Аутор Тема: Настанак и развој људске врсте  (Прочитано 4906 пута)

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Настанак и развој људске врсте
« послато: Јануар 20, 2019, 02:06:38 поподне »
Ево сјајног предавања професора Свантеа Паба о мешању неандерталаца и модерних људи, и још много чему:

<a href="https://www.youtube.com/v/R1R8yrEGAgw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/R1R8yrEGAgw</a>

Мој највећи утисак је да као људска врста имамо среће што имамо релативно једноставну ситуацију да сви данашњи људи припадају истој врсти, упркос међусобним разликама.

Могло је бити и другачије, да су и друге врсте рода Homo преживеле или се у већој мери мешале са Homo sapiens-ом.

О томе говори и овај текст у последњој реченици (иако наслов не погађа суштину текста).

https://www.treehugger.com/natural-sciences/amp/artificial-intelligence-found-new-species-hominids-bred-humans.html
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Настанак и развој људске врсте
« Одговор #1 послато: Јануар 20, 2019, 04:47:54 поподне »
POJAVA ČOVJEKA NA ZEMLJI (II)*
Berard Barčić

https://hrcak.srce.hr/file/82299
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Настанак и развој људске врсте
« Одговор #2 послато: Јануар 20, 2019, 05:25:33 поподне »
POJAVA ČOVJEKA NA ZEMLJI (II)*
Berard Barčić

https://hrcak.srce.hr/file/82299

Pokušaj uklapanja religije sa naučnim saznanjima gdje se stari zavjet predstavlja kao skup metafora o nastanku čovjeka ali samo onoliko da ga može uklopiti. Stari zavjet i jeste skup priča i metafora koju religija predstavlja na bukvalan način. Npr. ljudi su izašli iz raja i postali smrtni nakon sto su pojeli jabuku sa drveta znanja tj kad su postali svjesni sebe samih i smrtnosti.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Настанак и развој људске врсте
« Одговор #3 послато: Јануар 20, 2019, 08:01:41 поподне »
Pokušaj uklapanja religije sa naučnim saznanjima gdje se stari zavjet predstavlja kao skup metafora o nastanku čovjeka ali samo onoliko da ga može uklopiti. Stari zavjet i jeste skup priča i metafora koju religija predstavlja na bukvalan način. Npr. ljudi su izašli iz raja i postali smrtni nakon sto su pojeli jabuku sa drveta znanja tj kad su postali svjesni sebe samih i smrtnosti.

Ја сам физичар по струци али допуштам да се објективна стварност, понекад, може и другачије доживјет. 
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Настанак и развој људске врсте
« Одговор #4 послато: Јануар 20, 2019, 11:41:27 поподне »
Ја сам физичар по струци али допуштам да се објективна стварност, понекад, може и другачије доживјет.

Nemam nista protiv toga samo kažem ono sto mislim.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Настанак и развој људске врсте
« Одговор #5 послато: Јануар 21, 2019, 01:38:33 пре подне »
Ја сам физичар по струци али допуштам да се објективна стварност, понекад, може и другачије доживјет.

По објашњењу квантне наравонауке и јар и твар (енергија и материја), и простор и вријеме, и зрачење, све без изузетка су квантизирани. Питам се у коју од ових раздиоба спада мисао каконо основа доживљаја.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Настанак и развој људске врсте
« Одговор #6 послато: Јануар 21, 2019, 06:18:42 поподне »
По објашњењу квантне наравонауке и јар и твар (енергија и материја), и простор и вријеме, и зрачење, све без изузетка су квантизирани. Питам се у коју од ових раздиоба спада мисао каконо основа доживљаја.

     Ако је нека физичка величина квантизирана значи да њене (мјерене) вриједности попримају дискретан (испрекидан) спектар вриједности. Када је Макс Планк, математизирајући у области зрачења, поставио хипотезу да је и енергија квантизирана, исто тако као наелектрисање, дошло је до низа открића у физици која су се могла успјешно примијенити али њихова суштина никада није схваћена јер је далеко од наших чула и апстракција је једини начин да се тај свијет изучава. Када неки људи преко новинских чланака дођу до таквих података, и ако природно интелигентни, али без инстутитуционалног образовања, могу извести свакакве закључке па и тај да су и мисли квантизиране :) . Пун је интернет чланака о "открићу" да Земља није округла, а оно што запањује је број људи који то чита и који у то вјерује. Пун је интернет квази-науке и сви ти чланци имају своје читаоце. :(
     Ми се на овом форуму, углавном, тражимо географско поријекло појединаца или група. Притом се потпомажемо историјом, која није егзактна наука, а која прошлост памти скоро искључиво преко сукоба између етноса и држава. Откако су актуелне мутације на У хромозому и хаплогрупе ово трагање је све извјесније али лаици могу извући ко зна какве закључке, не познавајући биологију. Из тих разлога сам подржао Миђа који каже:  "Мој највећи утисак је да као људска врста имамо среће што имамо релативно једноставну ситуацију да сви данашњи људи припадају истој врсти, упркос међусобним разликама." Треба писати о томе из педагошких разлога :)
     
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Настанак и развој људске врсте
« Одговор #7 послато: Јануар 21, 2019, 08:42:24 поподне »
     Ако је нека физичка величина квантизирана значи да њене (мјерене) вриједности попримају дискретан (испрекидан) спектар вриједности. Када је Макс Планк, математизирајући у области зрачења, поставио хипотезу да је и енергија квантизирана, исто тако као наелектрисање, дошло је до низа открића у физици која су се могла успјешно примијенити али њихова суштина никада није схваћена јер је далеко од наших чула и апстракција је једини начин да се тај свијет изучава. Када неки људи преко новинских чланака дођу до таквих података, и ако природно интелигентни, али без инстутитуционалног образовања, могу извести свакакве закључке па и тај да су и мисли квантизиране :) . Пун је интернет чланака о "открићу" да Земља није округла, а оно што запањује је број људи који то чита и који у то вјерује. Пун је интернет квази-науке и сви ти чланци имају своје читаоце. :(
     Ми се на овом форуму, углавном, тражимо географско поријекло појединаца или група. Притом се потпомажемо историјом, која није егзактна наука, а која прошлост памти скоро искључиво преко сукоба између етноса и држава. Откако су актуелне мутације на У хромозому и хаплогрупе ово трагање је све извјесније али лаици могу извући ко зна какве закључке, не познавајући биологију. Из тих разлога сам подржао Миђа који каже:  "Мој највећи утисак је да као људска врста имамо среће што имамо релативно једноставну ситуацију да сви данашњи људи припадају истој врсти, упркос међусобним разликама." Треба писати о томе из педагошких разлога :)
   

Слажем се са свим и сасвим.
Albert Einstein једном пригодом рече ""Falls Gott die Welt geschaffen hat, war seine Hauptsorge sicher nicht, sie so zu machen, dass wir sie verstehen können" / "Ако је свијет створио Бог, безусловно му највећа брига не бијаше, створити га тако, да га ми разумијемо", али управо то шкакиља највише, да се и обћа теорија релативности и теорија квантне физике јоште увијек не дају свести у јединствену теорију, иако су обје давали су и дају изванредна предсказања, која су се потврдила у стварности, само када би се помоћу квантне физике могла објаснити сила теге масе или гравитације.

Мислим да је спознаја и широка доступност науке, данас, иако често криво тумачена, ипак један узрок, да ће људи, посебно сусједни један другому, поразмлислити пређе но појду у бој. Данас су људи учени и интеллект је јачи него икада - људи ће повјеровати науци више него пропаганди. И да је супротно, опет постоји стремљење к првому, које се више не може зауставити.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Настанак и развој људске врсте
« Одговор #8 послато: Јануар 24, 2019, 09:19:18 поподне »

Začetïe života na Zemḷi

<a href="https://www.youtube.com/v/b8CNQOe-Rbs" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/b8CNQOe-Rbs</a>
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Настанак и развој људске врсте
« Одговор #9 послато: Новембар 16, 2022, 11:26:42 поподне »
https://sveoarheologiji.com/najraniji-poznati-dokazi-kuvanja-hrane-na-arheoloskom-nalazistu-u-izraelu-pre-780-000-godina/

Цитат
Praistorijski ljudi su namerno palili vatru kako bi sebi skuvali obrok. Ranije se mislilo da su prvi vatru koristili za kuvanje neandertalci i Homo sapiensi. Međutim, nova studija je pokazala da je rani hominid skuvao ribu, znatno ranije, odnosno pre neverovatnih 780.000 godina.

"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
« Последња измена: Август 11, 2023, 09:26:51 пре подне Зрно »