Аутор Тема: Српски ДНК дан 2015  (Прочитано 175472 пута)

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #360 послато: Октобар 03, 2015, 09:47:47 пре подне »
Цитат
По презимену и мјесту, претпостављам да се се ради о Бугарину.

Знам да је Синиша добронамерно изнео ово што цитирам, али само скрећем пажњу да би се исто могло рећи и за презимена Јерковић или Баришић да се по презимену и месту ради о Хрвату.

Не можемо утицати на оно што су велике силе учиниле на расрбљивању Балкана, али немојмо томе давати лични допринос.  :D

I-P109

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #361 послато: Октобар 03, 2015, 09:56:03 пре подне »
Na 11 markera na McGee kalkulatoru od mnoštva (preko hiljadu osoba), u predviđenom rasponu od 20 do 37 generacija su osobe sa muškim linijama iz Nemačke, Francuske, Velike Britanije, Češke, Italije, Slovenije, Holandije, Švajcarske. Ukupno takvih osoba ima ne više od tridesetak. Svi ostali su predviđeni na preko 45, 65, 85 i više generacija, uključujući i jednu osobu iz Makedonije koja je predviđena na 85 generacija.

Međutim, dvoje najbliže predviđenih su već pomenuta osoba iz Poljske (9 generacija) i pomenuta osoba iz Nemačke (8 generacija).

Brojeve generacija treba uzeti uslovno, a ne bukvalno zbog malog broja markera, ali relativne udaljenosti su po svojoj prilici relevantne.

Mala dopuna - u grupi ljudi predviđenih između 20 i 37 generacija su i po jedna osoba iz Grčke i Slovačke.

I-P109

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #362 послато: Октобар 03, 2015, 10:00:51 пре подне »
Не можемо утицати на оно што су велике силе учиниле на расрбљивању Балкана, али немојмо томе давати лични допринос.  :D

"Velike sile" su kraj o kome je reč poklonile Srbiji na tacni 1878. suprotno planovima i namerama Rusije koje su ga poklanjale Bugarskoj. Malo manje fantazije i "silama" i "rasrbljavanjima" bi učinilo mnogo za bolje razumevanje sopstvene mesta u realnosti.

Radonić II

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #363 послато: Октобар 03, 2015, 11:00:59 пре подне »
"Velike sile" su kraj o kome je reč poklonile Srbiji na tacni 1878. suprotno planovima i namerama Rusije koje su ga poklanjale Bugarskoj. Malo manje fantazije i "silama" i "rasrbljavanjima" bi učinilo mnogo za bolje razumevanje sopstvene mesta u realnosti.

"Poklanja" se nešto što je tuđe. Tu ideju mi ovde pokušavamo osporiti, najviše pokušavajući razjasniti kulturni i religijski identitet tih ljudi, koliko je moguće osvetljavajući njihovu istoriju i njihovu genetsku baštinu. Polako sa emocijama

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #364 послато: Октобар 03, 2015, 11:03:50 пре подне »
Обратио сам се Синиши и осталим Србима на форуму. Немам намеру да се расправљам са припадницима других нација.

Вратимо се генетици.

Велики поздрав Алексеју!!!

Чуо сам да си се тестирао и понадао сам се још којем западном R1b на југоистоку, али и G2a је добродошао.

Заиста, за сада изгледа највероватније да се у рудокопном пределу средњевековне Србије нашао већи број "саских" рудара. По том сценарију, иако су били скоро нестали, њихови потомци су данас ипак обновили своју бројност полазећи у сеобе из неколико географски заштићених предела са тромеђе данашњих држава БЈР Македоније, Бугарске и Србије.

Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #365 послато: Октобар 03, 2015, 11:18:49 пре подне »
Људи, схватам добронамерност свих вас. Хтео сам само да раширим причу, јер ствари су комплексније него што изгледају. У сваком случају интересантни су резултати, а веза са саским рударима могућа је, тим пре што се мој аскурђел доселио након Кратова, на обронке Бесне Кобиле, на километар од тада постојећег рудника.
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #366 послато: Октобар 03, 2015, 11:23:47 пре подне »

Велики поздрав Алексеју!!!


Придружујем се Лепеничанину, Алексеј добро нам дошао у нашу фину пробрану заједницу! 
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

I-P109

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #367 послато: Октобар 03, 2015, 11:35:27 пре подне »
"Poklanja" se nešto što je tuđe. Tu ideju mi ovde pokušavamo osporiti, najviše pokušavajući razjasniti kulturni i religijski identitet tih ljudi, koliko je moguće osvetljavajući njihovu istoriju i njihovu genetsku baštinu. Polako sa emocijama

Kulturni i svaki drugi identiteti su u neprekidnoj dinamici razvoja, transformacija i promena. Zbog toga je nemoguće zasnivati tvrdnje o identitetima grupa raznorodnih pojedinaca iz 2015. na identitetima grupa raznorodnih pojedinaca od pre 600, 800, 1200, itd. godina.

Mnogi nazivi su nestali, neki su ostali, a neki novi su nastali. Oni nazivi koji su ostali u različitim epohama imaju različite sadržine.

Bez tog razumevanja genetika više odmaže nego što pomaže u rekonstrukciji prošlosti, jer n taj način rekonstruiše projekciju sadašnjosti, a ne nezavisnu prošlost.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #368 послато: Октобар 03, 2015, 12:52:46 поподне »
Народност, националност итд су на крају крајева само лично опредељење појединца

Што се тиче наших јужних и источних дијалеката, они су несумњиво дијалекти СРПСКОХРВАТСКОГ језика а не Бугарског Македнонског или некаквог Торлачког. У њима су сачуване многе одлике старог средњовековног српског језика које су изгубљене у новоштокавском.

Остали Срби су их често одбацивали, гледали са висине и трпали на силу у Бугаре и то је жалосно, док су их Бугари покушавали да их присвоје.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #369 послато: Октобар 03, 2015, 01:20:12 поподне »

Што се тиче наших јужних и источних дијалеката, они су несумњиво дијалекти СРПСКОХРВАТСКОГ језика а не Бугарског Македнонског или некаквог Торлачког.


Не тако давно прочитах тврђење хрватских језикослова, да су торлачки и крашовански ХРВАТСКИ (наравно безСРПСКО дијалекти :)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже antonijevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #370 послато: Октобар 03, 2015, 04:28:36 поподне »
porodice iz V. Plane koji su rodaci  su Jeremici.Ilici.Dimitrijevici,Stanišići i Antonijevići. Mitrovdanci. Pa predanju su došli sa Kosova pre I srpskog ustanka.Najstarija porodica u V.Plani po Erdeljanoviću.Neki se spominju kao regruti Kočinog frajkora.Navodno su došli sa M.Kosova  mesto bele vode. po nekim pričama tu su došli od Kotora.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #371 послато: Октобар 03, 2015, 05:21:04 поподне »
po nekim pričama tu su došli od Kotora.

Пошто имаш поклапања са Форетићем  (познати ист. Винко Форетић), вероватније је, да сте пореклом из Котора и да сте се евентуално бавили неким занатом. Форетић је вероватно кроатизован облик презимена Foretti (=кружна бушилица).
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #372 послато: Октобар 03, 2015, 05:52:42 поподне »
Поздравио бих Борисова и његову иницијативу да се прикључи српском ДНК пројекту. У потпуности се слажем са његовим мишљењем о ситуацији у том пограничном делу између Србије и Бугарске. Мислим да смо ми као држава у националном смислу одавно већ направили низ крупних грешака а да тога многи нису ни били свесни. У том пограничнм делу између Ниша и Софије, а нарочито дуж саме границе у унутрашњости наше територије тј. области која је након 1. св. рата припала нама, а где живи тај народ који данас многи сматрају Бугарима, заправо је једна мешавина народа, и мислим да је потпуно погрешно сматрати их Бугарима само зато што они данас имају имена и презимена која личе на бугарска, и која су многи од њих временом под притиском бугарске експанзионистичке политике примили. Давно још сам читао о томе да ту области насељава живаљ који је по свим карактеристикама веома близак српском живљу, што се уосталом може лако приметити по многим њиховим карактеристикама, а пре свега по говору. Није случајно то да у комуникацији са њима можете да се потпуно разумете, чак далеко више него са неким Македонцем. Гледао сам једном приликом емисију о неким бугарским националистима из Тракије који истичу управо то да су они ти прави Бугари, а и у балканским ратовима и 1. св. рату су се управо они истицали у својим тврдим националистичким ставовима и мржњи према свему српском. Из личног искуства могу рећи да сам имао прилике да упознам многе људе из Босилеграда и околине, и могу само рећи да су то углавном све јако добри, питоми и поштени људи, чак су толико добар утисак оставили на мене да сам био у потпуности изненађен јер сам пре тога имао предрасуде према њима због многих историјских догађања која су нас и Бугаре комфронтирали. Чак сам од неки људи чуо и причу о томе да су њихове породице у прошлости неколико пута мењали презимена са ИЋ на ОВ и обрнуто, у зависности од тренутне ситуације и околности јер народ је гледао да се сачува.     

