Аутор Тема: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)  (Прочитано 1004566 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1360 послато: Јул 23, 2018, 08:23:26 поподне »
Помислих на Веловиће из Годиња у Црмници, али они су сродни Лековићима о којима смо јуче писали.
Мада, питање је јесу ли они сродни.

Веловића има и у Туђемилима (они су сродни црмничким), као и у Мурићима на Скадарском језеру. Ови други су пореклом из Климената, што би се уклапало у утврђену хаплогрупу.

И ја сам помислио на те Веловиће, али није навео место порекла, па не знам да ли је из Црне Горе. То Веловић/Вељовић свакако упућује на те крајеве.

Петар Демић

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1361 послато: Јул 23, 2018, 08:36:14 поподне »
Тинтор, Србија, J2b-M205

Тестирани Тинтори су из Хибинга у Минесоти и они су потомци Илије Тинтора и Јелене Дробац. Сам Илија био је поријеклом из Грачаца у Лици, гдје су према попису Личко-крбавске жупаније из 1915. године пописане 4 куће Тинтора. Што се тиче крсне славе, вјероватно је ријеч о Врачевдану.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1362 послато: Јул 23, 2018, 08:38:57 поподне »
Тестирани Тинтори су из Хибинга у Минесоти и они су потомци Илије Тинтора и Јелене Дробац. Сам Илија био је поријеклом из Грачаца у Лици, гдје су према попису Личко-крбавске жупаније из 1915. године пописане 4 куће Тинтора. Што се тиче крсне славе, вјероватно је ријеч о Врачевдану.

Ови Тинтори из Грачаца су, наравно, део досељеничке струје "од Книна".

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1363 послато: Јул 24, 2018, 09:36:05 поподне »
Драженовић, католик, Бриње, Лика, I2a-M423

Неки Драженовићи се помињу средином 16. века међу ускоцима из Жумберка


Ракин, Јовањдан, Чока, Банат, I2a-M423

– РАКИНИ (1, Св. Јован); садашњи Ракин је из Мокрина, а старих Ракиних сад нема
https://www.poreklo.rs/2012/07/01/poreklo-prezimena-selo-ostoji%C4%87evo-%C4%8Doka-gornji-banat/


Стојановић, Мачкат, Чајетина, J2b-M205

Становништво Мачката је пореклом из Црне Горе, Полимља и Нове Вароши. Изгледа није обрађено то место, али јесте Крива Река (Чајетина), где има Стојановића, али и осталих презимена која упућују на простор Доњег Полимља (Кубуровић, Котлица)
https://www.poreklo.rs/2014/03/15/poreklo-prezimena-selo-kriva-reka-cajetina/
http://www.zlatiborpress.rs/predstavljamo-selo-mackat/

Ово је Селаков крај, па можда он зна више о Стојановићима из Мачката (слава, порекло) :)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1364 послато: Јул 24, 2018, 09:50:11 поподне »
Стојановић, Мачкат, Чајетина, J2b-M205

Становништво Мачката је пореклом из Црне Горе, Полимља и Нове Вароши. Изгледа није обрађено то место, али јесте Крива Река (Чајетина), где има Стојановића, али и осталих презимена која упућују на простор Доњег Полимља (Кубуровић, Котлица)
https://www.poreklo.rs/2014/03/15/poreklo-prezimena-selo-kriva-reka-cajetina/
http://www.zlatiborpress.rs/predstavljamo-selo-mackat/

Ово је Селаков крај, па можда он зна више о Стојановићима из Мачката (слава, порекло) :)
Компанија “Златиборац” би требало да је у власништву ових Стојановића.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1365 послато: Јул 24, 2018, 10:00:53 поподне »
Стојановић, Мачкат, Чајетина, J2b-M205

Становништво Мачката је пореклом из Црне Горе, Полимља и Нове Вароши. Изгледа није обрађено то место, али јесте Крива Река (Чајетина), где има Стојановића, али и осталих презимена која упућују на простор Доњег Полимља (Кубуровић, Котлица)
https://www.poreklo.rs/2014/03/15/poreklo-prezimena-selo-kriva-reka-cajetina/
http://www.zlatiborpress.rs/predstavljamo-selo-mackat/

Ово је Селаков крај, па можда он зна више о Стојановићима из Мачката (слава, порекло) :)

По једном предању би требало да су сродни Рајевцима; наиме родоначелник Рајеваца и родоначелник Стојановића су били рођаци, али очито по некој женској линији.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1366 послато: Јул 24, 2018, 10:03:32 поподне »
По једном предању би требало да су сродни Рајевцима; наиме родоначелник Рајеваца и родоначелник Стојановића су били рођаци, али очито по некој женској линији.

Интересантно. А Рајевци колико знам имају предање о пореклу из Дробњака?

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1367 послато: Јул 24, 2018, 10:11:47 поподне »
Интересантно. А Рајевци колико знам имају предање о пореклу из Дробњака?

Тако је Љубомир Мићић забележио.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1368 послато: Јул 25, 2018, 08:34:34 пре подне »

Стојановић, Мачкат, Чајетина, J2b-M205

Становништво Мачката је пореклом из Црне Горе, Полимља и Нове Вароши. Изгледа није обрађено то место, али јесте Крива Река (Чајетина), где има Стојановића, али и осталих презимена која упућују на простор Доњег Полимља (Кубуровић, Котлица)
https://www.poreklo.rs/2014/03/15/poreklo-prezimena-selo-kriva-reka-cajetina/
http://www.zlatiborpress.rs/predstavljamo-selo-mackat/


Постоји неколико верија о њиховом пореклу, углавном предео Пирлитор, Жабљак и Дробњак

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1369 послато: Јул 25, 2018, 01:20:22 поподне »
Постоји неколико верија о њиховом пореклу, углавном предео Пирлитор, Жабљак и Дробњак

Хвала Ђорђо, има ли података о крсној слави?

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1370 послато: Јул 25, 2018, 01:24:45 поподне »
Хвала Ђорђо, има ли података о крсној слави?

св. Никола

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1371 послато: Јул 25, 2018, 03:26:31 поподне »
Седлан, Јовањдан, Кијани, Грачац, Лика, E-M5021

Седлани су Срби из Лике. Убедљиво их највише је било у околини Грачаца. Осим тога нешто мало на подручју Лапца. Седлани славе Јовањдан према шематизму из 1883. године.
« Последња измена: Јул 25, 2018, 03:39:00 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1372 послато: Јул 25, 2018, 10:46:17 поподне »
Иначе, Бибуљице имају изгледа доста добар наталитет. Према попису из 1913. године их је у матици (село Црхаљ) било 10 кућа, док је Лутовац почетком 60-их забележио да их је у истом селу било 20 кућа (у то време су чинили већину становништва у селу). Није их било у околини Пљеввље 1913. године.

Тестирани Бибуљица је ипак из села Црхаљ (Бијело Поље).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1373 послато: Јул 25, 2018, 10:51:39 поподне »
Потенцијално интересантан резултат

Хотић, муслиман, I1-P109

Хотића је у Босни било највише у околини Братунца. Пошто нема локације, поставља се питање да ли би ово могао бити неко од Хотића који су пореклом из Хота. Имамо резултат оних Станишића-Бубића који имају предање о пореклу из Хота, па би у том смислу било занимљиво.

Лично мислим да су ово пре Хотићи из БиХ.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1374 послато: Јул 25, 2018, 10:55:51 поподне »
Било би мислим превише. А и приметно је да се ти резултати разликују, па у том смислу нису битни као они из горепоменутих крајева. Ако би објављивао те резултате, онда би по логици ствари морао објављивати и резултате Словенаца, Македонаца и Бугара, пошто је и то окружење, а и могло би се наћи корисних информација за део српског народа који живи у суседству.

Моја сугестија - мислим да би било корисно објављивати и резултате тестираних Македонаца, сигурно их нема толико тестираних на 23andme као што има исељених Крајишника и осталих западних Срба, а њихови резултати би могли да буду значајни за Србе из централне, јужне, донекле и источне Србије, нарочито ако су у питању неке ређе хаплогрупе. У сваком случају се највећи број људи са простора данашње БЈРМ није исељавао у Бугарску, већ према Морави и даље ка северу. Са оваквом објавом резултата корист могу да имају само Срби пореклом из динарских крајева, док остајемо ускраћени за могућа сазнања за велики број Срба који пореклом нису из тих крајева.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1375 послато: Јул 25, 2018, 11:02:30 поподне »
Anamali nisu popisani u defteru Skadarskog sandžaka iz 1485. jer su čini se bili dio teritorije Ulcinja, koji je tad pripadao Mlecima.  Krajinu imamo popisanu.  Odmah do Arbneža je selo Ckla ili Skjea.  1703. je popisano kao Schiaia i ima 262 stanovnika, isključivo muslimana.  1485., selo je popisano kao Škla i ima 17 kuća.  Imenoslov je tipično starosrpski.  Do njega je upisano selo Široka čiji imenoslov je tipično staroalbanski.  Široka 1703. ima 567 katolika i 63 muslimana.  I danas je većinsko katoličko selo.  Između njih je kasnije nastalo selo Zogaj koje je 1703. čisto muslimansko selo.

1485. nemamo posebno popisana ove četiri sela za koja sam naveo da 1703. imaju pravoslavnu manjinu.  Čitava Krajina je popisana kao jedno selo sa 140 kuća.  U selu je upisan jedan pop i imenoslov je dosljedno starosrpski s par staroalbanskih oblika.

Занимљиво је постојање једног до другог топонима на албанском који означавају две различите етничке групе - Србе/Словене (Шкла, Шкјеа) и Албанце (Арбнеж/Арбнеш, стари гегијски аутоним). Мислим да је ово једини случај такве појаве, занимљиво би било видети узрок таквог специфичног именовања суседних села (осим очигледног, да су у једном били настањени Арбанаси а у другом Срби); још једна занимљивост би био сам облик Арбнеж/Арбнеш, који је средњовековни аутоним Арбанаса и који се код њих изгубио отприлике са доласком Турака, када прелазе на Шћиптар (осим код њихове раније исељене грчке и италијанске дијаспоре, која је сачувала стари назив); очигледно су Арбанаси у том крају били присутни у једном дужем средњовековном раздобљу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1376 послато: Јул 25, 2018, 11:02:58 поподне »
Моја сугестија - мислим да би било корисно објављивати и резултате тестираних Македонаца, сигурно их нема толико тестираних на 23andme као што има исељених Крајишника и осталих западних Срба, а њихови резултати би могли да буду значајни за Србе из централне, јужне, донекле и источне Србије, нарочито ако су у питању неке ређе хаплогрупе. У сваком случају се највећи број људи са простора данашње БЈРМ није исељавао у Бугарску, већ према Морави и даље ка северу. Са оваквом објавом резултата корист могу да имају само Срби пореклом из динарских крајева, док остајемо ускраћени за могућа сазнања за велики број Срба који пореклом нису из тих крајева.

Покушаћу да скупим и резултате Македонаца, па онда објавим све заједно. Што се користи тиче, мислим да је имају сви, невезано из којих су крајева. И велики део централне Србије је добрано насељен из динарских крајева, тако да свакако имају користи.

Проблем јесте што има мање исељеника из тих крајева, па самим тим и мање резултата/листа поклапања на 23andMe.

Лично сам имао прилике да видим и листе Срба из јужне Србије, нема пуно резултата наших људи. Опет верујем да је разлог то што има "мало" наших на западу пореклом из тих крајева.

Са друге стране, у тим сам поклапањима, за разлику од оних крајишких, пронашао велики број Бугара, Македонаца, Албанаца и "Црногораца", што је нормално зато што су и географски најближи.

Могао бих и Бугаре делом објављивати, због шопске струје, али да за почетак не идемо даље од Македонаца.
« Последња измена: Јул 25, 2018, 11:07:10 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1377 послато: Јул 25, 2018, 11:06:10 поподне »
Плочић, Хрватска, N-P189.2

Плочића је у ХР било само међу Хрватима из Дубровника и Србима са Баније. Због хаплогрупе и чињенице да су ово поклапања једног Крајишника, мислим да је реч о овима са Баније.

Њих је било само у Мајском Тртнику (Глина), а податак о слави нисам пронашао

Дакле (највероватније):

Плочић, слава? Мајски Тртник, Глина, Банија, N-P189.2

Остале податке би могао Петар да нам обезбеди.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1378 послато: Јул 26, 2018, 12:38:11 пре подне »
Моја сугестија - мислим да би било корисно објављивати и резултате тестираних Македонаца, сигурно их нема толико тестираних на 23andme као што има исељених Крајишника и осталих западних Срба, а њихови резултати би могли да буду значајни за Србе из централне, јужне, донекле и источне Србије, нарочито ако су у питању неке ређе хаплогрупе.

Слажем се у потпуности.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1379 послато: Јул 26, 2018, 08:45:17 пре подне »
Слажем се у потпуности.

Пробаћу да издвојим резултате Македонаца, али не бих превише да се удаљавам од штокавског говорног подручја. Биће ми то дупли посао. Има на 23andMe и резултата из Јужне и Централне Србије, са Косова. итд, па кроз то можемо коментарисати генетску слику тих крајева.

Колико сам видео Македонце на 23andme, слика не одудара пуно од онога што већ знамо. Поред I2a/R1a, присутна је значајно E-V13, затим J2b-M241, J2a, J1, па сасвим солидно и G2a.

Највећа разлика у односу на динарске крајеве, кад су подгране у питању, јесте потпуно одсуство N-P189.2, I1-P109, J2b-M205, итд.