Аутор Тема: Крајишки Срби (Y-DNA)  (Прочитано 113852 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #300 послато: Јануар 05, 2018, 11:19:31 пре подне »
Ја сам нашао 25 I2a.

Вукобратовић  (Горња Плоча)
Јованић  (Натека/Срб)
Зорић  (Срб)
Јањатовић  (Латин/Плашки)
Дукић  (Дерингај/Грачац)
Паскаш  (Ораовац)
Пражић  (Млаква/Косињ)
Дошен  (Почитељ/Госпић)
Дамјановић  (Срб)
Кљајић  (Кореница)
Ђукић  (Курјак)
Ерор  (Бунић)
Новаковић  (Велика Попина)
Лалић  (Поникве)
Димић  (Прибудић)
Шијан  (Купирово)
Глумац  (Лика)
Будимир  (Прљево)
Будимир  (Надврело)
Граовац  (Вребац)
Опачић  (Лика)
Везмар  (Лика)
Петровић  (Лика)
Тесла  (Радуч/Ловинац)
Мамула  (Врбовско/Гомирје)

Мамула је Г. Котар, а Теслу нисам урачунао, дакле 24 I2a у Лици.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #301 послато: Јануар 05, 2018, 11:26:15 пре подне »
Мамула је Г. Котар, а Теслу нисам урачунао, дакле 24 I2a у Лици.

Ја сам рачунао Лику и Горски Кота заједно, отуд и она 2 R1b.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #302 послато: Јануар 15, 2018, 01:16:46 пре подне »
Кордун и Банија

Узорак 57

I2a (26) - 45,6%

R1a (10) - 17,5%

E1b (7) - 12,3%

J2b (4) - 7%

G2a (3) - 5,3%

N2 (3) - 5,3%

J2a (2) - 3,5%

R1b (1) - 1,7%

I1 (1) - 1,7%


На Кордуну и Банији је јака I2a-Din, на Кордуну/Банији и Херцеговини има подједнако I2a-Din, и то су наше области са највишим процентом Динарика. 

За Херцеговину је узорак пуно већи, али мислим да ће и на Кордуну и Банији остати отприлике овај проценат и кад буде више тестираних.

Mislim da će na većem uzorku R1a doći do 20% na konto neke starobalkanske haplogrupe. Onaj Borojevic je 99% sa Banije mada nigde nije uveden jer nije ostavio podatke osim da je preko drine.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #303 послато: Фебруар 05, 2018, 12:22:29 поподне »
По угледу на ону табелу из студије о Италијанима, табела са резултатима крајишких Срба:




Извор: Српски ДНК пројекат


Дакле овде нема резултата без маркера, зато што су често "непоуздани", или се не може утврдити подграна. Такође, избачени су сви који се понављају у некој области/регији, без обзира на то да ли су из различитих места пореклом (Гагићи, Мацуре, Кричке, Арнаути, итд.). Без ових дуплираних породица се можда можемо приближити неком реалном узорку.

Још увек узорак није добар у многим областима, али се временом табела може ажурирати (како пристижу резултати). Босанску Крајину бих одрадио накнадно, зато што треба јасно дефинисати границе.
« Последња измена: Јануар 04, 2019, 09:49:07 поподне Небојша »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #304 послато: Фебруар 05, 2018, 01:07:32 поподне »
По угледу на ону табелу из студије о Италијанима, табела са резултатима крајишких Срба:



Дакле овде нема резултата без маркера, зато што су често "непоуздани", или се не може утврдити подграна. Такође, избачени су сви који се понављају у некој области/регији, без обзира на то да ли су из различитих места пореклом (Гагићи, Мацуре, Кричке, Арнаути, итд.). Без ових дуплираних породица се можда можемо приближити неком реалном узорку.

Још увек узорак није добар у многим областима, али се временом табела може ажурирати (како пристижу резултати). Босанску Крајину бих одрадио накнадно, зато што треба јасно дефинисати границе.

Из северне Далмације има 8 I1 и 7 R1a.

I1 северна Далмација
Бачко (Рамљане/Книн)
Мацура (Кистање)
Бједов (Мокро Поље/Ервеник)
Драча (Доње Биљане/Бенковац)
Каран (Доње Церање/Бенковац)
Простран (Смоковић/Задар)
Маринковић (Трибањ/Стариград)
Продан (Трибањ/Стариград)

Сматрам да треба радити статистике за Србе из Далмације а не само из северне Далмације, јер нису баш сви Срби живели у северној Далмацији (огромна већина јесте). 
Било је Срба и око Имотског, око Сиња, око ушћа Неретве, чак и у пар села око Сплита.
Познајем једног Србина који родим из села које се налази 3 км од Сплита, он се презива Просеница.
Имамо Одавића из Имотског I1, он је девети Србин из Далмације са том хаплогрупом.
« Последња измена: Јануар 04, 2019, 09:48:57 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #305 послато: Фебруар 05, 2018, 01:41:04 поподне »
Из северне Далмације има 8 I1 и 7 R1a.

I1 северна Далмација
Бачко (Рамљане/Книн)
Мацура (Кистање)
Бједов (Мокро Поље/Ервеник)
Драча (Доње Биљане/Бенковац)
Каран (Доње Церање/Бенковац)
Простран (Смоковић/Задар)
Маринковић (Трибањ/Стариград)
Продан (Трибањ/Стариград)

Сматрам да треба радити статистике за Србе из Далмације а не само из северне Далмације, јер нису баш сви Срби живели у северној Далмацији (огромна већина јесте). 
Било је Срба и око Имотског, око Сиња, око ушћа Неретве, чак и у пар села око Сплита.
Познајем једног Србина који родим из села које се налази 3 км од Сплита, он се презива Просеница.
Имамо Одавића из Имотског I1, он је девети Србин из Далмације са том хаплогрупом.

Да, Далматинце можемо и тако гледати. Него овде су тема Крајишки Срби, па су у том смислу са њима највише повезани управо ови из Северне Далмације. У супротном би у Далмацију морали рачунати и ове из околине Дурбовника, Имотског, а то нема везе са Крајином.

Пропустио сам једног I1 из Северне Далмације, али који су ти R1a из пројекта? Ја видим само четворицу (без ових који се понављају). Савића сам рачунао у наше, иако немамо ближих података. Од ових R1a без маркера, само је Ђујић сигуран да је из Северне Далмације.


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #306 послато: Фебруар 05, 2018, 02:02:25 поподне »
Да, Далматинце можемо и тако гледати. Него овде су тема Крајишки Срби, па су у том смислу са њима највише повезани управо ови из Северне Далмације. У супротном би у Далмацију морали рачунати и ове из околине Дурбовника, Имотског, а то нема везе са Крајином.

Пропустио сам једног I1 из Северне Далмације, али који су ти R1a из пројекта? Ја видим само четворицу (без ових који се понављају). Савића сам рачунао у наше, иако немамо ближих података. Од ових R1a без маркера, само је Ђујић сигуран да је из Северне Далмације.

Пропустио си двојицу I1, има их 8 а ти си ставио 6.


R1a северна Далмација

Кнез  (Косоре/Врлика)
Арнаут  (Косоре/Врлика)
Бурсаћ  (Плавно/Книн)
Ђујић  (Книн)
Савић  (Бенковац)
Косовић  (северна Далмација)
Шљивар  (Голубић/Книн)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #307 послато: Фебруар 05, 2018, 02:09:23 поподне »
Пропустио си двојицу I1, има их 8 а ти си ставио 6.


R1a северна Далмација

Кнез  (Косоре/Врлика)
Арнаут  (Косоре/Врлика)
Бурсаћ  (Плавно/Книн)
Ђујић  (Книн)
Савић  (Бенковац)
Косовић  (северна Далмација)
Шљивар  (Голубић/Книн)

Нисам, Одавић није из Северне Далмације. Прочитај шта пише одакле су резултати. Нема ових без маркера, зато што су некад поприлично непоуздани.

Као што рекох, за Савића немамо податке, али сам га ипак урачунао у Србе. Савића у том крају има и Хрвата.

За Косовиће је моја претпоставка да је из Северне Далмације, зато што му се у презименима породичним јавља једно које је типично за тај крај. Осим тога, нема никаквих доказа. Презиме је иначе раширено и код Хрвата, па га не могу тек тако ставити у конкретно неки крај. Слична ствар као и са Боројевићем, који се овде трпа у Банију, а немамо никакве податке, чак ни да је Србин. Али толико се може закључити на основу имена.

Дакле не требамо произвољно стављати људе у неки крај, без чвршћих доказа (или измишљати, попут Радујка) :). Друго је када објављујемо ове резултате без маркера, па спекулишемо одакле би могао бити тестирани и сл.

Шљивар би требао бити из Голубића, стоји му више локација. Једино што код њега уноси забуну је то што се на основу имена не може јасно закључити шта је по националности, Србин, или Хрват. Али има таквих случајева у западним крајевима.
« Последња измена: Фебруар 05, 2018, 02:12:27 поподне Небојша »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #308 послато: Фебруар 05, 2018, 02:25:04 поподне »
Нисам, Одавић није из Северне Далмације. Прочитај шта пише одакле су резултати. Нема ових без маркера, зато што су некад поприлично непоуздани.

Као што рекох, за Савића немамо податке, али сам га ипак урачунао у Србе. Савића у том крају има и Хрвата.

За Косовиће је моја претпоставка да је из Северне Далмације, зато што му се у презименима породичним јавља једно које је типично за тај крај. Осим тога, нема никаквих доказа. Презиме је иначе раширено и код Хрвата, па га не могу тек тако ставити у конкретно неки крај. Слична ствар као и са Боројевићем, који се овде трпа у Банију, а немамо никакве податке, чак ни да је Србин. Али толико се може закључити на основу имена.

Дакле не требамо произвољно стављати људе у неки крај, без чвршћих доказа (или измишљати, попут Радујка) :). Друго је када објављујемо ове резултате без маркера, па спекулишемо одакле би могао бити тестирани и сл.

Шљивар би требао бити из Голубића, стоји му више локација. Једино што код њега уноси забуну је то што се на основу имена не може јасно закључити шта је по националности, Србин, или Хрват. Али има таквих случајева у западним крајевима.

Шљивари из Голубића су Срби и славе Алимпијевдан, лично познајем неке.
У Голубићу је била само једна хрватска породица са презименом Марић.

Савиће Србе из Бенковца такође лично познајем, а да има Хрвата са тим презименом у Бенковцу то први пут чујем.

Кад сам радио статистику за Србе из Крајине и Далмације, онда ми ниси оспоравао да за Савића и Шљивара.

Шљивари су истог порекла као и Јерковићи и Станчевићи из Голубића, доселили су се у Голубић са Змијања крајем 17-ов века.
« Последња измена: Фебруар 05, 2018, 02:28:42 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #309 послато: Фебруар 05, 2018, 02:31:10 поподне »
Шљивари из Голубића су Срби и славе Алимппијевдан, лично познајем неке.
У Голубићу је била само једна хрватска породица са презименом Марић.

Савиће Србе из Бенковца такође лично познајем, а да има Хрвата са тим презименом у Бенковцу то први пут чујем.

Кад сам радио статистику за Србе из Крајине и Далмације, онда ми ниси оспоравао да за Савића и Шљивара.

Шљивари су истог порекла као и Јерковићи и Станчевићи из Голубића, доселили су се у Голубић са Змијања крајем 17-ов века.

Када и ако будемо рачунали све резултате, укључујући и ове са 23andMe, YSEQ, Gen0 2.0, итд., онда треба убацити Шљивара и остале. Савића и ја убацих овде, а ни за Шљивара нема превише дилеме. Него овде су само ови из ДНК пројекта, зато што се може одредити хаплогрупа/подграна, а и за већину смо сигурни одакле су и шта су, што није случај са овима са 23andMe.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #310 послато: Фебруар 05, 2018, 02:31:25 поподне »
Уместо Северна Далмација, треба написати само Далмација, чиме би се укључило и то мало Срба око Имотског и Метковића.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #311 послато: Фебруар 05, 2018, 02:35:46 поподне »
Уместо Северна Далмација, треба написати само Далмација, чиме би се укључило и то мало Срба око Имотског и Метковића.

Било је пар српских села и око Сиња, а Сињ је средња Далмација.

Познајем Србина који се презива Просеница и који је родом из села које се налази 3 км од Сплита.  Срби из његовог села су причали чистом икавицом.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #312 послато: Фебруар 05, 2018, 02:40:58 поподне »
Уместо Северна Далмација, треба написати само Далмација, чиме би се укључило и то мало Срба око Имотског и Метковића.

Ови из Северне Далмације су пре у вези (генетској и свакој другој) са остатком Крајине. Мора се негде повући граница. Зато ни читаву Босанску Крајину не би рачунао, већ само ону зону западнобосанског поддијалекта (Окука).

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #313 послато: Фебруар 05, 2018, 02:47:15 поподне »
Ови из Северне Далмације су пре у вези (генетској и свакој другој) са остатком Крајине. Мора се негде повући граница. Зато ни читаву Босанску Крајину не би рачунао, већ само ону зону западнобосанског поддијалекта (Окука).

У неком ширем смислу ја земљацима сматрам све Крајишнике, тј. све оне који су родом или пореклом западно од Врбаса.

У ужем смислу земљацима сматрам Србе из северне Далмације, дела Босанске Крајине око Грахова, Дрвара и Петровца, као и Личане из јужне Лике (Грачац, Срб, Попина итд.).

« Последња измена: Фебруар 05, 2018, 02:49:06 поподне Свевлад »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #314 послато: Фебруар 05, 2018, 03:46:30 поподне »
Било је пар српских села и око Сиња, а Сињ је средња Далмација.

Познајем Србина који се презива Просеница и који је родом из села које се налази 3 км од Сплита.  Срби из његовог села су причали чистом икавицом.

Немој сад да претерујеш. Има 10 км ваздушном линијом.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #315 послато: Фебруар 05, 2018, 04:07:17 поподне »
Banija i Kordun (uzorak 64)

I2a1b (30) - 46,9%

R1a (11) - 17,2%

E-V13 ( 8 )  -12,5%

J2b (6) - 9,4%

G2a (4) - 6,3%

J2a (2) - 3,1%

R1b (2) - 3,1%

I1 (1) - 1,5%

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #316 послато: Фебруар 05, 2018, 04:50:00 поподне »
Banija i Kordun (uzorak 64)

I2a1b (30) - 46,9%

R1a (11) - 17,2%

E-V13 ( 8 )  -12,5%

J2b (6) - 9,4%

G2a (4) - 6,3%

J2a (2) - 3,1%

R1b (2) - 3,1%

I1 (1) - 1,5%

Свака част, али где се изгубих наши N2? :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #317 послато: Фебруар 05, 2018, 04:56:34 поподне »
Свака част, али где се изгубих наши N2? :)

Има их тројица.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #318 послато: Фебруар 05, 2018, 04:59:29 поподне »
Крајишки Срби, n=309


Одрадио сам и Босанску Крајину, према Окукиним границама. Мркоњић Град, Кнежево, Купрес, Јајце, Котор Варош, Челинац, Србац, Прњавор и део општине Рибник, не улазе у област западнобосанског поддијалекта.

Извор: Српски ДНК пројекат

Иако ће бити мањих регионалних разлика, код Крајишника се издвајају неки моменти, који се вероватно неће пуно мењати с обзиром на узорак. Приметан је стабилан проценат хаплогрупе I2a (+30%), као и солидан проценат R1a (око 20%), посебно у Лици, Босанској Крајини и на Банији.

Хаплогрупа J, пре свега због велике разгранатости J-M205, збирно бележи већи проценат него хаплогрупа E, што није случај у источним и централним српским областима. Слично је и са N2, која је у Крајини, укупно гледано, нешто заступљенија од R1b.

Хаплогрупа I1 се зада креће око српског просека. Видећемо какво ће стање бити са J1 и G2a. Што се регионалних разлика тиче, издваја се Далмација са високим процентом I2a и уопште I хаплогрупе (+50%), а нешто нижим процентом R1a, по чему одудара од западних крајишких области.

Видећемо да ли ће се на узорку од 350, или 400 тестираних нешто значајније променити.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #319 послато: Фебруар 05, 2018, 05:05:43 поподне »
Свака част, али где се изгубих наши N2? :)

Банија и Кордун (узорак 67)

I2a (30) - 44,7%

R1a (11) - 16,4%

E-V13 /8 - 11,9%

J2b (6) - 9%

G2a (4) - 6%

N (3) - 4,5%

J2a (2) - 3%

R1b (2) - 3%

I1 (1) - 1,5%
« Последња измена: Фебруар 05, 2018, 05:07:35 поподне Свевлад »