Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Породица Арбутина (Банија)

<< < (2/2)

Окир СРБ:
Арбутине се помињу на Банији почевши од 1728. године. Презиме су у њемачким документима јавља у два облика, као: "Arbutina" и "Harbutina".

- 1728. године, помиње се бивши крајишки делегат Максим Арбутина.
У питању је крајишка молба о пуштању на слободу крајишког кнез Војина Новића и одустајању од прогона крајишког делегата Максима Арбутине.

- 1751. године, помиње се Сава Арбутина из глинског краја (изгледа из Мартиновића), у вези са извјештајем о штети коју си причинили побуњени крајишници.

- 1751. године, помиње се Игњатије Арбутина, као један од побуњених крајишника. Помиње се 1753. године као један од затвореника у Глини или Костајници. Игњатије је са још тројицом крајишника осуђен на смрт 1.6.1754. године, као један од вођа Кијукове буне. Бан их је сву четворицу помиловао 4.6.1754. године.

- 1754. године, помиње се Јандро Арбутина, у вези жалби крајишника због разних дажбина.

- 1754. године, помињу се Петко и Милош Арбутина, у вези тужби крајишника против бившег костајничког епископа.

- 1778. године, помиње се Јован Арбутина, као представник Мартиновића, у вези жалбе крајишника поводом одлуке о укидању манастира Комоговине.

Литература: Др Славко Гавриловић, Грађа за историју Војне крајине у XVIII. вијеку; Банска Крајина XVII-XVIII. вијек, Београд, 1989-1997.

Иван Репак:

--- Цитат: Петар М. Демић  Октобар 03, 2013, 08:00:02 поподне ---Анте Милиновић, који се бавио поријеклом становништва дворског краја, Арбутине смјешта међу родове романског или германског поријекла, тј. сматра да су настали од "појединачних пребјега из различитих војски".
Тешко да се од неког појединачног пребјега развио род од преко 150 кућа и преко 700 чланова. :)

--- Крај цитата ---
Петре, слажем се да је мало вероватно да је главница породице Арбутина настањена на подручју Баније на овај начин. Више сам склон томе да је у питању било организовано насељавање. Ако пођемо од тога да је у питању била сеоба, онда и ова теорија о романском или германском пореклу није баш одржива, јер знамо зашто, одакле и са ким су насељавани ти крајеви за време Аустроугарске.  Ипак, морам да оставим простор да у свему овоме грешим и да су чињенице другачије.
Помињање Арбутина кроз историју ми је такође веома интересантно, само ћу ипак морати да натерам себе да седнем и да ''прођем'' кроз матичне књиге :) па још ако успем да ово што си ти написао повежем са мојим породичним стаблом, мојој срећи неће бити краја :)
У сваком случају, ово што си написао, су подаци од великог значаја за састављање комплетне слике о историји моје породице и још једном хвала на труду.
Поздрав,
Иван

Окир СРБ:

--- Цитат: Иван Репак  Октобар 04, 2013, 01:26:37 поподне ---Петре, слажем се да је мало вероватно да је главница породице Арбутина настањена на подручју Баније на овај начин. Више сам склон томе да је у питању било организовано насељавање. Ако пођемо од тога да је у питању била сеоба, онда и ова теорија о романском или германском пореклу није баш одржива, јер знамо зашто, одакле и са ким су насељавани ти крајеви за време Аустроугарске.  Ипак, морам да оставим простор да у свему овоме грешим и да су чињенице другачије.

--- Крај цитата ---
Романско поријекло не треба одбацивати. За мој род је након тестирања установљено да је влашког (старосједелачког) поријекла. Ипак, тешко да је цијели род настао од неког пребјега. Арбутине свакако спадају у веће банијске родове. :)

Иначе, презиме Арбутина је према академику Петру Шимуновићу настало од турске ријечи "harbut", у преводу "простак". Знаш и сам да се међу Србима са друге стране Дрине глас "Х" углавном не изговара.

Ненад Менићанин се такође бавио Арбутинама. Његов рад можеш преледати овдје: https://sites.google.com/site/menicanin/arbutina

sirius:
Na rumunskom riječ hârbut znači olupina. U smislu prezimena to bi bio propao čovjek ili pak uništitelj, razarač. Nešto kao Konan. Znači, ili uništen ili onaj koji uništava.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију