Аутор Тема: Дара из Јасеновца  (Прочитано 7200 пута)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Дара из Јасеновца
« послато: Јануар 19, 2021, 12:23:31 пре подне »
Коначно је објављен званични трејлер за дугоочекивани филм ''Дара из Јасеновца''. У медијима већ постоји немали број интервјуа са режисером Гагом Антонијевићем, сценаристкињом Наташом Дракулић, глумцима, историчарима који су били ангажовани као стручни сарадници, тако да ћу тему започети трејлером који је пласиран на америчко тржиште, где ће филм премијерно бити приказан 5. фебруара.

<a href="https://www.youtube.com/v/7RDs2Vuw_AQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/7RDs2Vuw_AQ</a>
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #1 послато: Јануар 19, 2021, 09:45:02 пре подне »
Баш сам пре пар дана слушао музику компоновану за филм:

<a href="https://www.youtube.com/v/BtyRk3sYkzM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/BtyRk3sYkzM</a>

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #2 послато: Фебруар 03, 2021, 08:39:01 поподне »
Вечерашњи ОКО Магазин, РТС1:

https://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/rts-1/4245001/dara-iz-jasenovca---umetnost-politika-i-poredjenje-sa-aidom-iz-srebrenice.html

<a href="https://www.youtube.com/v/rDU5rOqde8U" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/rDU5rOqde8U</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #3 послато: Фебруар 05, 2021, 02:33:32 поподне »
https://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=268&yyyy=2021&mm=02&dd=05&nav_id=1806512
Ово је типичан пример историје као жртве данашњих односа у свету. Количина коментара у западним медијима говори само да данас на западу "није политички коректно" да се проучи геноцид у НДХ...Ово је само доказ да неки утицајни западни кругови негирају геноцид над Србима, и да по сваку цену агресивно настоје да одрже наратив и јавно мњење из деведесетих, да су Срби једини негативци на Балкану ( према којима је геноцид или негиран или прећутно оправдан кроз та негирања)
U pomenutom američkom listu kritikuje se tematika kojom se film bavi, navodi se da je "najciničnije da je film kandidat za Oskara". "To je još jedan žalostan znak da je za neke ljude put do nagrade i uglednosti - i naizgled, efikasne poruke protiv komšija – ide preko holokausta", navodi se u "LA Times".
Ipak, tu se kritičar ne zaustavlja već navodi da je logor bio za Jevreje, a "Ono što epsko delo varvarstva i sentimentalnosti Predraga Antonijevića želi da isforsira jeste da je uništavanje Srba bio stvarni cilj i da su deca imala svoj sopstveni logor" i dodaje da je "naročito uznemirujuća Antonijevićeva upotreba elemenata fantazije za svaku smrt".
Чисто зло од коментара...ако ништа , макар су натерани да "провриште" за "неправду" која је у филму начињена комшијама, и то је нешто...
« Последња измена: Фебруар 05, 2021, 02:39:32 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #4 послато: Фебруар 05, 2021, 03:10:24 поподне »
Линкови ка оригиналима лоших критика, ако неког занима:

Jay Weissberg, Variety:

https://variety.com/2021/film/reviews/dara-of-jasenovac-film-review-dara-iz-jasenovca-1234890745/

Robert Abele, Los Angeles Times:

https://www.latimes.com/entertainment-arts/movies/story/2021-02-04/review-dara-jasenovac-holocaust-drama-serbia

За ову другу се нарочито види да је некоректна (иако филм нисам гледао), јер признаје Јевреје за жртве, а жељу да "Србе стави у фокус" приписује редитељевим задњим намерама?!

Занимљиво, обојица користе придев nativist да критикују филм. 

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #5 послато: Фебруар 05, 2021, 03:18:48 поподне »
Линкови ка оригиналима лоших критика, ако неког занима:

Jay Weissberg, Variety:

https://variety.com/2021/film/reviews/dara-of-jasenovac-film-review-dara-iz-jasenovca-1234890745/

Robert Abele, Los Angeles Times:

https://www.latimes.com/entertainment-arts/movies/story/2021-02-04/review-dara-jasenovac-holocaust-drama-serbia

За ову другу се нарочито види да је некоректна (иако филм нисам гледао), јер признаје Јевреје за жртве, а жељу да "Србе стави у фокус" приписује редитељевим задњим намерама?!

