Аутор Тема: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату  (Прочитано 52955 пута)

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #140 послато: Април 20, 2019, 05:47:40 пре подне »
Онда би баш сваки православац у Коритској области имао надимак Грк.А било је много православних и после велике сеобе.А можда је већ и дошао ту са надимком Грк.И Шапоње су имали надимак Грци.Шта мислите одакле овом Грковићу Кулизи надимак Грк.То су арбанашени Срби с нешто Романског становништва из старих византијских градова у Задримљу,и католици и православци.При одласку на север према Бишеву,и на Копаоник окрећу се Православљу али са славом која је била доминантна у грчким градовима на Дриму,Св.Мина.Многи су међу њима већ славили Св.Мрату,или су ову славу почели кад су дошли у Куче.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #141 послато: Април 20, 2019, 06:34:11 пре подне »
Међу овим Србима Дукађинцима од Дриваста и Дања,било је и доста посрбљених Саса и Срба и Латина,сви мало Арбанашени.Светоминци су сматрали дасу потомци Војводе Мркше Сићевачког,Мркшићи.Име Кули Зе,можда је арбанашки превод српског Мркшићи,од Куло,мрко тамно,и зе,наше ић или ица.Као имена у Брдима,Калеза,Ивеза,Никеза,Кокеза.Многи аутори Кулизе сматрају племеном.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #142 послато: Април 20, 2019, 07:13:20 пре подне »
Св.Мрату су узели да славе као успомену на Краља Стефана Дечанског,Милутиновог сина,који их је довео у Србију.Саси из Брскова и на Копаонику славили су Св.Мартина,као посрбљени преименовали у Мратиндан.То се некако подударило са Славом Кулиза,мада су се посрбљени Саси и Кулизе почели сретати тек на Копаонику и у Рашкој,тј.да Саси и нису били у Пилоту код Скадра.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #143 послато: Април 20, 2019, 01:54:49 поподне »
Поменуо сам у вези значења имена Кулиза војводу Мркшу,и мишљење Кулиза дасу његови потомци посебно Кулизе у Штави.Неке друге Кулизе немају то предање.Ипак мислим да је главно значење,обележје,једне велике групе католика,Латина,из једног одређеног простора која је за врло кратко време прешла у Православље.При том су за крсну славу узели Свеце који ће их ипак подсећати на католичанство и Св.Мартина.Романско становништво Скадра и Дриваста имало је врло лоше мишљење о овој групи католика са Дрима,који су продали веру,издали католичанство,па одатле синоним за издају и превртљивост у имену Кулиза.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #144 послато: Април 20, 2019, 03:38:36 поподне »
Зову ли и Шапоњиће Кулизама?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #145 послато: Април 20, 2019, 04:09:15 поподне »
Овде бих још навео да у жупи Грбаљ,старо романско име Агрувиум,многи родови и старинци и славе Мратиндан,као Кулизе у Рашкој.У Грбљу,у селу Шишићи постоји стара црква Св.Мине за коју мештани тврде да је грађена и пре 12века,да су је могуће градили Грци.У селу Врановићи постоји стара црква Св.архиђакона Стефана,па многе породице из Доњег Грбља славе Стевањдан.Жупа Агрувиум је у 14веку била разорена од стране Турака,па су многа братства из Горњег Грбља,Светоминци из Шишића и Стефањци из Врановића побегли у Пилот,Задримље,Дриваст,те су они овде из Грбља донели слављење Св.Мине.Временом су се измешали са локалним Латинима,католицима из жупа у Задримљу,од Скадарских романа сви су прозвани Кулизе.Већи број Грбљана Кулиза задржао је Св.Мину,а мањи број родом из Врановића,Св.Стефана.Одавде су заједно са доста Латина који су прихватили православље скоро сви отишли у територију Куча,а одатле према Рожају,Бишеву,Копаонику.Један број ових Дукађинаца вратио се у Грбаљ.Може се видети из описа племена Грбаљ дасу многи родови дошли из Сев.Албаније да има и много старинаца али и много досељеника из Старе Црне Горе који су узели за своју славу Мратиндан или Стевањдан.Има и породица који славе само Св.Мину по цркви из Шишића као и житељи Штаве на Копаонику.Дакле житељи Агрувиума,жупе Грбља,нису Саси нити су дошли из Рашке,већ домородачко словенско становништво Главатичићи,Врановићи,Шишићи,који су одатле отишли према Дривасту,после се многи ту и вратили у Грбаљска села.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #146 послато: Април 20, 2019, 04:22:05 поподне »
По месту одакле су дошли у Стари Влах,од Скадра,са Дрима јесмо Кулизе.Међутим традиционално Кулизама зову Мратињце,иако им нико и незна даље порекло.За моје Шапоњиће и Шапоње у Далмацији,неки старији житељи села код Нове Вароши кажу Кулизе Арнаути али надимак није стални јер ми славимо Св.Стефана,9.1

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #147 послато: Април 20, 2019, 05:01:54 поподне »
Било би добро вратити се изворима и литератури. Предања су занимљива, али овако са разних места сакупљена, њихова аутентичност се доводи у питање.



Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #148 послато: Април 20, 2019, 05:45:51 поподне »
Госп.Амикус.О свему што сам написао постоји литература записи,али уска,конкретно за одређена места,и одређено локално становништво,и конкретно време и напр.жупу.Тек сабирањем предања и историјских чињеница и повезивањем историјских кретања конкретних родова можемо доћи до одговора одакле су и зашто неки одређени родови спојени истом славом,надимцима,хаплотипом,дошли у данашња станишта.Наша је историја невероватно дуга компликована,тешко се порекло родова може објаснити у пар реченица у било којој књизи.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #149 послато: Април 21, 2019, 03:27:19 поподне »
Још бих овде додао да су надимак Кулизе Латини из Скадра дали Арбанасима у Задримљу,јер је реч cullo,више латинска значење просто,прљаво.Име Кулизе за локално Арбанашко становништво које се из Малезије спуштало у Задримље пренело се на досељене Грбљане у близини Дриваста.И данас много Грбљана слави Мратиндан али њих у Приморју крај Будве незову Кулизе.Само оне Мратинце који су од Дриваста отишли у Рашку.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #150 послато: Април 21, 2019, 03:31:34 поподне »
Госп.Амикус.О свему што сам написао постоји литература записи...

Када овако све то наведеш у форми слободног састава, можемо само да ти верујемо на реч. ... или не верујемо.
Без навођења извора, односно одакле си дошао до ових сазнања, твоје тврдње немају потребну тежину.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #151 послато: Април 21, 2019, 04:18:29 поподне »
Госп.Амикус.О свему што сам написао постоји литература записи,али уска,конкретно за одређена места,и одређено локално становништво,и конкретно време и напр.жупу.Тек сабирањем предања и историјских чињеница и повезивањем историјских кретања конкретних родова можемо доћи до одговора одакле су и зашто неки одређени родови спојени истом славом,надимцима,хаплотипом,дошли у данашња станишта.Наша је историја невероватно дуга компликована,тешко се порекло родова може објаснити у пар реченица у било којој књизи.

Ако погледамо уназад, можемо видети да је већина коментара праћена позивањем на изворе и литературу, и да увек се трудило колико је могуће размишљања темељити нечему што је научно утврђено или постављено као научна претпоставка, па и онда када би неко износио сопствену хипотезу. То је правилан начин дискутовања на форуму и њега се треба придржавати.

Када овако све то наведеш у форми слободног састава, можемо само да ти верујемо на реч. ... или не верујемо.
Без навођења извора, односно одакле си дошао до ових сазнања, твоје тврдње немају потребну тежину.

Управо тако, Ојлеру.



Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #152 послато: Април 21, 2019, 05:13:14 поподне »
Што се тиче овог конкретног рода о коме је писано на овом форуму ,Кулизе родови који славе Св.Мину и Св.Мрату,написани су многи текстови и књиге,као и књига Слободана Павловића  о Пореклу Кулиза.Већина свих његових података се односи на ове породице у јужној Србији,слављенике Св.Мине и Мрате,док се у делу Врака и Врачани,Пројекат Растко даје објашњење имена Кулизе.Ја сам желео да пронађем извориште ових Срба које зову Кулизе,где њихова специфична слава показује правац миграција.Јасно је да Мратињци Кулизе у Србији имају велики број хаплогрупа а надимак је добијен на основу боравка на одређеном простору конкретне племенске групе.Павловић је писао његове врло чудновате утиске и давао разне карактерне особине овом роду,али се њиховим стварним пореклом није бавио.Неможе се баш свако сазнање и кретање становника,породична миграција наћи у литератури разних писаца који често имају врло уско и површно познавање историје.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #153 послато: Април 21, 2019, 05:19:49 поподне »
Неможе се баш свако сазнање и кретање становника,породична миграција наћи у литератури разних писаца који често имају врло уско и површно познавање историје.
Управо би ти могао да нађеш доказе за своју теорију, кад већ није до сада то нађено...Ја мислим да је на климавим ногама твоја теорија да је твоја грана основа неког "племена" које се звало Кулизе...Управо због тога што та грана није доминантна међу Кулизама, јер по тој теорији, сви остали би требали да су прибраћеници, а није чини ми се забележено да је матична грана неког рода или племена, мањинска у том племену ...

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #154 послато: Април 21, 2019, 06:10:06 поподне »
Још бих овде додао да су надимак Кулизе Латини из Скадра дали Арбанасима у Задримљу,јер је реч cullo,више латинска значење просто,прљаво.Име Кулизе за локално Арбанашко становништво које се из Малезије спуштало у Задримље пренело се на досељене Грбљане у близини Дриваста.И данас много Грбљана слави Мратиндан али њих у Приморју крај Будве незову Кулизе.Само оне Мратинце који су од Дриваста отишли у Рашку.

Чему све ово?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #155 послато: Април 21, 2019, 07:35:00 поподне »
Нисте ме баш разумели.Нимало недоводим свој хаплотип у везу са родом који славе Мратиндан,који потврђено имају већи број различитих хаплогрупа и који имају име Кулизе,добијено у Задримљу.Моји преци могу бити део тог племена које је на том простору живело,једно од братстава тих Кулиза дошлих из Грбља,али никако не мислим да је мој хаплотип ту у тој групи био доминантан.Само мислим дасу у област Рожаја, Копаоника,Рашке дошли са једним именом,са бар две,три славе,и из истог правца.Овај род је врло погрешно окарактерисан,највише и због неке аверзије Срба из Рашке области према досељеницима из области Скадра и Дукађина.И моју фамилију су такође звали Кулизе са разним критикама,а ја нисам разумео зашто.То нема баш никакве везе са неким хаплотипом.У карактерним смислу мислим дасу потпуно погрешно оцењени.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #156 послато: Април 22, 2019, 07:54:15 пре подне »
    Ја сам Смилић из Штаве, тестирани у Српском ДНК пројекту, па хоћу да мало појасним порекло Штавских кулиза. Ми славимо Св. Мину,(не Мратин дан и не Св.Стефана Дечанског).Далеко порекло моје породице је из области Пилота код Скадра. На Копаоник смо досељени у 14.веку са подручија Штавице (данашња оптшина Тутин). Црва Св. Мине у Штави помиње се први пут почетком 15-тог века. Према мојим сазнањима око 2000 данашњих породица широм Србије па и региона вуче корене од Штавских кулиза.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #157 послато: Април 22, 2019, 08:16:13 пре подне »
Овде је госп.Смилић лепо објаснио одакле су Кулизе дошле на Копаоник и Стари Влах.А ту у Пилот дошли су из Грбља,где је у 14 и 15веку живело мешано старо романско, словенско и арбанашко становништво.Портал Аналитика,Мирослав Ћосовић пише о историји Грбља,пореклу и Етничком саставу Грбљана у Средњем веку,Побунама Грбљана против Которској власти и исељавању старог становништва Грбља у 15веку,према Скадру,у Апулију и Дубровник.Текст о историји Грбљана са цитатима Црногорских историчара је објављен 9.04.2018.

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #158 послато: Април 22, 2019, 02:53:48 поподне »
Овде је госп.Смилић лепо објаснио одакле су Кулизе дошле на Копаоник и Стари Влах.А ту у Пилот дошли су из Грбља,где је у 14 и 15веку живело мешано старо романско, словенско и арбанашко становништво.Портал Аналитика,Мирослав Ћосовић пише о историји Грбља,пореклу и Етничком саставу Грбљана у Средњем веку,Побунама Грбљана против Которској власти и исељавању старог становништва Грбља у 15веку,према Скадру,у Апулију и Дубровник.Текст о историји Грбљана са цитатима Црногорских историчара је објављен 9.04.2018.
Ima li pravi link na ovaj clanak?

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #159 послато: Април 22, 2019, 02:59:29 поподне »
Мислите линк са овим Ћосовићи текстом о историји Грбља,или сте мислили на линк о Кулизама.Нисам Вас разумео.