Аутор Тема: Патриарх Павле  (Прочитано 25514 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Патриарх Павле
« послато: Новембар 14, 2015, 11:35:59 поподне »
Не заборавимо: сјутра је шеста годишњица упокојења нашег дивног патриарха, Божјег угодника Павла.

https://www.youtube.com/v/yr2HuVSk7Ys

https://www.youtube.com/v/IXrR82AGZB4

https://www.youtube.com/v/5z-XwdDj-wE

Верујем да ће се мноштво верног народа стећи у Манастиру Раковица.
« Последња измена: Новембар 17, 2018, 09:54:47 поподне Црна Гуја »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #1 послато: Фебруар 02, 2016, 01:19:21 поподне »
Преставио се у Господу протојереј-ставрофор Дејан Дејановић:

http://www.spc.rs/sr/prestavio_se_u_gospodu_protojerejstavrofor_dejan_dejanovitsh

Бог је дао диван пролећни дан на Топчидерском гробљу, окупило се много клира и народа. Прота Дејан је био један од најдивнијих духовника које сам упознао. Увек насмејан, ведар, благ, увек са правим саветом. Вјечна му памјат.

(поставих овде не само да не отварам нову тему за ову информацију, већ и због сличности између двојице великих духовника - патриарха Павла и проте Дејана)

 
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #2 послато: Фебруар 02, 2016, 02:55:01 поподне »
Преставио се у Господу протојереј-ставрофор Дејан Дејановић:

http://www.spc.rs/sr/prestavio_se_u_gospodu_protojerejstavrofor_dejan_dejanovitsh

Бог је дао диван пролећни дан на Топчидерском гробљу, окупило се много клира и народа. Прота Дејан је био један од најдивнијих духовника које сам упознао. Увек насмејан, ведар, благ, увек са правим саветом. Вјечна му памјат.

(поставих овде не само да не отварам нову тему за ову информацију, већ и због сличности између двојице великих духовника - патриарха Павла и проте Дејана)

Да, прочитао сам да се прота Дејан упокојио. Док сам живио у Београду ишао сам често у цркву на топчидерском гробљу, гдје је служио. Вјечна му памјат. Остао ми је заиста у најљепшем сјећању. За разлику од доброг дијела данашњих свештеника, био је непосредан и отворен и са великом љубављу је разговарао са сваким ко му се обратио. Та мала црква је увијек била пуна. Људи су долазили из свих дијелова Београда.Неколико пута сам разговарао са њим о предратном животу у Босанској Крајини, с обзиром да је отац Дејан био родом из Босанског Петровца, из трговачке куће. 1941. су од усташа побјегли у Београд.Оца су му у Београду убили комунисти 1944 или 1945.

С обзиром да смо ипак на сајту Порекла, нађох и податак о његовој породици у Бјелајском пољу од Рађеновића.

Петровац

"Дејановић - четири куће. Славе Никољдан. Доселили из Широке Куле у Лици пре 15 година."

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #3 послато: Фебруар 02, 2016, 04:06:36 поподне »
С обзиром да смо ипак на сајту Порекла, нађох и податак о његовој породици у Бјелајском пољу од Рађеновића.

Петровац

"Дејановић - четири куће. Славе Никољдан. Доселили из Широке Куле у Лици пре 15 година."

Да, док је данас отац Василије говорио о почившем проти Дејану, поменуо је и његово порекло из Петровца, па ми је једна од мисли била и то одакле су Дејановићи даљом старином...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #4 послато: Новембар 16, 2016, 06:57:37 поподне »
Не заборавимо: сјутра је шеста годишњица упокојења нашег дивног патриарха, Божјег угодника Павла.

https://www.youtube.com/v/yr2HuVSk7Ys

https://www.youtube.com/v/IXrR82AGZB4

https://www.youtube.com/v/5z-XwdDj-wE

Верујем да ће се мноштво верног народа стећи у Манастиру Раковица.

Линк за филм "Живот по јеванђељу" више не ради. Ево га нови извор: https://www.youtube.com/v/hj6xH4eRTso

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #5 послато: Август 13, 2017, 10:48:08 поподне »
Слушам Литургију снимљену у београдском манастиру Ваведења Пресвете Богородице на Сењаку, док је још тамо певао хор Дивне Љубојевић (снимак од пре једно 10-ак година).

На снимку чујем две предивне молитве које је написао блаженопочивши патриарх Павле, а које су за време његовог овоземног живота читане у оквиру сугубе или царске јектеније која следи читању Јеванђеља, а претходи молитиви за оглашене (за оне мање упућене, то је онај део Литургије кад се после сваке молитве по три пута пева "Господи, помилуј").

Молитве гласе:

"Господе, како је много непријатеља који војују против нас и говоре: нема им помоћи ни од Бога ни од људи. Господе, Ти нам пружи руку Своју да останемо народ Твој и по вери и по делима. Ако морамо да страдамо, нека то буде на путу правде Твоје и истине Твоје, не допусти да буде због неправде наше или мржње ма према коме. Рецимо сви усрдно: Господе, помилуј."

А за њом:

"Још се молимо Богу, Спаситељу свих људи, и за непријатеље, да их Господ човекољубиви одврати од насиља над православним народом нашим, да нам не руше свете храмове и гробове, децу не убијају и народ не прогоне, него да се и они обрате на пут покајања, правде и спасења. Рецимо сви усрдно: Господе, помилуј."


Ево како то звучи на богослужењу:

<a href="https://www.youtube.com/v/D6WJI1nVCg4" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/D6WJI1nVCg4</a>

(Јектенију чита о. Зоран Филиповић из Нишке епархије, пева хор нишке Саборне цркве "Бранко Радичевић, соло Катарина Симоновић - Иванковић)


На жалост, након упокојења патриарха Павла, мало по мало, читање ових молитви је замрло и не сећам се кад сам последњи пут чуо на Светој Литургији да се читају. Заправо, сумњам да се игде више могу чути на богослужењу.
« Последња измена: Август 13, 2017, 10:50:39 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #6 послато: Јун 22, 2018, 07:42:23 поподне »
Отишао је одавде, из овог светског метежа, још један велики духовник и борац за Православље, савременик и саборац патриарха Павла, - отац Слободан Годић:

http://www.spc.rs/sr/protojerejstavrofor_slobodan_goditsh
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #7 послато: Новембар 15, 2018, 05:34:01 поподне »
Данас на девет година од упокојења патриарха Павла, на платоу испред једне од главних београдсих цркава Светог апостола и јеванђелисте Марка, свечано је откривен споменик блаженопочившем патриарху.

Ево, данашњих снимака.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #8 послато: Новембар 15, 2018, 05:35:50 поподне »




"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #9 послато: Новембар 15, 2018, 05:38:21 поподне »
Лично, нисам баш одушевљен спомеником, и мислим да је то могло бити урађено далеко достојније оваквог нашег духовног и народног великана. По ономе што сам чуо од окупљеног народа, велика већина дели ово мишљење.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #10 послато: Новембар 15, 2018, 06:05:27 поподне »
Мени је овај у Требињу много љепши.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #11 послато: Новембар 15, 2018, 06:07:08 поподне »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #12 послато: Новембар 15, 2018, 06:45:34 поподне »
Мени је овај у Требињу много љепши.

Слажем се са твојим мишљењем.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #13 послато: Новембар 15, 2018, 06:58:28 поподне »
Част ми је да сам живео у доба ''живог'' свеца. 😊🙏
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #14 послато: Новембар 15, 2018, 07:01:48 поподне »
Даће Бог да убрзо буде и званично канонизован. Иако је у народу он већ светац.

“Нико није тише говорио а да се даље чуо; нико с мање речи није рекао више, нико није лакше ходио земљом а да је остављао дубље трагове; нико није био мањег раста а да се видео с веће даљине!”

(Матија Бећковић о патриарху Павлу)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #15 послато: Новембар 15, 2018, 07:23:15 поподне »
Једно питање за упућене:

Видим да је данас интервјуисана особа која се представила као унука патријарха Павла. Зар је Павле имао потомства?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
« Последња измена: Новембар 15, 2018, 07:44:00 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #17 послато: Новембар 15, 2018, 08:06:04 поподне »
Једно питање за упућене:

Видим да је данас интервјуисана особа која се представила као унука патријарха Павла. Зар је Павле имао потомства?

Патриарх Павле (световно Гојко Стојчевић) није се женио нити имао деце. Претпостављам да је та Павлова "унука", заправо унука његовог брата Душана.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #18 послато: Новембар 15, 2018, 08:07:08 поподне »
У порти црквe у Бајиној Башти јe најлeпши спомeник Патријарху Павлу.

Заиста је леп.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #19 послато: Новембар 15, 2018, 08:53:10 поподне »
Патриарх Павле (световно Гојко Стојчевић) није се женио нити имао деце. Претпостављам да је та Павлова "унука", заправо унука његовог брата Душана.