Занимљиво, обојица користе придев nativist да критикују филм.

Мислим да ништа мање зло од антисемитизма није, да га тако назовем, модерни ционизам. Али изгледа једно без другог не иде, а неутрални страдају. У суштини ја овде видим страх од било какве "конкуренције", која може да поквари њихов монопол над холокаустом.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #6 послато: Фебруар 05, 2021, 03:24:37 поподне »
https://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=268&yyyy=2021&mm=02&dd=05&nav_id=1806512
Ово је типичан пример историје као жртве данашњих односа у свету. Количина коментара у западним медијима говори само да данас на западу "није политички коректно" да се проучи геноцид у НДХ...Ово је само доказ да неки утицајни западни кругови негирају геноцид над Србима, и да по сваку цену агресивно настоје да одрже наратив и јавно мњење из деведесетих, да су Срби једини негативци на Балкану ( према којима је геноцид или негиран или прећутно оправдан кроз та негирања)
U pomenutom američkom listu kritikuje se tematika kojom se film bavi, navodi se da je "najciničnije da je film kandidat za Oskara". "To je još jedan žalostan znak da je za neke ljude put do nagrade i uglednosti - i naizgled, efikasne poruke protiv komšija – ide preko holokausta", navodi se u "LA Times".
Ipak, tu se kritičar ne zaustavlja već navodi da je logor bio za Jevreje, a "Ono što epsko delo varvarstva i sentimentalnosti Predraga Antonijevića želi da isforsira jeste da je uništavanje Srba bio stvarni cilj i da su deca imala svoj sopstveni logor" i dodaje da je "naročito uznemirujuća Antonijevićeva upotreba elemenata fantazije za svaku smrt".
Чисто зло од коментара...ако ништа , макар су натерани да "провриште" за "неправду" која је у филму начињена комшијама, и то је нешто...

Филм свакако треба прво погледати. Видјети да ли је филмски на нивоу теме коју обрађује. Ако је филм заиста добар, никакви коментари из LA Timesa или Variety му не могу шкодити. Уосталом није ни битно да уђе у номинацију за Оскара. Битно је да смо једну за нас битну тему обрадили на достојан начин.

Ово што сам видио на трејлерима, а имајући у виду и раније филмове Антонијевића (Спаситеља у првом реду), не улива ми наду да је ова прича филмски испричана на прави начин. Филм је већ приказан нашој публици на неким пројекцијама и нешто нисам чуо да је глас о њему одјекнуо. Позитивне коментаре сам чуо једино за музику. Мада опет, док не погледам, не судим.

А ако се за циљ имало само да се прича о Јасеновцу преко филма промовише вани (што по мени није мотивација достојна овако велике теме), онда је требало радити на сасвим други начин. Узети редитеља и пар глумаца из холивудске А продукције, покрити главне свјетске медије (формално и неформално), осигурати подршку неке од јеврејских кредибилних меморијалних установа (јер кредибилних нашших нажалост немамо).

Овако ми се чини да се већ сад прави одступница за неуспјех филма. Бар тако закључујем из коментара самог редитеља.

Мој је закључак, направићемо филм о јасеновачким мученицима кад ми као народ тога будемо достојни. Направићемо филм о Немањићима кад ми као народ тога будемо достојни. Велике српске теме нам се некако, рекао бих, отимају из руку.


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #7 послато: Фебруар 05, 2021, 03:55:13 поподне »
Филм свакако треба прво погледати. Видјети да ли је филмски на нивоу теме коју обрађује. Ако је филм заиста добар, никакви коментари из LA Timesa или Variety му не могу шкодити. Уосталом није ни битно да уђе у номинацију за Оскара. Битно је да смо једну за нас битну тему обрадили на достојан начин.

Ово што сам видио на трејлерима, а имајући у виду и раније филмове Антонијевића (Спаситеља у првом реду), не улива ми наду да је ова прича филмски испричана на прави начин. Филм је већ приказан нашој публици на неким пројекцијама и нешто нисам чуо да је глас о њему одјекнуо. Позитивне коментаре сам чуо једино за музику. Мада опет, док не погледам, не судим.

