Аутор Тема: Објашњење главних појмова везаних за генетичку генеалогију - Коментар  (Прочитано 6220 пута)

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Можете ли ми објаснити шта значи овај графикон који сам добио са резултатима:



То је графикон из базе YHRD, кроз коју је провучен ваш хаплотип (Yfiler, или PowerPlex23 распоред). Дакле на 17, или на 23 маркера. Као што пише, показује релативну и апсолутну блискост са осталим хаплотиповима из базе (кроз државе). Ви, као I2 динарик, природно имате највише поклапања међу Источним, Западним и Јужним Словенима.

Ово изађе мени нпр. када убацим модални хаплотип J2b-M205>Y22066 (Yfiler)

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Хвала Небојша. Сада видим, а нуди ми и ову мапу са 48 поклапања:

Догодине у Холштајну!

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Можда (готово сигурно, пошто будим стару тему) је погрешно место да питам за резултате аутосомалног теста, али нисам нашао боље:
Колико су тачна родбинска подударања које, рецимо ФТДНА даје?
Односно, кад мени каже ФТДНА да са неким имам, рецимо:
Relationship Range
3rd Cousin - 5th Cousin

Shared DNA
29 cM

Longest Block
23 cM

а немам никакву идеју откуд би та веза могла бити с том особом, које су шансе да у ствари и нисмо у некој родбинској вези?
Да ли је ту веза несумњива, само није сигурно која тачно? Или да преформулишем, које су величине shared DNA које скоро сигурно говоре о стварној вези?

Питам пошто на ФТДНА и myHeritage често и за себе и за жену видим неке прилично рендом људе из других земаља који су ми, рецимо, процењени на 3rd Cousin.

Надам се да сам јасно формулисао дилему коју имам :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Можда (готово сигурно, пошто будим стару тему) је погрешно место да питам за резултате аутосомалног теста, али нисам нашао боље:
Колико су тачна родбинска подударања које, рецимо ФТДНА даје?
Односно, кад мени каже ФТДНА да са неким имам, рецимо:
Relationship Range
3rd Cousin - 5th Cousin

Shared DNA
29 cM

Longest Block
23 cM

а немам никакву идеју откуд би та веза могла бити с том особом, које су шансе да у ствари и нисмо у некој родбинској вези?
Да ли је ту веза несумњива, само није сигурно која тачно? Или да преформулишем, које су величине shared DNA које скоро сигурно говоре о стварној вези?

Питам пошто на ФТДНА и myHeritage често и за себе и за жену видим неке прилично рендом људе из других земаља који су ми, рецимо, процењени на 3rd Cousin.

Надам се да сам јасно формулисао дилему коју имам :)

Увек се ради о вероватноћи да се ради о овом или оном степену сродства, нарочито на тако малом проценту поклапања. У суштини FTNDA и MyHeritage вас нису слагали, само што се ради о прилично различитим вероватноћама да је особа 3rd cousin или 5th cousin.

Препоручујем "Shared cM Project tool v4" на сајту DNA Painter.

https://dnapainter.com/tools/sharedcmv4

Као што ћете видети када унесете 29 у рачунач вероватноћа, могућност да вам је особа са којом имате поклапање 29cM заправо неки "3rd cousin" (преведено на српски - да сте делили заједничког претка пре 4 генерације) заиста постоји али је само 9% вероватна.

Могућност да вам је та особа 5th cousin (дакле да сте делили заједничког претка пре 6 генерација) је већ 55%.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Објашњење главних појмова везаних за генетичку генеалогију - Коментар
« Одговор #24 послато: Јануар 09, 2024, 11:19:55 пре подне »
Увек се ради о вероватноћи да се ради о овом или оном степену сродства, нарочито на тако малом проценту поклапања. У суштини FTNDA и MyHeritage вас нису слагали, само што се ради о прилично различитим вероватноћама да је особа 3rd cousin или 5th cousin.

Препоручујем "Shared cM Project tool v4" на сајту DNA Painter.

https://dnapainter.com/tools/sharedcmv4

Као што ћете видети када унесете 29 у рачунач вероватноћа, могућност да вам је особа са којом имате поклапање 29cM заправо неки "3rd cousin" (преведено на српски - да сте делили заједничког претка пре 4 генерације) заиста постоји али је само 9% вероватна.

Могућност да вам је та особа 5th cousin (дакле да сте делили заједничког претка пре 6 генерација) је већ 55%.

Хвала. Ови конкретни подаци које сам изнео су само пример, питао сам пре свега колико је вероватно да уопште нема никаквог сродства кад ФТДНА или неко други избаци некога као match.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Хвала. Ови конкретни подаци које сам изнео су само пример, питао сам пре свега колико је вероватно да уопште нема никаквог сродства кад ФТДНА или неко други избаци некога као match.

Зависи како дефинишеш сродство. Ако под тиме подразумеваш да си са неком особом имао заједничког претка, то ти је скоро 100%  сигурно. Али за то ти не треба ни тест као потврда, то је тако по природи ствари.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Шанса да нема никаквог сродства, а да FTDNA (или било који други тест) прикаже подударање је јако мала, да не кажем непостојећа. Дакле, у општем случају, не треба сумњати у тачност ових тестова, у смислу да они погрешно рачунарју величину сегмената, или да конструишу поклапања која заправо не постоје.

Међутим, постоје ситуације када могу да се појаве лажно блиска поклапања, односно да је реална родословна удаљеност није у сагласју са центиморганима. То се најчешће дешава када наши преци потичу са истог географској простора.

Наиме, познато је да се једни исти ДНК сегменти могу преносити преко више предачких линија (мушких и женских), што је посебно изражено у ендогамним популацијама, где је због "суженог избора" у одређеној географској области долазило до свесног (или најчешће несвесног) ступања у брак између особа које у блиској прошлости деле истог претка. Делови генома истог заједничког претка наслеђени преко више предачких линија могу довести до тога да нам нека поклапања изгледају ближа (сроднија) него што заиста јесу, барем гледајући родословно стабло, односно матичне књиге.

Такође, због насумичности процеса рекомбинације, понекад се дешава да се рекомбинацијом пренесу много већи "комади" ДНК него што је неки просек за одређени степен сродства.

У сваком случају, као што је Ојлер рекао, ако се особа појави у аутозомалним поклапањима, нема дилеме да заиста делите заједничког претка, али је доста тешко на основу тако малог сегмента ДНК лоцирати ко би тај заједнички предак могао бити. Стога је добро тестирати и оца и мајку, као и рођене ујаке и стричеве, јер се тако добрим делом може барем преполовити број кандидата који се анализирају.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Мени и даље није јасно како моја тетка од 2805 поклапања, само 989 дели са својим родитељима на MyHeritage.
Са њиховим алгоритмом нешто није како ваља.