Аутор Тема: Промена гласова ВС у СВ у српком језику  (Прочитано 332 пута)

Ван мреже Војиновић Марко

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Промена гласова ВС у СВ у српком језику
« послато: Март 07, 2024, 03:09:06 поподне »
Пошто нисам пронашао тему на којој је било речи о овоме, надам се да одговор могу да нађем овде.

Елем, да ли се зна у ком је тренутку у српском језику начета еволуција путем које се из словенског все, ВСи,... код нас оформило све, сви, и у македонском се и си? Како ми се чини, у повељама из средњег века је присутна само основа ВС и С, али никад не приметих СВ.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Промена гласова ВС у СВ у српком језику
« Одговор #1 послато: Март 08, 2024, 02:21:56 поподне »
На основу писаних извора тежко је одгонетнути вријеме настанка те метатезе, јер је писани језик био старословенски и из њега никли црковнословенски (у принципу словенски говор Бугарскога царства) али може се наслутити, да предходи прегласу почетнога в>у (внук > унук, внутри > унутри итд.), јер би иначе и все постало усе како је нпр. у словеначком. Сам преглас в>у датира се у 10./11. вијек, па ту можеш очекивати и метатезу вс>св.
Метатеза кто > тко је много новија.
« Последња измена: Март 08, 2024, 02:25:49 поподне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Imoćanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 319
Одг: Промена гласова ВС у СВ у српком језику
« Одговор #2 послато: Март 08, 2024, 05:30:16 поподне »
На основу писаних извора тежко је одгонетнути вријеме настанка те метатезе, јер је писани језик био старословенски и из њега никли црковнословенски (у принципу словенски говор Бугарскога царства) али може се наслутити, да предходи прегласу почетнога в>у (внук > унук, внутри > унутри итд.), јер би иначе и все постало усе како је нпр. у словеначком. Сам преглас в>у датира се у 10./11. вијек, па ту можеш очекивати и метатезу вс>св.
Метатеза кто > тко је много новија.

Mislim da nije nužno povezivati vъ > u u prijedlozima i kao prefiks sa metatezom vs > sv. Evo primjer Povaljske listine oko 1250g. Prelaz vъ > u je dosljedno proveden osim u tradicijskim formulama (na primjer "V jime oca"). Ali vrvi od vsi, vse, vsa, vsimi itd. Najuočitija kombinacija ovih pojava je identifikacija kneza otoka  "Miroslav, sin Slavomir, unuk Vsemir".

Kroz 14. stoljeće se na dalmatinskom prostoru autorima uz nastojanje uvažavanja crkvenoslavenske forme potkrade poneki lapsus pisanja "sve" ili "svih" u tekstovima gdje se inače ta metateza ne provodi. Primjeri su Red i Zakon Zadarskih Dominikanki iz 1345g. i Žića Svetih Otaca sa kraja 14. stoljeća (otok Rab). Zato mislim barem što se tiće dalmatinskog područja da se tu pojavu treba smjestiti negdje oko 1300g.

Ван мреже Војиновић Марко

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Промена гласова ВС у СВ у српком језику
« Одговор #3 послато: Март 11, 2024, 09:44:30 поподне »
На основу писаних извора тежко је одгонетнути вријеме настанка те метатезе, јер је писани језик био старословенски и из њега никли црковнословенски (у принципу словенски говор Бугарскога царства) али може се наслутити, да предходи прегласу почетнога в>у (внук > унук, внутри > унутри итд.), јер би иначе и все постало усе како је нпр. у словеначком. Сам преглас в>у датира се у 10./11. вијек, па ту можеш очекивати и метатезу вс>св.
Метатеза кто > тко је много новија.

Јако занимљиво, и има смисла у потпуности. А кад је у питању промена кто > тко, у ком временском периоду се сматра да је она настала? Такође, да ли је та в > у мететеза у потпуности присутна у словачком или само местимично? Нисам нарочито упознат са његовим звуком, чинило ми се да само ми на српско-хрватском говорном подручју имамо ту особину.
« Последња измена: Март 11, 2024, 09:49:39 поподне Војиновић Марко »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Промена гласова ВС у СВ у српком језику
« Одговор #4 послато: Март 12, 2024, 06:37:40 поподне »
Јако занимљиво, и има смисла у потпуности. А кад је у питању промена кто > тко, у ком временском периоду се сматра да је она настала? Такође, да ли је та в > у мететеза у потпуности присутна у словачком или само местимично? Нисам нарочито упознат са његовим звуком, чинило ми се да само ми на српско-хрватском говорном подручју имамо ту особину.


Словенци, Срби и Хрвати теже да претворе почетно в>у. Словенци иако пишу vnuk изговарају unuk. Одређени кајкавски говори из тога почетнога "у" су касније или учинили "ву" или су га просто одсјекли тако је унука > 'nuka. Што се тиче словеначкога он како и словачки и бјелирусски тежи и дочетно "в" умекшати до "у", стога им чест суффикс "-ов" звучи као "-оу".


Не знам тачно доба метатезе кто > тко; у повељи Кулина пише се "кто" а јур у Душанову Законику "тко".



Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?