Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2480791 пута)

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #140 послато: Април 19, 2014, 09:20:25 поподне »
Стигли су моји резултати тестирања на 12 маркера (FTDNA).

Припадам хаплогрупи J-M172 .

Маркери:
12 23 15 10 16-18 11 15 12 12 12 28

Значи дефинитивно J2b M205. :)

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #141 послато: Април 20, 2014, 11:43:03 пре подне »
Шаренац, Кути, Билећа - слава: Лазаревдан, хаплогрупа R1a CST3402-.
« Последња измена: Мај 11, 2015, 09:16:32 поподне млађо »

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #142 послато: Април 20, 2014, 11:57:58 пре подне »
Шаренац, Кути, Билећа - слава: Лазаревдан, хаплогрупа R1a.

Е сад, да ли су Шаренци-Властелиновићи R1a, или I2a.

Ови Шаренци из Херцеговине имају два предања о пореклу. Према једном, пореклом су од Кнежевића који су у доба Немањића били намесници за источну Херцеговину, са седиштем у Гацку.

Друго предање каже да су Шаренци пореклом од Кресојевића, који су доселили из Црне Горе, тачније из села Шаранци у Рудине (Билећа).

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #143 послато: Април 20, 2014, 12:23:07 поподне »
Значи дефинитивно J2b M205. :)
Влах 100%! :)

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #144 послато: Април 20, 2014, 12:34:36 поподне »
Судећи по неким подацима из днк пројекта, биће да су ипак Дучићи - Влаисављевићи I2a. Крајишким Јерковићима (I2a) сродни су Влаисављевићи и Стојићи, који воде порекло из села "Дучићи" у ваљевском округу. Село је иначе добило име по досељеницима (из Херцеговине?).

Међу овим крајишким породицама, поред Јерковића и Стојића, налазе се и Шарци. Ако узмемо у обзир и славу Стојића, Лазаревдан, све упућује на неку везу са Шаренцима из Херцеговине, међутим, генетика каже супротно.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #145 послато: Април 20, 2014, 12:39:17 поподне »
Е сад, да ли су Шаренци-Властелиновићи R1a, или I2a.


Свакако би било добро имати још макар једног тестираног Шаренца, тек тада би могли имати јаснију слику...

robert w.

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #146 послато: Април 20, 2014, 03:19:14 поподне »

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #147 послато: Април 20, 2014, 03:28:49 поподне »
;)

:)

<a href="https://www.youtube.com/v/AKttb-CLhhA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/AKttb-CLhhA</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/lW12nZpON-c" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/lW12nZpON-c</a>

robert w.

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #148 послато: Април 20, 2014, 03:57:43 поподне »
Opsa-sa :). Mada su ovo centralno-balkanski vlasi, a mi smo više hercegovačko-crnogorski (ali nemojte ljudi da ovo shvatite kao povod za polemiku, ovo je samo moje razmišljanje). Pozdrav i sretan Uskrs!

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #149 послато: Април 20, 2014, 04:11:18 поподне »
Opsa-sa :). Mada su ovo centralno-balkanski vlasi, a mi smo više hercegovačko-crnogorski (ali nemojte ljudi da ovo shvatite kao povod za polemiku, ovo je samo moje razmišljanje). Pozdrav i sretan Uskrs!

Да, ми смо херцеговачко-црногорски пореклом негде са југо-истока. Ови Е1б су више црногорски. :)

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #150 послато: Април 20, 2014, 04:23:10 поподне »
Реално и ови E1b су са неког југа. Чини ми се да се та експанзија Влаха (J + E) десила негде у исто време. По особинама смо вероватно идентични. Може се рећи да си у праву роберте када кажеш да смо херцеговачко-црногорски Власи. ;)

robert w.

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #151 послато: Април 20, 2014, 05:47:53 поподне »
Реално и ови E1b су са неког југа. Чини ми се да се та експанзија Влаха (J + E) десила негде у исто време. По особинама смо вероватно идентични. Може се рећи да си у праву роберте када кажеш да смо херцеговачко-црногорски Власи. ;)

Nismo mi jedini koji mozgaju o poreklu Vlaha. Bili su negde rezultati testiranja Vlaha (ustvari, grčkih Aromuna) u pokušaju da se odredi njihovo poreklo, ali nisu došli do nekih određenih rezultata koliko se sećam. Jedino je bilo manje prisustvo slavenskih grupa u odnosu na okolne grupe. Što se tiče naših grupa, ne verujem da su vlaške grupe bile bez prisustva I2a1 i R1a pripadnika, ali zbog sličnosti genotipova ne može se reći da ova ili ona linija pripada Vlasima u odnosu na neku drugu I2a1 ili R1a grupu koja to nije. Jedino se može govoriti o vlaškom poreklu J2 (i J1) i E1b1 grupa jer je njihovo prisustvo malo verovatno u slavenskim i germanskim grupama koje su stizale na Balkan. Što se tiče E1b1 mislim da je to jedina izvorno balkanska grupa, dok su J haplotivi došli kasnije, verovatno s rimskom kolonizacijom (ok. nemam mnogo argumenata za to. samo predosećaj. moguće je i da je J2b M205 starosedelačka, ali bih se pre kladio na rimsku opciju). Pozdrav :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #152 послато: Април 20, 2014, 09:58:09 поподне »
Е сад, да ли су Шаренци-Властелиновићи R1a, или I2a.

Ови Шаренци из Херцеговине имају два предања о пореклу. Према једном, пореклом су од Кнежевића који су у доба Немањића били намесници за источну Херцеговину, са седиштем у Гацку.

Друго предање каже да су Шаренци пореклом од Кресојевића, који су доселили из Црне Горе, тачније из села Шаранци у Рудине (Билећа).

Био сам веома сигуран у ову везу Шаренаца са крајишким породицама, али изгледа да није случај.

ИНтересантно је да постоји једна група породица које славе Лазаревдан на Мајевици (мислим да их је Млађо тестирао) који су Р1а и који би могли бити повезани са херцеговачким Шаренцима. (Мајевица и Спреча су биле зона насељавања херцеговачких Шаренаца)

Ствари су ипак мало компликованије у днк анализи и не треба журити са закључивањима, поготово не на основу предања која се веома често не покажу тачним.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #153 послато: Април 20, 2014, 10:18:33 поподне »
Био сам веома сигуран у ову везу Шаренаца са крајишким породицама, али изгледа да није случај.

ИНтересантно је да постоји једна група породица које славе Лазаревдан на Мајевици (мислим да их је Млађо тестирао) који су Р1а и који би могли бити повезани са херцеговачким Шаренцима. (Мајевица и Спреча су биле зона насељавања херцеговачких Шаренаца)

Ствари су ипак мало компликованије у днк анализи и не треба журити са закључивањима, поготово не на основу предања која се веома често не покажу тачним.

На основу овога што сада имамо може се закључити да су Дучићи - Влаисављевићи I2a, а Шаренци - Властелиновићи R1a. Чак су и ови Кнежевићи из првог предања Шаренаца у вези са Красојевићима. Изгледа да су Красојевићи R1a, али слажем се да треба сачекати.
« Последња измена: Април 20, 2014, 10:21:24 поподне Небојша »

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #154 послато: Април 20, 2014, 10:43:21 поподне »
У Толићима (Пале) и у Љутом Бријегу има Шаренаца. Село "Толићи" добило је име по старој раносредњовјековној породици Толић.

Шаренци у Доњој Винчи (Пале) су из Давидовића код Билеће и славе Лазаревдан. Шаренци живе и у Орахову крај Фоче. Дошли су пре више од 160 година и задржали су стару славу Лазаревдан.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #155 послато: Април 20, 2014, 10:48:35 поподне »
Био сам веома сигуран у ову везу Шаренаца са крајишким породицама, али изгледа да није случај.

ИНтересантно је да постоји једна група породица које славе Лазаревдан на Мајевици (мислим да их је Млађо тестирао) који су Р1а и који би могли бити повезани са херцеговачким Шаренцима. (Мајевица и Спреча су биле зона насељавања херцеговачких Шаренаца)

Ствари су ипак мало компликованије у днк анализи и не треба журити са закључивањима, поготово не на основу предања која се веома често не покажу тачним.


Као што рече, за сада можемо само причекати да још неко од Шаренаца буде тестиран, јер свакако једна особа није довољна да би се нешто конкретно могло закључити.

Тестирани јасеничани који славе Лазаревдан, јесу највјероватније припадници СНП-а R1a Z280 CTS3402-...чекамо резултате теста СНП-а CTS3402.
Такође једна особа тестирана из околине Угљевика, такође слави Лазаревдан и припада истом или сличном хаплотипу тестираних јасеничана који славе исту славу.

На 12 маркера не можемо ништа конкретно закључити...пак, велика је вјероватноћа да је у питању исти род.
« Последња измена: Април 25, 2014, 01:18:21 поподне млађо »

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #156 послато: Април 20, 2014, 10:55:39 поподне »

Као што рече, за сада можемо само причекати да још неко од Шаренаца буде тестиран, јер свакако једна особа није довољна да би се нешто конкретно могло закључити.



Није довољна наравно, али некад добијемо днк породица које су кључне за одређивање порекла. Мислим да су херцеговачки Шаренци прилично битна фамилија када је порекло Кресојевића у питању.

Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #157 послато: Април 22, 2014, 09:43:26 поподне »
Тестирани Шаренац води порекло из Кута и по њиховој причи они нису у роду са Шаренцима из Давидивића и Плане. Они кажу да воде порекло од Кресојевића.Такође кажу да им је то познато да су дошли из Шаранаца у Билећке Рудине.
Оно сто ме мало збуњује они кажу да су род са Варајићима ... можда по женској линији..
У књизи `Стари Угљевик који нестаје` помиње се Велико Шаренац који се ту доселио ( Угљевик ) крајем 18. века.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #158 послато: Април 22, 2014, 10:05:36 поподне »
Тестирани Шаренац води порекло из Кута и по њиховој причи они нису у роду са Шаренцима из Давидивића и Плане. Они кажу да воде порекло од Кресојевића.Такође кажу да им је то познато да су дошли из Шаранаца у Билећке Рудине.
Оно сто ме мало збуњује они кажу да су род са Варајићима ... можда по женској линији..
У књизи `Стари Угљевик који нестаје` помиње се Велико Шаренац који се ту доселио ( Угљевик ) крајем 18. века.

Познато је да се доста Шаренаца доселило на Мајевицу и Зворничку Спречу крајем 18.вијека из Херцеговине. Многи су након тога промијенили презимена, али је Лазарева Субота као слава остала код свих њихових потомака.

Без обзира на породично предање, Шобајић за Шаренце у Кутима говори да су поријеклом од Шаренаца из Давидовића и да су истог поријекла са свим породицама које се спомињу да су поријеклом од Кресојевића. Славе такође Лазареву суботу, па је логично да су повезани са осталим Шаренцима у Херцеговини.

Свакако би било добро да има ко тестиран од других Шаренаца или Зимоњића да се провјери ова веза.


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #159 послато: Април 29, 2014, 01:20:09 поподне »
Јарић, Ком, Зрмања, Никољдан R1a1 Карпатско далматински кластер

Јарићи су српска породица са Тромеђе, гдје им је најстарије мјесто поријекла, одатле су се највише расељавали по Босанској Крајини. Кошаркаш Марко Јарић је из ове породице.

Јарићи су иначе идентични Јагодићима, аи славе исту славу, па се вјероватно ради о истом роду.

Повећава се број српских, православних, крајишких породица у оквиру овог кластера, при чему се не може порећи блиска генетска веза са низом католичких, чакавских, хрватских породица из острвске Далмације.

Морам поменути, иако ће ме неки напасти да ове родове проглашавам хрватским, да је презиме Јарић забиљежено у подручју Тромеђе, још у предтурско доба, кад се међу старохрватским племеном Лапчанима помињу и Јарићи.

"Četiri porodice iz plemena Lapčana, koje su na ovo tlo doselile 1258, održale su se tu sve do turskoga dolaska i razvriježile su se u desetak, a možda i u više kuća. Nalaze se u Gomiljanima i u Vasci. Između njih je 1412. zabilježen Utišen, sin Marijin,318 1464. Nikola Gomiljac,319 a 1487. Filip iz Gomiljana.320 U Vasci su živjeli Dobrečići, 321 Jarići, Culići, Roškovići, Budisavljevići, Jandrij, Tunko, Kraljići, Krznarici, Mavar i Lučkovići, koji su zapisani u parnicama 1501. i 1508.322 Oni su jamačno svi bili iz plemena Lapčana."

Стјепан Павичић, Сеобе и насеља у Лици
« Последња измена: Април 29, 2014, 01:23:27 поподне Небојша »