Аутор Тема: Програми за израду родослова  (Прочитано 22290 пута)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #40 послато: Септембар 14, 2020, 09:22:44 поподне »
My Heritage daje vrlo pregledne i lepe rodoslove, bilo silazne (svi potomci neke ličnosti, naravno oba pola) ili uzlazne (svi preci ali bez bočnih grana, tako da se već ujaci, stričevi i tetke ne vide na uzlaznom) koji se mogu sačuvati kao JPG ili PDF.

Ja koristim tri programa (My Heritage, Gramps i Roots Magic), a pre dvadesetak godina sam imao i još jedan prostiji četvrti (zaboravih mu ime), i My Heritage je najbolji u vizualnom smislu.

Problem s njim je što besplatno članstvo za apdejt preko njihovog sajta dozvoljava do max. 500 lica a ja imam 769, jer uključujem i mnoge bočne grane. Poslednji kog sam dodao je prvi muž jedne navrnbabe koji je rano umro pa se ona drugi put udala za mog navrndedu i s njim izrodila mog čukundedu, kog je nazvala po svom bratu od strica, i još 2 sina i 2 kćeri, o čemu sam našao podatak u crkvenim knjigama za njihovo mesto.

Taj prvi muž moje predakinje, naravno, meni nije ništa, nisam ni morao da ga dodajem, prosto sam pomislio da su možda ipak imali neko dete i da je ono imalo potomstvo koji bi mi bili daleki srodnici (mada za sad nemam takav podatak). Ako ne, taj jedan čovek ne menja ništa, jer sam daleko preko 500 lica za besplatan apdejt i ovako i onako.

Koje programe vi koristite?

:)
Фасцинирана сам вашим трудом!

Ето тај наврнбабин први муж (који са вама није и крвном сродству) који је можда са њом изродио неко дете са којим би ви онда били у крвном сродству је заправо "оживео" у том вашем родословном стаблу!

Редак је такав труд!

Али ја не верујем да постоје такви програми који би ишли толико широко.

Заправо ви би свима нама могли да дате неке поуке.





Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #41 послато: Септембар 14, 2020, 09:50:23 поподне »

:)
Фасцинирана сам вашим трудом!

Ето тај наврнбабин први муж (који са вама није и крвном сродству) који је можда са њом изродио неко дете које са којим би ви онда били у крвном сродству је заправо "оживео" у том вашем родословном стаблу!

Редак је такав труд!

Али ја не верујем да постоје такви програми који би ишли толико широко.

Заправо ви би свима нама могли да дате неке поуке.

Pa ovo je prosto iz crkvenih knjiga rođenih, venčanih i umrlih. Istražujem, tražim prezimena koja su mi poznata, fotografišem (u arhivima manjih mesta je OK ako se fotografiše s ekrana na kom se gleda mikrofilm, negde još uvek daju i originalne knjige, što možda nije baš pametno jer su na vrlo krtom papiru). I to tako snimim, gomile snimaka (100-150 svaki put), nešto i po par puta da bih bio siguran da je snimak kvalitetan. Nešto odmah prepoznam, nešto posle danima pregledam i slažem kao kockice. Do 25% ispadne da nema veze sa mnom, samo mi se učinilo slično.

Konkretno ovde, npr. u nekim knjigama venčanih piše kad su dvoje oglašeni, u nekim piše datum rođenja za ženika i nevestu, u nekim samo godina, a negde ni to, ali u svim piše da li je brak prvi ili drugi (eventualno treći, što znamo da je s dopuštenjem crkv. vlasti moguće, mada ja nisam nailazio na takav podatak).

Obično piše samo za muškarca da mu je drugi brak, ali nekad piše i za ženu (u tom slučaju bi se reklo "prvobračno s nevestju vtorobračnej", tako piše za moje pretke). Skoro uvek piše ime oca žene koja se udaje, a skoro nikad ime oca ženika. Šteta, ali to je prosto tako. I tako ja naiđem na ženu koja se zove kao moja navrnbaba, otac joj se zove kao njen otac, rođena godine kad moja predakinja i brak 5 godina ranije od braka za koji ja znam. Ma, kažem, to je neko drugi. I onda nađem i njen drugi brak s mojim navrndedom. Sve isto samo drugi muž, 5 godina i par meseci kasnije. U mestu od 900-1100 ljudi u to doba, gde je nemoguće da su iste godine rođene dve devojčice čiji se očevi zovu i prezivaju isto i daju kćerima potpuno isto ime. I da se jedna udaje jednom a druga kasnije drugi put ali kao udovica, a da za prvi brak nema podataka. Tj očigledno je ista osoba u pitanju.

Inače, znao sam pre kopanja po arhivu da je navrnbaba 2 godine starija od navrndede i da im se prvi sin (iz dakle tog njenog drugog braka) rodio kad je ona imala 27 a on 25, što je za ženu pomalo neobično u prvoj polovini 19. veka i to je to. Ali arhiv mi je otkrio detalje.
« Последња измена: Септембар 14, 2020, 09:52:37 поподне Миодраг »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #42 послато: Септембар 14, 2020, 09:58:46 поподне »
Pa ovo je prosto iz crkvenih knjiga rođenih, venčanih i umrlih. Istražujem, tražim prezimena koja su mi poznata, fotografišem (u arhivima manjih mesta je OK ako se fotografiše s ekrana na kom se gleda mikrofilm, negde još uvek daju i originalne knjige, što možda nije baš pametno jer su na vrlo krtom papiru). I to tako snimim, gomile snimaka (100-150 svaki put), nešto i po par puta da bih bio siguran da je snimak kvalitetan. Nešto odmah prepoznam, nešto posle danima pregledam i slažem kao kockice. Do 25% ispadne da nema veze sa mnom, samo mi se učinilo slično.

Konkretno ovde, npr. u nekim knjigama venčanih piše kad su dvoje oglašeni, u nekim piše datum rođenja za ženika i nevestu, u nekim samo godina, a negde ni to, ali u svim piše da li je brak prvi ili drugi (eventualno treći, što znamo da je s dopuštenjem crkv. vlasti moguće, mada ja nisam nailazio na takav podatak).

Obično piše samo za muškarca da mu je drugi brak, ali nekad piše i za ženu (u tom slučaju bi se reklo "prvobračno s nevestju vtorobračnej", tako piše za moje pretke). Skoro uvek piše ime oca žene koja se udaje, a skoro nikad ime oca ženika. Šteta, ali to je prosto tako. I tako ja naiđem na ženu koja se zove kao moja navrnbaba, otac joj se zove kao njen otac, rođena godine kad moja predakinja i brak 5 godina ranije od braka za koji ja znam. Ma, kažem, to je neko drugi. I onda nađem i njen drugi brak s mojim navrndedom. Sve isto samo drugi muž, 5 godina i par meseci kasnije. U mestu od 900-1100 ljudi u to doba, gde je nemoguće da su iste godine rođene dve devojčice čiji se očevi zovu i prezivaju isto i daju kćerima potpuno isto ime. I da se jedna udaje jednom a druga kasnije drugi put ali kao udovica, a da za prvi brak nema podataka. Tj očigledno je ista osoba u pitanju.

Inače, znao sam pre kopanja po arhivu da je navrnbaba 2 godine starija od navrndede i da im se prvi sin (iz dakle tog njenog drugog braka) rodio kad je ona imala 27 a on 25, što je za ženu pomalo neobično u prvoj polovini 19. veka i to je to. Ali arhiv mi je otkrio detalje.

Хвала на овим запажањима и искуствима!

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #43 послато: Септембар 14, 2020, 10:24:30 поподне »
Хвала на овим запажањима и искуствима!

Drago mi je ako je moje iskustvo od pomoći bilo kome. Pozdrav.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #44 послато: Септембар 15, 2020, 05:41:48 поподне »
Виђао сам и четворобрачне... Много чешће мушкарце.

Ако се добро сећам намлађа трећебрачна млада је имала 21 годину (ако је веровати записаним годинама... године на венчању су најмање позудан податак од свих). Најмлађи трећебрачни младожења је имао 28, а четворобрачни 30 година.
Пошто у то време развода није било... можете да замислите како је њихов живот изгледао.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #45 послато: Септембар 15, 2020, 05:45:12 поподне »
Виђао сам и четворобрачне... Много чешће мушкарце.

Ако се добро сећам намлађа трећебрачна млада је имала 21 годину (ако је веровати записаним годинама... године на венчању су најмање позудан податак од свих). Најмлађи трећебрачни младожења је имао 28, а четворобрачни 30 година.
Пошто у то време развода није било... можете да замислите како је њихов живот изгледао.
Da u pravu ste! Isto sam i ja vidjela u knjigama četvrti brak, ali bilo je i razvoda! I te kako!

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #46 послато: Септембар 15, 2020, 06:51:42 поподне »
Da u pravu ste! Isto sam i ja vidjela u knjigama četvrti brak, ali bilo je i razvoda! I te kako!

Било је развода после 1895. у Аустроугарској, наравно. Али неко ко је 1860 био на свом четврдом венчању... после присуства на три сахране.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #47 послато: Септембар 15, 2020, 06:54:44 поподне »
Pa do 1860 ako je knjaz  Miloš tako rekao... ;)

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #48 послато: Септембар 15, 2020, 08:40:00 поподне »
Виђао сам и четворобрачне... Много чешће мушкарце.

Ако се добро сећам намлађа трећебрачна млада је имала 21 годину (ако је веровати записаним годинама... године на венчању су најмање позудан податак од свих). Најмлађи трећебрачни младожења је имао 28, а четворобрачни 30 година.
Пошто у то време развода није било... можете да замислите како је њихов живот изгледао.
Da u pravu ste! Isto sam i ja vidjela u knjigama četvrti brak, ali bilo je i razvoda! I te kako!

Ja sam prilično siguran da nisam viđao ni treći brak, a kamoli četvrti. Ali to je valjda zato što ja pre svega tražim konkretne ljude koji imaju sasvim određeno i lično i porodično ime. Do sada sam knjige venčanih pregledao u samo 3 fizička arhiva relevantna za poreklo svoje porodice, a knjige rođenih u 7 i razne druge arhive u mnogo više.

Najmanje sam se bavio knjigama umrlih, to je sledeći projekat, kad posle korone počnemo da živimo iole nalik normali.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #49 послато: Септембар 16, 2020, 09:11:38 пре подне »
Ja sam prilično siguran da nisam viđao ni treći brak, a kamoli četvrti. Ali to je valjda zato što ja pre svega tražim konkretne ljude koji imaju sasvim određeno i lično i porodično ime. Do sada sam knjige venčanih pregledao u samo 3 fizička arhiva relevantna za poreklo svoje porodice, a knjige rođenih u 7 i razne druge arhive u mnogo više.

Najmanje sam se bavio knjigama umrlih, to je sledeći projekat, kad posle korone počnemo da živimo iole nalik normali.
Посетио сам тек два архива, што се тиче мог личног присуства, али скупљам податке са свих могућих страна. Чека ме посета у још 6-7 архива само у Србији... и иностранство ме чека... До 2014. сам имао податке само од рођака, а сада имам још много више.

Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Мој родослов на Ahnenblatt-у
« Одговор #50 послато: Фебруар 18, 2021, 03:36:22 поподне »
Ево и мог искуства. Користим "Ahnenblatt" верзију 2.99. Већ сам унео 934 особе и имам да унесем још преко 50 у неколико бочних грана (њих знам) и сигурно још 40 у грани која ми недостаје (нисам успео да нађем чланове те гране). Програм је прегледан и могуће је издвајање података по неколико категорија. Све то делује лепо када се класификује. Добро је што има места за уписивање личних података. Оно што мени недостаје су године, рођења, смрти, венчања, тако да не могу да искористим све могућности које програм нуди, а тичу се статистике (просечна старост младожење, младе, просечни животни век...). Све у свему, задовољан сам.
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже Shone82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Мој родослов на Ahnenblatt-у
« Одговор #51 послато: Фебруар 19, 2021, 06:59:26 поподне »
Ево и мог искуства. Користим "Ahnenblatt" верзију 2.99. Већ сам унео 934 особе и имам да унесем још преко 50 у неколико бочних грана (њих знам) и сигурно још 40 у грани која ми недостаје (нисам успео да нађем чланове те гране). Програм је прегледан и могуће је издвајање података по неколико категорија. Све то делује лепо када се класификује. Добро је што има места за уписивање личних података. Оно што мени недостаје су године, рођења, смрти, венчања, тако да не могу да искористим све могућности које програм нуди, а тичу се статистике (просечна старост младожење, младе, просечни животни век...). Све у свему, задовољан сам.

Да ли си пробао да извезеш податке у GEDCOM и пребациш на GEDmatch, myheritage, FTDNA...

Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Одговор
« Одговор #52 послато: Фебруар 19, 2021, 08:43:19 поподне »
Нисам пробао. Још увек немам потребе, али ако се некад јави потреба, пробаћу па ћу да јавим.
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже Shone82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Одговор
« Одговор #53 послато: Фебруар 20, 2021, 09:29:24 пре подне »
Нисам пробао. Још увек немам потребе, али ако се некад јави потреба, пробаћу па ћу да јавим.

Користиш ли бесплатну верзију?

Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Верзија
« Одговор #54 послато: Фебруар 20, 2021, 11:21:50 пре подне »
Да, користим бесплатну верзију. Најпре сам преузео неку верзију у коју сам могао да убацим 50 имена. Након тога ме је апликација обавестила да морам да платим уколико желим да наставим са убацивањем, међутим нашао сам неку верзију 2.99о и након преузимања само пребацио из прве у ту другу и наставио са убацивањем. Кажем имам преко 900 људи и учитава их без проблема. Добро је што сада могу да тих 900 отворим и у првој верзији која је по мени мало лепша, прегледнија. Међутим у тој првој могу само да гледам, не и да убацујем.
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже Shone82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #55 послато: Фебруар 20, 2021, 12:48:05 поподне »
Хвала! Програм ми делује интересантно. Пробаћу бесплатну верзију да видим како се понаша.

Ван мреже Мирјана Д.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #56 послато: Фебруар 21, 2021, 05:21:43 поподне »
Завршила сам родослов моје породице по мајци, Дабовићи из Челопека код Зворника, Република Српска. Писала сам сва имена, дакле, и по мушкој и по женској линији, са свим супружницима и сакупило се 1.015 имена.
Цртала сам у Адоби Илустратору, јер се бавим графиком и у том програму се најбоље сналазим. После свих корекција, смаљивања величине слова и промјене фонта, родослов је дуг 19 метара. Пријатељ се бави штампом и можемо један примјерак одштампати у тој величини, али бих да направим књигу са текстом и фотографијама и да додам дијелове родослова, по сваком најстаријем претку.
Каква су ваша искуства? Има ли ико примјерак родослова да може да покаже? Требају ми идеје.
Хвала.
 

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #57 послато: Фебруар 21, 2021, 06:46:33 поподне »
Завршила сам родослов моје породице по мајци, Дабовићи из Челопека код Зворника, Република Српска. Писала сам сва имена, дакле, и по мушкој и по женској линији, са свим супружницима и сакупило се 1.015 имена.
Цртала сам у Адоби Илустратору, јер се бавим графиком и у том програму се најбоље сналазим. После свих корекција, смаљивања величине слова и промјене фонта, родослов је дуг 19 метара. Пријатељ се бави штампом и можемо један примјерак одштампати у тој величини, али бих да направим књигу са текстом и фотографијама и да додам дијелове родослова, по сваком најстаријем претку.
Каква су ваша искуства? Има ли ико примјерак родослова да може да покаже? Требају ми идеје.
Хвала.

Поштована Мирјана, свака част за труд, то што сте прикупили податке за толики број људи, а онда и исцртали стабло у Илустратору је импозантан подухват.

Међутим, управо због тако великог броја људи у родослову, штета је што нисте ипак унели податке у неки специјализовани програм. Разлози су многобројни, али издвојио бих следеће:

1) Родослов никада није завршен - увек има нешто да се додаје, исправља, допуњује, јер деца се рађају, људи се венчавају (и разводе), упокојавају се итд.
2) Сваки програм за израду родослова по правилу има могућност извоза и увоза података у стандардном GED формату, који је и својеврсна резервна копија (backup) вашег родослова
3) Када имате родослов у GED формату, онда је врло једноставно да испробавате разне софтвере док не нађете неки који је баш по вашем укусу
4) Генерисање графичког постера је стандардна опција код већине програма. Опције приказа су бројне (жељена особа чији се преци/потомци/рођаци приказују, стабло/педигре/лепеза, број генерација по дубини/ширини итд.) и стално се унапређују - само треба наћи неки програм чији "постер" вам се највише свиђа.

Углавном, никада није касно да систематизујете родослов кроз неки специјализовани софтвер, овај хоби је свакако "спорт на дуге стазе" :)
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 06:48:15 поподне Драган Обреновић »

Ван мреже Мирјана Д.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #58 послато: Фебруар 21, 2021, 08:13:40 поподне »
Поштована Мирјана, свака част за труд, то што сте прикупили податке за толики број људи, а онда и исцртали стабло у Илустратору је импозантан подухват.

Међутим, управо због тако великог броја људи у родослову, штета је што нисте ипак унели податке у неки специјализовани програм. Разлози су многобројни, али издвојио бих следеће:

1) Родослов никада није завршен - увек има нешто да се додаје, исправља, допуњује, јер деца се рађају, људи се венчавају (и разводе), упокојавају се итд.
2) Сваки програм за израду родослова по правилу има могућност извоза и увоза података у стандардном GED формату, који је и својеврсна резервна копија (backup) вашег родослова
3) Када имате родослов у GED формату, онда је врло једноставно да испробавате разне софтвере док не нађете неки који је баш по вашем укусу
4) Генерисање графичког постера је стандардна опција код већине програма. Опције приказа су бројне (жељена особа чији се преци/потомци/рођаци приказују, стабло/педигре/лепеза, број генерација по дубини/ширини итд.) и стално се унапређују - само треба наћи неки програм чији "постер" вам се највише свиђа.

Углавном, никада није касно да систематизујете родослов кроз неки специјализовани софтвер, овај хоби је свакако "спорт на дуге стазе" :)

Хвала што сте се јавили.
Ја користим MyHeritage како базу података и за резервну копију.
”Постери” како их ви зовете, које нуде постјећи софтвери ми не одговарају јер не нуде персонализацију коју ја тражим, као ни могућност да унесем детаље који су карактеристични за мој крај, или стриктно везани за моју породицу.
Мене интересује да ли је неко радио какву књижицу/књигу у којој су фотографије, текст и цртежи породичног стабла, а која би ми могла послужити као примјер како се то може урадити.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #59 послато: Фебруар 21, 2021, 10:09:59 поподне »
Завршила сам родослов моје породице по мајци, Дабовићи из Челопека код Зворника, Република Српска. Писала сам сва имена, дакле, и по мушкој и по женској линији, са свим супружницима и сакупило се 1.015 имена.
Цртала сам у Адоби Илустратору, јер се бавим графиком и у том програму се најбоље сналазим. После свих корекција, смаљивања величине слова и промјене фонта, родослов је дуг 19 метара. Пријатељ се бави штампом и можемо један примјерак одштампати у тој величини, али бих да направим књигу са текстом и фотографијама и да додам дијелове родослова, по сваком најстаријем претку.
Каква су ваша искуства? Има ли ико примјерак родослова да може да покаже? Требају ми идеје.
Хвала.
Свака част за труд :)

Најобимније што сам направио је родослов баке по мајци, нешто преко 800 људи је тамо. Моја вештина цртања није велика па сам стабло направио најједноставније могуће у пеинту. Немам велику висину слике, али прилично је широка, око 25000 пиксела. Не знам колико би то било при штампању. Сигурно не 19 метара, али ми се свеједно чини да немам довољно велики зид.

Око података који су нешто више од имена, презимена и година сам морао да успоставим известан шаблон, којим сам задовољан. Нисам могао да користим превелика слова, на неким местима је прилична гужва...
Можда је вредније од саме слике (која увек може испочетка да се нацрта по подацима из ексела), систем индексирања који ми се чини најпрактичнији могућ, а заснива се на редним бројевима.
Најстарији предак има прост број 1 (додељен и његовој жени, зато што су на истом месту у родослову). Њихова деца онда иду редом 1.1, 1.2, ... Колико год да их има.
Унуци би били, на пример 1.1.1., 1.2.5, 1.4.2 ... Додајем бројеве у низу колико је генерација.
У екселу је могуће пописати сва имена са позицијама (тамо ставити један број по пољу).
Ако се такви подаци среде по азбичном реду, онда је лако пронаћи који нам Петар, Јован или Марија требају.
Можда би те ознаке позиција могле да послуже као ознаке целина у књизи. Можда ознака 1.1.5.3.2.7.3.2 нема естетику, али ју је сасвим лако пратити по стаблу.

Још увек нисам нашао добро решење (нисам превише уверен ни да постоји) за ситуацију када неко има више од два брака, и децу из свих својих бракова.

Могу да се направе и "презентације" - један хтмл фајл по члану породице. У један такав фајл могу осим основних података и описа да се унесу имена родитеља и деце (као линкови ка другим фајловима - члановима породице). Ту је већ сасвим лако додати фотографије. Чини ми се врло згодно пролажење кроз стабло - на клик миша.
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 10:11:38 поподне Platin »