Науке и научне дисциплине > Историја

Колонизација Војводине након Другог светског рата

<< < (2/14) > >>

ДушанВучко:

--- Цитат: Ojler  Јул 29, 2020, 10:15:59 поподне ---Мени је сјајан онај део приче кад кажу "добро је, само кад није Банат".  ;D
У Банат се изгледа ишло по казни.

--- Крај цитата ---
То је и мени упало у око...Значи да су и пре пута знали где је боље, али ја не знам зашто је Бачка на "већој цени" од Баната...Мада и Чварков помиње Банат као "нешто испод нивоа Бачке", у шали наравно (вероватно интервојвођанско ривалство) :) Овако са стране, мени је Банат можда и најзанимљивији, најмистичнији, Бачка је многољуднија, Срем ми је "динарски" наспрам Бачке и Баната

Ojler:

--- Цитат: ДушанВучко  Јул 29, 2020, 11:15:10 поподне ---То је и мени упало у око...Значи да су и пре пута знали где је боље, али ја не знам зашто је Бачка на "већој цени" од Баната...Мада и Чварков помиње Банат као "нешто испод нивоа Бачке", у шали наравно (вероватно интервојвођанско ривалство) :) Овако са стране, мени је Банат можда и најзанимљивији, најмистичнији, Бачка је многољуднија, Срем ми је "динарски" наспрам Бачке и Баната

--- Крај цитата ---

У Бачкој је земља свакако плоднија, климатски услови су вероватно бољи него у Банату и генерално се сматра богатијим крајем. Мада, ми Банаћани то никад не бисмо признали :). Има онај, што ти рече интерновојвођански бећарац: "Аој Бачко ала бих те пљачко, теби крао па Банату дао"  ;).

ДушанВучко:

--- Цитат: Ojler  Јул 29, 2020, 11:37:57 поподне ---У Бачкој је земља свакако плоднија, климатски услови су вероватно бољи него у Банату и генерално се сматра богатијим крајем. Мада, ми Банаћани то никад не бисмо признали :). Има онај, што ти рече интерновојвођански бећарац: "Аој Бачко ала бих те пљачко, теби крао па Банату дао"  ;).

--- Крај цитата ---
Moжда је Бачка развијенија, али по Банаћанима називају све Војвођане, они који нису одатле - Лале :)

Amicus:
Да, то је због квалитета земљишта, Бачка (и онај мали део Барање што није остао у Мађарској) су у бившој Југославији имале најквалитетнију земљу, а сељаку је земља најважнија.

Дробњак:
И моја породица је била колонизована у Бачкој, у Бачком Добром Селу. Ту су земљу добијали ови из Дурмиторског среза. Отишла је прабаба са троје деце, као жена палог борца. Отишли су у новембру '45 а вратили се у Црну Гору у септембру '48. Сво троје деце је у Бачкој прележало маларију а прабаба се јако разболела јер је дању радила на пољима а ноћу шила јер није могла као једина одрасла да заради довољно да би преживели. Из Бачке су понели један сандук жита, три крмаче, кучку Цану, једну козу и неколико перјаних јоргана које су затекли у швапској кући.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију