Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 465077 пута)

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #340 послато: Јануар 27, 2016, 11:15:55 поподне »
Na forumu anthrogenica jedan korisnik je postavio vrlo interesantnu kartu, na kojoj je unio svoje vidjenje mjesta nastanka Slavena, kao mješavine R1a i I2a. Autor karte je pretpostavio da su Mezolitski I2a lovci i sakupljači  zahvaljujući prilično neprivlačnom terenu uspjeli preživjeti invaziju (mahom R1a i R1b) Indoevropljana u močvarnim predjelima Polesja.
Ono što mi u čitavom konceptu nije jasno je to da izmedju Mezolita i dolaska IE stoji par hiljada godina Neolita. U kakvom su okruženju živjeli naši I2a preci u tom "medjuvremenu"? Da li su prilikom dolaska IE već bili izašli iz Mezolita, tj da li su se počeli baviti zemljoradnjom? Znamo da su u ovom "medjuperiodu" Evropu zapljusnuli talasi neolitizacije, otjelotvoreni u ljudima koji su preko Anadolije i Balkana preplavili čitavu Evropu, po svoj prilici su pripadali HGama G i E. Kakav su oni uticaj mogli imati na naše I2a pretke, i u čemu se može taj njihov uticaj može očitovati? Jasno mi je objašnjenje da su neolitske haplogrupe u Evropi uglavnom izumrle jer nisu preživjele invaziju Indoevropljana, ali zar nije onda paradoksalno to što su "naši" mezolitski lovci preživjeli, dok tehnološki napredniji neolitski zemljoradnici izumiru?


Interesantno mi je što razdvaja Z280 istočno, a R1a M458 pripisuje Lužičkoj kulturi. Kod nas je češća Z280?

Karta je, nezavisno da li je tačna ili ne, svakako interesantna. Ako je već objavljivana, izvinjavam se.

Pogledajte:

