Аутор Тема: Средњовјековна генетика Црне Горе  (Прочитано 1871 пута)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Средњовјековна генетика Црне Горе
« послато: Март 18, 2020, 08:15:31 поподне »
Читајући по форуму (међутим заборавио сам гдје тачно), видио сам да постоји тврдња да је И2 изворна генетичка хаплогрупа Црне Горе до досељена Словена  до краја средњег вијека. На основу чега се може изнјети ова тврдња.. Највеће И2 хаплогрупе су Озринићи и Никшићи.
Озринићи су тек дошли по претпоставкама у 13.вијеку из Херцеговине и да су потисули старинце наталитетом (који су то старинци, генетички)?
Никшићи су доселили по предању из Боке ( мада бих волио да знам ако постоји још неки доказ осим предања.)?

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Средњовјековна генетика Црне Горе
« Одговор #1 послато: Март 18, 2020, 08:43:12 поподне »
И2 изворна генетичка хаплогрупа Црне Горе до досељена Словена  до краја средњег вијека. На основу чега се може изнјети ова тврдња

Пошто је и И2 хаплогрупа односно њена мутација ПХ908 којој припадају и Озринићи и Никшићи "Словенска" она засигурно није могла постојати прије "Словена" у Црној Гори.

Ако би говорили о раносредњовјековној генетици на подручју данашње Црне Горе прије досељавања Словена онда би могли говорити о појединим гранама Е1б, Г2, Ј2, Ј1 и Р1б хаплогрупе.

И не знам гдје си прочитао да је неко тврдио да је И2 "изворна" у Црној Гори? :)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Средњовјековна генетика Црне Горе
« Одговор #2 послато: Март 18, 2020, 09:28:33 поподне »
Пошто је и И2 хаплогрупа односно њена мутација ПХ908 којој припадају и Озринићи и Никшићи "Словенска" она засигурно није могла постојати прије "Словена" у Црној Гори.

Ако би говорили о раносредњовјековној генетици на подручју данашње Црне Горе прије досељавања Словена онда би могли говорити о појединим гранама Е1б, Г2, Ј2, Ј1 и Р1б хаплогрупе.

И не знам гдје си прочитао да је неко тврдио да је И2 "изворна" у Црној Гори? :)

Рани средњи век се на нашем простору рачуна од доласка Словена. Ако говоримо о периоду пре Словена, онда је адекватан термин "предсловенски" и он обухвата и антику и праисторију. Период непосредно пре доласка Словена (6. век) се у археологији обично назива "рановизантијским", представљајући прелаз између раздобља касне антике и раног средњег века. Мислим да је Бокез хтео да напише "од досељења Словена до краја средњег века", него му се у првој речи поткрала омашка. 
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Средњовјековна генетика Црне Горе
« Одговор #3 послато: Март 18, 2020, 10:57:11 поподне »
Рани средњи век се на нашем простору рачуна од доласка Словена. Ако говоримо о периоду пре Словена, онда је адекватан термин "предсловенски" и он обухвата и антику и праисторију. Период непосредно пре доласка Словена (6. век) се у археологији обично назива "рановизантијским", представљајући прелаз између раздобља касне антике и раног средњег века. Мислим да је Бокез хтео да напише "од досељења Словена до краја средњег века", него му се у првој речи поткрала омашка. 
Од досељена, пародон, омкало ми се.
Видио сам на форум, покушао сам касније наћи на форум претрагром па нисам могао наћи. Свакако мислим да занимљиво било поставити ово као нову тему.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Средњовјековна генетика Црне Горе
« Одговор #4 послато: Март 19, 2020, 08:48:20 поподне »
Читајући по форуму (међутим заборавио сам гдје тачно), видио сам да постоји тврдња да је И2 изворна генетичка хаплогрупа Црне Горе до досељена Словена  до краја средњег вијека. На основу чега се може изнјети ова тврдња.. Највеће И2 хаплогрупе су Озринићи и Никшићи.
Озринићи су тек дошли по претпоставкама у 13.вијеку из Херцеговине и да су потисули старинце наталитетом (који су то старинци, генетички)?
Никшићи су доселили по предању из Боке ( мада бих волио да знам ако постоји још неки доказ осим предања.)?

На овом форуму поуздано ниси могао прочитати да је I2a изворна хаплогрупа Црне Горе. Ни до досељења Словена, ни од досељења Словена до краја средњег века.
Прво, Црна Гора се под тим називом јавља тек на прелазу из средњег у нови век.
Друго, шта се може сматрати изворним на том подручју: ове хаплогрупе које је побројао Лука. Отприлике је то то.
Словени са својом генетиком ту се појављују од 7 века, па током целог средњег века, у етапама.
За Озриниће нема никаквих доказа да су се у област Кчева доселили из Херцеговине. Можда се то може наслутити, али су могли доћи нпр. и из Старе Србије или са севера данашње Албаније.
Ни за Никшиће, осим предања, нема никаквих доказа да су у оногошки крај дошли из Боке. Могли су доћи из Херцеговине или области које поменух и за Озриниће. Предање јасно говори о досељењу из Боке (Грбаљ, Кртоли).
Можда ће неки генетички резултати у будућности одгонетнути и ова питања, а можда и неће. И предања су у одређеној мери извор за историјску науку, па, док се не покаже супротно, можемо се и њих држати.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Средњовјековна генетика Црне Горе
« Одговор #5 послато: Март 19, 2020, 08:49:18 поподне »
Пошто је и И2 хаплогрупа односно њена мутација ПХ908 којој припадају и Озринићи и Никшићи "Словенска" она засигурно није могла постојати прије "Словена" у Црној Гори.

А зашто ово словенска и Словени под наводницима?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Средњовјековна генетика Црне Горе
« Одговор #6 послато: Март 19, 2020, 10:13:02 поподне »
А зашто ово словенска и Словени под наводницима?

Ништа специјално само да нагласим.
На територији ондашње Дукље и Зете ок.
Лијепо си објаснио да све миграције у средњем вијеку нијесу још увијек довољно чврсте преко хаплогрупа.