Аутор Тема: Озринићи I2-PH908>BY93199  (Прочитано 86977 пута)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #240 послато: Децембар 09, 2021, 06:48:36 поподне »


Добисмо још једног Озринића 😀

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #241 послато: Децембар 09, 2021, 07:12:59 поподне »
Зна ли ко које презиме је у питању?

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #242 послато: Децембар 09, 2021, 08:23:47 поподне »
 :)Дочекасмо и трећег за преферанс...
Пише да је анализа у току.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #243 послато: Децембар 09, 2021, 08:41:25 поподне »
Треба сачекати да заврђе анализу. Озринићем се може сматрати само ако буде позитиван на скоро све СНП-ове на нивоу BY93199. Али чак и ако не буде, добра је ствар што ће се поцијепати дугачко уско грло ове гране.

Проблем је само што је резултат преко Небуле тј. постављен је по аутоматизму. Ако тестирани не плати, могу га скинути, и да подаци о његовом поријеклу не буду објављени.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #244 послато: Децембар 09, 2021, 08:46:21 поподне »
Хвала, драјверу, на обавештењу. Пратићемо ситуацију. А ваљда и дотични има неки минимум радозналости па ће се јавити, надам се.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #245 послато: Децембар 10, 2021, 01:45:28 поподне »

https://postimg.cc/nCd6CQ9Y

Наш је човек, Црногорац и пошто је поставио језик којим говори вероватно и учествује у анализи. Чекамо његов контакт или да се јави па ћемо видети ко је.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #246 послато: Децембар 10, 2021, 01:50:24 поподне »
https://postimg.cc/nCd6CQ9Y

Наш је човек, Црногорац и пошто је поставио језик којим говори вероватно и учествује у анализи. Чекамо његов контакт или да се јави па ћемо видети ко је.

Онда се вјероватно и ради о Озринићу. Сад да ли је "наш човјек" то ће се тек видјети кад проговори. Црнски донекле и разумијем, али горски никако.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #247 послато: Јануар 02, 2022, 01:35:31 поподне »
Ништа ново о новом човјеку ?

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #248 послато: Јануар 02, 2022, 07:14:31 поподне »
Ништа ново о новом човјеку ?
Ништа ново, пише на сајту да није комплетирана анализа. Пише да је закључано (или је доступ ограничен шифром  до 22.03.2022).
Можда модератори група на ФУЛ-у знају нешто више?!

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #249 послато: Фебруар 03, 2022, 12:12:02 поподне »
Ништа ново о новом човјеку ?
Ништа ново?

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #250 послато: Фебруар 03, 2022, 11:09:57 поподне »
Ништа ново?

Невјероватно ми је да се он није мало заинтерсеовао и на крају дошао до екипе са форума. Мада и YFull га још обрађује. Још се није открило којем је од два постојећа Озринићка резултата ближи, или евентуално неко старије одвајање од ова два.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1113
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #251 послато: Фебруар 03, 2022, 11:37:24 поподне »
Онда се вјероватно и ради о Озринићу. Сад да ли је "наш човјек" то ће се тек видјети кад проговори. Црнски донекле и разумијем, али горски никако.


Baš tako...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #252 послато: Фебруар 23, 2022, 09:29:44 пре подне »
Озринићи ће по свему судећи добити нешто даљег рођака. Ради се о Недељковићу, поријеклом из околине Призрена (на форуму се појављивао својевремено као Неделку). Он би требао поцијепати досадашњи ниво Озринића, јер је позитиван на FT382557, а негативан на BY93199. Видјећемо још за неколико дана на које је још СНП-ове на том нивоу позитиван, а на које негативан.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #253 послато: Фебруар 23, 2022, 10:14:49 пре подне »
Озринићи ће по свему судећи добити нешто даљег рођака. Ради се о Недељковићу, поријеклом из околине Призрена (на форуму се појављивао својевремено као Неделку). Он би требао поцијепати досадашњи ниво Озринића, јер је позитиван на FT382557, а негативан на BY93199. Видјећемо још за неколико дана на које је још СНП-ове на том нивоу позитиван, а на које негативан.

