Аутор Тема: Трнокоповић  (Прочитано 5550 пута)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Трнокоповић
« послато: Мај 27, 2017, 03:51:57 поподне »
Да ли неко нешто зна о овом занимљивом презимену?

Мајор Стојан Трнокоповић (1877-1936) је на челу српске војске тријумфално ушао у Сплит новембра 1918. године. Народ је организовао свечану добродошлицу.




Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Трнокоповић
« Одговор #1 послато: Мај 27, 2017, 04:11:21 поподне »
О презимену ништа, и ја ја први пут чујем.
Одакле је информација о уласку у Сплит?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Трнокоповић
« Одговор #2 послато: Мај 27, 2017, 04:18:03 поподне »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Трнокоповић
« Одговор #3 послато: Мај 27, 2017, 04:18:52 поподне »
Да ли неко нешто зна о овом занимљивом презимену?

Мајор Стојан Трнокоповић (1877-1936) је на челу српске војске тријумфално ушао у Сплит новембра 1918. године. Народ је организовао свечану добродошлицу.

Пo њeму ce звaлa cплитcкa pивa дo '41. Tpнoкoп je нeштo кao мoтикa... Пa je и пpeзимe нacтaлo вepoвaтнo oд тe peчи, пoпут Tecлe, Будaкa и cл.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Трнокоповић
« Одговор #4 послато: Мај 27, 2017, 04:31:40 поподне »
Више ме занима сам догађај.
Претпостављам да има на сајту http://dnc.nsk.hr/Newspapers/Default.aspx

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Трнокоповић
« Одговор #5 послато: Мај 27, 2017, 04:40:44 поподне »
Изгледа да је био из Пирота.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Трнокоповић
« Одговор #6 послато: Мај 27, 2017, 04:53:25 поподне »
Изгледа да је био из Пирота.

Нa caмoj гpaници ca Бугapcкoм, ceвepнo oд Пиpoтa, a иcтoчнo oд Kњaжeвцa у aтapу ceлa Нoвo кopитo пocтojи тoпoним Tpнoкoп.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Трнокоповић
« Одговор #7 послато: Мај 27, 2017, 05:09:35 поподне »
Нашао сам у старим српским новинама његову везу са удружењем Пироћанаца, па се може рећи да је одатле.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Трнокоповић
« Одговор #8 послато: Мај 27, 2017, 06:35:05 поподне »
Детаљ из Зборника о Србима у Хрватској (VII, Београд, 2009, стр. 79):

Овај дио сплитске луке назван је „Пристаниште мајора Трнокоповића“, а постојала је и плоча с натписом: „Нека се знаде, да је дне 20. XI 1918. за регенције Александра Карађорђевића, храбра војска Краља Србије, Петра I, под водством мајора Стојана Трнокоповића на овај пристан побједоносно ступила поздрављена загрљена од цјелокупног народа и грађанства Сплита.“

Нешто даље, стоји да су тада хрватски католици богослови поред осталог подругљиво певали:„Није Далмација земља цинцарска,већ је Далмација земља Хрватска“...

Да није Трнокоповић био Цинцар?



Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Трнокоповић
« Одговор #9 послато: Мај 27, 2017, 06:37:31 поподне »
Пo њeму ce звaлa cплитcкa pивa дo '41. Tpнoкoп je нeштo кao мoтикa... Пa je и пpeзимe нacтaлo вepoвaтнo oд тe peчи, пoпут Tecлe, Будaкa и cл.

 Трнокоп: крамп, будак.     Име само казује: служи за уклањање трња, копањем око коријена. Јесте "нешто као мотика", али није мотика, а није ни крамп. Много је јаче од мотике, а слабије од крампа. То је  алатка са једним "сјечивом", које се насађује на дрвено држало. Крамп има два "сјечива" које се насађује на дрвено држало. То је оно што сам ја видио у Горњем Полимљу.
Богами,  без  трнокопа ( у касније вријеме крампа или будака)  косијера и сјекире нема живота у брдско планинским крајевима. Кад погледамо  оронуле куће по  нашим селима, зарасле у трње, шипражје, драче, не може им се прићи  без много трнокопа. Чувати се змија. Треба крчити трњаке и парлоге. Али нема ко то да чини. Сви одоше у градове, остадоше пуста села. Али ту је Порекло и наше Друштво.
 Презиме Трнокоповић би било  исто што и Будаковић. Ако има Будаковића, зашто не и Трнокоповића. Мени је некако љепше Трнокоповић.  Крамп је страна ријеч. Како да буде Крамповић? 


       

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Трнокоповић
« Одговор #10 послато: Мај 27, 2017, 06:49:06 поподне »
Детаљ из Зборника о Србима у Хрватској (VII, Београд, 2009, стр. 79):

Овај дио сплитске луке назван је „Пристаниште мајора Трнокоповића“, а постојала је и плоча с натписом: „Нека се знаде, да је дне 20. XI 1918. за регенције Александра Карађорђевића, храбра војска Краља Србије, Петра I, под водством мајора Стојана Трнокоповића на овај пристан побједоносно ступила поздрављена загрљена од цјелокупног народа и грађанства Сплита.“

Нешто даље, стоји да су тада хрватски католици богослови поред осталог подругљиво певали:„Није Далмација земља цинцарска,већ је Далмација земља Хрватска“...

Да није Трнокоповић био Цинцар?

Занимљиво. Сасвим могуће.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Трнокоповић
« Одговор #11 послато: Мај 27, 2017, 07:54:04 поподне »
 У телефонском именику Србије не нађох ниједног Трнокоповића, али зато има  41. Будак и 7. Будаковића.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Трнокоповић
« Одговор #12 послато: Мај 27, 2017, 07:56:56 поподне »
 Презиме Будак ме асоцира на  злогласног Мила Будака.  Презимена Будак највише има у Војводини, а Будаковића у Подрињу ( Шабац и околина).  Које је  поријекло Будака?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Трнокоповић
« Одговор #13 послато: Мај 27, 2017, 08:05:08 поподне »
Презиме Будак ме асоцира на  злогласног Мила Будака.  Презимена Будак највише има у Војводини, а Будаковића у Подрињу ( Шабац и околина).  Које је  поријекло Будака?

Хрватски усташа Миле Будак рођен је у Светом Року, код Грачаца, у Лици. Године 1948. у Светом Року пописано је 28 Будака у 5 домаћинстава.
« Последња измена: Мај 27, 2017, 08:07:39 поподне Број 1 »



nikolic

  • Гост
Одг: Трнокоповић
« Одговор #14 послато: Мај 27, 2017, 08:13:37 поподне »
Трнокоп: крамп, будак.     Име само казује: служи за уклањање трња, копањем око коријена. Јесте "нешто као мотика", али није мотика, а није ни крамп. Много је јаче од мотике, а слабије од крампа. То је  алатка са једним "сјечивом", које се насађује на дрвено држало. Крамп има два "сјечива" које се насађује на дрвено држало. То је оно што сам ја видио у Горњем Полимљу.
Богами,  без  трнокопа ( у касније вријеме крампа или будака)  косијера и сјекире нема живота у брдско планинским крајевима. Кад погледамо  оронуле куће по  нашим селима, зарасле у трње, шипражје, драче, не може им се прићи  без много трнокопа. Чувати се змија. Треба крчити трњаке и парлоге. Али нема ко то да чини. Сви одоше у градове, остадоше пуста села. Али ту је Порекло и наше Друштво.
 Презиме Трнокоповић би било  исто што и Будаковић. Ако има Будаковића, зашто не и Трнокоповића. Мени је некако љепше Трнокоповић.  Крамп је страна ријеч. Како да буде Крамповић?   

Вероватно се терминологија разликује у неким крајевима Србије, а конкретно у Пиротском крају крамп је исто што и трнокоп, а будак изгледа мало другачије.

Трнокоп:



Будак:




Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Трнокоповић
« Одговор #15 послато: Мај 28, 2017, 02:43:23 пре подне »
Да ли је могуће, да смо од презимена Трнокоповић, на крају дошли до алата за земљорадњу и усташа ???

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Трнокоповић
« Одговор #16 послато: Мај 28, 2017, 01:24:28 поподне »
Да ли је могуће, да смо од презимена Трнокоповић, на крају дошли до алата за земљорадњу и усташа ???

Добро, Трнокоповић је вероватно настало од неког надимка Трнокоп, а овде је николиц само објаснио како та алатка изгледа, и чему та алатка служи. ;)

Истина, остали су скренули на друге алатке, и њих позивам да се врате теми. :)



Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Трнокоповић
« Одговор #17 послато: Мај 29, 2017, 12:22:21 поподне »
Детаљ из Зборника о Србима у Хрватској (VII, Београд, 2009, стр. 79):

Овај дио сплитске луке назван је „Пристаниште мајора Трнокоповића“, а постојала је и плоча с натписом: „Нека се знаде, да је дне 20. XI 1918. за регенције Александра Карађорђевића, храбра војска Краља Србије, Петра I, под водством мајора Стојана Трнокоповића на овај пристан побједоносно ступила поздрављена загрљена од цјелокупног народа и грађанства Сплита.“

Нешто даље, стоји да су тада хрватски католици богослови поред осталог подругљиво певали:„Није Далмација земља цинцарска,већ је Далмација земља Хрватска“...

Да није Трнокоповић био Цинцар?
Ја мислим да је то ''Цинцари'' исто што и оно њихово подругљиво ''Власи'' како већ називају Србе. 

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Трнокоповић
« Одговор #18 послато: Мај 29, 2017, 02:38:07 поподне »
Ја мислим да је то ''Цинцари'' исто што и оно њихово подругљиво ''Власи'' како већ називају Србе.

Могуће, нисам упућен у локалне називе за Србе у граду Сплиту и околини. :)

Мада, баш цинцарска... не делује ми логично да би неко Србе називао Цинцарима, осим ако нису Цинцари или неки грчки трговци...



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Трнокоповић
« Одговор #19 послато: Мај 29, 2017, 02:41:35 поподне »
У Сплиту су све у залеђу звали Влаји, били они Срби или Хрвати. Не верујем баш да су Србе из источне и јужне Србије звали Цинцарима.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Трнокоповић
« Одговор #20 послато: Мај 30, 2017, 09:47:10 пре подне »
Презиме Трнокоповић је заиста из Пирота пореклом, а вероватно га је узео Стојанов отац који се звао на П. Данас више нема мушких представника овог презимена, само две или три жене. Контактирао сам госпођу која је унука његовог брата. Каже да не зна много и да су били мистериозни по питању порекла породице, што појачава вероватноћу да су били Цинцари.

Написаћу ускоро чланак о Стојану и презимену уопште. Имају и његове слике на интернету.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Трнокоповић
« Одговор #21 послато: Мај 30, 2017, 09:58:16 пре подне »
Да, рекла је да презиме измишљено.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Трнокоповић
« Одговор #22 послато: Мај 30, 2017, 11:08:38 пре подне »
Да, рекла је да презиме измишљено.

Могуће је свашта...