Аутор Тема: Влашка племена у Херцеговини  (Прочитано 42897 пута)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #60 послато: Септембар 03, 2016, 07:50:42 поподне »
Не разумем чему такав свађалачки тон? Ти очигледно имаш неких грдних проблема кад год се помену Албанци, Власи или било који други етникум који нема придев "српски". Све то може да се каже на нормалан, цивилизован начин, да се скрене некоме пажња на неки податак за који не зна или који је превидео. Није ни чудо што си до сада већ добио/ла две опомене, очигледно не знаш да разговараш на цивилизован начин са људима, већ само кроз неку свађу и потцењивање.

edukator iе у праву. Да се приметити да форсираш албанско-влашку тематику - твоiе iе право, али се увредиш ако неко иоле  то оспори. Волиш да солиш памет, као што си мени одприлике " прво прочитаi сву доступну литаратуру, па се огласи" уз незаобилазно ;). Било би стварно лепо када би написао нешто о твом(?) наводном роду Никшића, или можда и њих сврставаш у Влахоалбанце.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #61 послато: Септембар 03, 2016, 08:08:57 поподне »
edukator iе у праву. Да се приметити да форсираш албанско-влашку тематику - твоiе iе право, али се увредиш ако неко иоле  то оспори. Волиш да солиш памет, као што си мени одприлике " прво прочитаi сву доступну литаратуру, па се огласи" уз незаобилазно ;). Било би стварно лепо када би написао нешто о твом(?) наводном роду Никшића, или можда и њих сврставаш у Влахоалбанце.

Да, то би ти вероватно волео (да их сврстам у Влахоалбанце), па да онда наставиш са личним нападима.  ;) За разлику од тебе, ја те ни на који начин и нигде нисам лично напао, само сам ти скренуо пажњу да мало више прочиташ релевантну литературу о неком питању, па да онда о томе дискутујеш, што је наравно и твоје право да мени приговориш, ако у некој теми не покажем довољно знања. Међутим, ти си овде кренуо са личним квалификацијама ("солим памет"), а потом сугеришеш како сам ја измислио да потичем од Никшића ("наводни род Никшића"). Врло перфидно. Међутим, ниси постигао циљ, јер нисам се изнервирао, пошто врло добро знам ко сам, шта сам и од кога потичем, а тестирање хаплогрупе је само то потврдило. Друга је ствар што ти очигледно мешаш термин Власи и власи, од којих је први етничка одредница, а други социјална категорија у средњем веку, па ћу ти одговорити да су Никшићи били власи, а не Власи, што осим докумената потврђује и словенска (неки кажу и старосрпска) хаплогрупа I2a1b Динарик Југ. Друга ствар, немам ја никакве "афинитете" ни према коме, ја на основу знања албанског којег имам дајем могућа решења за неке топониме или антропониме на Балкану, пре би се рекло да ти имаш "антиалбанске" афинитете и да покушаваш да докажеш да чак и она имена за која је са великом вероватноћом утврђено да потичу из албанског језика (као нпр. Бурмаз) стрпаш у неки други кош (нека буде то и руски, и кинески ако треба, само не мрски албански). У томе си изгледа потпуно у сагласју са едукатором.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #62 послато: Септембар 03, 2016, 08:13:23 поподне »
Не разумем чему такав свађалачки тон? Ти очигледно имаш неких грдних проблема кад год се помену Албанци, Власи или било који други етникум који нема придев "српски". Све то може да се каже на нормалан, цивилизован начин, да се скрене некоме пажња на неки податак за који не зна или који је превидео. Није ни чудо што си до сада већ добио/ла две опомене, очигледно не знаш да разговараш на цивилизован начин са људима, већ само кроз неку свађу и потцењивање.

Ništa necivilizovano i svađalački nema u podsećanju na to s kojom si sigurnošću pisao o stvarima o kojima nemaš osnovna znanja.

Upravo je tvoj post svađalački i uvredljiv.