А ако се за циљ имало само да се прича о Јасеновцу преко филма промовише вани (што по мени није мотивација достојна овако велике теме), онда је требало радити на сасвим други начин. Узети редитеља и пар глумаца из холивудске А продукције, покрити главне свјетске медије (формално и неформално), осигурати подршку неке од јеврејских кредибилних меморијалних установа (јер кредибилних нашших нажалост немамо).

Овако ми се чини да се већ сад прави одступница за неуспјех филма. Бар тако закључујем из коментара самог редитеља.

Мој је закључак, направићемо филм о јасеновачким мученицима кад ми као народ тога будемо достојни. Направићемо филм о Немањићима кад ми као народ тога будемо достојни. Велике српске теме нам се некако, рекао бих, отимају из руку.
Возачу, коментар ти је на мјесту, ништа ја ту не бих додо, потписујем...

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #8 послато: Фебруар 05, 2021, 05:54:22 поподне »
https://www.novosti.rs/vesti/drustvo/962019/srpsku-decu-dodeljivali-hrvatskim-porodicama-strucnjak-holokaust-visestrukom-znacaju-filma-dara-jasenovca?ref=aklamator&utm_source=aklamator_com&utm_medium=alo_rs_feed&utm_campaign=SRPSKU_DECU_DODELjIVALI_HRVATSKIM_P

MAJKL Berenbaum, stručnjak za holokaust, izvršni producent i stručni konsultant filma "Dara iz Jasenovca", ukazao je danas na višestruki značaj ovog filma, a posebno na činjenicu da je taj zloglasni ustaški logor imao odeljenje za decu.

« Последња измена: Фебруар 05, 2021, 05:56:02 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #9 послато: Фебруар 05, 2021, 06:21:13 поподне »
Мој је закључак, направићемо филм о јасеновачким мученицима кад ми као народ тога будемо достојни. Направићемо филм о Немањићима кад ми као народ тога будемо достојни. Велике српске теме нам се некако, рекао бих, отимају из руку.

Направићемо кад будемо имали имали пара за блокбастере

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #10 послато: Фебруар 05, 2021, 06:21:51 поподне »
Филм свакако треба прво погледати. Видјети да ли је филмски на нивоу теме коју обрађује. Ако је филм заиста добар, никакви коментари из LA Timesa или Variety му не могу шкодити. Уосталом није ни битно да уђе у номинацију за Оскара. Битно је да смо једну за нас битну тему обрадили на достојан начин.

Ово што сам видио на трејлерима, а имајући у виду и раније филмове Антонијевића (Спаситеља у првом реду), не улива ми наду да је ова прича филмски испричана на прави начин. Филм је већ приказан нашој публици на неким пројекцијама и нешто нисам чуо да је глас о њему одјекнуо. Позитивне коментаре сам чуо једино за музику. Мада опет, док не погледам, не судим.

А ако се за циљ имало само да се прича о Јасеновцу преко филма промовише вани (што по мени није мотивација достојна овако велике теме), онда је требало радити на сасвим други начин. Узети редитеља и пар глумаца из холивудске А продукције, покрити главне свјетске медије (формално и неформално), осигурати подршку неке од јеврејских кредибилних меморијалних установа (јер кредибилних нашших нажалост немамо).

Овако ми се чини да се већ сад прави одступница за неуспјех филма. Бар тако закључујем из коментара самог редитеља.

Мој је закључак, направићемо филм о јасеновачким мученицима кад ми као народ тога будемо достојни. Направићемо филм о Немањићима кад ми као народ тога будемо достојни. Велике српске теме нам се некако, рекао бих, отимају из руку.
Тако је...једино што без обзира на квалитет филма, овде имамо те структуре које осуђују саму тематику по себи...Ови критизери и који негирају то, они негирају саму тему без обзира дал је филм дорастао теми или не, они осуђују саму идеју да се свет упозна са том темом...али на то већ не можемо да утичемо, можемо једино као што кажеш, да будемо достојни тих тема и да се квалитетно реализују остварења на ту тему и уопште на теме из историје
« Последња измена: Фебруар 05, 2021, 06:24:43 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #11 послато: Фебруар 05, 2021, 06:59:55 поподне »
Тако је...једино што без обзира на квалитет филма, овде имамо те структуре које осуђују саму тематику по себи...Ови критизери и који негирају то, они негирају саму тему без обзира дал је филм дорастао теми или не, они осуђују саму идеју да се свет упозна са том темом...али на то већ не можемо да утичемо, можемо једино као што кажеш, да будемо достојни тих тема и да се квалитетно реализују остварења на ту тему и уопште на теме из историје
Знаш како, кад Русија ради пројекст она га повери Михалкову...е ту долазимо до питања да ли је држава била искрена у намери да ово одради како треба јер и ми имамо и даље репрезентативнијих режисера од Антонијевића.А ниподаштавсње теме је кретенизам и не бих то даље коментарисо...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #12 послато: Фебруар 05, 2021, 07:03:45 поподне »
Направићемо кад будемо имали имали пара за блокбастере

