Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 224080 пута)

Ван мреже Morski

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 51
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1100 послато: Август 01, 2021, 11:36:42 пре подне »
Što u drugome vidiš, to u sebi nosiš ...

Ван мреже Morski

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 51
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1101 послато: Август 01, 2021, 11:39:39 пре подне »
Ako prosli link ne radi evo manje-vise istog teksta samo u prosirenom izdanju ...

http://www.pecat.co.rs/2010/10/srpsko-pitanje-u-crnoj-gori/
Što u drugome vidiš, to u sebi nosiš ...

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1102 послато: Август 01, 2021, 12:26:23 поподне »
Због оваквих текстова смо ми и дошли овде, у предходниј поруци сам изнео како се због интереса у овом случају Црногораца извлаче из контекста делови реченица који уз необјективног сагледавање дух тога времена данас се пишу овакви текстови. Сви ми знамо како је изгледала Црна Гора 1878, па 1913 и у којим је она границама била. А шта ћемо са Херцеговцима или Беђанима? Да ли они данас могу да се позивају на та имена и сутра рецимо постану Нација као што је Црна Гора постала. Ово питање је изузетно важно јер ако већ улазиме у неке дебате у којима једну реч у зависности ко је и како је чује дискутујемо и кажемо ето ту је неко написао аутокефална црква, или овде пише Српски соколови, или Брђани итд. Па има ли данас право Босна да тражи од Црне Горе да јој Црна Гора врати стару Херцеговину назад? Зашто ако нисмо један народ Срби и Црногорци никада нису ратовали у својој историји, зашто просто цар Душан није покорио неку Црну Гору у 14. веку и зашто пошто су били у његовом царству није поред имена нација које је држао није оставио Црногорску. Ово што се дешава у Црној Гори је исто као да ја сам кажем "ја нисам Србин ја сам Неродимац, проглашавам Неродимље за државу, од данас ће се у Неродимљу причати Неродимским језиком и писаће се Неродимским писмом и пошто имам границе и име државе у тој држави ћу формирати Неродимску православну цркву". Мислим да је ово најсликовитији пример о чему ми расправљамо и око чега се раздвајамо. Ја се извињавам Морском ако сам мало и груб али ме емоције терају да овако пишем јер видим да ми одводе браћу а ја им не могу помоћи. Некада су Турци, Усташе, Немци, Бугари, Аустријанци, Шиптари силом узимали нашу браћу, па их турчичи, убијали, клали, албанизовали а сада их на леп "фин" начин отимају од нас. То се у недавној прошлости десило и са нашим муслиманима у Босни и Рашкој области (такозваном Санџаку) до Другог светског рата су били Срби а данас су Бошњаци. Само не знаш како може бити Бошњак онај муслиман из Бијелог Поља или онај из Тутина али добро ваљда ће се некад опаметити и схватити шта су.