Аутор Тема: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.  (Прочитано 4574 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Поред обележавања Светог Ђорђа 23.04. по јулијанском, тј. 06.05. по грегоријанском календару (Ђурђевдан) и 03.11. по јулијанском, односно 16.11. по грегоријанском календару (Ђурђиц), мало је познато да се овај светац некада обележавао и 26.11. по јулијанском, тј. 09.12. по грегоријанском календару, на исти дан када Црква обележава празник Св. Алимпија Столпника. Услед тога се у етнографској литератури среће назив "Св. Ђорђе Алемпије" иако су у питању два различита свеца а не један, како би се погрешно могло протумачити гледајући овај заједнички назив. Српска православна црква званично обележава Св. Ђорђа само на два датума, на Ђурђевдан и Ђурђиц, док 26.11./09.12. обележава само Св. Алимпија; с друге стране, Руска православна црква (можда и још неке) поред ова два датума Св. Ђорђа обележава и на дан када се слави Св. Алимпије. У чему је ствар?

23.04/06.05. се десила мученичка смрт Светог Георгија 303. године у Никомедији (Ђурђевдан); 03.11./16.11. је освећена Црква Св. Георгија у граду Лиди (данашњи Лод у Израелу) за време владавине цара Константина (Ђурђиц); 26.11./09.12. је освећена Црква Св. Георгија 1051. или 1054. године у Кијеву, за време владавине Јарослава Мудрог ("посни" Св. Ђорђе). Назив "Св. Ђорђе посни" долази отуд што овај празник увек пада у време Божићног поста и тиме се јасно разликује од Ђурђевдана и Ђурђица. Солидан број породица са простора Косова и Метохије и Македоније прославља или је прослављало Св. Ђорђа управо на овај дан, па остаје питање када тачно је СПЦ престала да обележава Св. Ђорђа на тај дан, односно када је "ограничила" да се тада прославља само Св. Алимпије? Изгледа да има примера да породице које су на тај дан славиле Св. Ђорђа под утицајем цркве потпуно пређу на прослављање другог свеца, Св. Алимпија, или сећање на стару славу задрже у заједничком називу "Св. Ђорђе Алемпије". У сваком случају, приликом прегледања етнографске литературе треба имати на уму да родови који славе Св. Алимпија/Св. Ђорђа Алемпија/Св. Ђорђа "посног" ("посен" у Македонији) могу имати везе са родовима који славе Ђурђевдан или Ђурђиц; добар пример је недавно тестирани Ристовски из Капинова, о којем је било речи на теми Нови тестирани:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=391.msg107366#msg107366

Такође је о овој теми писао један господин на Порталу, у коментарима:

https://www.poreklo.rs/2012/03/04/veli%C4%8Dkovi%C4%87/

Још информација са енглеске и руске Википедије:

The Russian Orthodox Church also celebrates two additional feasts in honour of St. George. One is on 3 November, commemorating the consecration of a cathedral dedicated to him in Lydda during the reign Constantine the Great (305–37). When the church was consecrated, the relics of the Saint George were transferred there. The other feast is on 26 November for a church dedicated to him in Kiev, circa 1054.

https://en.wikipedia.org/wiki/Saint_George#Feast_days

26 ноября (9 декабря) — освящение церкви великомученика Георгия в Киеве в 1051 году (празднование Русской православной церкви, известное в народе как осенний Юрьев день)[27].

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8%D0%B9_%D0%9F%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B5%D1%86#%D0%9F%D0%BE%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5

Его́рий Осе́нний (Юрьев день) — день народного календаря у славян, приходящийся на 26 ноября (9 декабря). Название дня происходит от имени святого Георгия Победоносца. Считалось, что в этот день «Егорий отпускает на волю волков» и они могут нападать на всякий скот[2].

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B9_%D0%9E%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D0%B9

Гео́ргиевская це́рковь — один из первых монастырских киевских храмов, построенный в XI веке в честь великомученика Георгия Победоносца — небесного покровителя князя Ярослава Мудрого (его христианское имя Георгий, или Юрий).

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%8C_(%D0%9A%D0%B8%D0%B5%D0%B2)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #1 послато: Новембар 17, 2021, 07:55:28 поподне »
Dobar dan. Zovem se Branko Jovanovski i rodom sam iz sela Lesak kod Tetova. Ja slavim Sv. Djordja (9.decembar) i uvek sam se pitao zasto nema tu slavu nigde na kalendaru SPC. U Pologu ispod sarplanine brojne familije slave Sv. Djordja posnog.. Sa druge strane Sare takodje se slavi, na primer u selu Vrbestica, opstina Strpce.
Verovatno ima tu neke veze sa tamosnjim rodovima mada slava nije jedini argument, mnoge familije presli Saru  sa tetovske strane na prizrensku stranu i obratno. Isto jezicko podrucje, ista vera , isti mentalitet, isti ljudi. Ostaje pitanje oko slave…moza su moji predci nekad slavili drugi slavu pa uzeli sadasnju da sakriju identitet, mozda su pobegli od nekoga, stvarno nemam dokaze za to. Veliki pozdrav

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #2 послато: Новембар 17, 2021, 09:02:22 поподне »
Чувени манастир Лешак, леп крај. Добродошао Бранко!