Би и мени чудно. Колико знам, патријарх се може постати само из редова монаштва а не и из мирског свештенства.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #20 послато: Новембар 15, 2018, 09:45:48 поподне »
Да, Снежана Милковић је унука Душана Стојчевића, брата патријарха Павла. То што се тај податак у тексту нигде не спомиње је најбољи пример на ком нивоу је српско новинарство данас.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #21 послато: Новембар 16, 2018, 02:36:19 поподне »
Изгледа да се незадовољство ташмајданским спомеником шири:

https://www.facebook.com/AdminSerbia/posts/2046450208744708?__tn__=C-R

"Danas je otkriven spomenik patrijarhu Pavlu. Ja zaista nemam reči na šta ovo liči. Da li je moguće da je ovo slučajnost ili se radi sve namerno, prosudite sami..."



Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #22 послато: Новембар 16, 2018, 02:57:14 поподне »
Овако се ни Мештровић не би поспрдао с нама. То треба петицију писати да се изгради неки нормални споменик умјесто ове бруке, а против одговорних поднијети тужбу. Јер је ово изругивање с покојним патријархом.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #23 послато: Новембар 16, 2018, 03:32:11 поподне »
Кад су подигнути ови слини споменици...јел то само у задњих пар година?
Да ли су се икада подизали споменици свештеницима и свецима СПЦ? Колико ја знам, нису, за ових 9 векова. Молим вас да ме исправите ако грешим.

И онда политичари данас постављају питање-грдњу за српски народ, запитајмо се, зашто немамо споменик Стефану Немањи свих ових столећа(?)...а да нико не каже, зато што уметнички израз вајарског приказивања људи не постоји у сакралној уметности српског народа.

Па још читам да је неки градски управник објашњавао значај споменика великим државницима као централних тачака око којих се народ уједињује, у правцу, до сад нисмо имали споменик Стефану Немањи, а сад кад га изградимо при дну Немањине улице у Београду, добићемо ту, дуго одсутну централну тачку окупљања...итд.

Што се не сете да питају, а како нам је то добро ишло под Немањићима а да се они сами нису сетили да подигну споменик родоначелнику, него уместо тога изградише стотине манастира и храмова? И зашто се Обреновићима и Карађорђевићима није јавила генијална идеја да граде споменике Светом Сави, Стефану Немањи, итд...него се такве идеје јављају великим визионарима 21. века из Босне, БЈРМ-а, Србије, Репбулике Српске...?
« Последња измена: Новембар 16, 2018, 03:34:15 поподне dko »

симо

  • Гост
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #24 послато: Новембар 16, 2018, 05:06:14 поподне »
Кад су подигнути ови слини споменици...јел то само у задњих пар година?
Да ли су се икада подизали споменици свештеницима и свецима СПЦ? Колико ја знам, нису, за ових 9 векова. Молим вас да ме исправите ако грешим.

Наравно да је идиотарија подизање споменика православним светитељима и да никакве везе нема нити са традицијом нити са вјером.

Прије неколико година је у Бања Луци, колико се сјећам, пред неке од избора, изграђен споменик Стефану Немањи испред Народне библиотеке. Идеја о подизању споменика је настала ад хок у склопу предизборне камапање, патријарх је требао да подржи једног од кандидата, а није било у реду да дође само онако и да га подржи, већ су смислили да се подигне споменик Стефану Немањи ( прилично јефтин и за једнократну употребу) и да се то одради у склопу откривања споменика. Брже боље су формирали некакво удружење-фонд грађана из Новог Сада (које више и не постоји) и које је тобоже самоиницирало изгадњу споменика. Патријарх је дошао, открио споменик, подржао једног од кандидата, избори су прошли,а око споменика је почео да се хвата коров...

https://www.blic.rs/vesti/republika-srpska/bruka-nebriga-o-spomeniku-stefanu-nemanji-uvredila-i-autora/58wqerw

Класичан примјер политичке и сваке друге злоупотребе и вјере и традиције, и то све са благословом патријарха, али у таквом друштву живимо и мислим да ништа не треба да чуди.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #25 послато: Новембар 16, 2018, 06:46:20 поподне »
Изгледа да се незадовољство ташмајданским спомеником шири:

https://www.facebook.com/AdminSerbia/posts/2046450208744708?__tn__=C-R

"Danas je otkriven spomenik patrijarhu Pavlu. Ja zaista nemam reči na šta ovo liči. Da li je moguće da je ovo slučajnost ili se radi sve namerno, prosudite sami..."





Слажем се.
Ја сам јуче стајао напред и нисам ни видео споменик са задње стране. Стварно недопустиво.
Једино ако ово није неко привремено решење, - да је споменик постављен ante festum, да се испоштује датум, па ће бити дорађен накнадно  ???
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #26 послато: Новембар 16, 2018, 08:42:00 поподне »
Опрости им Боже, јер не знају шта раде.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #27 послато: Новембар 16, 2018, 09:53:22 поподне »
Хвала на одговору, Симо. Сад ми је све јасно, пошто си ствар описао каква је била на терену. Када бих вршио политичку функцију, срушио бих и тај и све друге споменике, да се не брукају Стефан Немања и остали српски свеци.

Баш тако, Гоцо...али баш не знају.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #28 послато: Новембар 16, 2018, 10:08:19 поподне »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #29 послато: Новембар 17, 2018, 04:46:38 поподне »
Хвала на одговору, Симо. Сад ми је све јасно, пошто си ствар описао каква је била на терену. Када бих вршио политичку функцију, срушио бих и тај и све друге споменике, да се не брукају Стефан Немања и остали српски свеци.

Баш тако, Гоцо...али баш не знају.

Стефан Немања је историјски владар. Симеон је у монаштву.
Дакле, споменик је подигнут Стефану Немањи као владару, не као свецу.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #30 послато: Новембар 17, 2018, 05:31:05 поподне »
А коме је овај споменик, Гојку Стојчевићу или Павлу?

Бакс, што није пало на памет Карађорђевићима и Обреновићима да граде споменике 'државницима' Немањићима, иако су Доситеј и Вук, секуларисти, кумовали српској државности у 19. веку? Зато што то може да падне на памет само визионарима из 21. века којима треба за нешто да се ухвате...није им довољно што има стотине немањићких храмова, није Студеница довољна, као највећи Немањин споменик, него треба и један за предизборну кампању у Бања Луци, други за дилере у Митровици, трећи за Београд на води (ко не зна, споменик Стефану Немањи биће постављен на дну Немањине улице у Београду, на улаз у фамозни Београд на води)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #31 послато: Новембар 17, 2018, 06:08:07 поподне »
А коме је овај споменик, Гојку Стојчевићу или Павлу?

Бакс, што није пало на памет Карађорђевићима и Обреновићима да граде споменике 'државницима' Немањићима, иако су Доситеј и Вук, секуларисти, кумовали српској државности у 19. веку? Зато што то може да падне на памет само визионарима из 21. века којима треба за нешто да се ухвате...није им довољно што има стотине немањићких храмова, није Студеница довољна, као највећи Немањин споменик, него треба и један за предизборну кампању у Бања Луци, други за дилере у Митровици, трећи за Београд на води (ко не зна, споменик Стефану Немањи биће постављен на дну Немањине улице у Београду, на улаз у фамозни Београд на води)

Ако говориш са становишта православног верника онда си вероватно у праву. Свакако није у духу православља да црква диже споменике својим светитељима и великодостојницима. Но са секуларног становишта не видим никакав проблем да се подигне споменик човеку који је утемељио српску државу. Да ли неко може у томе имати а неко други видети скривени мотив, то је већ друго питање.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #32 послато: Новембар 17, 2018, 06:37:59 поподне »
Говорим са становишта Србина који се пита, а је ли нам то била мањкава држава и народ свих ових 9 векова пошто никада досад нисмо имали споменик Немањи? Јесмо ли мање поштовали Немању?
Јел се ико од Немањића сетио да му подигне споменик, Карађорђевића, Обреновића? Није. Не зато што су православни верници, него зато што није у духу наше културе (ни духовне, ни световне, ни политичке). Дизање споменика, а поготово ово надри-дизање споменика, Твртко, Брус Ли, Мајкл Џексон, Александар Македонски је одраз инфантилности и потребе за телетом пред којим се клања. Не заборави да сваки овако подигнути Павле или Немања само следе Брус Лија, Мајкла Џексона, Твртка без жезла, то јест, одраз су духа смешне нам епохе.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #33 послато: Новембар 17, 2018, 07:24:12 поподне »
Говорим са становишта Србина који се пита, а је ли нам то била мањкава држава и народ свих ових 9 векова пошто никада досад нисмо имали споменик Немањи? Јесмо ли мање поштовали Немању?
...

