспособан за привреду.
 
144. Радован Нешовановић, земљоделац (26), жена Даница (20), кћи Милена (1/2), мати Босиљка (45), брат Боле (23), брат Стефан (20), брат Јефрем (14), сестра Станица (16), сестра Василија (9). - Непокретно имање:  кућа, 2 зграде, 4 косе ливаде на пет места, 5 рала ораће земље, воћњак од 80 дрвета и рало забрана. Процењено 20 дуката. - Месечни приходи од привреде 6 талира. - Спада у I класу по имању и у II класу по приходима.

145 Васо Нешовановић, земљоделац (33), жена Јелисавка (25), син Милић (8), кћи Драгиња (19), кћи Сара (6), кћи Христина (1/2), мати Јаглика (50), сестра Јованка (15). - Непокретно имање:  колиба, 1/2 косе ливаде, 2 рала ораће земље мало забрана. Процењено 2 дуката. - Месечни приходи од привреде 2 талира. - Спада у I класу по приходима.

145 Васо Нешовановић, земљоделац (33), жена Јелисавка (25), син Милић (8), кћи Драгиња (19), кћи Сара (6), кћи Христина (1/2), мати Јаглика (50), сестра Јованка (15). - Непокретно имање:  колиба, 1/2 косе ливаде, 2 рала ораће земље мало забрана. Процењено 2 дуката. - Месечни приходи од привреде 2 талира. - Спада у I класу по приходима.


П. С. Остале ћу ти пописати за пар дана.

о. Иван Делић

Хвала Вам на овоме Иване. Да, могуће је да су у вези, заиста би могли користити ови подаци. У међувремену сам ступио у контакт и са овим Дуканцима које сам помињао, и код те породице има предање о вези са Нешовићима, па сам сад концетрисан на израду родослова свих ових Дуканаца, не бих ли некако ту увидео везу, и иде изненађујуће добро, морам се похвалити  :D