Аутор Тема: Влашка племена у Херцеговини  (Прочитано 43270 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #100 послато: Децембар 09, 2016, 04:28:31 поподне »
Нађох бољу транскрипцију.

     

 
   

Ja, Kauri, vami velju
Hodte nami vi na viru.
Po neviri što se kolju?
Hodte nami vi na viru.

Nismo vami mi zlotvori
Bog nas jedan jer satvori,
Budte Bogu bogodvori,
Hodte nami vi na viru.

Jedno čudo razrodi se,
Naopako jer hodi se,
Ter na jedno navodi se.
Hodte nami vi na viru.

Je li slika bit se, robit,
Po neviri sići, morit,
Jedno drugom kuće orit?
Hodte nami vi na viru.

Zovemo vas jer se piše:
Boga sveta uznat više,
Paka vira teško diše.
Hodte nami vi na viru.

Boi ne bije kof pametan,
Bude veće prepravedan,
Išta viri on zametan.
Hodte nami vi na viru.

Mi Turčini virno žiti,
I sa svitom obaviti,
Bez posla se nije biti.
Hodte nami vi na viru.

Мi nа víri čuvamo se,
Nevirniku rugamo se:
Kud, di ste se i kamo se?
Hodte nami vi na viru.

Nepriliku mnogo godin
Cini narod silu robin,
Kam kameno srce jedin'.
Hodte nami vi na viru.

Otac jedan, jedna mati
Prvo bi nam, valja znati.
Jer ćemo se paski klati?
Hodte nami vi na viru.

Kogod ima čistu pamet,
On ne misli činit zamet,
Nevirniku noge sapet.
Hodte nami vi na viru.

Nek ne čini silu, slavu,
Ne priliči niko lavu,
Nek uznade Svetog Savu.
Hodte nami vi na viru.

Ove riči promotrite,
Zavirnici igjte, vrite,
Nevirnike gonte, brite.
Hodte nami vi na viru.

Ne dajte se hali lučit
Zaboraviv jedin mučit,
Čistu viru valja učit.
Hodte nami vi na viru.

Kogod hodi naopako
Valja svezat noge jako,
Nek na jedno vozi vlako.
Hodte nami vi na viru.

Ovi spis je vazda viran,
Ko ga drži bude miran.
Iz nevire biži za ran.
Hodte nami vi na viru.

Ko bez puta bude opak
Te s nevirom digne uvak,
Na put gonit valja murtak'
Hodte nami vi na viru.

Pamet nije bit se, klati,
Već na viri biti brati,
Vrlo pravo, virno slati
Hodte nami vi na viru.

Dosta se je zla činilo,
Paski klalo i svinjilo
I bezumno još kinjilo.
Hodte nami vi na viru.

Valja viru opravdati
Od pakla se izbaviti,
Duše raju sve zaviti.
Hodte nami vi na viru.

Ne mislimo zlo mi vami,
Već na'ćete tako sami
Riječ to je: zvat vas nami.
Hodte nami vi na viru.

Zametnuli boje Ijudi,
Da budemo mi već Ijudi,
Da na viri nismo hudi,
Hodte nami vi na viru.

Od zla čini pametar,
Pamet gubi, ne čin' kar,
Jer je pamet vazd' uhar.
Hodte nami vi na viru.

Kod hiljade i šezdeset
I još jedan god bi uzet,
Pismo ovo dade pamet.
Hodte nami vi na viru.

Dobro znade Donju Solan
Rad Hevaji biti viran,
Pomoć čini, Bože jedan,
Hodte nami vi na viru.

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #101 послато: Децембар 09, 2016, 04:53:25 поподне »
А да се вратимо на тему:
Ко су, које презиме данас носе насљедници и којој хаплогрупи припадају следећа племена?
Власи:
Прибиновићи                       Горњи                     Мириловићи     I2a DN
Војнићи                                Доњи                       Дробњаци        I1 P109
Хардомилићи                       Журовићи                Риђани
Бољуни                                Кујавићи                  Његуши
Влаховићи                           Витковићи               Пјешивци          J2a-M92
Бурмази                               Предојевићи            Бјелопавлићи   E1b
Храбрени                            Борјани                    Никшићи           I2 DN
Зотовићи                             Рудињани                Бањани


Please forgive my ignorance but I am still learning about all of the different tribes and groups of Montenegro. This looks very interesting to me.

''Влаховићи                           Витковићи               Пјешивци          J2a-M92''

I know that the men of the Pješivci tribe belong to Y-DNA haplogroup J2a-M92 but who are these people? Влаховићи? Витковићи ?



Молим те опрости моје незнање, али ја још увек учим о свим различитих племена и група Црне Горе. Ово изгледа веома интересантно за мене.

'' Влаховићи Витковићи пјешивци Ј2а-М92 '

Знам да људи из племена пјешивци припадају И-ДНК Хаплогроуп Ј2а-М92 али ко су ови људи? Влаховићи? Витковићи?

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #102 послато: Децембар 09, 2016, 07:03:38 поподне »

Please forgive my ignorance but I am still learning about all of the different tribes and groups of Montenegro. This looks very interesting to me.

''Влаховићи                           Витковићи               Пјешивци          J2a-M92''

I know that the men of the Pješivci tribe belong to Y-DNA haplogroup J2a-M92 but who are these people? Влаховићи? Витковићи ?



Молим те опрости моје незнање, али ја још увек учим о свим различитих племена и група Црне Горе. Ово изгледа веома интересантно за мене.

'' Влаховићи Витковићи пјешивци Ј2а-М92 '

Знам да људи из племена пјешивци припадају И-ДНК Хаплогроуп Ј2а-М92 али ко су ови људи? Влаховићи? Витковићи?

Вјероватно мислиш да су Влаховићи и Витковићи повезани са  Пјешивцима. Не то је само тако исписано, јер нисам правио табелу. Влаховићи и Витковићи су  влашка племена у Херцеговини (види карту на почетку теме)

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #103 послато: Децембар 10, 2016, 05:01:50 пре подне »
Вјероватно мислиш да су Влаховићи и Витковићи повезани са  Пјешивцима. Не то је само тако исписано, јер нисам правио табелу. Влаховићи и Витковићи су  влашка племена у Херцеговини (види карту на почетку теме)

Interesting...So the Pjesivci tribe that belongs to Y-DNA haplogroup J2a-M92 may also be of Vlach origins?



Занимљиво ... Дакле, пјешивци племе које припада И-ДНК Хаплогроуп Ј2а-М92 може бити влашких порекла?

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #104 послато: Децембар 10, 2016, 08:52:25 пре подне »
Interesting...So the Pjesivci tribe that belongs to Y-DNA haplogroup J2a-M92 may also be of Vlach origins?



Занимљиво ... Дакле, пјешивци племе које припада И-ДНК Хаплогроуп Ј2а-М92 може бити влашких порекла?
У случају Пјешиваца  бити влах значи занимање а не етникум.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #105 послато: Децембар 11, 2016, 08:56:40 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #106 послато: Јануар 12, 2017, 02:39:48 поподне »
Na sajtu rodoslovlje.hr naišao sam na zanimljivu raspravu između gospodina Vjekoslava Bobana i forumaša sa imenom Marko. Gospodin  Boban je na rodoslovlju postavio tekst o rodu Bobana govoreći uglavnom o ogulinskim i dalmatinsko-hercegovačkim Bobanima. U komentaru se povela rasprava o njihovoj vezi sa vlasima Bobanima iz okoline Trebinja, gde je iznet jedan zanimljiv odgovor:

Цитат
zahvaljujući DNA analizi danas sa sigurnošću od 99 % mogu tvrditi da su Bobani ilirsko-keltskoga podrijetla. Za to veliko Hvala gg. Primorcu, Đikiću i Vučiću…

Pitam se koja je to ilirsko-keltska haplogrupa. Na prvu loptu rekao bih da je u pitanju G2a, ali mogla bi biti i neka R1b grana. Ne znam da li među testiranim Hercegovcima imamo neke porodice koje se mogu povezati sa katunom Bobana. Biće zanimljivo uporediti rezultate.

http://www.rodoslovlje.hr/istaknuta-vijest/prezime-boban/comment-page-1#comment-19103

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #107 послато: Јануар 12, 2017, 02:52:18 поподне »
Na sajtu rodoslovlje.hr naišao sam na zanimljivu raspravu između gospodina Vjekoslava Bobana i forumaša sa imenom Marko. Gospodin  Boban je na rodoslovlju postavio tekst o rodu Bobana govoreći uglavnom o ogulinskim i dalmatinsko-hercegovačkim Bobanima. U komentaru se povela rasprava o njihovoj vezi sa vlasima Bobanima iz okoline Trebinja, gde je iznet jedan zanimljiv odgovor:

Pitam se koja je to ilirsko-keltska haplogrupa. Na prvu loptu rekao bih da je u pitanju G2a, ali mogla bi biti i neka R1b grana. Ne znam da li među testiranim Hercegovcima imamo neke porodice koje se mogu povezati sa katunom Bobana. Biće zanimljivo uporediti rezultate.

http://www.rodoslovlje.hr/istaknuta-vijest/prezime-boban/comment-page-1#comment-19103

Мислим да они прије свега мисле на I2a Динарик. Давнашња опсесија I2a=Хрвати=Илири=Ледено доба.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #108 послато: Јануар 12, 2017, 03:00:09 поподне »
Мислим да они прије свега мисле на I2a Динарик. Давнашња опсесија I2a=Хрвати=Илири=Ледено доба.

Врло вероватно. Мада онда не знам чему оно "келтски". Није искључено да су нека R1b.

У сваком случају, не каже се ни одакле је тестирани Бобан. Вероватно нису сви Бобани повезани по Y-днк. Чим се помиње Приморац, могуће да су резултати из оне студије за ЈИ Европу (западна Херцеговина, итд.) и да нису јавни, тј. да их поседују само тестирани?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #109 послато: Јануар 12, 2017, 03:12:32 поподне »
Чим се помиње Приморац, највероватније је ова леденодобска прича коју помену Синиша...
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #110 послато: Јануар 12, 2017, 03:19:06 поподне »
Делује да се жели по сваку цену то Бобан повезати са келтским пореклом, па отуд вероватно и то "илирско-келтски". У сваком случају, били би занимљиво видети њихов резултат.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #111 послато: Јануар 12, 2017, 03:32:48 поподне »
I mene buni to spominjanje "keltskog". To isključuje R1a, a u neku ruku i I2a1 jer ona jedino može biti ilirska (ali ne i keltska,ako već ne prihvataju slavensku teoriju). I1 bi bila arijevska i s njom bi se hvalio. E1b se isto ne uklapa u njegov opis, kao ni J1. J2 je teško provući kao keltsko-ilirsku. Ostaju R1b koja nesumnjivo ima zapadnoevropske grane i G2a koja se može posmatrati i kao neolitska (dakle starosedelačka i prema tome ilirska) a čije pojedine grane svoje poreklo nesumnjivo vuku iz centralne Evrope. Bar je takvo bilo moje razmišljanje

Mislio sam poslati poruku da uspostavimo kontakt i razmenimo podatke, no onda sam malo bolje pogledao celi tekst i naišao na zanimljiv pogled na svet:

Цитат
Bobana ima i Židova, koji su iz zahvalnosti promijenili prezime jer ih je bojnik Rafael Boban iz Križevaca poslao u Split da bi sačuvali živu glavu. Ja znam za dvije obitelji.

Moguće da mu je Rafael neki rod pa rekoh čemu sebi da komplikujem dan.

Izgleda da je zbog viška domoljublja bio smenjen sa mesta urednika nekih novina

http://www.forum.hr/showthread.php?t=51296

Još štošta se može pronaći na guglu

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #112 послато: Јануар 12, 2017, 03:36:49 поподне »
Na sajtu rodoslovlje.hr naišao sam na zanimljivu raspravu između gospodina Vjekoslava Bobana i forumaša sa imenom Marko. Gospodin  Boban je na rodoslovlju postavio tekst o rodu Bobana govoreći uglavnom o ogulinskim i dalmatinsko-hercegovačkim Bobanima. U komentaru se povela rasprava o njihovoj vezi sa vlasima Bobanima iz okoline Trebinja, gde je iznet jedan zanimljiv odgovor:

Pitam se koja je to ilirsko-keltska haplogrupa. Na prvu loptu rekao bih da je u pitanju G2a, ali mogla bi biti i neka R1b grana. Ne znam da li među testiranim Hercegovcima imamo neke porodice koje se mogu povezati sa katunom Bobana. Biće zanimljivo uporediti rezultate.

http://www.rodoslovlje.hr/istaknuta-vijest/prezime-boban/comment-page-1#comment-19103
Имамо Драпиће. Драпићи мају предање да су се некада презивали Добриловићи и заиста један документ из 1450. спомиње међу власима Бобанима Добриловиће и Драпиће.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #113 послато: Јануар 12, 2017, 05:52:41 поподне »
Имамо Драпиће. Драпићи мају предање да су се некада презивали Добриловићи и заиста један документ из 1450. спомиње међу власима Бобанима Добриловиће и Драпиће.

Odlično. Hvala na informaciji :)

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #114 послато: Мај 01, 2017, 05:40:26 поподне »
Пребацих део расправе овде

То што је неко I2a па и R1a, никаква гаранција није да нема везе са Власима, па код Цинцара итекако има и I2a и R1a. А ипак су они били изолована популација. Нпр. род Никшића су познато влашко племе, још се спомињу 1399. Власи су имали бољи статус од себара, меропага, зависних земљорадника. Сами су имали доста често неки статус локалне властеле, кад су Османлије дошли Никшићи су првобитно били и Хришћани спахије, 1455. се помиње седам тимарлија код њих. Многи, неки аутори ће рећи скоро сви Хришћани спахије су припадали влашком сталежу. Па и многа већа властела је била влашког поријекла као нпр. Косаче који се спомињу као Власи на њиховом стариначком подручју.

То јесте тачно, као што је нека Е, или R1b могла доћи са Словенима. Зато је најбоље користити израз условно словенског порекла, или условно влашког порекла.

Јесте да има прилично I2a/R1a код Цинцара (око 25% у укупном збиру) али недовољно да би већи број Срба са овим хг био таквог порекла. Један мањи део могуће, с обзиром на покретљивост тих сточарских група.

Са друге стране, занимљива су та влашка имена родоначелника/катуна, као и имена која се јављају у пописима тих српских/влашких племена, која поседују претежно "словенску" генетику. Ово можда указује на то да је заиста постојао неки старији утицај који је имао везе са правим Власима.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #115 послато: Мај 01, 2017, 07:02:06 поподне »
Каже Зор "влашко племе Никшићи"...Они се помињу у Дубровачком архиву као "Власи Никшићки", међутим мислим да нема места изједначавању тадашњег појма Влах да данашњим Власима.Каже исто да су тада Власи имали бољи статус од себара, меропага и зависних земљорадника, е ту већ помиње Влахе као припаднике неког друштвеног статуса а не као етничко обележје, јер ако одваја Никшиће у Влахе, онда у следећем делу мисли вероватно да су себри, меропси и зависни земљорадници Срби док су ови Власи?!

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #116 послато: Мај 01, 2017, 07:15:34 поподне »
Мени се Зета и Морача чине неком границом словенских и дословенских влаха. Нама није јасно јесу ли кланови у позном средњем вјеку баш истородни. Имамо примјер влаха Бурмаза који се релативно брзо дјеле на више не баш тако малих групација. Некако ми се чини да су ови западни власи, кад им читам имена која су у огромној већини народна, са мало хришћански дјелују као темељно словенско друштво које се као такво христијанизовало.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #117 послато: Мај 01, 2017, 07:19:28 поподне »
Каже Зор "влашко племе Никшићи"...Они се помињу у Дубровачком архиву као "Власи Никшићки", међутим мислим да нема места изједначавању тадашњег појма Влах да данашњим Власима.Каже исто да су тада Власи имали бољи статус од себара, меропага и зависних земљорадника, е ту већ помиње Влахе као припаднике неког друштвеног статуса а не као етничко обележје, јер ако одваја Никшиће у Влахе, онда у следећем делу мисли вероватно да су себри, меропси и зависни земљорадници Срби док су ови Власи?!

Да, приметна је замена теза. :) Ова тема је толико пута "испричана", а и даље буди велико интересовање. Видећемо да ли ће ствари бити јасније након резултата из Херцеговине (Херцеговачки днк пројекат).

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #118 послато: Мај 01, 2017, 07:58:24 поподне »
Имамо Драпиће. Драпићи мају предање да су се некада презивали Добриловићи и заиста један документ из 1450. спомиње међу власима Бобанима Добриловиће и Драпиће.
Сад видјех овај податак. Наш soki78 каже да су Солде у сродству са Драпићима, који се овдје наводе као да су можда власи Бобани, а Солде су I2 Динарци.
Бобани су ваљда живјели око данашњег села Жаково, а Драпићи имају своја имања од старине у селу Добромани, које је одмах поред Жакова.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Влашка племена у Херцеговини
« Одговор #119 послато: Мај 01, 2017, 08:19:47 поподне »
Сад видјех овај податак. Наш soki78 каже да су Солде у сродству са Драпићима, који се овдје наводе као да су можда власи Бобани, а Солде су I2 Динарци.
Бобани су ваљда живјели око данашњег села Жаково, а Драпићи имају своја имања од старине у селу Добромани, које је одмах поред Жакова.
Драпићи су у Добромане сишли са планине Илије, односно, Драпића, засеока Жабице. Жаково је само једна географска локација гдје се спомињу Бобани. Данашњи Бобани су плато од Попова ка Требињу.