Не разумем овакав аргумент. Јер зашто стати само на споменику Немањи. Много тога ми нисмо имали за претходних 9 векова па се исто тако можемо запитати да ли нам је нешто мањкало. Испада да се више ни једној историјској личности заслужној за наш народ и државу не може подићи споменик ако то нису урадили Обреновићи и Карађорђевићи.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #34 послато: Новембар 17, 2018, 07:35:26 поподне »
Не разумем овакав аргумент. Јер зашто стати само на споменику Немањи. Много тога ми нисмо имали за претходних 9 векова па се исто тако можемо запитати да ли нам је нешто мањкало. Испада да се више ни једној историјској личности заслужној за наш народ и државу не може подићи споменик ако то нису урадили Обреновићи и Карађорђевићи.

Имамо толико историјских владара и других заслужних да можемо целу долину испунити споменицима.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #35 послато: Новембар 17, 2018, 07:52:27 поподне »
Осим незнаних палих бораца, једино незнане жене преминуле при порођају, заслужују споменик.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #36 послато: Новембар 17, 2018, 07:59:28 поподне »
Имамо толико историјских владара и других заслужних да можемо целу долину испунити споменицима.

Уопште не кажем да треба то да радимо нити треба да правимо онакав циркус као Скопљанци, али не видим проблем у томе да се одмерено и са укусом понекад постави споменик на правом месту некоме ко га заслужује.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #37 послато: Новембар 17, 2018, 08:27:11 поподне »
По мени је ок подизати споменик у знак захвалности некој личности које се сећају они који су живи, али подизање споменика људима који су живели пре 500, 800 или 2500 година ми је безвезе, не знам зашто

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #38 послато: Новембар 17, 2018, 08:44:45 поподне »
Проблем је у томе што није одмерено и са укусом.
Живимо у време помаме споменика. У Београду код зграде Енергопројекта имамо споменик неком Казахстанцу, подигнут пре 3 године, за који верујем да је Казахстан уплатио донацију. Ташмајдан реновиран новцем Азера, јер је у њему подигнут споменик председнику Алијеву. Ево само што нису подигли споменик Милану Младеновићу из ЕКВ (!?) испред Дома Омладине. Свако подизање споменика српским владарима или свецима неће више бити подизање споменика као из неких мање вулгарних времена, макар то била и мештровићевска, масонска СХС, већ ће неминовно бити континуитет данашњег инстант-тренда. Споменик Цару Николају, јер као он је важан за Србе...стоји на оном јадном постаменту, што личи на квалитетне плоче за купатило, и са оним словима која више приличе посластичарнци Руски Цар.
Вајарство је у Србију дошло најкасније, а прихваћено је као омиљени израз у свим модерним нацијама-државама које желе да што знажније материјализију митологију у којој често мањкају. Србија је старија од модерне нације-државе, и има другачије изразе чувања мита (рецимо, усмена култура је много развијенија него у западној Европи, да не говорим сада о визуелним изразима другачијим од вајарства) ...a ми великих вајара данас немамо, док сликара имамо.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #39 послато: Новембар 17, 2018, 08:50:06 поподне »
По мени је сасвим легитимно имати споменике историјским личностимаиз свог народа, били то владари, верски поглавари па и свеци, али ако је то са укусом..Случај са Скопљем је специфичан и тамо их је толико начичкано да је , као што је неко рекао, тамо "девалвирала" вредност споменика. Али има примера где је то другачије и са укусом, као Карлов мост у Прагу, са статуама чешких светаца, Трг хероја у Будимпешти са статуама вођа седам племена и статуама мађарских краљева и других личности. У Немачкој колосални споменик Арминијусу, у Француској Венцигеториксу...


Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #40 послато: Новембар 17, 2018, 08:52:43 поподне »
Споменици се могу гледати и као уметничка дела, скулптуре које ако су направљене са добрим укусом чувају сећање на нешто важно на леп начин.

И сам патријарх Павле је зрачио умереношћу.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #41 послато: Новембар 17, 2018, 08:57:34 поподне »
Карлов мост у Прагу? Будимпешта, Немачка, Француска?
Душане, кад је то рађено? Ко је то радио? Какве везе има Београд 21. века са Прагом из најбољих дана, са најбољим данима Аустро-угарске, Француске где је вајарство досегло свој врхунац и пре модернизма?
Не ради се само о 'неукусу' у смислу начичканости, него о чињеници да ми немамо капацитет, немамо људе који могу да изведу добар споменик. Није ни то време више у коме живимо. Данас може само она Митровићева грађевина за ријалити, и сваки споменик данас је само део митровићевског инстант тренда.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #42 послато: Новембар 17, 2018, 08:59:22 поподне »
Споменик Цару Николају, јер као он је важан за Србе...стоји на оном јадном постаменту, што личи на квалитетне плоче за купатило, и са оним словима која више приличе посластичарнци Руски Цар.

Не видим шта није у реду са спомеником цару мученику Николају?
Сама статута је сјајно изведена, гранитни постамент је сасвим пристојан и сразмеран статуи. И, шта фали словима?





(слике са foursquare.com)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #43 послато: Новембар 17, 2018, 08:59:32 поподне »
Међу Србима постоји толико много појединаца који појма немају ко су њихове славне историјске личности, па са те стране између осталог је корисно да се дижу споменици, али са укусом. Треба да смо срећни па имамо коме дизати споменике, за разлику од неких квази...
Наш проблем је што се ми нпр. састајемо "код коња", а не код споменика Кнезу Михајлу.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #44 послато: Новембар 17, 2018, 09:01:23 поподне »
Не видим шта није у реду са спомеником цару мученику Николају?

Споменик су, иначе, радили Руси, а не наши мајстори.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #45 послато: Новембар 17, 2018, 09:04:29 поподне »
Карлов мост у Прагу? Будимпешта, Немачка, Француска?
Душане, кад је то рађено? Ко је то радио? Какве везе има Београд 21. века са Прагом из најбољих дана, са најбољим данима Аустро-угарске, Француске где је вајарство досегло свој врхунац и пре модернизма?
Не ради се само о 'неукусу' у смислу начичканости, него о чињеници да ми немамо капацитет, немамо људе који могу да изведу добар споменик. Није ни то време више у коме живимо. Данас може само она Митровићева грађевина за ријалити, и сваки споменик данас је само део митровићевског инстант тренда.
То што је сада 21. век не значи да треба да одустанемо од дизања споменика, ионако смо можда на зачељу по броју споменика историјским личностима...Ако немамо скулпторе који могу да одговоре изазову (а верујем ипак да их имамо, само се можда доносе дискутабилне одлуке ко ће то да ради), онда вреди и ангажовати неке стране скулпторе...Нису ни у поменутим земљама све споменике или грађевине радили само домаћи скулптори и архитекте...То је исто као и код серије "Стефан Немања"...ако немамо код нас квалитетне људе који ће урадити серију, боље да смо узели нека страна и светска имена...Ништа ми није фалило што је Бановић Страхињу глумио Франко Неро...Продукт је оно што је битно
« Последња измена: Новембар 17, 2018, 09:08:34 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #46 послато: Новембар 17, 2018, 09:07:10 поподне »
Споменик, сама му реч каже, је неко обележје испред којег људи треба да се опомену неког догађаја, дела, великог човека.

Не видим да је споменик светитељу некакво "златно теле" за клањање. Додуше, ако неко од споменика види "златно теле", то више говори о његовом духовном стању.

Немојмо застрањивати.

Мени се, некако, чини да прича о неприличности или нехришћанској садржини у подизању споменика православним светитељима вуче на иконоборство. Од иконе до споменика је тек један корак уметничког израза духовне тежње за овековечењем светитељског лика.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #47 послато: Новембар 17, 2018, 09:10:20 поподне »
Не видим шта није у реду са спомеником цару мученику Николају?
Сама статута је сјајно изведена, гранитни постамент је сасвим пристојан и сразмеран статуи. И, шта фали словима?





(слике са foursquare.com)

Постамент са овим 3д словима одише данашњицом...без слова би био дупло бољи, а без црвеног мермерног постамента за 3/4 бољи, а баш гледам сад споменике Николају по Русији...Новосибирск, неупоредиво бољи, иако има слични отужни постамент.

Али, и овај споменик је суштински инстант природе, симулирање добрих односа са Русијом.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #48 послато: Новембар 17, 2018, 09:11:22 поподне »
Наравно, ако се већ подиже споменик са светитељевим ликом, то треба да буде са мером, укусом и у складу са канонским елементима приказивања ликова светитеља.

Патриарх Павле, додуше, још увек није званично светитељ, али га добар део верног света већ као светог поштује. Зато, и не само зато, већ и из световног поштовања према једном таквом духом и делима великом човеку, онај ташмајдански споменик под хитно треба на дораду.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #49 послато: Новембар 17, 2018, 09:13:46 поподне »
Постамент са овим 3д словима одише данашњицом...без слова би био дупло бољи, а без црвеног мермерног постамента за 3/4 бољи, а баш гледам сад споменике Николају по Русији...Новосибирск, неупоредиво бољи, иако има слични отужни постамент.