solarnis

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #373 послато: Октобар 03, 2015, 06:27:24 поподне »
Хвала пре свега господину Radonić-u за реч "момак" иако имам 62. године. Јесам пореклом по оцу из једног села поред Кладова, а пријавио сам се за учешће на форуму из разлога што је резултат ДНК теста за мене био прилично изненађење, да ја са презименом Станојевић припадам хаплогрупи Ј1.
Још је веће изненађење било то што за мене, према резултату који ми је послат, није пронађено подударање ни са једним од 26.107 Y-хаплотипова из базе на сајту www.next.yhrd.org . Затим је компјутерском симулацијом на сајту http://www.hprg.com/hapest5/index.html# утврђено да се ради о семитској хаплогрупи Ј1 са апсолутним поклапањем у Уједињеним Арапским Емиратима на основу 100% вероватноће према Fitness score од 42.
Остао сам и после неколико дана начисто збуњен, толико да ме чак није било ни на Фејсбуку неколико дана, трагајући по НЕТ-у где шта има написано о овој хаплогрупи. Нажалост ништа нисам нашао, што би ми дало задоваљавајуће објашњење. Ја сам један од оних који је доста често као теме постављао управо хаплогрупе на Балкану и код Срба, а сад као "Велики Србин" постадох Арапин, иако када се погледам у огледалу нимало не личим на њих.  ;) Има ли стручњака на форуму за ову хаплогрупу, односно за њено порекло на Балкану?

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #374 послато: Октобар 03, 2015, 06:50:56 поподне »
Господине Антонијевићу, земљаче, вероватно сте изненађени исходом, али није ништа чудно да као народ на географској ветрометини Срби имају различите хаплогрупе.

У истраживању за Црну Гору пронађено је више хаплотипова Q1b. То указује да се ради о неком од црногорских племена,или неком старијем слоју становништва који се уклопио у више црногорских племена. Никада нису објављени подаци о тестиранима па ћемо морати да чекамо да се неко са именом и презименом из ЦГ тестира па да видимо о ком се племену ради.

Такође, иако је трагање за тим племеном прва могућност, не треба искључити ни остале најразличитије могућности, као на пример да су нам хаплогрупу Q1b у наслеђе оставили Авари, па да су њихови потомци данас расути на ширем подручју.

У трагању за пореклом, осим града Котора, пажњу треба обратити и на село Которе у Дреници на Косову, које није далеко од Малог Косова...

 

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #375 послато: Октобар 03, 2015, 07:49:52 поподне »
Народност, националност итд су на крају крајева само лично опредељење појединца

Што се тиче наших јужних и источних дијалеката, они су несумњиво дијалекти СРПСКОХРВАТСКОГ језика а не Бугарског Македнонског или некаквог Торлачког. У њима су сачуване многе одлике старог средњовековног српског језика које су изгубљене у новоштокавском.

Ђорђо йе у праву. Говори йугоисточне Србийе су несумњиво србски, йер имайу велики брой зайедничких упоредница са осталима србскима говорима, а потпуно различитих од найвећега броя говора Бугарске и Македонийе.
Навешћу само йедан од многих примѣръ, а то йе непостояње у говорах областий Ниша, Врања и Лесковца одређенога члана (жената,човекот, детето, моята майка, итд...) , основне разликовне особине бугарскога и македонскога од осталих словенских йезиков.

Остали Срби су их често одбацивали, гледали са висине и трпали на силу у Бугаре и то је жалосно, док су их Бугари покушавали да их присвоје.

Међу таквим морам навести човѣка койега многи неоправдано сматрайу великаном, човѣка койи нѣйе сматрао да су говори йугоисточне Србийе србски него да су бугарски. И не само за њих, тай чак ни говоре крушевачкога края нѣйе сматрао србскими. То се ясно може видѣти у писму упућеноме његовоме страноме послодавцу.
Срамота йе да у сваком граду Србийе, па и у йугоисточной Србийи и у Крушевцу бар по йедна школа носи име по таквой особи, особи коя йе њих сматрала за странце и туђинце. То йе уврѣда за све њих.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #376 послато: Октобар 03, 2015, 08:07:52 поподне »
Хвала пре свега господину Radonić-u за реч "момак" иако имам 62. године. Јесам пореклом по оцу из једног села поред Кладова, а пријавио сам се за учешће на форуму из разлога што је резултат ДНК теста за мене био прилично изненађење, да ја са презименом Станојевић припадам хаплогрупи Ј1.
Још је веће изненађење било то што за мене, према резултату који ми је послат, није пронађено подударање ни са једним од 26.107 Y-хаплотипова из базе на сајту www.next.yhrd.org . Затим је компјутерском симулацијом на сајту http://www.hprg.com/hapest5/index.html# утврђено да се ради о семитској хаплогрупи Ј1 са апсолутним поклапањем у Уједињеним Арапским Емиратима на основу 100% вероватноће према Fitness score од 42.
Остао сам и после неколико дана начисто збуњен, толико да ме чак није било ни на Фејсбуку неколико дана, трагајући по НЕТ-у где шта има написано о овој хаплогрупи. Нажалост ништа нисам нашао, што би ми дало задоваљавајуће објашњење. Ја сам један од оних који је доста често као теме постављао управо хаплогрупе на Балкану и код Срба, а сад као "Велики Србин" постадох Арапин, иако када се погледам у огледалу нимало не личим на њих.  ;) Има ли стручњака на форуму за ову хаплогрупу, односно за њено порекло на Балкану?

Станойевићу, многи праве грѣшку поистовећуйући се са свойом мушком лозом. Савѣтуйем ви да не упадате у такву замку. Не можете се сматрати Арапином, па чак и да йе ваш прѣдак по мушкой лози стварно стигао са Блискога Истока у задњих неколиких стотина година, у шта лично сумњам, йер се вѣроватно ради о знатно ранийем доласку. Сви ми, поред мушке лозе, имамо и много, много, других прѣдака и прѣдачких праваца. Ако ми не вѣруйете, савѣтуйем ви да урадите ФТДНА трагача породице. Онда ћете се несумњиво по свойих исходах наћу у грозду са осталима Србима (прѣ свега са онима из Србийе), а не са Арапима, попут овога што йе приложено на слици са исходима ПОС прорачуна. Шта више, бићете од Арапа веома, веома удаљени.
Пойединачни налази имайу само статистички значай, и говоре о порѣклу свих нас, а не само о вашой мушкой лози. Йер сви ми имамо свойе матере, и сваки од наших прѣдака и прѣдакиња йе такође имао свойе родитеље, а они су припадали разноразним хаплоскупинам.

Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #377 послато: Октобар 03, 2015, 08:13:12 поподне »
Ја сам један од оних који је доста често као теме постављао управо хаплогрупе на Балкану и код Срба, а сад као "Велики Србин" постадох Арапин, иако када се погледам у огледалу нимало не личим на њих.  ;) Има ли стручњака на форуму за ову хаплогрупу, односно за њено порекло на Балкану?

Наравно да си Србин. :) Не може се националност повезивати са хаплогрупом.

Радонић и Љиљан ће ти вероватно најбоље објаснити детаље везане за хаплогрупу J1.

Radonić II

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #378 послато: Октобар 03, 2015, 10:27:29 поподне »
Хвала пре свега господину Radonić-u за реч "момак" иако имам 62. године. Јесам пореклом по оцу из једног села поред Кладова, а пријавио сам се за учешће на форуму из разлога што је резултат ДНК теста за мене био прилично изненађење, да ја са презименом Станојевић припадам хаплогрупи Ј1.
Још је веће изненађење било то што за мене, према резултату који ми је послат, није пронађено подударање ни са једним од 26.107 Y-хаплотипова из базе на сајту www.next.yhrd.org . Затим је компјутерском симулацијом на сајту http://www.hprg.com/hapest5/index.html# утврђено да се ради о семитској хаплогрупи Ј1 са апсолутним поклапањем у Уједињеним Арапским Емиратима на основу 100% вероватноће према Fitness score од 42.
Остао сам и после неколико дана начисто збуњен, толико да ме чак није било ни на Фејсбуку неколико дана, трагајући по НЕТ-у где шта има написано о овој хаплогрупи. Нажалост ништа нисам нашао, што би ми дало задоваљавајуће објашњење. Ја сам један од оних који је доста често као теме постављао управо хаплогрупе на Балкану и код Срба, а сад као "Велики Србин" постадох Арапин, иако када се погледам у огледалу нимало не личим на њих.  ;) Има ли стручњака на форуму за ову хаплогрупу, односно за њено порекло на Балкану?

Pa što ne kažete da ste momak u najboljim godinama? :) I ja sam u njima (43 god)

Što se tiče haplogrupe J1 ona je nastala, bar prema dosadašnjim istraživanjima, negde na području Istočne Turske, tj današnjeg Kurdistana pre nekih 20 000-30 000 godina. Na tom području je primećena najveća različitost i neke od najstarijih grana J1 stabla. Vodili su relativno sedelački život do pre 7 000-8 000 godina kad počinju polko da se šire u svim pravcima. Neke grane zauzimaju prostor Istočnog Kavkaza, tzv Dagestana gde čine glavnu haplogrupu. J1 haplogrupa ima značajan udeo i među Čečenima. Smatra se da je rasni tip koji je predstavljao J1 populaciju najbolje očuvan baš kod tih dagestanskih gorštaka, a dagestanski jezik ostatak jezika te populacije.
Jedan deo je krenuo na jug, uglavnom onaj koji karakteriše marker P58 za koji se smatra da je osnovni semitski marker, i pokazao se kao najuspešniji deo J1 porodice, što brojčano, što po kulturnim dostignućima koje je stvorio, od religije do umetnosti.
Nama verovatno najzanimljiviji je deo koji je krenuo prema Balkanu, prateći ispašu (po nekim naučnicima pre 5000 godina dolazi do stvaranja pustinja i pada oborina na području Male Azije što pokreće seobe. I Arabija koja je do tada uglavnom bila plodna postaje negostoljubiva i stanovništvo počinje da se kreće prema plodnijim oblastima.) Većina njih pripada grani Z1828 od koje su se kasnije razvile mnoge druge grane. Ta grana postoji od Kurdistana i Kavkaza do Balkana i dalje u Evropu. Tu je verovatno pretrpela dosta uskih grla tako da nije uspela da postane dominantna na određenom području, ali su neke njene linije uspele d prežive do današnjih dana. Njihova raznolikost pokazuje njihovu starost.
Ovde evo par sajtova (ne znam kako se služite s engleskim, ako nešto treba pojasniti samo recite):

https://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_J-M267
http://www.nature.com/ejhg/journal/v17/n11/full/ejhg200958a.html
http://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_J1_Y-DNA.shtml

Na Eupediji postoji i sledeći prikaz:
Цитат
Most J1 Europeans belong to the J1-Z1828 branch, which is also found in Anatolia and the Caucasus, but not in Arabic countries. The Z1842 subclade of Z1828 is the most common variety of J1 in Armenia and Georgia. There are also two other minor European branches: J1-Z2223, which has been found in Anatolia, Germany, Belgium, Ireland and Spain, and J1-M365.1, identified only in England and Spain at the moment. Their very upstream position in the phylogenetic tree and their scarcity in the Middle East suggests that these were among the earliest J1 lineages to leave the Middle East, probably in the Early Neolithic, or possibly even as Late Paleolithic hunter-gatherers that wandered outside Anatolia and ended up in western Europe.

Nadam se da sam vam donekle pomogao. Ako nešto još možemo pomoći rado ćemo to uraditi.

Što se tiče nacionalne pripadnosti, pustite to. J1 je i dagestanska i armenska i arapska i jevrejska i grčka i srpska haplogrupa. Možda je neko smatra za netipičnu i stranu, ali oni su ovde verovatno još pre Grka i ostalih Indoevropljana. Po majci moji su R1a, po pradedi sa bakine strane moje majke G2a. Svi smo mi mešavina.
Uostalom, prvi koji je povezao dve strane Dunava bio je Apolodor iz Damaska. Možda jednostavno ima unuka koji i danas živi kraj njegovog dela.

Dobrodošli i svako dobro još jednom.

Ван мреже Бомештар Војислав

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #379 послато: Октобар 04, 2015, 11:44:31 пре подне »
Још један Дробњак:

Бомештар, из села Бањани код Босанске Отоке (општина Босанска Крупа) уз саму банијску међу. Слави Ђурђевдан. Припада хаплогрупи I1-P109. Јасно припада дробњачком роду. Има посебну вриједност 10 на спором маркеру 392. Вјероватно мутација у задњих неколико генерација. Претпостављам да је презиме Бомештар, новијег надимачког поријекла.

Кроз овај примјер, али и кроз многе друге показује се да је поријекло крајишких Срба заиста са подручја Херцеговине и Црне Горе. У Крајини налазимо хаплотипове и Дробњака, и Куча, и Васојевића и Годијеља и многих других.

13   23   14   10   13   14   11   12   10   28   15   17   20   11   14   17   22   10   25   12   11   22   11


Приметио сам да се маркери пишу супротно од табела које смо ми добили,тако да сами бројеви без ознака не чине ништа,само збуњују. Моји маркери по редоследу на таблици су:
576-17, 389 I-12, 448-20, 389 II-28, 19-14, 391-10, 481-25, 549-12, 533-11, 438-10, 437-17, 570-22, 635-22, 390-23, 439-11, 392-10,

643-11, 393-13, 458-15, 385а-13, 385б-14, 456-14, YGATAH4-12

Упоређујући овако постављен редослед са ознакама,нашао сам да се са Јањетовићем из Сомбора не слажем само у маркерима 437 где он има вредност 16,а ја 17 и у маркеру 392 где је његова вредност 11,а моја 10. Питање је: шта ми говори то одступање??  Обоје смо И1 П109.

Петар Ачкраба ми је нашао документа где се моји помињу под двојним презименом Ђуришић-Бомештар,а Божа Кљајевић ми тврди да су Ђуришићи из старе Црне Горе,а не из Дробњака. Мада је напоменуо да су постојале две струје расељавања. Овде је неко напоменуо да је старост хаплогрупе И1П109 у Дробњаку око 900 год. Колико је то тачно??
Даље,по мом мишљењу,Ђуришићи или да кажем Бомештри,су дошли у Лику вероватно у 16 веку,око 1576. У консултацији са Кљајевићем,дошли смо до тога да је тај период врло могућ јер су тада била велика кретања српског живља ка западним границама. Неки присилно од стране Турака,а неки својом вољом населише Војну Крајину.

Што се тиче презимена,јуче ми је Ашкраба устврдио да то може бити само кованица од две српске речи БОГМЕ ИЛИ БОМЕ и речи СТАР. Писали сте овде презиме као BAUMEISTER,BURMESTER,BOHMESTER. Да ли неко зна неког ко се бави германистиком и сл.па да нам помогне у тумачењу.