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #341 послато: Јануар 28, 2016, 12:28:27 поподне »
Онај који је направио ову мапу није обратио пажњу на то да I2-M423 у то вријеме уопште није била у источној Европи, а камоли у вријеме мезолита. I2a Динарик заправо није ни постојао тада, тј. није био раздвојен од остатка М423.
Ловци-сакупљачи су најбоље опстајали што сјеверније (пратећи повлачење ледника). Први који су донијели пољопривреду на сјевер Европе били су I1 носиоци (мада су се и они зими бавили ловом и сакупљањем), а I2 носиоци су наставили да се баве ловом. Тек након доласка Индоевропљана (R1a и R1b) I2 почињу да се баве земљорадњом.
Земљорадња омогућава издржавање много већег броја становништва него што је то случај са ловом и сакупљањем. Иако су I2 носиоци прешавши на пољопривреду повећали своје бројно стање, нијесу могли достићи почетну предност коју су имали I1, R1a и R1b досељеници (присвојили најбољу земљу коју су остављали својим мушким потомцима), па су се вјероватно због тога и највише селили.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #342 послато: Јануар 28, 2016, 01:22:43 поподне »
Онај који је направио ову мапу није обратио пажњу на то да I2-M423 у то вријеме уопште није била у источној Европи, а камоли у вријеме мезолита. I2a Динарик заправо није ни постојао тада, тј. није био раздвојен од остатка М423.
Ловци-сакупљачи су најбоље опстајали што сјеверније (пратећи повлачење ледника). Први који су донијели пољопривреду на сјевер Европе били су I1 носиоци (мада су се и они зими бавили ловом и сакупљањем), а I2 носиоци су наставили да се баве ловом. Тек након доласка Индоевропљана (R1a и R1b) I2 почињу да се баве земљорадњом.
Земљорадња омогућава издржавање много већег броја становништва него што је то случај са ловом и сакупљањем. Иако су I2 носиоци прешавши на пољопривреду повећали своје бројно стање, нијесу могли достићи почетну предност коју су имали I1, R1a и R1b досељеници (присвојили најбољу земљу коју су остављали својим мушким потомцима), па су се вјероватно због тога и највише селили.
не видим Шкрњо на основу чега доносиш закључак да И2-М423 тада није била у источној Европи? И2-М423 је старија од 10000 година, и гдје је био "refuge", још се са сигурношћу не може утврдити.
Друга ствар, на основу чега тврдиш да су замљорадњу на сјевер Европе донијели носиоци И1.
Трећа ствар, да ли тврдиш да су се И2а наставили искључиво бавити ловом читаве 3000-4000 година након комплетне неолитизације Европе? Ako је вјеровати археологији неолитизација је у источној Европи завршена још 5000г пне.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #343 послато: Јануар 28, 2016, 07:40:17 поподне »
не видим Шкрњо на основу чега доносиш закључак да И2-М423 тада није била у источној Европи? И2-М423 је старија од 10000 година, и гдје је био "refuge", још се са сигурношћу не може утврдити.
Друга ствар, на основу чега тврдиш да су замљорадњу на сјевер Европе донијели носиоци И1.
Трећа ствар, да ли тврдиш да су се И2а наставили искључиво бавити ловом читаве 3000-4000 година након комплетне неолитизације Европе? Ako је вјеровати археологији неолитизација је у источној Европи завршена још 5000г пне.
Двије старије гране I2-M423, Ислес и Дислес, налазе се већином на сјеверозападу Европе, а готово сви ловци-сакупљачи из Мотале у Шведској и Лошбура у Луксембургу припадали су I2-M423 предачкој за Ислес, Дислес и Динарик (они који нису припадалу су неким другим I2 гранама), па је најсмисленије закључити да су дошли из сјеверозападног правца.
I1 носиоци су највјероватније први донијели пољопривреду на сјевер Европе. Пронађен је скелет неолитског земљорадника из западне Мађарске са I1 хаплогрупом (заједно са једним G носиоцом), а још нису пронађени ловци-сакупљачи из сјеверне Европе са I1 (а испитан их је приличан број). Такође не видим други начин на који би се I1 носиоци толико брзо раширили и бројно надјачали I2 ловце-сакупљаче осим пољопривредом, која омогућава издржавање великог броја становништва. Нисам ја то измислио- то је тренутно најраспрострањенија теорија.
Не знам до кад су се бавили ловом, али археологија казује да су у Скандинавији ловци-сакупљачи опстали дуже него другдје и да су најмање хиљаду година на њеном простору обитавали и земљорадници и ловци-сакупљачи. Вјероватно су неки већ тада прешли на пољопривреду, али потпуно пребацивање тек је завршено доласком Индоевропљана.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #344 послато: Јануар 29, 2016, 03:27:26 поподне »
Дефинисана је нова подграна унутар хаплогрупе I2a Динарик Југ, коју бисмо условно могли назвати њемачком. За сада је чине три тестирана Нијемца: Roeder, Kraus и Heidrich.

Филогенетски ова група је дефинисана СНП-ом А8740 и њен положај је сљедећи: S17250>Z16983>A8740

Као што се види, она је само млађи огранак гране Z16983, којој са наших простора припадају: Марковић, Озимковић и Дапчевић, а на сјеверу још и ходска породица Блахник из западне Чешке. Старост подгране A8740 је око 1000 годину (на основу 67 маркерних хаплотипова ова три тестирана) и судећи по томе, не би је требали очекивати ван њемачке зоне, мада је могуће да је буде и у граничном подручју према Чешкој.

Дакле, сад по старости имамо сљедећи случај: S17250 грану, којој припадају сви I2a Динарик Југ, али и дио Динарик Сјевера, која је стара 1850 година, од ње се одваја специфична грана Динарик Југа са вриједношћу 448=19 пре око 1750 година, затим се одваја подграна Z16983 прије око 1650 година, а након тога ова новоткривена "њемачка" грана А8740 прије око 1000 година.

Овакво филогенетско грањање у потпуности потврђује тезу многих историчара и археолога, о сеоби Срба са простора данашње Чешке и Њемачке на југ, на наше просторе.

Ови њемачки хаплотипи би представљали директне потомке германизованих Срба, који су у раном средњем вијеку живјели на простору данашње Баварске, Франконије и Саксоније.

Грана Z16983 је ту кључна јер је вјероватно посљедња заједничка мутација између сјеверне и јужне популације. Чешка породица Блахника која јој припада,  припада специфичној популацији под називом Хода,која се у многим чешким изворима спомиње и под називом Набских Срба, о чему сам већ писао раније.

Занимљиво је да нико од наших аутора (па чак и оних који су заговарали тезу о доласку Срба из Бохемије) није споменуо Набске Србе, тј. Србе са Ријеке Нааб у источној Баварској, док их чешки и њемачки извори редовно спомињу.

Генетика је кроз хаплогрупу I2a Динарик Југ директно потврдила везу Набских и Јужних Срба.

Ево неких чешких навода о Набским Србима/Ходима:

"Velký význam však sehrálo přijetí Nábských Srbů (Chodů) Boleslavem I. za strážce západní hranice."

"Poučná je též kapitola Sen o životě bez Němců. Zde je uváděn i požadavek na připojení části území srbských Glomačů a v české historii téměř zcela opomíjených Nábských Srbů na jih od Šumavy."

"Další skupiny osadníků, pocházející z vnitřních Čech, se usazovaly převážně u řeky Naab /Nábští Slované/, poslední osidlovací směr na Pomohaní /Pomohanští Slované/ a k řece Regnitz /Regničtí Slované/ z největší pravděpodobností vycházel od srbských kmenů v Posálí."

"Poslední zprávy o původu Chodů se kloní k tomu, že Chodové byli jihoslovanského původu. Rozšířili se po obou stranách Šumavy a později, pod tlakem bavorské kolonizace, se dostali na českou stranu Šumavy. Názor, že Chodové jsou srbského původu, vyslovil již plzeňský historik Fridolín Macháček a před ním obhajoval srbský původ Chodů znalec chodského nářečí J.F. Hruška. Dokazoval, že chodské nářečí má podobnosti a souvislosti srbské. Srbskému původu by odpovídala i ta skutečnost, že nejstarší jejich sídliště bylo u Srbice a tento název ukazuje na srbský původ."


Као што видимо неки чешки аутори су чак и нарјечје Хода повезивали са српским језиком. Треба рећи да су Ходи били слободни сељаци граничари, слично крајишким Србима, и да су исто као и крајишки Срби страдали од католичке Цркве и Хабсбурга.

О тој њиховој борби говори роман Psohlavci по којем је снимљен и познати чешки историјски филм.
« Последња измена: Јануар 29, 2016, 03:29:49 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #345 послато: Јануар 29, 2016, 11:01:29 поподне »
Овакво филогенетско грањање у потпуности потврђује тезу многих историчара и археолога, о сеоби Срба са простора данашње Чешке и Њемачке на југ, на наше просторе.

Веома ми је драго да се ова теза потврђује, јер сам и ја на том правцу. Да је фамозна Бојка подручје данашњих земаља Чешке и Баварске.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #346 послато: Јануар 29, 2016, 11:03:06 поподне »
О тој њиховој борби говори роман Psohlavci по којем је снимљен и познати чешки историјски филм.

Синиша, где би ово (роман, филм) могло да се нађе?
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #347 послато: Јануар 30, 2016, 08:26:44 пре подне »
Синиша, где би ово (роман, филм) могло да се нађе?

Питање је да ли је тај роман икад преведен на српски, што се филма тиче (а мислим да постоји и чешка опера) ово је инсерт из истог:

<a href="https://www.youtube.com/v/RFfIJaw6R7k" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/RFfIJaw6R7k</a>

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #348 послато: Јануар 30, 2016, 09:45:10 пре подне »
Има још један чешки филм, скорашњи, који ми делује јако занимљиво (гледао сам неке исечке), а нигде не могу да га нађем - Ћирило и Методије. Ако неко зна где се може наћи...
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #349 послато: Јануар 30, 2016, 10:03:25 пре подне »
Има још један чешки филм, скорашњи, који ми делује јако занимљиво (гледао сам неке исечке), а нигде не могу да га нађем - Ћирило и Методије. Ако неко зна где се може наћи...

Мислим да се ради о овом филму <a href="https://www.youtube.com/v/aRqQse5IM5c" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/aRqQse5IM5c</a>

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #350 послато: Јануар 30, 2016, 10:11:44 пре подне »
То! Хвала, друже. Ја га тражих једно време на ју-тјубу, али га не нађох.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #351 послато: Фебруар 01, 2016, 01:54:46 поподне »
Стефановић Александар са нашег форума (тренутно први на листи  роду Ђ) на пројекту је тестирао СНП Z16983 и позитиван је на њега. Видим да су га на ФТДНА И2а пројекту пребацили међу до сада потврђене Z16983 (углавном Блахници, а од "балканаца" Озимковић, Дапчевић и Марковић).

Не би било лоше ако би се и његови резултати узели у обзир пи СТР прорачунима за ТМРЦА читаве гране.

Шта мислиш Синиша да ли се још неко из рода Ђ може по сличности СТР маркера такође претпоставити као Z16983+?

Од 12 чланова рода Ђ се, нажалост, за само 6 има тестирано 37 или више маркера, а од њих му је најближи Омбербашић са по једном разликом на маркерима DYS391, DYS447, DYS464b који истина нису брзомутирајући, али нису ни међу типично "спорим" маркерима попут DYS426, DYS388, DYS455, DYS454 и других.

Можда би се Омербашић и он (и евентуално још неко од њих из рода Ђ: можда католик Кепић и муслиман Кочан) могли пребацити у неки нови род јер је и Обербашић вјероватно Z16983+, док то неки други у роду Ђ (нпр Пейовић) сигурно нису.

Уопште, волио бих када би неко од упућенијих форумаша прокоментарисао шта нам ново доноси овај Стефановићев резултат.

Срдачан поздрав!


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #352 послато: Фебруар 01, 2016, 02:37:52 поподне »
Стефановић Александар са нашег форума (тренутно први на листи  роду Ђ) на пројекту је тестирао СНП Z16983 и позитиван је на њега. Видим да су га на ФТДНА И2а пројекту пребацили међу до сада потврђене Z16983 (углавном Блахници, а од "балканаца" Озимковић, Дапчевић и Марковић).

Не би било лоше ако би се и његови резултати узели у обзир пи СТР прорачунима за ТМРЦА читаве гране.

Шта мислиш Синиша да ли се још неко из рода Ђ може по сличности СТР маркера такође претпоставити као Z16983+?

Од 12 чланова рода Ђ се, нажалост, за само 6 има тестирано 37 или више маркера, а од њих му је најближи Омбербашић са по једном разликом на маркерима DYS391, DYS447, DYS464b који истина нису брзомутирајући, али нису ни међу типично "спорим" маркерима попут DYS426, DYS388, DYS455, DYS454 и других.

Можда би се Омербашић и он (и евентуално још неко од њих из рода Ђ: можда католик Кепић и муслиман Кочан) могли пребацити у неки нови род јер је и Обербашић вјероватно Z16983+, док то неки други у роду Ђ (нпр Пейовић) сигурно нису.

Уопште, волио бих када би неко од упућенијих форумаша прокоментарисао шта нам ново доноси овај Стефановићев резултат.

Срдачан поздрав!

Љиљане, хвала на информацији. Добра је ствар да је још један И2а Динарик са наших простора СНП одређен. Сазнао сам такође да су и резултати Лешњана Војинића показали припадност грани Z17855, којој са наших простора припадају и Михићи из Херцеговине, за које се држи да су од Мириловића.

Што се хаплотипа блиских Стефановићу тиче, иако је на пројекту И2а Динарик разврстан у родове, послије много прегледаних хаплотипова и на Пројекту и у истраживању САНУ мишљења сам да је подјела на родове у оквиру И2а Динарик Југ прилично бесмислена само на основу маркера, и не би се требало пуно обазирати на то. Оно што нам треба је што више оваквих СНП резултата, а тек онда у оквиру тих ужих СНП одређених група покушати видјети да ли се може груписати нешто по родовима ( и то углавном ако је тестирано 37 маркера и више).

Z16983 је свакако значајан за етногенезу Срба, иако му не припадају сви Динарик Југ хаплотипови. У периоду који је пред нама, са више тестираних хаплотипова на новопронађене СНП-ове, ова ситуација ће се рашћишћавати.