Али, и овај споменик је суштински инстант природе, симулирање добрих односа са Русијом.

Претерујеш.

А што се тиче "инстант природе" мало ли је споменика тако подигнутих у прошлости?
Најактуелнији пример је споменик "захвалности Француској". Тада је, сигурно, био "инстант", али сад већ има традицију. Додуше, због недавне париске параде, морали су да ставе ограду око њега  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #50 послато: Новембар 17, 2018, 09:21:11 поподне »
Можда ти доживљаваш подизање споменика цару Николају као одраз инстант пријатељства Србије и Русије.

Добро, мада ја мислим да је то пријатељство давнашње, али је било у кризи комунистичког и јељциновског раздобља.

Нека је и "инстант". За нека следећа покољења ово пријатељство ће се подразумевати. А споменик Цару је ту да нас на то пријатељство стално подсећа.

Ова прича ме подсећа на коментаре неких верника који се спрдају са "инстант" верницима који данас поново славе славу, иду у цркву, итд, све оно што нису практиковали до 1990-их, јер се као "није смело". На страну то што се смело (са последицама на које они нису били спремни), али, кажем - нека, пустите их. Нека они то раде из помодарства, али ће њихова деца и унуци расти уз то као нешто природно, па ће од њих и њихових потомака можда и бити нешто.

Тако и са спомеником. Нека је сад и последица "инстант" пријатељства, за које покољење он ће имати дубљу садржину.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #51 послато: Новембар 17, 2018, 09:28:48 поподне »
Видим да су кључне речи мера и укус. Сви би са укусом...то је лепо, само не може укус када не постоји занат и традиција, а ми ову традицију не баштинимо. И немојте се чудити што нам је највећи вајар био Хрват из Далмације, а они ту традицију баштине. 

Небо, чуди ме да не разумеш разлику између сликарства и вајарства у духовном кључу? Како противљење вајарству може да буде иконоборство? Противљење вајарству је иконофилство.
Ја сматрам да једино дводимензионалне, нереалистиче иконе евоцирају духовну суштину. Велики сам љубитељ и сликарства, реалистичног, секуларног, али знам колико је лакше сликарима, са њиховим поетикама, него ли вајарима од којих се углавном очекује реализам.
Душане, неће се у Србији десити то време као што је било у Чешкој и код Хапсбурга, па да ређамо величанствена вајарска дела...или у Русији, која и данас има вајаре. Нема се капацитета.

Небо,
око инстант природе споменика Француској...ради се и о занатима...данас нема заната, губе се знања, владање техникама...данас се све ради инстант, а држава није озбиљна, као некад, кад је била била неупоредиво озбиљнија, и кад су времена била озбиљнија.

а за инстант-вернике да додам коментар...разлика је суштинска између 90-тих и данашњег времена. Данас је време интернета, време инстант клика на дугме којим може да се призове апсолутно све, сада и преко телефона. Данашња власт симулира савезништво са Русима, док се ондашња, раних 90-тих одрекла титоистичке идеологије због чега је и страдала од некадашњих Титових спонзора, у рушењу Југославије.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #52 послато: Новембар 17, 2018, 09:32:36 поподне »
Небо, чуди ме да не разумеш разлику између сликарства и вајарства у духовном кључу? Како противљење вајарству може да буде иконоборство? Противљење вајарству је иконофилство.
Ја сматрам да једино дводимензионалне, нереалистиче иконе евоцирају духовну суштину. Велики сам љубитељ и сликарства, реалистичног, секуларног, али знам колико је лакше сликарима, са њиховим поетикама, него ли вајарима од којих се углавном очекује реализам.

Разумем ја то о чему пишеш одлично.
Него, сети се да постоје скулптуре са приказима светитеља и на немањићким и каснијим србским средњевековним манастирима.
Како би то назвао, ако би био савременик њихове израде?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #53 послато: Новембар 17, 2018, 09:34:04 поподне »
у рељефу?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #54 послато: Новембар 17, 2018, 09:35:32 поподне »
Хвала на брзом реаговању за слово ј  :)

Видим да је форумаш(ица) Гоца овде изгледа нека много битна особа, кад јој се овако "инстант" излази у сусрет несувислим захтевима, али поново захтевам да се теми коју сам ја покренуо и насловио врати њен изворни наслов.

Звање патриарх, грч. πατριάρχης долази од грч. πατήρ - (црквени) отац и ἀρχή - врховна власт, господар. Ја ту нигде не видим знак "Ј", а ни глас при изговору.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #55 послато: Новембар 17, 2018, 09:38:20 поподне »
кад јој се овако "инстант" излази у сусрет

 8)

него, ако мислиш на рељеф на немањићким манастирима, то праштам пошто је декоративан

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #56 послато: Новембар 17, 2018, 09:40:40 поподне »
8)

него, ако мислиш на рељеф на немањићким манастирима, то праштам пошто је декоративан

Ако мислиш на Студеницу и Дечане, то су рељефне скулптуре.
А у Соколици имаш класичну 3D скулптуру Пресвете Богородице из 14. века.
И у приморским црквама још поприлично тога.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #57 послато: Новембар 17, 2018, 09:47:29 поподне »
Не чуди ме за приморје.
« Последња измена: Новембар 17, 2018, 09:55:28 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #58 послато: Новембар 17, 2018, 09:52:09 поподне »
Не чуди ме за приморје.

Па, то и јесте романски утицај. Но, не видим да је то нешто страшно. А и претекло толика столећа...

Ово о чему причамо, ипак, нису споменици у и на храмовима, већ световни израз поштовања према знаменитим Србима и другим православнима, који су, истовремено, и светитељи.

« Последња измена: Новембар 17, 2018, 09:55:40 поподне Црна Гуја »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #59 послато: Новембар 17, 2018, 09:53:53 поподне »
Сад одмотавам филм, па се присећам чије сам све скулптуре - споменике наших светитеља виђао код нас:
Стеван Немања, Свети Сава, кнез Лазар, деспот Стефан, владика Николај Велимировић.
Има ли још неко...?
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #60 послато: Новембар 17, 2018, 09:55:57 поподне »
Да се не лажемо, кад бисмо мало дубље размислили, веома брзо бисмо увидјели да је подизање споменика људима једна прилично бесмислена ствар. Значајне људе може да сачува само народно сјећање, а не некаква гомила камења или жељеза. Свети Сава је жив у народном сјећању зато што су мајке својој дјеци причале приче о Светом Сави, што су га молитвама призивали у невољи, што су о њему гуслали, што је био дио изрека, а не зато што су му правили споменике. Ко преживи у народном сјећању тај има најтрајнији споменик.

А сви ови други споменици су, по мени, само једно безсадржајно сентименталисање, или (зло)употреба, да не кажем помодарство. Јер је аргумент за подизање истих,а којег читам и на овој теми: па тако раде у Европи. И ако раде у Европи, то је много паметно и сврсисходно.

Недавно сам у Хамбургу видио монументални споменик Бизмарку, човјеку који је ујединио Њемачку. Значи веома значајан човјек за Нијемце. Стање споменика је катастрофално (слика коју сам усликао доле испод). Нијемци га толико урнишу и шврљају, да су морали ставити неке плоче, како би ограничили приступ. Толико о Европи и споменицима.


« Последња измена: Новембар 17, 2018, 09:57:41 поподне Црна Гуја »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #61 послато: Новембар 17, 2018, 10:00:34 поподне »
Па, то и јесте романски утицај. Но, не видим да је то нешто страшно. А и претекло толика столећа...

Ово о чему причамо, ипак, нису споменици у и на храмовима, већ световни израз поштовања према знаменитим Србима и другим православнима, који су, истовремено, и светитељи.

И ти мислиш да је пролиферација споменика великим Србима независна од пролиферације споменика разним идолима (поп-културе, поп-политике, итд) која се одиграва ових година? Па како може бити?

Да овде додам за овај други коменара...кад су рађени ти споменици Николају, Светом Сави и друге које помињеш?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #62 послато: Новембар 17, 2018, 10:09:55 поподне »
Јер је аргумент за подизање истих,а којег читам и на овој теми: па тако раде у Европи. И ако раде у Европи, то је много паметно и сврсисходно.

Кога брига шта раде по Европи.
Наш народ у прошлости није имао могућности да подиже споменике, јер се борио за голи живот и народни опстанак. Мислим да је то јак разлог што немамо споменика пре 19. века.
Помињеш народно сећање. Све је то тачно у једном делу, али народно сећање је варљива ствар, а и лако га је преусмерити. Примера ради, а причали смо више пута, о изопаченој народној успомени на Вука Бранковића, доследног борца против османске најезде и родоначелника једне светородне лозе, који у народном сећању (п)остаде - издајник.
Зато, није лоше да постоји нешто видљиво и опипљиво, па још и неки натпис, да се људи подсете неког знаменитог сународника.
Јер, Симо, не читају сви књиге староставне као ми овде, па је добро да имају неки подсетник.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #63 послато: Новембар 17, 2018, 10:10:20 поподне »
Видим да је форумаш(ица) Гоца овде изгледа нека много битна особа, кад јој се овако "инстант" излази у сусрет несувислим захтевима, али поново захтевам да се теми коју сам ја покренуо и насловио врати њен изворни наслов.

Звање патриарх, грч. πατριάρχης долази од грч. πατήρ - (црквени) отац и ἀρχή - врховна власт, господар. Ја ту нигде не видим знак "Ј", а ни глас при изговору.
Поштовани Nebo,
Уопште нисам "нека много битна особа".Само сам платила чланарину за ову годину, па сматрам да имам право да кажем коју реч о правопису у српском језику.Грчки не знам,али знам да се пише и изговара на српском језику ова реч правилно патријарх.
Извините ако сам Вас прекинула у Вашем излагању ....
Слободно наставите....

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #64 послато: Новембар 17, 2018, 10:14:53 поподне »
И ти мислиш да је пролиферација споменика великим Србима независна од пролиферације споменика разним идолима (поп-културе, поп-политике, итд) која се одиграва ових година? Па како може бити?

Не знам шта значи реч "пролиферација", али, сачувај Боже, никако не бих да поистовећујем ове ствари које си побројао. Апсолутно сам против подизања споменика ликовима попут Брус Лија, Чака Нориса, Ендија Ворхола и њима сл. Па ни неким нашим "великанима" поп-културе и политике, чија имена, из пристојности, нећу овде наводити, јер међу читаоцима форума сигурно има њихових рођака, познаника, поштовалаца.
Данас су ствари измакле контроли. Свако познат, по чему год (певаљке и риалити звезде) може ових дана да добије споменик. Управо то је оно што треба зауздати, а не подизање споменика истински заслужним Србима.

Да овде додам за овај други коменара...кад су рађени ти споменици Николају, Светом Сави и друге које помињеш?

Па, у 20. веку. Не знам зашто је то битно. Само сам радио једну ретроспективу који све светитељски споменици код нас постоје.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #65 послато: Новембар 17, 2018, 10:21:32 поподне »
Поштована Гоцо,
С обзиром да сам и ја платио чланарину, да вам речем коју.
На форумима важе нека правила.
Покретач теме јој даје и наслов.
Наслов ове теме није увредљив, неморалан, нити противан прописима. Отуд, не би требало ни да је - споран.
Такође, ја нисам неписмен, па добро знам да у се савременом србском (српском, како званично кажу) језику ово високо црквено звање наводи као "патријарх".
Са друге стране, дао сам објашњење зашто сматрам да је правилно писати и изговарати - патриарх.
Да подвучем, ово је форум, а не скуп академика САНУ, те је дозвољено и мало слободе, попут моје бахатости да пишем "србски" или "патриарх". Није у колизији са форумским Правилником.
Тек, мало ме изнервирао сам ваш коментар, захтев и тренутна измена наслова. Ништа лично.
Захваљујем.
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #66 послато: Новембар 17, 2018, 10:23:24 поподне »
Кога брига шта раде по Европи.
Па из Европе је и дошла та идеја о подизању споменика. Сво вријеме покушавам да представим да ми као православни Срби припадамо једној другој цивилизацији ( или смо бар припадали) у односу на западну Европу. Све те западноевропске измишљотине нам се упорно подмећу као некакав дио нашег наслеђа. Слично сам писао и скоро кад је била ријеч о хералдици.

Наш народ у прошлости није имао могућности да подиже споменике, јер се борио за голи живот и народни опстанак. Мислим да је то јак разлог што немамо споменика пре 19. века.

Небо, наш народ се и данас бори за голи живот и опстанак. Задња ствар која му пада на памет су споменици. Зна се ко подиже споменике и из којих разлога.

Помињеш народно сећање. Све је то тачно у једном делу, али народно сећање је варљива ствар, а и лако га је преусмерити. Примера ради, а причали смо више пута, о изопаченој народној успомени на Вука Бранковића, доследног борца против османске најезде и родоначелника једне светородне лозе, који у народном сећању (п)остаде - издајник.

Шта да се ради, тако га запало.  :) Неко мора да буде и Швабо.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #67 послато: Новембар 17, 2018, 10:26:23 поподне »
Моје мишљење је да ова расправа нема везе са насловом теме и да би уредник требао преименовати тему и дио расправе издвојити у засебну тему.

Расправа, по мом мишљењу, и те како има везе са темом, јер је тема посвећена патриарху Павлу, којем је пре неки дан на Ташмајдану подигнут споменик, а ми расправљамо да ли је то оправдан чин, па смо проширили причу на оправданост подизања споменика светитељима уопште.

Но, препуштам уредништву да одлучи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #68 послато: Новембар 17, 2018, 10:27:39 поподне »
Небо, наш народ се и данас бори за голи живот и опстанак. Задња ствар која му пада на памет су споменици.

Та ти је сасвим на месту.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Dado

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #69 послато: Новембар 17, 2018, 10:29:24 поподне »
Онда тему треба преименовати у "Споменици патри(ј)арху Павлу и осталим историјским/верским личностима".
« Последња измена: Новембар 17, 2018, 10:34:44 поподне Dado »

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #70 послато: Новембар 17, 2018, 10:32:01 поподне »
Поштовани Nebo,
Нисам ни помислила да је нешто лично.
Уосталом, ако смо обоје платили чланарину, Ви ипак имате 2000 више порука од мене,дуже сте члан,
 више тема које сте покренули...па самим тим сте битнији за друштво него ја.
Зато и не разумем Ваше реаговање на такав начин. Без мене друштво може. а без Вас тешко...
 :) :) :)главно је да смо се разумели. Све најбоље




симо

  • Гост
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #71 послато: Новембар 17, 2018, 10:33:48 поподне »
Морам ипак признати да ми се свиђа споменик Светом Сави испред Храма. Има нешто духовно у њему.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #72 послато: Новембар 17, 2018, 10:34:40 поподне »
Онда тему треба преименовати у "Споменик Патри(ј)арху Павлу и осталим историјским/верским личностима".

Па, добро, о споменику причамо последњих пар дана. Ако кренеш од почетка теме, има ту још доста писанија о патриаху и пре споменика.

Уопште, мислим да теме на форуму треба да буду баш доследно - тематске.

На пример, ако пишемо о Немањићима, да на једној теми буде све што је за њих везано: порекло, генетика, историја, светитељи, освајања, битке, везе са другим племством, итд. Као нека збирка, хрестоматија. А не да имамо 10-ак тема о Немањићима из разних углова.

Тако и са овом темом.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #73 послато: Новембар 17, 2018, 10:37:20 поподне »
Поштовани Nebo,
Нисам ни помислила да је нешто лично.
Уосталом, ако смо обоје платили чланарину, Ви ипак имате 2000 више порука од мене,дуже сте члан,
 више тема које сте покренули...па самим тим сте битнији за друштво него ја.
Зато и не разумем Ваше реаговање на такав начин. Без мене друштво може. а без Вас тешко...
 :) :) :)главно је да смо се разумели. Све најбоље

Поштована Гоцо,
Није ни до стажа, ни до броја порука и тема, ни до битности.
Никад се не зна ко ће на крају бити битнији.
Друштво може и без вас и без мене, али ја не бих да одустанем, а немојте ни ви.
Ја само хтедох да се испоштују нека правила.
Главно је да смо се разумели  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #74 послато: Новембар 17, 2018, 10:41:23 поподне »
Морам ипак признати да ми се свиђа споменик Светом Сави испред Храма. Има нешто духовно у њему.

Слажем се.



(са: http://www.hramsvetogsave.com )
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #75 послато: Новембар 17, 2018, 10:45:37 поподне »
Да се не лажемо, кад бисмо мало дубље размислили, веома брзо бисмо увидјели да је подизање споменика људима једна прилично бесмислена ствар. Значајне људе може да сачува само народно сјећање, а не некаква гомила камења или жељеза. Свети Сава је жив у народном сјећању зато што су мајке својој дјеци причале приче о Светом Сави, што су га молитвама призивали у невољи, што су о њему гуслали, што је био дио изрека, а не зато што су му правили споменике. Ко преживи у народном сјећању тај има најтрајнији споменик.

А сви ови други споменици су, по мени, само једно безсадржајно сентименталисање, или (зло)употреба, да не кажем помодарство. Јер је аргумент за подизање истих,а којег читам и на овој теми: па тако раде у Европи. И ако раде у Европи, то је много паметно и сврсисходно.

Недавно сам у Хамбургу видио монументални споменик Бизмарку, човјеку који је ујединио Њемачку. Значи веома значајан човјек за Нијемце. Стање споменика је катастрофално (слика коју сам усликао доле испод). Нијемци га толико урнишу и шврљају, да су морали ставити неке плоче, како би ограничили приступ. Толико о Европи и споменицима.



