Аутор Тема: Objavljivanje vrijednosti markera  (Прочитано 8339 пута)

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Objavljivanje vrijednosti markera
« послато: Децембар 08, 2019, 08:00:59 пре подне »
Pozdrav svima!

Ako je cilj ovog projekta da omoguci istrazivanje porijekla, onda bi bilo lakse ako bi se objavljivali rezultati vrijednosti markera, prema tome ko sve zeli da oni budu objavljeni. Ko zna kakva otkrica bi bila omogucena, a mozda bi sve to dalo impuls za istrazivanje dodatnih markera da bi se do kraja utvrdila srodnost pojedinih porodica.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #1 послато: Децембар 08, 2019, 08:41:35 пре подне »
Ako je cilj ovog projekta da omoguci istrazivanje porijekla, onda bi bilo lakse ako bi se objavljivali rezultati vrijednosti markera, prema tome ko sve zeli da oni budu objavljeni.

Маркери су доступни у табели резултата којој имају приступ чланови друштва преко сајта Српског ДНК пројекта.  :)

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #2 послато: Децембар 08, 2019, 09:30:59 пре подне »
A clan se postaje samo ako smo testirani preko ovog projekta ili ako platimo clanarinu?

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #3 послато: Децембар 08, 2019, 09:56:56 пре подне »
Hajde da se uclanimo.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #4 послато: Децембар 08, 2019, 10:04:41 пре подне »
Чланом "Порекла" постаје лице које пошаље захтев за учлањење и коме се чланство одобри издавањем чланске карте.
С обзиром да "Порекло" није лукративно удружење, чланарина је неминовност, тако да је плаћање чланарине један од захтева за чланство.
Са друге стране, чланство у "Пореклу" омогућује приступ многим корисним подацима за члана, између осталог и приступ табели Српског ДНК пројекта.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #5 послато: Децембар 08, 2019, 10:06:24 пре подне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #6 послато: Децембар 08, 2019, 10:25:16 пре подне »
Vec sam uplatio clanarinu preko paypala.
Mozda bi se mogla uvesti dozivotna clanarina za one koji se testiraju kod projekta, jer se time stavljaju na raspolaganje vlastiti rezultati testiranja, a s obzirom da oni ostaju trajno na projektu i u sluzbi projekta, to bi i testirani clanovi trebali trajno da imaju pristup rezultatima ostalih clanova.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #7 послато: Децембар 08, 2019, 10:26:56 пре подне »
Jer sta ako sad nadjem nekog s kime mi se poklapaju rezultati i ne mogu da ga kontaktiram, jer mu je istekla clanarina?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #8 послато: Децембар 08, 2019, 11:01:16 пре подне »
Mozda bi se mogla uvesti dozivotna clanarina za one koji se testiraju kod projekta, jer se time stavljaju na raspolaganje vlastiti rezultati testiranja, a s obzirom da oni ostaju trajno na projektu i u sluzbi projekta, to bi i testirani clanovi trebali trajno da imaju pristup rezultatima ostalih clanova.

Ово сад звучи као да особа која се тестира преко Порекла чини неку услугу нашем удружењу...
Ваљда се свако ко се одлучи на тестирање најпре води сопственим интересом - жељом да се сазна нешто ново о свом пореклу.
Порекло већ довољно чини тестиранима тако што обезбеђује попуст на скупу лабораторијску анализу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #9 послато: Децембар 08, 2019, 11:03:39 пре подне »
Притом, чланарина је заиста испод нивоа било ког озбиљног издатка.
Кад поделите висину годишње чланарине на месечни ниво, то му дође као једна кутија цигарета...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #10 послато: Децембар 08, 2019, 11:04:58 пре подне »
Jer sta ako sad nadjem nekog s kime mi se poklapaju rezultati i ne mogu da ga kontaktiram, jer mu je istekla clanarina?

То што је неком тестираном истекла чланарина, не значи да ви њега не можете контактирати, с обзиром да његови подаци, био он члан удружења или не, ако је тестиран преко Порекла, остају код нас.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #11 послато: Децембар 08, 2019, 11:09:08 пре подне »
Doživotna članarina...pa da posle prelazi obaveza plaćanja članarine na naslednike...zaveštanje rezultata... ;) ;)
 

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #12 послато: Децембар 08, 2019, 11:29:34 пре подне »
Кад веќ помињете чланарине,како функционише продужење?Мислим, обавести ли ме ко о истеку,пошто нема шансе да се сетим кад сам уплатио прву,мејлови обрисани итд..

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #13 послато: Децембар 08, 2019, 11:48:27 пре подне »
Кад веќ помињете чланарине,како функционише продужење?Мислим, обавести ли ме ко о истеку,пошто нема шансе да се сетим кад сам уплатио прву,мејлови обрисани итд..

Наравно, а увек можтете то за себе проверити и на страници Друштва (drustvo.poreklo.rs).



Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #14 послато: Децембар 08, 2019, 11:55:27 пре подне »
Mozda je jos rano za uclanjenje, jer nema dovoljno ispitanih. A mozda bi ih bilo kad bi rezultati markera bili javni, onda bi svako bio radoznao da sazna vise. Znaci, ja sam sad basis, i onda nadjem nekog s kim se podudaram i nagovorim ga da uradimo dodatne markere.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #15 послато: Децембар 08, 2019, 12:09:33 поподне »
Vec sam uplatio clanarinu preko paypala.
Mozda bi se mogla uvesti dozivotna clanarina za one koji se testiraju kod projekta, jer se time stavljaju na raspolaganje vlastiti rezultati testiranja, a s obzirom da oni ostaju trajno na projektu i u sluzbi projekta, to bi i testirani clanovi trebali trajno da imaju pristup rezultatima ostalih clanova.

Поздрав новом члану!

Друштво не може себи да приушти такав луксуз да се одрекне уплата за годишње чланарине, с обзиром да је то (уз неке донације) једини извор прихода. Тестирање сваки појединац првенствено ради за себе, али су ти бројеви безначајни ако немају с ким да се упореде. Овде Вам СДНКП чини услугу тиме што интерпретира Ваше резултате и повезује Вас с другим особама из табеле Пројекта. Ову услугу добијате било да сте члан или не.

Као члан такође имате приступ онлајн библиотеци и каталогу где се сваке недеље аплоадују нови наслови и корисне књиге за истраживање породичног порекла или слично у зависности од Ваших интересовања. Такође добијте приступ Грбовнику и затвореном делу форума за чланове.

---

Српски ДНК Пројекат је лидер у региону и шире по броју тестираних. И један од светских лидера по броју тестираних сразмерно броју становника држава/етничког простора. Постоје преко 2000 људи у табели Пројекта и још више од толико у табелама које нису јавне, јер су рађене у склопу истраживања на Биолошком Факултету. Итекако имате с ким да се упоредите. Готово да је веома, веома ретко да неки тестирани не нађе себи генетске рођаке после тестирања.
« Последња измена: Децембар 08, 2019, 12:11:07 поподне Златан »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #16 послато: Децембар 08, 2019, 12:16:00 поподне »
Наравно, а увек можтете то за себе проверити и на страници Друштва (drustvo.poreklo.rs).
Хвала

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #17 послато: Децембар 08, 2019, 12:43:33 поподне »
Koliko vremena, energije, strpljenja je potrošeno i opširnih  komentara  danas napisano, da bi se objasnilo koliko pogodnosti,mogućnosti za samo nešto više od 8 din. dnevno ima neko ko je to mogao i sam da sazna da se samo malo zainteresovao .....ovde su članovi koji su istraživači i "stare čekalice" strpljivi i strpljivi, po nekoliko godina tražimo i čekamo....
Nije stvar u parama...ali moramo da opstajemo kao udruženje..Neki članovi dolaze, saznaju šta im treba i odu, drugi jedva čekaju da daju neki svoj doprinos društvu, članovi se menjaju udruženje  "Poreklo" opstaje ..

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #18 послато: Децембар 08, 2019, 12:53:25 поподне »
Gdje se mogu postavljati pitanja u vezi rezultata?
Npr. znam da postoje brzi i spori markeri. Ovi brzi ukazuju na zajednickog pretka od oko 500 godina po 1 vrijednosti, odnosno, ako postoje neke razlike u vrijednostima, onda je ta razlika "mutacija"? Ili je mutacija nesto sto se iz nepoznatih razloga desilo unutar ovih 500 godina?

Npr. prvi Pavlovic kojeg sam uporedio ima dva razlicita markera od mene (od testiranih 12) i to za po 1 vrijednost. Iz toga slijedi da je najmanje 1000 godina izmedju zajednickog pretka?
Radi se o markerima 19 i 439.
« Последња измена: Децембар 08, 2019, 12:55:47 поподне Pavlovic »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #19 послато: Децембар 08, 2019, 01:00:51 поподне »
Gdje se mogu postavljati pitanja u vezi rezultata?
Npr. znam da postoje brzi i spori markeri. Ovi brzi ukazuju na zajednickog pretka od oko 500 godina po 1 vrijednosti, odnosno, ako postoje neke razlike u vrijednostima, onda je ta razlika "mutacija"? Ili je mutacija nesto sto se iz nepoznatih razloga desilo unutar ovih 500 godina?

Npr. prvi Pavlovic kojeg sam uporedio ima dva razlicita markera od mene (od testiranih 12) i to za po 1 vrijednost. Iz toga slijedi da je najmanje 1000 godina izmedju zajednickog pretka?
Radi se o markerima 19 i 439.

Тек се на упоредивих 67 или 111 маркера може рећи нешто више о старсти везе двојице тестираних појединаца. Упоређивање 12 или 10 маркера и на основу тога наћи везу, је једноставно немогуће. Као што сам и раније рекао 12 маркера могу дати информацију о хаплогрупи и ништа више од тога.