Аутор Тема: I2-PH908 (Динарик Југ)  (Прочитано 455900 пута)

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2780 послато: Фебруар 24, 2023, 11:46:54 поподне »
Још једно криво тумачење. Неке гране које си навео су старије од 10. века, а неке су доста млађе. Поједине су настале тек у раном новом веку а неки њени припадници су мигрирали у косовско-ресавску и призренско-тимочку зону тек у модерном добу, током 18. и 19. века, тако да је илузорно стављати њихове миграције у контекст миграција Словена у раном средњем веку и одређивања њихових хаплогрупа, тим пре што очито игноришеш источну разгранатост и разноврсност старијих подграна међу Бугарима, Молдавцима, Турцима и тд. Оне нису настале као последица ширења средњовековне Србије на запад, већ обрнуто, као последица ширења Првог бугарског царства на исток и утапање словенских племена у бугарски и српски етнос:
Циљ ми је био објаснити зашто постоји нагли пад PH908 источно и јужно од Србије.
Све ове гране су дио одговора на то питање, без обзира кад су дошле.

Поновићу, за сада изгледа да гране везане за западнобалкански максимум PH908 имају најближе роћаке у ширим подручјима Чешке и Украјине, а од источнобалканских грана се раздвајају још у праславенско доба. Ако нови резултати покажу другачије, и ја ћу промијенити мишљење.

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 516
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2781 послато: Фебруар 25, 2023, 12:45:03 пре подне »
Углавном, да резимирам, мислим да су племена Тимочана, Браничеваца и Морављана била доминантно R1а и динарик сјевер, као што је и данашње становништво западне Румуније и Бугарске, и јужне Македоније, што и има смисла. Док је становништво Србије Властимировића било доминатно динарик југ и имало је некакву другачију етногенезу од ових племена. Можемо расправљати на који начин и зашто другачију.

Овде би могло да буде главно неслагање у нашим мишљењима. Моје би било да су Морављани, Браничевци а можда чак и Тимочани били више I-PH908 него R1a и Динарик север као и да су заједно са Србима и њима придруженим племенима углавном из Баната мигрирали почетком четврте деценије седмог века на Балкан. Та придружена племена су се населила и на крајњем западу овог правца миграција, на далматинској обали, чинећи становништво племенских области Неретљана, Травуњана итд. Ова племена су веома вероватно имала повишен проценат хаплогрупе E-V13 и то оних огранака карактеристичних за Србе. Видели смо из недавно објављених  археогенетских узорака да су у Паноније неке од тих грана биле присутне међу Аварима и њиховим поданицима. На скици су сва та племена означена плавом бојом.

Хајде да не улазим у полемику око правца досељавања Срба из Полабља у шире залеђе Солуна. Иначе се слажем у доброј мери са општим смерницама уцртане миграције, али бих додао да су се Срби доселили након неуспешног повратка преко Паноније из залеђа Солуна у Полабље заједно са већом групом Банатских Словена који су битан фактор у етногенези савремених Срба.



Највећу територију су свакако населили Срби који су и били федерати Византије. Они су као доминирајуће племе постепено проширили свој етноним на сва остала племена са којима су вероватно делили заједничко порекло онако како је то drajver описао.

Више пута сам писао неко своје виђење. Ево поновићу га укратко са датацијама, а везано за миграције I2-PH908:
- полазна тачка I2-PH908 на простору западне Украјине, 3-4. вијек наше ере
- миграција I2-PH908 у склопу Словена прашке културе дуж источних обранака Карпата ка Дунаву и Влашкој низији, почетак 6. вијека
- миграција већег дијела I2-PH908 у Панонију 560-тих са Аварима, након уништења Гепида и повлачења Лангобарда, један дио I2-PH908 могао остати у оквиру Влашких Словена
- задње деценије 6. вијека, формирање српског племена у Панонији, одметање од Авара као агенс стварања племена
- крај 6. вијека, миграција српског племена у међупростор између Франака и Авара на тромеђу данашње Чешке, Тирингије, Баварске и стављање под франачки патронат
- миграција дијела српског племена у околину Солуна, око 630. године, као плод договора Ромеја и Франака, а у вријеме привременог слома Аварске власти у Панонији
- останак другог дијела српског племена (вјероватно мањег) на простору Чешке и Њемачке, касније највећим дијелом германизован
- Срби из околине Солуна се 630-тих година покушавају вратити у Чешку, али то није било могуће јер су се Авари већ консолидовали у Панонији
- Срби су крајем 630-тих као ромејски федерати насељени у провинцију Далмацију

То је нека општа слика. I2-PH908 прилично добро прати овај образац. При чему треба имати у виду да је на овој словенској рути преко источних Карпата , доњег Дунава , било и словенске I2-PH908 која није ушла у процесе етногенезе српског племена, већ се развијала у оквиру других словенских племенских групација.

Правци и датације кретања Словена према Балкану су већ добро објашњени археолошко-историјском анализом. Не треба ту пуно мудровати, треба само генетичке податке уклопити у археолошко-историјски оквир.

Рецимо, карта руског археолога Гавритухина јасно показује ширење Словена прашке културе.



https://old.bigenc.ru/media/2016/10/27/1235245689/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B6%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F%20%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0.jpg

Међутим нема чврстих доказа да су и остала племена (Морављани на истоку или Неретљани на западу) себе називали од самог почетка Србима. Србима су се звали у почетку можда само они који су дошли из Бојке. Ипак западне јужнословенске дијалекте су вероватно сва племена користила и још тада је постојала извесна разлика у односу на Словене око две деценије раније насељене из правца Влашке низије. Они су раније мигрирали на Балкан јер нису били под аварским протекторатом и заузели су већи део Бугарске, Македоније Грчке и Албаније.

У наредним вековима се Бугарско царство шири и покорава Тимочане, Браничевце и Морављане, а велики део њих не прихвата нову власт него мигрира на запад. Бугари воде затим ратове са Србима који страшно проређују становништво Србије. Оно се обнавља добрим делом становништвом из приобалних жупанија које је било поштеђено великих губитака у сукобима Срба и Бугара. Неки огранци хаплогрупе I2-PH908 су се вероватно још тада покренули са запада на исток. Таква кретања су се наставила у познијем Средњем веку за време Немањића. Тада су већ племена која су дошла са Србима али не из Бојке него из Паноније већ увелико прихватила заједничко име Срби. На данашњу дистрибуцију хаплогрупе I2-PH908 утичу и каснији догађаји везани за сеобе за време Османлија.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2782 послато: Фебруар 25, 2023, 12:45:58 пре подне »
Циљ ми је био објаснити зашто постоји нагли пад PH908 источно и јужно од Србије.
Све ове гране су дио одговора на то питање, без обзира кад су дошле.

Поновићу, за сада изгледа да гране везане за западнобалкански максимум PH908 имају најближе роћаке у ширим подручјима Чешке и Украјине, а од источнобалканских грана се раздвајају још у праславенско доба. Ако нови резултати покажу другачије, и ја ћу промијенити мишљење.
Не, ове гране нису одговор на то питање и итекако је битно време када су се носиоци појединих подграна које си истакао доселили, у овом случају у косовско-ресавску и призренско-тимочку зону, јер као што рекох: не можеш миграције из новог доба стављати у исти контекст са миграцијама Словена на Балкан и на основу тих дистрибуција доносити произвољне констатације које су PH908 подгране "изворно" западнобалканске а које источнобалканске. Друго, по твојој логици и причи испада рецимо да је PH908>FT14506 западнобалканска подграна, а истина је потпуно другачија, нити она нити њене прве низводне подгране нису настале на Балкану. Тек се о оним подгранама са утврђеним проценама старости око 1400 година и на основу етничке припадности њених носилаца, може говорити да ли су балканске или нису и ово важи за све остале PH908 припаднике (наравно, од овог правила изузети су једино они који се тренутно налазе на PH908* нивоу, али за сада видимо да су сви смештени у источним деловима Балканског полуострва, уз двојицу Турчина). Тада ћеш схватити да су се балканске FT14506 подгране током раног средњег века шириле другачијим смером од оног који си замислио.
« Последња измена: Фебруар 25, 2023, 12:56:29 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2783 послато: Фебруар 25, 2023, 06:23:06 пре подне »
Ако је ширење I2-Y3120 започело у области где се данас граниче Пољска и Украјина, међу оним подгрупама које су се одатле селиле на југ вероватно је доминирала I2-Z17855 ( наравно није била сама), а међу онима које су се селиле на запад и југозапад I2-S17250, судећи према њиховом скоријем распореду. Мислим да и то треба узети у обзир при разматрању могућих путева доласка I2-PH908 на Балкан.
https://www.familytreedna.com/public/y-dna-haplotree/I;name=I-Z17855
https://ibb.co/qCVqkdm



https://www.familytreedna.com/public/y-dna-haplotree/I;name=I-Y3548
https://ibb.co/CKTZ9t9


Приказани су у процентима односи подгрупа са хаплогрупом I-S20602 по земљама, међу тестиранима непознатог порекла и укупно.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2784 послато: Фебруар 25, 2023, 10:26:34 пре подне »
Ако је ширење I2-Y3120 започело у области где се данас граниче Пољска и Украјина, међу оним подгрупама које су се одатле селиле на југ вероватно је доминирала I2-Z17855 ( наравно није била сама), а међу онима које су се селиле на запад и југозапад I2-S17250, судећи према њиховом скоријем распореду. Мислим да и то треба узети у обзир при разматрању могућих путева доласка I2-PH908 на Балкан.

Управо!

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2785 послато: Фебруар 25, 2023, 10:52:47 пре подне »
Ако је ширење I2-Y3120 започело у области где се данас граниче Пољска и Украјина, међу оним подгрупама које су се одатле селиле на југ вероватно је доминирала I2-Z17855 ( наравно није била сама), а међу онима које су се селиле на запад и југозапад I2-S17250, судећи према њиховом скоријем распореду. Мислим да и то треба узети у обзир при разматрању могућих путева доласка I2-PH908 на Балкан.Приказани су у процентима односи подгрупа са хаплогрупом I-S20602 по земљама, међу тестиранима непознатог порекла и укупно.
Најпре, S17250 је мутација стара око 2000 година и неки њени огранци су настајали 100-200 година пре рођења првог PH908 мушкарца. Друго, дистрибуције већине I2-S17250 подграна не указују на заједничке миграције са PH908 подгранама, јер у односу на њих PH908 гране су претежно балканске и обрнуто, тамо где су остале S17250 подгране доминантне, а то су централне и западне области Панонске низије, PH908 нису. Дакле, може се претпоставити на основу тренутних стабала да је већина S17250 припадника у раном средњем веку живела (осим оних у Кијевској Русији) и на простору прве западнословенске државе Великоморавске кнежевине (чији делови су у у средњем веку припали Пољацима, Чесима, Мађарима и тд.) укључујући и словенске области Горње и Доње Паноније, Балатонске и Посавске кнежевине. То се за PH908 не може рећи. Већина (наравно не све, али већина да) PH908 грана прате миграције I2-Z17855 хаплогрупе.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2786 послато: Фебруар 27, 2023, 06:48:14 поподне »
Još jedna teorija o porijeklu I2-Y3120, Hunter Provyn.
I2-Y3120 as Dacian King Burebista’s Dynasty.
https://phylogeographer.com/i2-y3120-as-dacian-king-burebistas-dynasty/



Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2787 послато: Фебруар 27, 2023, 07:18:00 поподне »
Još jedna teorija o porijeklu I2-Y3120, Hunter Provyn.
I2-Y3120 as Dacian King Burebista’s Dynasty.
https://phylogeographer.com/i2-y3120-as-dacian-king-burebistas-dynasty/
Уффф, значи Власи, ђе ли ћемо завршити да ми је знат😊Или је боље питати ђе смо почели да ми је знат😊

Ван мреже Planet

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2788 послато: Март 08, 2023, 04:30:13 поподне »
Натерасте ме сад да извучем резултате са 23andMe, за Хрвате из Херцеговине. На узорку од 62 тестирана, добијам 64.52% I2-M423/Y3120. На I2-S17250/Z16983 одлази 54.84%.

Окрени-обрни добијамо оно што се већ зна на основу анонимних истраживања (на доста већем узорку), 63-72% I2 на простору Западне Херцеговине.
 
U kolikom procentu je Z16983 u Zapadnoj Hercegovini? Dali je to 54.84% ili manje?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2789 послато: Март 08, 2023, 05:00:28 поподне »
 
U kolikom procentu je Z16983 u Zapadnoj Hercegovini? Dali je to 54.84% ili manje?

Не, 55% је сва I2-S17250. На подграну I2-Z16983 одлази 14.29% (укупна заступљеност, не у оквиру I2).

Ван мреже Planet

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2790 послато: Март 09, 2023, 08:41:26 пре подне »
Не, 55% је сва I2-S17250. На подграну I2-Z16983 одлази 14.29% (укупна заступљеност, не у оквиру I2).

Hvala!

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2791 послато: Март 11, 2023, 03:07:52 поподне »
Уффф, значи Власи, ђе ли ћемо завршити да ми је знат😊Или је боље питати ђе смо почели да ми је знат😊

Често сам се питао да ли би евентуални "епицентар" I2-Y3120 могао бити мало јужније, значи не на тромеђи Украјине, Пољске и Белорусије, већ нпр. на тромеђи Украјине, Румуније и Молдавије...

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2792 послато: Март 11, 2023, 04:01:30 поподне »
Ovo sve je dosta zanimljivo :D
Možda se ipak neka balkanska opcija vraća u igru?
Mada, oduvek se i smatralo da bi I2a među Slovenima mogla doći od nekih plemena sličnim Keltima,istočnom Germanima itd..

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2793 послато: Март 12, 2023, 08:11:41 пре подне »
Još jedna teorija o porijeklu I2-Y3120, Hunter Provyn.
I2-Y3120 as Dacian King Burebista’s Dynasty.
https://phylogeographer.com/i2-y3120-as-dacian-king-burebistas-dynasty/

Ova teza bi išla u prilog one koju zastupaju neki autohtonisti da su Srbi zapravo Dako-Geti ?

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2794 послато: Март 13, 2023, 09:31:27 пре подне »
Ova teza bi išla u prilog one koju zastupaju neki autohtonisti da su Srbi zapravo Dako-Geti ?
До сад би требало да је И2 код нас ,,најистраженија". Међутим, изгледа да није и да се опет неки враћају на аутохтонизам. Подсетите ме, али мислим да родоначелник И2-ПХ908 није био ни у мошницама за време Буребисте. Келти, Германи, ок, под условом да смо заиста од Бастарна. Оно што мени није јасно је то што Келте сматрају свее од Иберије и Ирске до Пољске, Украјине, Балкана. Тј, Р1б- У152 (средња Европа) плус Р1б-ДФ 27 или тако нешто (атлантска Европа). Шта ћемо са Римљанима (Италима) исто Р1б-У152? Ово задње је за неку другу тему.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2795 послато: Март 15, 2023, 05:11:26 поподне »
Još jedna teorija o porijeklu I2-Y3120, Hunter Provyn.
I2-Y3120 as Dacian King Burebista’s Dynasty.
https://phylogeographer.com/i2-y3120-as-dacian-king-burebistas-dynasty/

Mislim da je omanuo. Da je I-CTS10228 Proto Ilirska/Dačka/Tračka haplogrupa onda bi i I-Y3120 bila rasuta svuda po teritoriji Rimskog carstva (a nije). I-Y3120 treba tražiti severo-istočno od Dačana, u kulturama koje su praktikovale kremiranje (nedostatak starih uzoraka). Belorusija, Ukrajna, možda Moldavija, prostor provincije Dakije sigurno ne. Kada se bude otkrilo neko novo poprište neke bitke iz bronzanog ili gvozdenog doba na istoku Evrope otkriće se i neki Y3120. Ne bih ja odbacio potpuno onu teoriju o Venedima kao nosiocima one I2 koja je učestovala u etnogenezi Slovena. Od nekoga su morale doći one jezičke pozajmice. Venedi su postali Sloveni a njihova južna braća Bastarni su otišli međ Grke (otud onaj grčki ogranak). I mislim da je tmrca za PH908 netačan, nemoguće da je tačan.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2796 послато: Март 15, 2023, 07:44:56 поподне »
Mislim da je omanuo. Da je I-CTS10228 Proto Ilirska/Dačka/Tračka haplogrupa onda bi i I-Y3120 bila rasuta svuda po teritoriji Rimskog carstva (a nije). I-Y3120 treba tražiti severo-istočno od Dačana, u kulturama koje su praktikovale kremiranje (nedostatak starih uzoraka). Belorusija, Ukrajna, možda Moldavija, prostor provincije Dakije sigurno ne. Kada se bude otkrilo neko novo poprište neke bitke iz bronzanog ili gvozdenog doba na istoku Evrope otkriće se i neki Y3120. Ne bih ja odbacio potpuno onu teoriju o Venedima kao nosiocima one I2 koja je učestovala u etnogenezi Slovena. Od nekoga su morale doći one jezičke pozajmice. Venedi su postali Sloveni a njihova južna braća Bastarni su otišli međ Grke (otud onaj grčki ogranak). I mislim da je tmrca za PH908 netačan, nemoguće da je tačan.

Реда ради да споменемо онда и Венеде (Венете) у данашњој области Венеција као и галско племе Венде које су Римљани поразили,део становништва побили а део отерали у робље.

Наравно стављати их све у исти кош није уопште препоручљиво но у неком фантастичном сценарију неке повезнице ипак постоје.

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Venetski_jezik

Рецимо на хрватској верзији Википедије пронађох да  венетски језик по неким особинама повезују са германским језицима па самим тим ови галски Венеди  и нису без "повезнице" са овим из Венеције. У истом тексту тај венетски језик се повезује и са језицима неких од илирских племена са територије данашње Далмације.