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #3 послато: Новембар 17, 2021, 10:31:47 поподне »
Hvala i bolje vas nasao. Jeste zaista lep kraj ispod nase Sarplanine. A cuveni manastir Lesak je srpski manastir podigao ga Car Lazar. Danasnja crkva zvala se ranije Lazarica.  Nazalost o tome vise nema traga od kad je manastir srusen od strane siptarskih terorista 2001 god.
Inace moja majka je iz sela Vratnice , jedan od poslednjih bastiona srpstva u Makedoniji.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #4 послато: Новембар 18, 2021, 03:18:03 поподне »
Здраво Бранко, да ли можете да ми кажете каква вам је славка икона јел светог Алимпија или светог Ђорђа?

Ван мреже Grbić

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 217
  • R1A>BY149000>FTA3227
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #5 послато: Новембар 18, 2021, 04:37:38 поподне »
Živaljevići iz Velike(Plav)slave Sv. Alimpija a nekada su slavili na isti dan Sv.Djordja.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #6 послато: Новембар 18, 2021, 05:36:11 поподне »
Пошто мој огранак Лукића слави Св. Алимпија проучавао сам неко време како је та слава дошла до нас Срба уопште. У старим летописима, календарима, месецословима за слављење 26. новембра по старом или 9 децембра по новом нигде, бар од 18. века Св. Алимпија није било уписано име другог свеца у овом случају Св. Ђорђа. Моја баба је увек говорила кад треба да дође слава "долазим нам свети Ђорђе Алимпије". Икона моје породице која је стара више од сто година приказује Св. Алимпија Столпника како стоји на столпу и држи икону са ликом Господа Исуса Христа. Како је уопште дошло до убацивање светог Ђорђа међу Србима по готову на простору Косова и Метохије и Македоније вероватно никада нећемо сазнати али је нека моја предпоставка да је све потекло из Свете Горе и руских монаха који су преносили на поклонике да се на дан св. Алимпија слави и Св. Ђорђе и да је народ у ствари мислио да је то један те исти светац. Или приликом одласка монаха у писанији у Русију који су тај податак пренели на своје парохијане и посетиоце, јер су поједини манастири слали сваке године монахе у писанију у Русију. У прилог томе је и мој разговор са старијим људима који славе ту славу и кад их питате коју славу славите они одговарају "св. Ђорђе Алимпије" мислећи да је то у ставри једна личност, па кад сам питао бабу да ми то објасни она каже да не зна, и да онако уврељиво каже "да се он тако зове и да су јој тако пренели старији". Што се придева "посни" или "зимски" тиче је зато што он увек пада у посне дане и у зиму. Наравно то је моја претпоставка која је произашла кроз које дугогодишње истраживање ове славе. Када будем и ако будем сазнао нешто ниво о томе, писаћу.

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #7 послато: Новембар 18, 2021, 06:49:36 поподне »
Ikona nase slave je Sv Djordje na konju kad ubija zmaja.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #8 послато: Новембар 18, 2021, 11:21:39 поподне »
Пошто мој огранак Лукића слави Св. Алимпија проучавао сам неко време како је та слава дошла до нас Срба уопште. У старим летописима, календарима, месецословима за слављење 26. новембра по старом или 9 децембра по новом нигде, бар од 18. века Св. Алимпија није било уписано име другог свеца у овом случају Св. Ђорђа. Моја баба је увек говорила кад треба да дође слава "долазим нам свети Ђорђе Алимпије". Икона моје породице која је стара више од сто година приказује Св. Алимпија Столпника како стоји на столпу и држи икону са ликом Господа Исуса Христа. Како је уопште дошло до убацивање светог Ђорђа међу Србима по готову на простору Косова и Метохије и Македоније вероватно никада нећемо сазнати али је нека моја предпоставка да је све потекло из Свете Горе и руских монаха који су преносили на поклонике да се на дан св. Алимпија слави и Св. Ђорђе и да је народ у ствари мислио да је то један те исти светац. Или приликом одласка монаха у писанији у Русију који су тај податак пренели на своје парохијане и посетиоце, јер су поједини манастири слали сваке године монахе у писанију у Русију. У прилог томе је и мој разговор са старијим људима који славе ту славу и кад их питате коју славу славите они одговарају "св. Ђорђе Алимпије" мислећи да је то у ставри једна личност, па кад сам питао бабу да ми то објасни она каже да не зна, и да онако уврељиво каже "да се он тако зове и да су јој тако пренели старији". Што се придева "посни" или "зимски" тиче је зато што он увек пада у посне дане и у зиму. Наравно то је моја претпоставка која је произашла кроз које дугогодишње истраживање ове славе. Када будем и ако будем сазнао нешто ниво о томе, писаћу.