Овај упадљив натпис - USP (Unique selling proposition), на постaменту, даје целом сижеју аллегоријску драж.

https://en.wikipedia.org/wiki/Unique_selling_proposition
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #76 послато: Новембар 17, 2018, 10:51:45 поподне »
Па из Европе је и дошла та идеја о подизању споменика. Сво вријеме покушавам да представим да ми као православни Срби припадамо једној другој цивилизацији ( или смо бар припадали) у односу на западну Европу. Све те западноевропске измишљотине нам се упорно подмећу као некакав дио нашег наслеђа. Слично сам писао и скоро кад је била ријеч о хералдици.


Рекао бих да је код нас традиција изградње оваквих споменика дошла са истока, а не са запада, и да је наслеђе комунизма, а да је све ово једна мешавина тог комунизма и турбо-квази-национализма... од споменика до озбиљнијих ствари.

Него да не скрећем са теме. Ово је споменик Патријарху Павлу испред цркве у Лепосавићу.


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #77 послато: Новембар 17, 2018, 11:03:20 поподне »
Да се не лажемо, кад бисмо мало дубље размислили, веома брзо бисмо увидјели да је подизање споменика људима једна прилично бесмислена ствар. Значајне људе може да сачува само народно сјећање, а не некаква гомила камења или жељеза. Свети Сава је жив у народном сјећању зато што су мајке својој дјеци причале приче о Светом Сави, што су га молитвама призивали у невољи, што су о њему гуслали, што је био дио изрека, а не зато што су му правили споменике. Ко преживи у народном сјећању тај има најтрајнији споменик.

Симо, да ли се слажеш, ако су споменици бесмислени - да су онда свакако бесмислене и слике, иконе, фреске? Јер шта је суштинска разлика између истих?

Поштујем став да је све то непотребно, као и став да је све то потребно и лепо, али само ако се једнако примењује на све видове комеморативног израза.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #78 послато: Новембар 17, 2018, 11:11:44 поподне »
Не знам шта значи реч "пролиферација"

Па, у 20. веку. Не знам зашто је то битно. Само сам радио једну ретроспективу који све светитељски споменици код нас постоје.

Пролиферација ми је остала из енглеског...стално су то користили за трку у наоружању Амера и Совјета...да се смањи неконтролисано увећавање нуклеарног арсенала...е ово са споменицима је пролиферација, још плус живимо у инстант ери, па је потенцијал неограничен.

Мој пријатељ, један од оних што је славио и пре 90-тих, истински опозиционар пре нових политички партија, имао је срећу да живи у Шпанији 10 година, да обиђе целу земљу и ужива у њиховој црквеној уметности. Али, кад је видео споменик Светом Сави испред храма, а из тог је краја, рекао је да туда више не пролази. Не може да га гледа. Иначе, ради се о човеку који је прекинуо представу Свети Сава.

Али, пазите колико је тај споменик бизаран...није довољан храм Светог Саве, највећа српска црква, изграђена поред постојеће цркве Светог Саве, него мора и мали споменик испред, за сваки случај!(?)

Како бре у 20 веку? Мислиш, крајем 90-тих година 20. века за Николаја? А овај за Светог Саву од кад је?

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #79 послато: Новембар 17, 2018, 11:14:30 поподне »
Симо, да ли се слажеш, ако су споменици бесмислени - да су онда свакако бесмислене и слике, иконе, фреске? Јер шта је суштинска разлика између истих?

Поштујем став да је све то непотребно, као и став да је све то потребно и лепо, али само ако се једнако примењује на све видове комеморативног израза.

Извини Селаковићу и Симо што ускачем у питање, али основна разлика између слика, икона и споменика је што Срби негују традицију иконописања, и имају солидну сликарску традицију док то не можемо рећи за вајарску.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #80 послато: Новембар 17, 2018, 11:18:47 поподне »
Извини Селаковићу и Симо што ускачем у питање, али основна разлика између слика, икона и споменика је што Срби негују традицију иконописања, и имају солидну сликарску традицију док то не можемо рећи за вајарску.

Укључи се, наравно. Иначе делим твоје мишљење, да су споменици Светом Сави и Светом Цару Николају испод нивоа. У смислу естетике.

Елем, традиција, наслеђе, стил - све то постоји, нема сумње. Али која је суштинска разлика?

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #81 послато: Новембар 17, 2018, 11:23:19 поподне »
Укључи се, наравно. Иначе делим твоје мишљење, да су споменици Светом Сави и Светом Цару Николају испод нивоа. У смислу естетике.

Елем, традиција, наслеђе, стил - све то постоји, нема сумње. Али која је суштинска разлика?

Јао, ја сам ти традиционалиста плус естетски чистунац. Традиција, наслеђе, стил...куд ћеш већу суштину!?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #82 послато: Новембар 17, 2018, 11:23:56 поподне »
По мени је ок подизати споменик у знак захвалности некој личности које се сећају они који су живи, али подизање споменика људима који су живели пре 500, 800 или 2500 година ми је безвезе, не знам зашто

Ја баш мислим супротно, посебно ако се ради о државницима и политичарима. Њима споменике има смисла подизати минимум 100 година након смрти, када прођу суд историје.

Kамене рабъ и госодинъ

симо

  • Гост
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #83 послато: Новембар 17, 2018, 11:27:47 поподне »
Симо, да ли се слажеш, ако су споменици бесмислени - да су онда свакако бесмислене и слике, иконе, фреске? Јер шта је суштинска разлика између истих?

Поштујем став да је све то непотребно, као и став да је све то потребно и лепо, али само ако се једнако примењује на све видове комеморативног израза.

Али икона, фреска, бар у православљу није комеморативни израз. Она има своју сакралну функцију. Исто тако, уколико скулптура има своју сакралну функцију ( у неким вјерама има,а и у православљу се јавља) онда се и таква скулптура суштински не разликује од иконе, фреске. Али овдје је било ријечи управо о комеморативним скулптурама.

Ако ћеш ме питати да ли су комеморативне слике такође непотребне, рекао бих да. У хришћанству слављење појединаца има смисла само ако су се исти посветили. А чим су се посветили ту већ излазимо из домена комеморативног,а улазимо у домен сакралног.


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #84 послато: Новембар 17, 2018, 11:29:59 поподне »
Јао, ја сам ти традиционалиста плус естетски чистунац. Традиција, наслеђе, стил...куд ћеш већу суштину!?

Значи твоје мишљење је да су сви појединци и народи који су одбацили своје богове и пошли за Христом уједно одбацили суштину? Само питам.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #85 послато: Новембар 17, 2018, 11:35:27 поподне »
Значи твоје мишљење је да су сви појединци и народи који су одбацили своје богове и пошли за Христом уједно одбацили суштину? Само питам.

Боље ово ако има подфорум теологија него овде?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #86 послато: Новембар 17, 2018, 11:37:00 поподне »
Али икона, фреска, бар у православљу није комеморативни израз. Она има своју сакралну функцију. Исто тако, уколико скулптура има своју сакралну функцију ( у неким вјерама има,а и у православљу се јавља) онда се и таква скулптура суштински не разликује од иконе, фреске.

У реду.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #87 послато: Новембар 17, 2018, 11:38:26 поподне »
Извини Селаковићу и Симо што ускачем у питање, али основна разлика између слика, икона и споменика је што Срби негују традицију иконописања, и имају солидну сликарску традицију док то не можемо рећи за вајарску.

Жао ми је што опет морам да ти противречима али не разумем поставку да немамо вајарску традицију те да зато не треба дизати споменике. Шта уопште значи вајарска традиција? Стари Грци су ударили темеље европске културе, са њом и вајарства, а ваљда и ми баштинимо нешто од те културе као европљани. Или не морамо ићи толико далеко. Да узмемо нешто заиста наше: зар нисмо радили стећке који су данас под заштитом УНЕСКА као део светске културне баштине? То је ваљда наше скулпторство које су нам оставили наши преци. На крају, није ваљда вајарство нешто што се посиса са мајчиним млеком па да не може да се научи. Нити нам треба хиљаде вајара да се повремено уради неколико споменика.

Иначе, слажем се потпуно да влада време багателисања свих вредности али не видим да то треба да буде разлог да се одустаје од покушаја да се постигну неке вредне ствари у уметности. Неко начелно може бити против споменика као таквих, као што ја могу бити против фудбала или пецања, али не видим да то нешто мења на ствари. Вајарство и скулпторство је део европске цивилизације којој и ми припадамо и ту се ништа променити неће.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Dado

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #88 послато: Новембар 17, 2018, 11:48:35 поподне »
Doživljaj nekog spomenika/skulpture/freske je stvar lične prirode. Ono može biti i odraz razvoja i trendova civilizacije neke epohe ili vremena. Čak se u nekim stvarima veže i sa stepenom evolucije.



Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #89 послато: Новембар 17, 2018, 11:54:01 поподне »
Жао ми је што опет морам да ти противречима али не разумем поставку да немамо вајарску традицију те да зато не треба дизати споменике. Шта уопште значи вајарска традиција? Стари Грци су ударили темеље европске културе, са њом и вајарства, а ваљда и ми баштинимо нешто од те културе као европљани. Или не морамо ићи толико далеко. Да узмемо нешто заиста наше: зар нисмо радили стећке који су данас под заштитом УНЕСКА као део светске културне баштине? То је ваљда наше скулпторство које су нам оставили наши преци. На крају, није ваљда вајарство нешто што се посиса са мајчиним млеком па да не може да се научи. Нити нам треба хиљаде вајара да се повремено уради неколико споменика.

Иначе, слажем се потпуно да влада време багателисања свих вредности али не видим да то треба да буде разлог да се одустаје од покушаја да се постигну неке вредне ствари у уметности. Неко начелно може бити против споменика као таквих, као што ја могу бити против фудбала или пецања, али не видим да то нешто мења на ствари. Вајарство и скулпторство је део европске цивилизације којој и ми припадамо и ту се ништа променити неће.

По мени, ми не припадамо европској традицији, то јест не овој старих Грка, зато што је то западноевропска идеја; идеја некакве европске традиције којој припадају дражаве-нације, некада, а данас је тај вредносни узор проширен на целу планету, па је сваки мигрант Француз, итд.

Стећци су надгробни споменици са плитиким рељефима, а не покушај реалистичног, тродимензионалног приказа човека. Да будем потпуно јасан, сматрам да је реалистични, тродимензионални приказа свеца - обесмишљавање таквог једног животног избора, који је тежио трансцендирању материјалног.

Што се секуларног, комеморативног вајарства тиче, заиста мислим да се нешто сиса и са мајчиним млеком, то јест да су нам сликари бољи од вајара.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #90 послато: Новембар 18, 2018, 12:11:10 пре подне »
Жао ми је што опет морам да ти противречима али не разумем поставку да немамо вајарску традицију те да зато не треба дизати споменике. Шта уопште значи вајарска традиција? Стари Грци су ударили темеље европске културе, са њом и вајарства, а ваљда и ми баштинимо нешто од те културе као европљани. Или не морамо ићи толико далеко. Да узмемо нешто заиста наше: зар нисмо радили стећке који су данас под заштитом УНЕСКА као део светске културне баштине? То је ваљда наше скулпторство које су нам оставили наши преци. На крају, није ваљда вајарство нешто што се посиса са мајчиним млеком па да не може да се научи. Нити нам треба хиљаде вајара да се повремено уради неколико споменика.

Иначе, слажем се потпуно да влада време багателисања свих вредности али не видим да то треба да буде разлог да се одустаје од покушаја да се постигну неке вредне ствари у уметности. Неко начелно може бити против споменика као таквих, као што ја могу бити против фудбала или пецања, али не видим да то нешто мења на ствари. Вајарство и скулпторство је део европске цивилизације којој и ми припадамо и ту се ништа променити неће.

И ја бих ово потписао.

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #91 послато: Новембар 18, 2018, 12:22:16 пре подне »
По мени, ми не припадамо европској традицији, то јест не овој старих Грка, зато што је то западноевропска идеја; идеја некакве европске традиције којој припадају дражаве-нације, некада, а данас је тај вредносни узор проширен на целу планету, па је сваки мигрант Француз, итд.
...

Па не знам... Волимо често да нагласимо како смо ми прави наследници Византијске традиције и културе, а није ни Византија пала са неба.

...
Да будем потпуно јасан, сматрам да је реалистични, тродимензионални приказа свеца - обесмишљавање таквог једног животног избора, који је тежио трансцендирању материјалног.
...

Ово уопште не спорим јер се не сматрам меродавним за питања православне традиције и вере. Али причали смо о подизању споменика заслужним историјским личностима.

Овде стално скакућемо са теме на тему: од сумњиве естетике споменика патријарху, преко подизања споменика светитељима, па до подизања споменика државницима. И тако у круг...

...
Што се секуларног, комеморативног вајарства тиче, заиста мислим да се нешто сиса и са мајчиним млеком, то јест да су нам сликари бољи од вајара.

Веома дискутабилно. Рекао бих да нам је однос ваљаних сликара и вајара приближно као и код других народа. Помисли колико знаш светских сликара а колико вајара? Или за колико познатих слика знаш а за колико скулптура? Сликарство је уопштено признатија и популарнија ликовна форма. Мислим да се однос не разликује много ни када су у питању наши ликовни уметници.

А што се тиче мајчиног млека, ја у то уопште не верујем. Све се да научити. Да банализујем ствар па да узмем за пример нашу одбојку. Нас нигде у том спорту пре двадесет година није било. По принципу "то није наша традиција" и "шта нам је до сада фалило без одбојке" могли смо да у одбојци ништа не радимо и да се држимо спортова где смо традиционално били добри. Срећом, није било тако па смо данас једна од велесила у том спорту.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #92 послато: Новембар 18, 2018, 12:28:14 пре подне »
Овде стално скакућемо са теме на тему: од сумњиве естетике споменика патријарху, преко подизања споменика светитељима, па до подизања споменика државницима. И тако у круг...
Најбоље можда да се отвори нова тема "споменици", јер је занимљива и широка...Немогуће је расправу водити само у контексту споменика Патриарху Павлу, иако је из ње проистекла :) Мада и овде има одређену драж :) Сигурно се не греши више ако се скрене са теме, него што је погрешио вајар
« Последња измена: Новембар 18, 2018, 12:35:03 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #93 послато: Новембар 18, 2018, 12:36:14 пре подне »
Па не знам... Волимо често да нагласимо како смо ми прави наследници Византијске традиције и културе, а није ни Византија пала са неба.

Ово уопште не спорим јер се не сматрам меродавним за питања православне традиције и вере. Али причали смо о подизању споменика заслужним историјским личностима.

Овде стално скакућемо са теме на тему: од сумњиве естетике споменика патријарху, преко подизања споменика светитељима, па до подизања споменика државницима. И тако у круг...

Веома дискутабилно. Рекао бих да нам је однос ваљаних сликара и вајара приближно као и код других народа. Помисли колико знаш светских сликара а колико вајара? Или за колико познатих слика знаш а за колико скулптура? Сликарство је уопштено признатија и популарнија ликовна форма. Мислим да се однос не разликује много ни када су у питању наши ликовни уметници.

А што се тиче мајчиног млека, ја у то уопште не верујем. Све се да научити. Да банализујем ствар па да узмем за пример нашу одбојку. Нас нигде у том спорту пре двадесет година није било. По принципу "то није наша традиција" и "шта нам је до сада фалило без одбојке" могли смо да у одбојци ништа не радимо и да се држимо спортова где смо традиционално били добри. Срећом, није било тако па смо данас једна од велесила у том спорту.

Ево и Селаковић ми је поставио питање које може да се парафразира са: стари Грци или Византија? Али, свакако то није исто. Уз то, ми нисмо ни Византија у цивилзацијском смислу...него духовном. То данас осећамо и ми и Руси, после неких немилих догађаја, о којима нећемо овде, а осећамо да нисмо европска цивилизација, исто после неких немилих догаћаја у Паризу, о којима исто нећемо овде. Ја једино могу да кажем да смо индо-европска култура, а захваљујући генетици имамо потврду и за пред-индоевропску, палеолитску културу из које потичемо...а ово за одбојку што си рекао је опет нешто слично Селаковићевом питању о суштини...а како није мајчино млеко, кад имамо висину за одбојку, што ће рећи традиција нам је лежала у кошарци :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #94 послато: Новембар 18, 2018, 12:45:36 пре подне »
Ја мислим, да је Патриарх Павле жив, Бог да му душу прости, и да види ову скулптуру, да не би баш изгрдио вајара, него би му рекао: "добро синко, али могао си макар неку столицу да ми ставиш" ...Иамо је смисла за хумор, и никада није директно хтео да покуди неког , него на блажи начин, да онај други то схвати а да не буде увређен...Има анегота са неког празника у Враћевшници чини ми се, кад му је пришао један сељак , мало припит и рекао му: "Части Оче, јел тако да смо Ви и ја најбољи људи на свету?" А Павле му каже:" Па јесте, само не ваља кад попијемо"  :D Иначе, посебна част ми је што сам рођен истог датума кад и он  :)
« Последња измена: Новембар 18, 2018, 12:51:16 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #95 послато: Новембар 18, 2018, 12:51:31 пре подне »
Ја мислим, да је Патриарх Павле жив, Бог да му душу прости, и да види ову скулптуру, да не би баш изгрдио вајара, него би му рекао: "добро синко, али могао си макар неку столицу да ми ставиш" ...Иамо је смисла за хумор, и никада није директно хтео да покуди неког , него на блажи начин, да онај други то схвати а да не буде увређен...Има анегота са неког празника у Враћевшници чини ми се, кад му је пришао један сељак , мало припит и рекао му: "Части Оче, јел тако да смо Ви и ја најбољи људи на свету?" А Павле му каже:" Па јесте, само не ваља кад попијемо"  :D Иначе, посебна част ми је што сам рођен на исти дан кад и он  :)

Душане, то кад би му примарни циљ био да не повреди вајара који је већ завршио посао. 
А прво што би урадио кад би чуо да желе да му подигну споменик?
Знаш и сам шта би рекао...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #96 послато: Новембар 18, 2018, 12:52:24 пре подне »
Душане, то кад би му примарни циљ био да не повреди вајара који је већ завршио посао. 
А прво што би урадио кад би чуо да желе да му подигну споменик?
Знаш и сам шта би рекао...
Слажем се
« Последња измена: Новембар 18, 2018, 12:57:16 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #97 послато: Новембар 18, 2018, 01:08:51 пре подне »
Има анегота са неког празника у Враћевшници чини ми се, кад му је пришао један сељак , мало припит и рекао му: "Части Оче, јел тако да смо Ви и ја најбољи људи на свету?" А Павле му каже:" Па јесте, само не ваља кад попијемо"  :D Иначе, посебна част ми је што сам рођен истог датума кад и он  :)

Занимљиво је како се анегдоте брзо мењају. Није прошло ни 10 година од његове смрти.

Тако, један боем, који је време проводио у кафани „Знак питања“, надомак Патријаршије, кад год би видео да патријарх пролази поред Патријаршије или Саборне цркве, претрчао би улицу и од Нјегове светости затражио благослов. А једном, замуцкујући, рече:
- Ваша светости, нас двојица смо најбољи људи у овом Београду!
Патријарх, видевши да није баш довољно стабилан на ногама, на то му одговори:
- Јес’, Бог га видео, ал’ кад попијемо, онда ништа не ваљамо!
Наравно, патријарх никада није пио. Али, на тај начин, он преузима део греха овог човека и на један леп начин, кроз шалу, да га не повреди, указује му на његову слабост, на порок који има.


http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D0%B4%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE.395.html:257268-Nemojte-nam-odmoci--time-cete-pomoci

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #98 послато: Новембар 18, 2018, 01:16:58 пре подне »
Ево и Селаковић ми је поставио питање које може да се парафразира са: стари Грци или Византија? Али, свакако то није исто. Уз то, ми нисмо ни Византија у цивилзацијском смислу...него духовном. То данас осећамо и ми и Руси, после неких немилих догађаја, о којима нећемо овде, а осећамо да нисмо европска цивилизација, исто после неких немилих догаћаја у Паризу, о којима исто нећемо овде. Ја једино могу да кажем да смо индо-европска култура, а захваљујући генетици имамо потврду и за пред-индоевропску, палеолитску културу из које потичемо...а ово за одбојку што си рекао је опет нешто слично Селаковићевом питању о суштини...а како није мајчино млеко, кад имамо висину за одбојку, што ће рећи традиција нам је лежала у кошарци :)

Нас данас и Србију Немањића дели отприлике исто времена колико и Византију од хеленистичке Грчке. Оквирно, колико смо ми потомци Немањића толико је и Византија потомак Александра Македонског. Наравно да разлике постоје, али без класичне Грчке нема ни Византије, као што нема данашње Србије без оне немањићке.

Разумео си шта сам хтео да кажем са примером у вези одбојке. Висина је небитна за поенту приче. Могао сам и ватерполо да одаберем као пример.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #99 послато: Новембар 18, 2018, 01:26:39 пре подне »
Занимљиво је како се анегдоте брзо мењају. Није прошло ни 10 година од његове смрти.

Тако, један боем, који је време проводио у кафани „Знак питања“, надомак Патријаршије, кад год би видео да патријарх пролази поред Патријаршије или Саборне цркве, претрчао би улицу и од Нјегове светости затражио благослов. А једном, замуцкујући, рече:
- Ваша светости, нас двојица смо најбољи људи у овом Београду!
Патријарх, видевши да није баш довољно стабилан на ногама, на то му одговори:
- Јес’, Бог га видео, ал’ кад попијемо, онда ништа не ваљамо!
Наравно, патријарх никада није пио. Али, на тај начин, он преузима део греха овог човека и на један леп начин, кроз шалу, да га не повреди, указује му на његову слабост, на порок који има.


http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D0%B4%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE.395.html:257268-Nemojte-nam-odmoci--time-cete-pomoci
Ја верујем у  веризију из Враћевшнице   ;D Пошто сам ту ближе :) Шалим се, онда је стварно невероватно да се за само десет година  помену два места везана за исту анегдоту...Онда би то могао да буде доказ колико се могу за важне људе за народ, као и анегдоте везане за њих, у причи брзо модификовати ствари, а камоли за вишевековне приче и предања...
« Последња измена: Новембар 18, 2018, 01:29:31 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Dado

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #100 послато: Новембар 18, 2018, 01:33:37 пре подне »
Онда би то могао да буде доказ колико се може за важне људе за народ, као и анегдоте везане за њих, у причи брзо модификовати ствари, а камоли за вишевековне приче и предања...

Ја управо почех да пишем о овоме. Поготово када се ради о усменим предањима, а релативно касно смо се описменили па су нам историју писали други.

Узимајући у обзир како се генерално пишу историје, и у писане документе је тешко вјеровати. ::)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #101 послато: Новембар 18, 2018, 01:38:27 пре подне »
Ја управо почех да пишем о овоме. Поготово када се ради о усменим предањима, а релативно касно смо се описменили па су нам историју писали други.

Узимајући у обзир како се генерално пишу историје, и у писане документе је тешко вјеровати. ::)
Да, баш је и Симо поменуо о "Казивању старих Требјешана" о предању које је можда могло бити и наручено од стране Војводе Гавриловића из 17. века...То што је нешто записано пре више векова, не значи да мора бити апсолутно тачно...Друга ствар су документи са датумима, то је конкретан податак...Испада да се критички и са опрезом мора приступати записима без обзира од када датирају
« Последња измена: Новембар 18, 2018, 01:45:47 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #102 послато: Децембар 23, 2018, 09:24:52 поподне »
Графити могу и да урнишу

Нијемци га толико урнишу и шврљају...


Али и да оставе битну поруку

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #103 послато: Децембар 23, 2018, 10:25:58 поподне »


Кад већ званични медији заобилазе овакве теме и поруке, и графити су добар начин да се прочита лепа мисао, као што је ова.

Азот, где је ово снимљено?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #104 послато: Децембар 24, 2018, 12:53:04 поподне »
Кад већ званични медији заобилазе овакве теме и поруке, и графити су добар начин да се прочита лепа мисао, као што је ова.

Азот, где је ово снимљено?
У дворишту једне школе

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #105 послато: Март 07, 2019, 04:19:46 поподне »
Ова тема ипак није место да на њој улазимо у неке појаве које су очигледно дневнополитичког карактера.

Члан 4.

Није дозвољено постављање тема и порука дневнополитичког садржаја.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #107 послато: Новембар 15, 2019, 08:04:34 поподне »
Споменик патриарху Павлу у Лепосавићу, у порти храма Светог Василија Острошког, откривен 12. маја 2015. године:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #108 послато: Децембар 07, 2019, 10:07:33 пре подне »
11. децембра у 19 часова, Културни центар Чукарица, Тургењевљева 5, Баново Брдо, отварање изложбе фотографија

"Портрети патријарха Павла"

Аутор: Хаџи Марко Вујичић
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #110 послато: Фебруар 18, 2021, 07:12:52 поподне »

Митрополит Порфирије новоизабрани Патријарх српски

https://banija.rs/novosti/drustvo/21288-mitropolit-porfirije-izabran-za-patrijarha-srpskog.html

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #111 послато: Фебруар 18, 2021, 07:31:10 поподне »
Митрополит Порфирије новоизабрани Патријарх српски

https://banija.rs/novosti/drustvo/21288-mitropolit-porfirije-izabran-za-patrijarha-srpskog.html

Ја бих замолио да нови патријарх иде на нову тему. Ова тема је посвећена патријарху Павлу.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #112 послато: Фебруар 18, 2021, 07:47:08 поподне »
Нови патриарх треба да иде у Патриаршију, а не на овај форум. Јербо, ако кренемо на ту тему, неће бити добро...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #113 послато: Фебруар 18, 2021, 07:48:06 поподне »
Нови патриарх треба да иде у Патриаршију, а не на овај форум. Јербо, ако кренемо на ту тему, неће бити добро...

Ваистину...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #114 послато: Септембар 19, 2021, 07:45:38 поподне »
Једна од љепших бесједа патријарха Павла.

У Пребиловцима 1991. године.

<a href="https://www.youtube.com/v/EcjKRjkphM8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/EcjKRjkphM8</a>

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #115 послато: Септембар 02, 2023, 11:14:08 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"