Мислим да није новац у питању.

Филм о јасеновачким мученицима би прије свега требао имати умјетничку вриједност.  Ако филм има умјетничку вриједност, та вриједност се препозна на прву. Нико послије гледања таквог филма не расправља о томе да ли је нешто требало овако или онако, јер је импресија директна. Умјетничка вриједност филма је оно што носи све, и причу и идеју и шта је филмом хтјело да се каже. Само такви филмови трају вјечно и само су такви филмови универзално прихваћени.  Новац заиста ту није кључна ствар.

Значи филм као умјетност насупрот филма као екранизације или историјске реконструкције. Мислим да би то била добитна комбинација.

Вјерујем да су сви који су радили на овом филму заиста жељели да направе добар филм и да су дали максимум. Али хтјети и бити у стању су двије различите ствари. За нешто ванвременско је увијек потребна благодат одозго.

 

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #13 послато: Фебруар 05, 2021, 07:27:35 поподне »
Нисам гледала филм. И не знам да ли ћу. Искључиво из разлога што ме та "тема" превише потреса.

Са 13 година смо ишли на екскурзију у Хрватску. Обишли смо, између осталог, и Јасеновац. Музеј...
Предмете којима су у логору убијали и мучили људе.

Погледали фотографије и ко је хтео (многа деца нису хтела) и некакав документарни филм. А могла се купити и некаква књига. Ја сам је купила (немам је више).

Ја сам гледала и упила слике тих ужаса.

Од тада - није ми добро ...

Јер сам била дете када сам то све видела....

Годинама покушавам да напишем животну причу своје мајке избегле из Хрватске са 7 година. Не иде ми ...увек као да се зид неки испречи...


Дакле, да сам ја сценариста, режисер, продуцент дилема би била: да ли пратити причу једног или више деце из доба док још нису доспели у логор и потом њихово преживљавање или непреживљавање логора или ићи на што више масовних сцена континуираних злочина ?

Па неће то нико гледати (заборавимо на трен да су жртве Срби, а злочинци Хрвати) јер има већ документарних филмова на ту тему за чије гледање вам треба јак желудац.

Али топла  људска прича, сенчење ликова, заплети, дијалози, избегавање стереотипа штo је више могуће, одабир правих глумаца, музике и итд. могу пуно учинити.

Један је Тарковски....

А како би се и он носио са овом темом? Не знам...


А да је и најбоље урађен филм (Немањићи као серија су за мене били "подбачај") - па наравно да би се и онда обрушили на њега сви они који би да "оперу" те злочине у име католика (међу којима увек има и пуно честитих људи) или који би их и данас поновили у "име праве вере" или "слепе мржње".

Дакле - пре критика - нека свако размисли како би он написао сценарио за филм са тако тешком темом и како би направио филм?






« Последња измена: Фебруар 05, 2021, 07:29:45 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #14 послато: Фебруар 05, 2021, 07:50:23 поподне »
Ја мислим да би систем у филмској индустрији што се тиче тема од националног значаја, требало да  буде конструисан као што је напр. било у време СФРЈ, СССР, Америци. Да држава наручи филм и да изабере са врхом струке све који ће да раде на том филму. Овако имамо ситуацију да неко добије идеју за пројекат, да крене да је ради и да држава подржи пројекат. Код битних тема, држава не треба да буде неко ко подржава пројекат, него треба да буде наручилац, носилац пројекта и да одреди оне који ће да раде на њему (а сад се не може некоме забранити да ради неки пројекат, а у исто време тај пројекат можда превазилази ниво оног који га ради). Иницијатива треба од државе да буде, а не од сценариста, режисера, продуцената (јер свако ко пожели да ради тему од националног значаја, сматра за себе да је дорастао улози, а можда није)
« Последња измена: Фебруар 05, 2021, 07:58:30 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #15 послато: Фебруар 05, 2021, 08:34:56 поподне »


Нисам гледала филм. И не знам да ли ћу. Искључиво из разлога што ме та "тема" превише потреса.