Ово је вероватно и најлогичније објашњење те појаве, с обзиром да се тог датума Св. Ђорђе искључиво прославља у календару Руске православне цркве, колико сам имао прилике да видим. Сам празник је такође везан за типично "руски" догађај (освећење цркве Св. Ђорђа у Кијеву).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #9 послато: Новембар 19, 2021, 07:29:06 пре подне »
Moja teorija je da je nasa slava nekad bila Sv Alimpije i da smo
kasnije primili Sv. Djordja od rusa koji su vervatno ubedjivali ljude da se na taj dan slavi i Sv.Djordja pa
odatle naziv Sv Djordje Alimpije. Sad razmisljam da se vratim na staru slavu. Sta je vase mislenje o tome ?

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #10 послато: Новембар 19, 2021, 07:39:25 пре подне »
Месецослов из 1792


Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #11 послато: Новембар 19, 2021, 07:43:31 пре подне »
Месецослов из 1801


Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #12 послато: Новембар 19, 2021, 07:48:14 пре подне »
Календар 1842


Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #13 послато: Новембар 19, 2021, 07:52:41 пре подне »
Календар 1866


Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #14 послато: Новембар 19, 2021, 07:59:14 пре подне »
Ове горе књиге су штампане за потребе Српске цркве, у Бечу, Венецији, Новом Саду, по ослобођењу и Београду. Међутим црквене књиге које су нам стизале из Русије у њима се помиње и Св. Ђорђе.

Месецослов из 1756 штампан у Москви


Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #15 послато: Новембар 19, 2021, 08:32:48 пре подне »


Видитекако је Миле Недељковић описао Алимпија и како га поистовећује са Ђорђем у ствари мислећи да је то у ствари један светац.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #16 послато: Новембар 19, 2021, 08:43:15 пре подне »
Moja teorija je da je nasa slava nekad bila Sv Alimpije i da smo
kasnije primili Sv. Djordja od rusa koji su vervatno ubedjivali ljude da se na taj dan slavi i Sv.Djordja pa
odatle naziv Sv Djordje Alimpije. Sad razmisljam da se vratim na staru slavu. Sta je vase mislenje o tome ?

Ако имате икону св. Ђорђа, онда је јасно да је ваш светитељ св. Ђорђе, а не св. Алимпије. Не знам како је до нас стигао свети Ђорђе на овај датум, али ми се чини прилично јасним како је исконструисан назив свети Ђорђе Алимпије, о чему је већ писао Никола. Да сам на вашем месту, ја не бих мењао ни славу ни икону. Питање је наравно како ви на то гледате и да ли сте верник који строго поштује препоруке СПЦ. Мени лично би била важнија породична традиција и завештање предака, који су генерацијама на тај дан прослављали светог Ђорђа.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #17 послато: Новембар 19, 2021, 08:57:11 пре подне »
По шематизму Српске православне цркве из 2006. године у свим епархијама СПЦ постоји један храм посвећен Св. Алимпију Столпнику који се налази у селу Зубовцу код Рибарске бање и саграђен је 1996. године. И једна капела посвећена овом светитељу.

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #18 послато: Новембар 19, 2021, 09:17:17 пре подне »
Hvala na odgovoru. I meni je vaznja tradicija. Na jedan nacin sam i ponosan na to da moji predci i ja dan danas slavim slavu koja je veoma retka i posebna. Jos jednom hvala svima na odlicnim komentarima. Zivi bili

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #19 послато: Новембар 19, 2021, 09:33:25 пре подне »
Слава се слави у знак неког свеца, конкретно Св. Алимпија Столпника а ово је друго је само успомена и сећање на дан када је саграђена црква Св. Ђорђа у Кијеву и он је обележен у календару Руске православне цркве као сећање на тај догађај у тој цркви. У нашој Српској православној цркви имамо празник иконе Богородице Пећке која је уписана у календар СПЦ али то није славски празник него успомена на тај догађај или конкретно икону, или празник сећања на Јасеновачке жртве. Те две ствари треба одвојити и разликовати. Наравно да ако неко жели може да узме и слави те догађаје и то није проблем и могло би али се не раде јер су то датуми сећања и незаборава. Оно што је такође интересантно је и то што само у неким деловима Македонији и околини Врања се помиње као Св. Ђорђе посен, без Алимпија, што јасно указује да се ради о другог слави и на нечији утицај да то тако буде. На Косову и Метохији се зна да је Алимпије Столпник али се додаје оно Ђорђе из разлога које сам горе изнео и ја још нисам видео и чуо на том простору да неко слави св. Ђорђа посног као таквог. Већ у осталим деловима Србије се слави само Алимпије Столпник без св. Ђорђе посни. Тумачења могу бити различита али су чињенице јасне а ро је да су наши 26. новембра или 9. децембра славили Св. Алимпија Столпника, а да је касније убачено, на одређеном подручју и слављење успомену на подизање храма Св. Ђорђа у Кијеву али да је неко из неког разлога на том подручју (свештеник, монах, конзул итд) почео да преноси да се тог дана слави и то.