Цитат
драјвер
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #19 послато: Децембар 14, 2020, 06:48:45 пре подне »
1886. године на челу механџијског еснафа у Призрену био је Србин Јован Недељковић. Недељковић је презиме присутно међу Србима у Призрену и околини. Познато је да су се поједине српске трговачке градске породице женидбеним везама мијешале са Цинцарима.

Тестираном Недељковићу остаје још само један корак, пошто је избацио -ић из презимена, ставио непостојећу државу Косово као мјесто поријекла, оптужио Србе за малтретирање Цинцара у Призрену, а то је да сасвим промијени презиме. Ово Nedelcu би требало постати Dumanica да би процес до краја био довршен. Једино што неће моћи да промијени хаплогрупу. Предлажем му да одустане од даљих тестирања, јер може доживјети само разочарења."

Да, сећам се тог Неделкуа и његових порука од пре годину дана...А лепо си га био саветовао да се окане дубљих испитавања јер ће доживети разочарење.

А разочарење је обострано  ;)




Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #254 послато: Фебруар 23, 2022, 01:16:55 поподне »
Znaci on je treci koji se pojavljuje na YFull-u?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #255 послато: Фебруар 23, 2022, 01:24:41 поподне »
Znaci on je treci koji se pojavljuje na YFull-u?

Није, није још пребацио резултате на YFull. Тај трећи на YFull је по свему судећи неки Озринић монтенегринског усмјерења.

Неделку неће бити толико близак Озринићима, видјећемо ускоро колико тачно.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #256 послато: Фебруар 23, 2022, 06:47:14 поподне »
Озринићи ће по свему судећи добити нешто даљег рођака. Ради се о Недељковићу, поријеклом из околине Призрена (на форуму се појављивао својевремено као Неделку). Он би требао поцијепати досадашњи ниво Озринића, јер је позитиван на FT382557, а негативан на BY93199. Видјећемо још за неколико дана на које је још СНП-ове на том нивоу позитиван, а на које негативан.

Зна ли се шта о ранијем поријеклу Недељковића?...Ово цијепање нивоа Озринића чини ми се да засад неће дати одговор о ранијем поријеклу Озринића осим што ће појединицима ово бити доказ о поријелу Озринића са Косова.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #257 послато: Фебруар 23, 2022, 09:07:55 поподне »
Зна ли се шта о ранијем поријеклу Недељковића?...Ово цијепање нивоа Озринића чини ми се да засад неће дати одговор о ранијем поријеклу Озринића осим што ће појединицима ово бити доказ о поријелу Озринића са Косова.

Цитат
..moja prababa  Ljakić,   (пише Неделку)

..a njemu ne znam valjda dodali to -ić, a mozda promenili i celo prezime da zvuci srpsko u Nedeljković  (пише Неделку)

...Значи фамилија (породица) Недељковић (Nedeljko-vić) је из села Мушниково...

...Према ономе што је изнео Неделку, он би био потомак призренских Цинцара (Аромуна) који су уз помоћ Турака током 19. века узурпирали стару средњовековну цркву Св. Спаса, подигнуту у време цара Душана.

...1886. године на челу механџијског еснафа у Призрену био је Србин Јован Недељковић. Недељковић је презиме присутно међу Србима у Призрену и околини. Познато је да су се поједине српске трговачке градске породице женидбеним везама мијешале са Цинцарима.

...Заиста се мора признати да течно паламудиш на српском за једног румунизованог Цинцара..

Pa kao sto rekoh sa muske strane nemam bas podataka, znam o zenskoj liniji po dedi od oca...Jedino znam da se prizetio, i da je ziveo i sahranjen u Prizrenu (oko 45). U svakom slucaju to prezime se vuce medju nama u formalnim dokumentima, jer je moj deda koji se rodio i umro u prizrenu bio poznat po prezimenu svoje majke Leac (Ljakić posle 1912). Tako da se to prezime posle prenosilo na oca i na mene. Niko nije isao ovde u Rumuniji, ovde govorim o Rumunima kao nac.manjini u Srbiji ( moja baba po ocu se kao Rumunka iz Braničeva preselila za Prizren poslom), dok je majka isto Rumunka iz Zvižda.

Na kraju to sa muske strane je manje bitno jer su sve ostale linije rumunske, tako da je taj Nedeljkovic ko god da je 12.5 % porekla. Posto nikog porodicno nije interesovalo postoji prica da je on nadjen kao siroče aromunskih ili grčkih trgovaca koje su valjda bašibozluci opljačkali i ubili u okolini Prizrena, i da je prezime dobio po danu kad je nađen. Mada meni ovo sve zvuči romantizovano. Jedino sto znam da se u kuci neke poznate grcke porodice Nedelkou u Thessaloniki-iju lekarske nalazi kul.cent Mt. Atos-a,  https://www.agioritikiestia.gr/en/nedelko-building-100-years-february-26-1909-februrary-26-2009

Da vidim da ste pitali jos neka pitanja
A. Da iz Prizrena je

B. Nije se selio, umro je u Prizrenu

C. Objasnio sam kompleksnost, osecao se kao Aromun
D. Bavio se zanatstvom, tj prababa je dobila u miraz radionice ne znam cega. Nije bio trgovac to znam.
E. Poslednji ko je znao neke tragove Aromunskog je u stvari bila žena (Srpkinja) nekog sestrića moje prababe. govorim o početku 21. Veka. Ne znam ovi iz Luñine iz asocijacije imaju vise infornacija o prizrenskim Aromunima

...Ово је суштина. Дакле о том мушком претку не знате много, скоро ништа. Али носите његову хаплогрупу, која се у великој мери везује за Србе, али и за остале јужне Словене. Живео је у области где су Срби до средине 19. века били већина. Носи презиме, које етимолошки једино на српском/словенском има смисла.


Покушао сам да у горњем цитату  издвојим неке чињенице из теме са нашег форума "Порекло Недељковића (Неделкуа)"; он пише на латиници, а ћирилицом му одговарају чланови форума (драјвер, Милош, НиколаВук...). Човек пише нејасно и има потребу да стално умеће непотребне детаље ("жена сестрића моје прабабе...која је последња говорила српски....) што додатно компликује његове објаве.

Неделку, што би Руси рекли, има "кашу у глави" и тумара  као гуска у магли. Ухватио се фројдистички  за своје бабе и прабабе по мајчиној линији  (наводно из аромунске  призренске породице) и бабу  по оцу која је Румунка из Браничева, и мајку која је Румунка из Звижда,  и покушава да потисне (опет фројдистички)  чињеницу из свести   да су му  прадеда, деда, отац, и он сам, на крају крајева,  носиоци мутације I-PH908   (па је израчунао да од свог прадеде има свега 12,5 % наслеђа, што је занемарљиво, сматра он). То нико није фермао у породици, каже он...

А прадеду су му, наводно,  нашли као сироче у околини Призрена након што су башибозуци побили неке трговце грчког или аромунског порекла (?!) из Москопоља, али он поуздано зна да се прадеда осећао Аромуном,  да је женидбом од Љакића из Призрена  добио у мираз неку радионицу и да је био занатлија (тј није био трговац као његов несрећни отац ).

Дакле, једине чињенице о прадеди  могу бити следеће (али не морају):
-да му је даље порекло непознато (могао би бити и дете из случајне нежељене  везе),
- да му је жена од призренских Љакића (за које он тврди да су Аромуни, а Цвијић наводи да су били Срби),
- да је био занатлија у Призрену крајем 19-века.

А што се тиче везе Озринића са Косовом: да, има оних који сматрају да су се Озринићи доселили у Чево са Косова, двадесетак година након Косовске битке (Жељко Остојић, "Озринићи").

Рекао бих да се предак Неделкуа одвојио од матице  пре Озрихне (13 век) а после I-PH908 (2-3 век). То је период "уског грла"  од скоро 1 000 година. Интересантно ће бити видети процену старости гране након објаве резултата. Али, чак и када сазнамо не бих рекао да то, за сада, без будућих  резултата, да може потврдити теорију од досељаваљу са Косова. 



Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #258 послато: Март 01, 2022, 07:02:58 поподне »
Десила се промјена на YFull са овим трећим чланом. Колико видим трећа особа је у питању Озринић у ужем смислу али да препустим да искоментаришу људи који више знају.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #259 послато: Март 01, 2022, 07:32:10 поподне »
Десила се промјена на YFull са овим трећим чланом. Колико видим трећа особа је у питању Озринић у ужем смислу али да препустим да искоментаришу људи који више знају.
Да, ради се о Вукотићу.