Са 13 година смо ишли на екскурзију у Хрватску. Обишли смо, између осталог, и Јасеновац. Музеј...
Предмете којима су у логору убијали и мучили људе.

Погледали фотографије и ко је хтео (многа деца нису хтела) и некакав документарни филм. А могла се купити и некаква књига. Ја сам је купила (немам је више).

Ја сам гледала и упила слике тих ужаса.

Од тада - није ми добро ...

Јер сам била дете када сам то све видела....

Годинама покушавам да напишем животну причу своје мајке избегле из Хрватске са 7 година. Не иде ми ...увек као да се зид неки испречи...


Дакле, да сам ја сценариста, режисер, продуцент дилема би била: да ли пратити причу једног или више деце из доба док још нису доспели у логор и потом њихово преживљавање или непреживљавање логора или ићи на што више масовних сцена континуираних злочина ?

Па неће то нико гледати (заборавимо на трен да су жртве Срби, а злочинци Хрвати) јер има већ документарних филмова на ту тему за чије гледање вам треба јак желудац.

Али топла  људска прича, сенчење ликова, заплети, дијалози, избегавање стереотипа штo је више могуће, одабир правих глумаца, музике и итд. могу пуно учинити.

Један је Тарковски....

А како би се и он носио са овом темом? Не знам...


А да је и најбоље урађен филм (Немањићи као серија су за мене били "подбачај") - па наравно да би се и онда обрушили на њега сви они који би да "оперу" те злочине у име католика (међу којима увек има и пуно честитих људи) или који би их и данас поновили у "име праве вере" или "слепе мржње".

Дакле - пре критика - нека свако размисли како би он написао сценарио за филм са тако тешком темом и како би направио филм?

Јако, јако слично размишљам и ја. И ја сам био на екскурзији у Јасеновцу крајем седамдесетих и понео сам исте утиске. После тога, не осећам никакву потребу да гледам или читам нешто где се описују злочини у детаље. Океј, јасно ми је, схватио сам. Био сам тамо, видео сам и србосјек и маказе и кашике и крематоријум и све. Због тога нисам читао, на пример, књиге Вука Драшковића, а ни овај филм не планирам да гледам. Реч је о томе да таква дела не могу да промене мој став о тим ужасима ни најмање, могу само да ме додатно потресу. А тога ми је довољно, хвала.

Наравно, политички обојене критике су ми одвратне на један посебан начин.

Некако ми се чини, на основу разних коментара, да се правио играни филм који као да је имао амбицију документарног филма.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #16 послато: Фебруар 05, 2021, 08:58:53 поподне »
Препоручио бих свима да погледају пољски филм Wołyń из 2016 године, иако су одређене сцене из филма заиста мучне за гледање. Ипак, филм има умјетничку вриједности и по свему успио је да изнесе причу.

О том филму сам својевремено писао и овдје на форуму.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2021.msg48399#msg48399

И овај филм, иако је заиста квалитетно остварење, чини ми се да је због политичких околности био скрајнут. У моменту у ком се филм појавио,2016, никоме у Европи није било у интересу да се Украјинци прикажу као злочинци. Мада искрено говорећи мислим да то и није било главна идеја филма.

Рецимо да ми је овај филм неки репер како би се на достојан начин могла обрадити тема националне трагедије.



<a href="https://www.youtube.com/v/B-nwg693WCE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/B-nwg693WCE</a>

« Последња измена: Фебруар 05, 2021, 09:04:13 поподне drajver »

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #17 послато: Фебруар 05, 2021, 09:06:51 поподне »
Pre nekoliko dana na HRT 2 prikazan je film ( delom je dokumentarni) Dnevnik Diane Budisavljević.
Izvanredan, film i moja preporuka je da ga niko ne " preskoči"
Film je potresan, zbog same teme i istine, ali nema mučnih scena.
Moji deda i baba po majci su takodje bežali i pobegli u Srbiju 1941 ali većina nije..

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #18 послато: Фебруар 05, 2021, 10:51:37 поподне »
Мислим да није новац у питању.

Филм о јасеновачким мученицима би прије свега требао имати умјетничку вриједност.  Ако филм има умјетничку вриједност, та вриједност се препозна на прву. Нико послије гледања таквог филма не расправља о томе да ли је нешто требало овако или онако, јер је импресија директна. Умјетничка вриједност филма је оно што носи све, и причу и идеју и шта је филмом хтјело да се каже. Само такви филмови трају вјечно и само су такви филмови универзално прихваћени.  Новац заиста ту није кључна ствар.

Значи филм као умјетност насупрот филма као екранизације или историјске реконструкције. Мислим да би то била добитна комбинација.

Вјерујем да су сви који су радили на овом филму заиста жељели да направе добар филм и да су дали максимум. Али хтјети и бити у стању су двије различите ствари. За нешто ванвременско је увијек потребна благодат одозго.

Umetnička vrednost je reativan pojam. Nisam još čuo za film, knjigu, sliku... koja se svima dopada i o kojima se ne raspravlja. Ali da bi se raspravljalo o umetničkim dostignućima filma potrebo ga je prvo pogledati.

Reditelj je rekao više puta da je film prvenstveno namenjen domaćoj publici.
Za svetsko tržište i uspeh (gledanost i upoznavanje sveta sa postojanjem logora u Jasenovcu i same NDH) neophodna je visoka produkcija, holivudski glumci, ulaganja u promociju, naravno uz kvalitetan scenario, a za sve to treba dosta novca. Prostor za koprodukciju je mali jer tema nije popularna, a i producenti jevrejskog porekla koji su više zainteresovani za ovakve teme ne bi finansirali film u kom stradanje Jevreja ne bi bilo u prvom planu.

Знаш како, кад Русија ради пројекст она га повери Михалкову...е ту долазимо до питања да ли је држава била искрена у намери да ово одради како треба јер и ми имамо и даље репрезентативнијих режисера од Антонијевића. А ниподаштавсње теме је кретенизам и не бих то даље коментарисо...
Nije baš da su se drugi rediteljii scenaristi polomili otimajuči se snimanje ovog filma. Tema je izuzetno teška i treba izbalansiati tako da se prikaže stradanje ljudi u logoru, a da to bude podnošljivo za gledanje velikom delu naroda. Druga stvar je što je tema tradanja Srba sama po sebi i što se naša kinematografija okreće nekoj jugonostalgičarskoj priči, da li iz ubeđenja ili iz koristi, kako ko.

Što se tiče samog Antonijevića, gledao sam njegov film Zaspanka za vojnike i nije mi se dopao. To ne znači da ovaj neće biti dobar. Treba ga prvo pogledati. I onako je za film važniji scenario nego režija.

Pre nekoliko dana na HRT 2 prikazan je film ( delom je dokumentarni) Dnevnik Diane Budisavljević.
Izvanredan, film i moja preporuka je da ga niko ne " preskoči"
Film je potresan, zbog same teme i istine, ali nema mučnih scena.
Moji deda i baba po majci su takodje bežali i pobegli u Srbiju 1941 ali većina nije..

Prikazivan je taj film i na RTS. Ono što para uši u tom filmu jeste što se samo dvaput pominju Srbi, dok se kroz celi film pominju samo "pravoslavci". Kad bi film gledao neki Amerikanac ne bi bio siguran koje su nacionalnosti djeca koju Dijana spasava iz logora.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #19 послато: Фебруар 20, 2021, 10:52:38 поподне »
Овоме филму није потребан Оскар овај филм је показао да не постоји награда која бих могла да га награди. Није ствар у томе да ли је Српски или било чији, филм је изузетан у сваком смислу, и јасно је показао само један мали део усташких злочина и зверстава које су чиниле над недужним људима само зато су били Срби. Просто и ево после скоро сат времена од његовог краја ја још не могу да дођем себи. Изузетно дело помоћу којег ћемо моћи учити нашу децу о том злу које никада не смемо да заборавимо.