Ево и део текста са званичне стране области Венето на Википедији:

Цитат
Between the 2nd and 1st millennium BC, the region was inhabited by the Euganei. According to ancient historians, who perhaps wanted to link Venetic origins to legend of Roman origins in Troy, the Veneti (often called the Palaeoveneti) came from Paphlagonia in Anatolia at the time of the Fall of Troy (12th century BC), led by prince Antenor, a comrade of Aeneas. Other historians link Venetic origins with Celts.


Ово је већ у нивоу митолошког али би можда могло да "објасни" тај ГГ резултат из грчке... 😁

Има свега и свачега,па ко воли нек изволи ,да све ово повеже хронолошки,историјски,лингвистички и генетички у исту причу.Ако је уопште могуће...

https://vesna.atlantidaforum.com/?p=1006
 Ево и једног таквог покушаја.

Мени би рецимо било занимљиво ако би то галско племе Венди након поробљавања било пресељено негде на подручје северно од Дакије као заштитници граница римског царства и да су они носиоци словенског И2а на овим просторима иако сам свестан да су шансе за то минималне,готово непостојеће.

« Последња измена: Март 15, 2023, 07:47:48 поподне Симеон Волос »

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2797 послато: Март 16, 2023, 01:07:15 пре подне »
Venedi atestinske kulture severa Italije se razlikuju od Veneda sa Visle. Venedi severa Italije jednog momenta počinju da praktikuju skeletno sahranjivanje i širenjem uticaja Rima padaju pod njihovu vlast u 2. veku pne. Da je tu bila prisutna neka za ovu temu relevantna I2 pojavila bi se u arheogenetici. Bilo u periodu pre rimskog osvajanja bilo kasnije. 
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2798 послато: Март 18, 2023, 08:27:00 пре подне »
Не знам да ли је неко писао о промени на стаблу FT14506 пошто све мање пратим форум због обавеза, али приметих синоћ на live стаблу да је формирана нова подграна под ознаком BY187039: https://www.yfull.com/live/tree/I-FT14506/ Чине је новотестирани Србин из Старог Влаха id:YF115742 (ако неко зна о коме је реч нека дода у коментару) и Бугарин из Благоевграда id:YF015878. Интересантна је претходна позиција Бугарина која је пре појаве мог земљака била на старијем S17250 нивоу: https://www.yfull.com/tree/I-S17250/ Судећи по броју заједничких SNP мутација и њиховом квалитету, чини се да је старост BY187039 око 1400-1500 година, што значи да се ради о још једној FT14506 српско-бугарској вези из периода досељавања Јужних Словена. Дакле, ово је још једна потврда тезе о заједничкој миграцији носилаца FT14506 преко Доњег Дунава на Балкан, с обзиром на сада већ велики број тестираних Бугара у подгранама чије старости искључиво датирају из раног средњег века.
« Последња измена: Март 18, 2023, 08:37:24 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #2799 послато: Март 18, 2023, 08:38:44 пре подне »
Не знам да ли је неко писао о промени на стаблу FT14506 пошто све мање пратим форум због обавеза, али приметих синоћ на live стаблу да је формирана нова подграна под ознаком BY187039: https://www.yfull.com/live/tree/I-FT14506/ Чине је новотестирани Србин из Старог Влаха id:YF115742 (ако неко зна о коме је реч нека дода у коментару) и Бугарин из Благоевграда id:YF015878. Интересантна је претходна позиција Бугарина која је пре појаве мог земљака била на старијем S17250* нивоу: https://www.yfull.com/tree/I-S17250/ Судећи по броју заједничких SNP мутација и њиховом квалитету, чини се да је старост BY187039 око 1400-1500 година, што значи да се ради о још једној FT14506 српско-бугарској вези из периода досељавања Јужних Словена. Дакле, ово је још једна потврда тезе о заједничкој миграцији носилаца FT14506 преко Доњег Дунава на Балкан, с обзиром на сада већ велики број тестираних Бугара у подгранама чије старости искључиво датирају из раног средњег века.

Ова грана је давно издвојена на FTDNA стаблу, а издвојио сам је и раније на стаблима која сам објављивао на порталу. https://www.poreklo.rs/2021/12/17/stablo-haplogrupe-i2-ph908ft14506/

Резултат Србина је скорашњи, познат је уредништву, али није још увијек јаван, па га нисмо коментарисали. Иначе у овој грани је у посљедњих мјесец-два било значајних промјена. Њено збирно стање је сљедеће: