Аутор Тема: Поријекло презимена Паштар Гламоч  (Прочитано 730 пута)

Ван мреже Pasta

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Поријекло презимена Паштар Гламоч
« послато: Јун 02, 2022, 01:11:38 поподне »

Тражим поријекло презимена Паштар из Гламоча. Све што сам могао да нађем да наводно потичемо из Црногорског племена Паштровићи, и да смо доселили на подручје Гламоча у 19 вијеку. Ово сам знао од раније из приче оца, који такође зна мало о томе. Крсна слава Ђурђевдан. Иначе, доста Паштара има и у Хрватској и католици су...
Налетио сам на овај коментар извјесног Невена Паштара на неки чланак о томе, и то је све што знам:

" Презиме Паштар се веже за племе Паштровића у Црној Гори…Миграције су их водиле (18. вијек) прво у Далмацију (гдје их и данас има и католици су), а затим у Босанску крајину, на простор Гламоча (прва половина 19. вијека) и православци су. Прво су се населили у селу Зајаруга, а затим у сам Гламоч и села Врба и Ћослије. И данас их има у свим тим мјестима. До Другог свјетског рата један огранак фамилије је отшао у Шипово и тамо се презивају Паштер (знају своје поријекло). У другој половини 20. вијека било их је у Бањалуци, Београду.Један члани и у Добоју. Послије рата у БиХ Паштара има и у Брчком, Бечу, Фиренци, Калгарију (Канада)… "

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Поријекло презимена Паштар Гламоч
« Одговор #1 послато: Јун 02, 2022, 09:41:01 поподне »
Тражим поријекло презимена Паштар из Гламоча. Све што сам могао да нађем да наводно потичемо из Црногорског племена Паштровићи, и да смо доселили на подручје Гламоча у 19 вијеку. Ово сам знао од раније из приче оца, који такође зна мало о томе. Крсна слава Ђурђевдан. Иначе, доста Паштара има и у Хрватској и католици су...
Налетио сам на овај коментар извјесног Невена Паштара на неки чланак о томе, и то је све што знам:

" Презиме Паштар се веже за племе Паштровића у Црној Гори…Миграције су их водиле (18. вијек) прво у Далмацију (гдје их и данас има и католици су), а затим у Босанску крајину, на простор Гламоча (прва половина 19. вијека) и православци су. Прво су се населили у селу Зајаруга, а затим у сам Гламоч и села Врба и Ћослије. И данас их има у свим тим мјестима. До Другог свјетског рата један огранак фамилије је отшао у Шипово и тамо се презивају Паштер (знају своје поријекло). У другој половини 20. вијека било их је у Бањалуци, Београду.Један члани и у Добоју. Послије рата у БиХ Паштара има и у Брчком, Бечу, Фиренци, Калгарију (Канада)… "

У паштровским исправама XVI и XVII вијека сријета се презиме Паштар, односно Пастар, које се вјероватно односи на старо братство Паштровић. Године 1571 помиње се паштровски судија Радо Паштар, а 1609 „Кристина, кћи Николе Пастра“, која је прешла на католичку вјеру.  На два мјеста у Гламочком Пољу, у Зајарузи и Чукури, живе два рода Паштре, који су старином из Паштровића.

Ван мреже Фубуки

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Поријекло презимена Паштар Гламоч
« Одговор #2 послато: Јун 03, 2022, 06:44:26 поподне »
Извор: Боривоје Милојевић, „Купрешко, Вуковско, Равно и Гламочко поље“, стање из 1920. године.

За Паштре из Ћослија Милојевић каже: „Паштер је прешао из Зајаруге у Оџак, и одатле овамо око 1908. године“.

За Паштре из Зајаруге: „Паштре су доселиле из Рудина средином 19. века. Род су Паштрама из Чукура. Славе Св. Ђурђа“.

А за Паштре из Чукура: „Паштре славе Св. Ђорђа. Пореклом су од Котора, из Паштровића. Тамо су „опотребили“, па су дошли у Бастахе, у Ливањско Поље. Одатле је њихов прадед Антоније почетком 19. века прешао у најам Ђугу у Ђуличане; затим је отишао у Рудине, и кметовао Бегићу из Малкочеваца. Антоније је имао синове Трифка и Шпира. Овај оде у Зајаругу, па се поврати у Рудине. Ту му „покрепа мал од метиља“ и Шпирови синови пођу по најму. Један његов син био је по годину дана у најму код Омер-хаџића у Малкочевцима и код Масла у Зајарузи, затим код Томића у Камену и Бабића Брду. 1868. год. ступи у службу код Крстановића у Ливну, па се затим врати, купи земљу у Чукурима и почне трговати паклином, дугама, крмцима и воловима. Тројица његових синова одселила се у Лазарић (код Сарајева) од 1907. године“. 

Имате много среће, ретко кад је литература оволико великодушна. Имате податке о пореклу, пут миграције, детаље из живота, па чак и имена. На вама је само да ове податке проверите, и ако је могуће, допуните!  :)

Ван мреже Pasta

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Поријекло презимена Паштар Гламоч
« Одговор #3 послато: Јул 05, 2022, 09:39:14 пре подне »
Hvala Vam dobri ljudi. Ovo mi mnogo znači...