Što se tiče mojih opomena na ovom forumu, mogu samo da primetim da je moderator veoma pristrasan.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #63 послато: Септембар 03, 2016, 08:19:12 поподне »
Ništa necivilizovano i svađalački nema u podsećanju na to s kojom si sigurnošću pisao o stvarima o kojima nemaš osnovna znanja.

Upravo je tvoj post svađalački i uvredljiv.

Što se tiče mojih opomena na ovom forumu, mogu samo da primetim da je moderator veoma pristrasan.

Ако је твоје основно знање то што си на Гуглу проверила сајт општине Лопарде и неки сајт који говори о Цапардама, онда скидам капу, твоје основно знање стварно превазилази моје.  :) Моја је грешка што нисам "прогуглао" као ти о тим насељима и њиховим именима (да сам знао да ће оволики проблем да се створи, сигурно бих то урадио), сада не бих доживљавао да ме прозива Јутуб историчар.  ;D То је стварно једна велика срамота, коју ћу морати да окајем. ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #64 послато: Септембар 03, 2016, 09:21:46 поподне »
Цитат: Владица Цонић  Август 24, 2016, 08:35:02 поподне
По интернету су неки писали о могућој вези Дерета са илиским племеном Деретини.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ancient_tribes_in_Illyria

Питање је да ли осим лингвистичке везе постоји и нека друга основа за такву претпоставку.
О овоме сам размишљао годинама. Ту су навођени и Дермастије, Глинтићи, Диндари, Денде...
Имамо ли неког са сличним презименима међу тестиранима?

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #65 послато: Септембар 03, 2016, 09:34:00 поподне »
Цитат: Владица Цонић  Август 24, 2016, 08:35:02 поподне
По интернету су неки писали о могућој вези Дерета са илиским племеном Деретини.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ancient_tribes_in_Illyria

Питање је да ли осим лингвистичке везе постоји и нека друга основа за такву претпоставку.
О овоме сам размишљао годинама. Ту су навођени и Дермастије, Глинтићи, Диндари, Денде...
Имамо ли неког са сличним презименима међу тестиранима?

Ево мапе коју сам поставио на тему о Илирима, реч је о мапи територија перегрина провинције Далмације, тј. покорених илирских племена, али ограничена је само на простор данашње БиХ. Деретини се лоцирају око Прозора, Глиндициони око Кифиног Села, Диндари око Вишеграда и Сребренице, итд. Свакако јесте занимљива тема за размишљање, а резултати Херцеговачког ДНК Подухвата ће бити врло илустративни.


Извор: https://postimg.org/image/3pz9ra99j/
« Последња измена: Септембар 04, 2016, 02:54:07 поподне млађо »
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #66 послато: Септембар 03, 2016, 09:36:04 поподне »
Деретић је тестиран, за ове остале нисам сигуран.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #67 послато: Септембар 03, 2016, 11:30:23 поподне »
Ево мапе коју сам поставио на тему о Илирима, реч је о мапи територија перегрина провинције Далмације, тј. покорених илирских племена, али ограничена је само на простор данашње БиХ. Деретини се лоцирају око Прозора, Глиндициони око Кифиног Села, Диндари око Вишеграда и Сребренице, итд. Свакако јесте занимљива тема за размишљање, а резултати Херцеговачког ДНК Подухвата ће бити врло илустративни.

https://postimg.org/image/3pz9ra99j/

Деретић је тестиран, за ове остале нисам сигуран.

Знам за ову мапу, мада не могу да повежем евентуални континуитет са одређеним хаплогрупама.
Тек сам данас видео да је тестирао Деретић из околине Требиња, то је свежа информација.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #68 послато: Септембар 03, 2016, 11:40:01 поподне »
Знам за ову мапу, мада не могу да повежем евентуални континуитет са одређеним хаплогрупама.
Тек сам данас видео да је тестирао Деретић из околине Требиња, то је свежа информација.

Резултат Деретића ће бити занимљив. Ако испадне I2a1, I1, R1a, онда највероватније не би имали везе са илирским Деретинима, а ако испадне нека друга група, онда је то нова тема за размишљање (да ли би то био први потврђени "живи" траг Илира?). Али увек треба оставити могућност да је подударање презимена са племенским именом чиста случајност, и да је "дерета" реч која можда потиче из словенског културног круга.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #69 послато: Септембар 04, 2016, 02:13:51 поподне »
Резултат Деретића ће бити занимљив. Ако испадне I2a1, I1, R1a, онда највероватније не би имали везе са илирским Деретинима, а ако испадне нека друга група, онда је то нова тема за размишљање (да ли би то био први потврђени "живи" траг Илира?). Али увек треба оставити могућност да је подударање презимена са племенским именом чиста случајност, и да је "дерета" реч која можда потиче из словенског културног круга.

Нисам сигуран да је потпуно немогуће да међу Илирима није било значајних уплива I2a1 и R1a, но, немамо много корисних података да би ишта могли да тврдимо. Можда би требало бацити поглед на радове из физичке антропологије, нпр. рад Живка Микића.

Ван мреже Пеца

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 104
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #70 послато: Септембар 04, 2016, 02:23:55 поподне »
Породично предање Деретића је да су из Котора и да су се презивали Ковач.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #71 послато: Септембар 04, 2016, 11:01:02 поподне »
Нисам сигуран да је потпуно немогуће да међу Илирима није било значајних уплива I2a1 и R1a, но, немамо много корисних података да би ишта могли да тврдимо. Можда би требало бацити поглед на радове из физичке антропологије, нпр. рад Живка Микића.

Проблем код физичке антропологије је што она барата тотално другачијим и могу слободно рећи старомоднијим техникама, као што је нпр. краниометрија. Упитно је колико је облик лобање у вези са пореклом одређене индивидуе, а колико са животном средином у којој се родио и развијао се. Ова техника је била задовољавајућа у време када још није дошло до развоја генетике, али данас би генетичка истраживања могла у доброј мери да замене застарелу краниометрију. Изгледа да је покренут пројекат истраживања древне ДНК са налазишта у Србији из времена праисторије, антике и средњег века, али нажалост тестираће се само мтДНК хаплогрупе, тако да ћемо опет остати ускраћени за сазнања које Y хаплогрупе су носили древни народи Балкана.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #72 послато: Септембар 07, 2016, 05:26:49 поподне »
Радуле, сјеверни дијелови Босне падају под Турке тек 1512. године, док Херцеговина пада под Турке 1465. године, свега двије године након пада Босне 1463. Дакле, ништа Херцеговина није била сигурнија као склониште од Турака од Босне. Сем тога, већ из првих турских пописа из 1468. и 1477. године види се да у Херцеговини има доста пустих села и да се становништво из саме Херцеговине разбјежало, па је нелогично да неко тада долази у Херцеговину.

Сеобе са сјевера на југ је могло бити према приморским градовима и одатле даље у Италију, нешто и према Зети Црнојевића у првој фази, али мислим да су то биле сеобе мањег обима у односу на оне које су се дешавале у правцу сјевера.

Говорио сам о сеобама пред пад Босне. Што се тиче пустих села из првог пописа, зна се да је више од сто хиљада људи приликом пада заробљено и одведено у ропство.

Ако и узмемио ова предања за тачна, према њима, у сва три случаја сеоба из Босне према Црној Гори је управо узрокована падом Босне под турску власт. Дакле, не може се говорити од предтурском периоду.

Иначе, ни за једно од ових предања не постоји никакво документарно покриће. Напротив, Дробњаци се свуда у документима наводе као становници области између Рудина, Пиве, Оногошта и Комарнице. За претке Његоша је Ковијанић доказао да су дробњачког порекла. За Сарапе можемо само нагађати, мислим да је наводно порекло из Сарајева невешт покушај предања да објасни етимологију братственог имена. Писали смо о томе на теми "Љуботињ".

Већина предања о миграцијама је тачна, нема разлога да неко машта о Босни, а да није дошао из ње. Ковијанић је само допунио предање о Петровићима, дакле то што су Његошеви преци поменути у Дробњацима не значи да су они ту од вајкада. Погледај предање Церовића, они фино казују да су са Његошевим прецима дошли из Босне.

Чини ми се да превише критички гледаш на предања. ;)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #73 послато: Септембар 07, 2016, 07:54:14 поподне »
Чини ми се да превише критички гледаш на предања. ;)

Тачно. Можда претерујем. Предања сигурно имају неки основ. Са друге стране, многа се временом изопаче, а потврђено је да су нека чиста измишљотина.

Нпр, навешћу случај једног дела предања Орловића. Наводно, према њиховом предању, племе Бјелице се тако зове по војводи Бијелу Орловићу, који је праунук Вука Црногорца, односно унук Милије, брата Павла Орловића, а који је 1483. дошао у област Бјелица. А, да се вратимо у стварност, имамо два документа из 1430. и 1431. године (кад је Бијеле, ако је уопште постојао под тим именом, био дјечарац) где се помињу људи "из Бјелица".  Шта рећи о самом презимену Орловић. Према братственом предању, Вук Црногорац био је заповедник тобожњег "Орлова града" у Србији или Босни, па су по томе Орловићи (то је једна верзија, има их још, сличне уверљивости). Јеси ли чуо за неки средњевековни Орлов град? Онда предање појашњава да је заправо у питању Соко-град. А што су онда Орловићи, а не Соколовићи!?

И, онда, треба прихватити предања као тачна? Право да ти кажем, до сада сам стекао утисак да предања у старту треба узимати као народну фантазију, па ако се успут нађе неки озбиљнији детаљ који предању иде на руку, онда му се може дати нека вера и истраживати даље.

Нарочито ово што кажеш - да је већина предања о миграцијама тачна. У ЦГ поглавито, у једном романтичарском раздобљу (19. век) било је јако пожељно бити потомак неког пребега од Турака који се "не шће у ланце свезати", и то са неког изразито србског подручја (немањићка и Лазарева Србија, никако веза с Вуком Бранковићем; затим босанско краљевство и Херцеговина Светога Саве). Албанија баш и није била пожељна, осим ако има везе с Ђурђем Кастриотом. Још ако може да се нађе нека веза са племством, то је био пун погодак. Већина тога је празна прича.

Зато имам тај критички поглед. Сваки нови податак који потврђује неко овакво предање ме радује. Али, слабо их има, а ни не очекујем да ће их нешто бити.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #74 послато: Септембар 07, 2016, 09:30:41 поподне »
Тачно. Можда претерујем. Предања сигурно имају неки основ. Са друге стране, многа се временом изопаче, а потврђено је да су нека чиста измишљотина.

Нпр, навешћу случај једног дела предања Орловића. Наводно, према њиховом предању, племе Бјелице се тако зове по војводи Бијелу Орловићу, који је праунук Вука Црногорца, односно унук Милије, брата Павла Орловића, а који је 1483. дошао у област Бјелица. А, да се вратимо у стварност, имамо два документа из 1430. и 1431. године (кад је Бијеле, ако је уопште постојао под тим именом, био дјечарац) где се помињу људи "из Бјелица".  Шта рећи о самом презимену Орловић. Према братственом предању, Вук Црногорац био је заповедник тобожњег "Орлова града" у Србији или Босни, па су по томе Орловићи (то је једна верзија, има их још, сличне уверљивости). Јеси ли чуо за неки средњевековни Орлов град? Онда предање појашњава да је заправо у питању Соко-град. А што су онда Орловићи, а не Соколовићи!?

И, онда, треба прихватити предања као тачна? Право да ти кажем, до сада сам стекао утисак да предања у старту треба узимати као народну фантазију, па ако се успут нађе неки озбиљнији детаљ који предању иде на руку, онда му се може дати нека вера и истраживати даље.

Нарочито ово што кажеш - да је већина предања о миграцијама тачна. У ЦГ поглавито, у једном романтичарском раздобљу (19. век) било је јако пожељно бити потомак неког пребега од Турака који се "не шће у ланце свезати", и то са неког изразито србског подручја (немањићка и Лазарева Србија, никако веза с Вуком Бранковићем; затим босанско краљевство и Херцеговина Светога Саве). Албанија баш и није била пожељна, осим ако има везе с Ђурђем Кастриотом. Још ако може да се нађе нека веза са племством, то је био пун погодак. Већина тога је празна прича.

Зато имам тај критички поглед. Сваки нови податак који потврђује неко овакво предање ме радује. Али, слабо их има, а ни не очекујем да ће их нешто бити.

Свакако да је добар дио предања о поријеклу измаштан, ради статуса и исказаног витештва. Но има предања која имају неког основа, а управо мислим на Орловиће Е1б, е сад на истраживачу је да испита постављене тезе.

Хоћу рећи не треба одмах ићи против, мислим да прво треба тражити спону између предања и докумената.

Што се тиче предања о сеобама, мислим да их треба узимати као врло вјероватна. Узећу примјер Орловића, они кажу да су са Космета, да су из Чарађа прешли у Црну Гору. Ово предање им потврђује и племе Цуце и Озринићи и други , јер је поменутим племенима  остало у сјећању досељавање... Дакле њихова сеоба је највјероватније тачна. Ковијанић је у неку руку потврдио оно што су стари Црногорци казали Ердељановићу.

Ово што кажеш о романтичарском раздобљу, важи само за касније миграције у 18. и 19. вијеку.  Предања о сеобама у 15. и 16. вијеку сматрам тачним... Више стотина хиљада људи је одмах после пада свезано и одведено у ропство 1459. и 1463. године. Зашто би неко маштао о бјежанији ако већ знамо да су велики таласи сеобе ишли у правцу приморја? Зашто би неко чекао Турке да га муче или свежу и одведу у ропство, ако може бјежати на сигурно?



Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #75 послато: Септембар 08, 2016, 09:21:35 пре подне »
Ево мапе коју сам поставио на тему о Илирима, реч је о мапи територија перегрина провинције Далмације, тј. покорених илирских племена, али ограничена је само на простор данашње БиХ. Деретини се лоцирају око Прозора, Глиндициони око Кифиног Села, Диндари око Вишеграда и Сребренице, итд. Свакако јесте занимљива тема за размишљање, а резултати Херцеговачког ДНК Подухвата ће бити врло илустративни.


Извор: https://postimg.org/image/3pz9ra99j/
Глиндиционе неки страни аутори лоцирају око Љубиња, док  чини ми се Бојановски око Љубиња лоцира извјесне Партене.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #76 послато: Септембар 08, 2016, 11:56:00 пре подне »
Хоћу рећи не треба одмах ићи против, мислим да прво треба тражити спону између предања и докумената.

Слажем се. Кренеш од предања и истражујеш. Ако нађеш спону са неким документом, то је пун погодак. Али, веома често документа или оповргну предање, или у њима нема ничега што би предање потврдило.

Што се тиче предања о сеобама, мислим да их треба узимати као врло вјероватна. Узећу примјер Орловића, они кажу да су са Космета, да су из Чарађа прешли у Црну Гору. Ово предање им потврђује и племе Цуце и Озринићи и други , јер је поменутим племенима  остало у сјећању досељавање... Дакле њихова сеоба је највјероватније тачна. Ковијанић је у неку руку потврдио оно што су стари Црногорци казали Ердељановићу.

Сеоба је било, наравно. Међутим, управо је Ковијанић анализом которских докумената показао да су та предања о пребезима са Косова, из Србије и Босне у ЦГ веома често нетачна, јер налази претке неких родова који имају таква предања као далеко раније (претурске) становнике ЦГ и Боке.

Наравно да је предање о Орловићима исто у целој Катунској нахији, кад су га пренели и ширили управо Орловићи. Орловићи су већинско становништво у Цуцама, Бјелицама, и јака групација на Цетињу, а има њихових огранака и у другим околним племенима. Логично је да на географски тако малом простору фигурира исто предање.

Знаш, и ми Ћетковићи у Шекулару смо с колена на колено преносили, и причали другима по Горњем Полимљу да смо из Дробњака (и то је далеко скорија сеоба), па нас тамо сви сматрају Дробњацима. А, ево, изгледа (како неки овде тврде) ми са Дробњаком немамо никакве везе

Ово што кажеш о романтичарском раздобљу, важи само за касније миграције у 18. и 19. вијеку.  Предања о сеобама у 15. и 16. вијеку сматрам тачним... Више стотина хиљада људи је одмах после пада свезано и одведено у ропство 1459. и 1463. године. Зашто би неко маштао о бјежанији ако већ знамо да су велики таласи сеобе ишли у правцу приморја? Зашто би неко чекао Турке да га муче или свежу и одведу у ропство, ако може бјежати на сигурно?

Сеобе у ЦГ и Брдима у 18. и 19. веку су биле великом већином унутрашњег карактера. Усељавања из других крајева је било незнатно. Заправо, у наведеном раздобљу почиње исељавање из овог подручја. Додуше, те унутрашње сеобе су биле погодна ствар за неку митоманију. Лакше ми је да убедим становништво неког даљег краја, који ме не знају, да сам неког племенитог порекла, него оне с којима мој род живи 200 година, „па се знамо дома која смо .....“
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #77 послато: Септембар 08, 2016, 12:05:59 поподне »
Није спорно да је у 15. веку било великог комешања на Балкану услед политичке нестабилности. Ја не спорим да је било сеоба. Не спорим ни да је било сеоба из околних држава у ЦГ. Него су предања модификована са циљем да се себи да на значју.

Није исто кад се из Босне досели неки трговац, или племић. Такође, није исто бити неки најнижи витешки сталеж, или рођак Немањића. Или катунар са Проклетија и потомак Ђурђа Кастриота.

Што се Орловића тиче, оно што се може прихватити као извесно је да се ради о групи сродника који су се из гатачке области доселили у Цетиње и околину негде у другој половини 15. века и да су били неки војнички (витешки) слој. За све остало - Косово, Павле Орловић, Орлов град, Соко-град, племство, не постоје никакви докази. Чак ни имена родоначелника нису поуздана, што се види и из примера војводе Бијела.

Ово ти се своди на варијанту - верујем / не верујем.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #78 послато: Септембар 08, 2016, 12:07:24 поподне »
Да се вратим на почетак ове дискусије:

Синиша је навео три сеобе из Босне у Црну Гору у време успостављања турске власти - Његоше, Дробњаке и Сарапе. Ја сам изнео неке чињенице које показују да су прве две сеобе биле из непосредног суседства (Рудине, Бањани), док за Сарапе немамо никакв озбиљан траг који води пореклу из Сарајева, чак бих, имајући у виду њихову хаплогрупу, пре рекао да су ту староседеоци или да вуку корене однекуд из скадарске области. Као и да те сеобе нису нужно повезане са пропашћу босанске и херцегове државе.

У Црној Гори, све до уназад 70-ак година, није било нарочито популарно припадати неком стариначком слоју становништва (данас се, опет, застрањује у другом смеру). О томе смо писали већ више пута. Зато се свако довијао да се представи као досељенички род из неке од силних суседних држава - Србије, Босне, Херцеговине. Предања, зато, треба узимати са резервом и увек истицати да је реч о предању, а не о некој утврђеној историјској чињеници.

"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #79 послато: Септембар 08, 2016, 12:49:29 поподне »
Знаш, и ми Ћетковићи у Шекулару смо с колена на колено преносили, и причали другима по Горњем Полимљу да смо из Дробњака (и то је далеко скорија сеоба), па нас тамо сви сматрају Дробњацима. А, ево, изгледа (како неки овде тврде) ми са Дробњаком немамо никакве везе

У реду је, Небо. Иако нема никаквих назнака (осим неких предања за која и сам кажеш да су често нетачна) да је хаплогрупа I2a ДН у јачем проценту пристуна (или да је бар била присутна) на територији Дробњака, замолио бих администраторе да наслов моје теме промене у "Дробњаци I2a". :)