Оно што је руски археолог Седов писао описујући кретање Срба преко горњег Подунавља до простора савремене Чешке и Њемачке и одвајање једног дијела који је отишао у римску провинцију Далмацију, сада има генетичку потврду, као што сам и написао у претходном посту.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #353 послато: Фебруар 01, 2016, 02:43:51 поподне »
Узгред, кад завршим посао око резултата САНУ, одрадићу и велико спремање на Српском ДНК Пројекту, па ће се многи родови измјенити . Сада једноставно немам времена да то урадим.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #354 послато: Фебруар 01, 2016, 02:55:30 поподне »
Двије старије гране I2-M423, Ислес и Дислес, налазе се већином на сјеверозападу Европе, а готово сви ловци-сакупљачи из Мотале у Шведској и Лошбура у Луксембургу припадали су I2-M423 предачкој за Ислес, Дислес и Динарик (они који нису припадалу су неким другим I2 гранама), па је најсмисленије закључити да су дошли из сјеверозападног правца.
Треба имати у виду да се овдје ради о јако дугом временском периоду, од више хиљада година, током којих су се дешавале велике миграције. Након завршетка леденог доба средња и сјеверна Европа су поново насељаване. Гдје је било склониште (refuge, Refugium) још увијек није до краја утврђено, али се претпоставља да су то била јужна полуострва Европе (Иберијско, Апенинско и Балкан) као и можда сјеверна обала Црног мора (што тешко да ће тешко бити доказати јер је ниво мора био готово 100м нижи него данас). Након отопљавања, још увије за вријеме Палеолита, креће, дакле, поновно насељавање Европе из правца југа. Треба имати у виду да је по свему судећи И2-М423 старија од тих промјена, тј. настала је прије миграција на сјевер. Причати сада гдје и како су ишли "наши" И2-М423 преци је прерано и немамо готово никаквих смислених података. То што су били присутни у Луксембургу (једна од грана) не значи да његови рођаци нису били присутни доста источније. Опет понављам од периода настанка И2-М423 до тренутка етногенезе  Словена је прошло више од 12000 година.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #355 послато: Фебруар 01, 2016, 03:25:57 поподне »
Прокоментарисао бих резултате Стефановића, тј. моје маленкости.

С обзиром на један коментар г. Синише Јерковића, да када су питању Z16983 не види неку логику сем да је то повезано са вриједношћу 10 на DYS 391, очекивао сам позитиван резултат, што сам и саопштио Љиљану када смо наручивали тест.
Из приватне преписке са администратором пројекта г. Зденком Марковићем сам закључио да је то и он очекивао, јер је показао велико стрпљење на моја многобројна питања.
Чини ми се да је након покретања Dinaric Alps пројекта и након што је г. Марковић постао администартор прјекта I2, у табелама и једног и другог пројекта испод мене смјештен Текић. Нисам сигуран, али мислим да је он "ујчевина" једног од администратора нашег Пројекта.
У монографији Загона, одакле је моја породица поријеклом,  написано је да  према предању већина становника овог села поријеклом из Локања, а ја бих додао уопште Зворничке општине. Дакле миграторни процес  у другој половини 18. вијек је највјероватније ишао долином Дрине, а онда преко обронака Мејевице, тачније Бањице (манастир Тавна) и Горње и Доње Трнове (монграфија Трнове се налази у д. библиотеци нашег пројекта) даље према Семберији и Мајевици.
Да закључим. Осјећај ми говори да следећи који би могао бити позитиван на овај СНП је Текић из рода "мратившњака". По СТР вриједностима сви који су позитивни на Z16983 се знатно разликују на 37 маркера од мојих резулатата.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #356 послато: Фебруар 01, 2016, 03:32:22 поподне »
Треба имати у виду да се овдје ради о јако дугом временском периоду, од више хиљада година, током којих су се дешавале велике миграције. Након завршетка леденог доба средња и сјеверна Европа су поново насељаване. Гдје је било склониште (refuge, Refugium) још увијек није до краја утврђено, али се претпоставља да су то била јужна полуострва Европе (Иберијско, Апенинско и Балкан) као и можда сјеверна обала Црног мора (што тешко да ће тешко бити доказати јер је ниво мора био готово 100м нижи него данас). Након отопљавања, још увије за вријеме Палеолита, креће, дакле, поновно насељавање Европе из правца југа. Треба имати у виду да је по свему судећи И2-М423 старија од тих промјена, тј. настала је прије миграција на сјевер. Причати сада гдје и како су ишли "наши" И2-М423 преци је прерано и немамо готово никаквих смислених података. То што су били присутни у Луксембургу (једна од грана) не значи да његови рођаци нису били присутни доста источније. Опет понављам од периода настанка И2-М423 до тренутка етногенезе  Словена је прошло више од 12000 година.

Љиљане, губиш из вида оне гране које су испод М423, прије свега Дислес која са Динариком дијели заједничку мутацију L621, и чија се старост процјењује на 6500 година тј. 3500 година пне. С обзиром да је главнина Дислеса смјештена на британским острвима, остаје отвореним питање какву су они могли имати везу са источноевропском словенском И2а Динарик. Управо међумутације које стоје између Динарика и Дислеса дају и одговор на то питање.

Међу онима који су L621+ али CTS10228- (на који су позитивни сви Динарик), имамо и Пољака Војтовица и Нијемца Фелтија али све острвске Дислес. С обзиром да је старост специфично Динарик мутације CTS10228 процијењена на 2200 година, остаје та празнина од 3-4000 година, која може бити основ за разне тезе.

С обзиром на досад доступне резултате старе ДНК, мислим да је главнина М423 популације живјела на подручју потопљеног Догерланда, и да је управо потапање Догерланда раздвојило ову популацију на њену источну и западну грану. Источна грана ће временом постати основ за етногенезу Словена. Како и када је дошло до тога, можда ћемо у наредном периоду и сазнати, ако још нека стара ДНК буде нађена.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #357 послато: Фебруар 01, 2016, 03:41:51 поподне »
Прокоментарисао бих резултате Стефановића, тј. моје маленкости.

С обзиром на један коментар г. Синише Јерковића, да када су питању Z16983 не види неку логику сем да је то повезано са вриједношћу 10 на DYS 391, очекивао сам позитиван резултат, што сам и саопштио Љиљану када смо наручивали тест.
Из приватне преписке са администратором пројекта г. Зденком Марковићем сам закључио да је то и он очекивао, јер је показао велико стрпљење на моја многобројна питања.
Чини ми се да је након покретања Dinaric Alps пројекта и након што је г. Марковић постао администартор прјекта I2, у табелама и једног и другог пројекта испод мене смјештен Текић. Нисам сигуран, али мислим да је он "ујчевина" једног од администратора нашег Пројекта.
У монографији Загона, одакле је моја породица поријеклом,  написано је да  према предању већина становника овог села поријеклом из Локања, а ја бих додао уопште Зворничке општине. Дакле миграторни процес  у другој половини 18. вијек је највјероватније ишао долином Дрине, а онда преко обронака Мејевице, тачније Бањице (манастир Тавна) и Горње и Доње Трнове (монграфија Трнове се налази у д. библиотеци нашег пројекта) даље према Семберији и Мајевици.
Да закључим. Осјећај ми говори да следећи који би могао бити позитиван на овај СНП је Текић из рода "мратившњака". По СТР вриједностима сви који су позитивни на Z16983 се знатно разликују на 37 маркера од мојих резулатата.

Александре, мутација Z16983 је стара око 1650 година, дакле догодила се прије сеобе Словена. Са некима од наших хаплотипова, можете дијелити заједничког претка још тада, у 4. вијеку послије Христа, међутим можда и послије тога. Да сте урадили Биг Ипсилон то би се свакако показало. Видим да вам је Марковић на 5 разлике од 37 маркера, могуће да је са њим веза и послије досељења на југ.

За остале можемо само претпостављати.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #358 послато: Фебруар 01, 2016, 03:55:37 поподне »
Александре, мутација Z16983 је стара око 1650 година, дакле догодила се прије сеобе Словена.

Г.Синиша јасно ми је то! Ријетко сам се јављао на теме из области генетике јер има много бољих стручњака од мене, али то не значи да не пратим ту област и да већ немам нека основна знања.
Успут у табели ФТДНА I2 А8740 сада су већ три члана, па и презиме Heidrick. У приватној преписци са госпођом Poppy (одмах изнад мене) ми је поменула једно слично презиме.
Али да не пуштамо машти сувише на вољу :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #359 послато: Фебруар 01, 2016, 04:01:55 поподне »
Г.Синиша јасно ми је то! Ријетко сам се јављао на теме из области генетике јер има много бољих стручњака од мене, али то не значи да не пратим ту област и да већ немам нека основна знања.
Успут у табели ФТДНА I2 А8740 сада су већ три члана, па и презиме Heidrick. У приватној преписци са госпођом Poppy (одмах изнад мене) ми је поменула једно слично презиме.
Али да не пуштамо машти сувише на вољу :)

Да, грана А8740 је млађи (рекло би се изразито њемачки) огранак Z16983. Писао сам пар постова изнад о тој грани.

Иначе, ви имате пуно поклапање на 12 маркера са N74476 Maierhofer Egger 1900, Knittelfeld, Styria Austria. Судећи по географији не би ме чудило да је такође Z16983