Аутор Тема: Племе Паштровићи  (Прочитано 25109 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #60 послато: Новембар 13, 2016, 10:50:32 поподне »
Јучерашња "Квадратура круга", о Паштровићима:

https://www.youtube.com/v/7HL2M4vr3n4
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #61 послато: Новембар 22, 2016, 07:08:39 пре подне »
Настанак Светог Стефана и Паштровићи

http://www.srpskaistorija.com/nastanak-svetog-stefana-pastrovici/


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #62 послато: Мај 13, 2018, 08:58:07 поподне »
Један Паштровић, нови владика на челу Захумско-херцеговачке и приморске епархије, отац Димитрије Рађеновић:

https://nebojsavukanovic.info/hercegovcima-srecan-i-blagosloven-vladika-dimitrije/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #63 послато: Мај 13, 2018, 11:48:56 поподне »
Паштровска племена:

1. Бечићи

Родови: Бечићи, Чучуци (једн: Чучук), Грацуни, Клапавице. Сви славе Никољдан.
Седишта братства су у Бечићима и Челобрду.
Први пут се помињу почетком 15. столећа. Потичу из Зете (Скадарски крај) одакле се најпре насељавају у Црмницу, а потом у Паштровиће. Изумрли бечићки род су Мушуни. За Клапавице се говори да су старинци (можда изворни Паштровићи?) који су се прибратили Бечићима. Међу Бечићима су живели и Штиљановићи, о којима ће бити речи касније.

2. Калађурђевићи (раније се наводе и као: Калођурђевићи)

Цело братство носи исто презиме. Претка су звали Калођурђе – „лепи Ђурђе“ (грч. калос – леп). Славе Никољдан. Седиште братства је у месту Подбабац. Потичу из Зете (Скадарски крај) одакле су се доселили у Паштровиће вероватно још у 14. столећу, с обзиром да су још почетком 15. столећа били јако и бројно братство у Паштровићима.

3. Дабковићи

Родови: Кажанегре, Куљаче, Кентере, Балићи. Изворна слава им је Никољдан, који и данас славе Кажанегре и Куљаче. Кенетере и Балићи су узели да славе Митровдан, с обзиром да живе у Митровићима, те су узели и њихово крсно име. Седишта братства су у местима Дабковићи и Куљаче. Део је живео и на Светом Стефану.
Родоначелник свих Дабковића је Новак Црнац који се доселио из Пипера, најпре у Цетиње, а потом његов потомак Дабко у Паштровиће. О Новаку Црнцу било је речи на теми „О пиперским Црнцима“:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=771.0
Такође, Балиће смо помињали у теми „Годијељи J2b M205“: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=195.msg8396#msg8396
Могуће је да они нису Дабковићи, већ прибраћени потомци старијег братства Ђенаша (или Ђонаша).
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=56.msg9830#msg9830
Nebo pustimi u PP broj Vibera da ti pustim audio zapis gdje se spominju Dabkovići da su iz Tropoje i dalji niz promjena prezimena. Ja bih to okačio ali iskreno neumijem da kačim te audio linkove. A ti radi posle šta misliš da treba....

+++

https://vocaroo.com/i/s1ntphqROXnj
« Последња измена: Мај 14, 2018, 01:20:00 пре подне Amicus »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #64 послато: Мај 14, 2018, 01:31:05 пре подне »
Veliko HVALA Amicus na pomoći oko kačenja...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #65 послато: Мај 14, 2018, 08:51:16 пре подне »
Романијски, ти Дабковићи од којих су Окиљевићи, Ршумовићи и остали из овог звучног записа, немају везе с паштровским Дабковићима.

О Новаку Црнцу и братству Црнци од који је настало паштровско племе Дабковића, писали су Накићеновић ("Бока") и Вукмановић ("Паштровићи").
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #66 послато: Мај 14, 2018, 10:31:12 пре подне »
Nebo razumijem šta govoriš, ništa ne pokušavavam da nametnem. Samo nevjerujem u pisanija ničija dok se ne potvrdi DNK. Koja su haplogrupa ili koja preovlađuje u Paštrovićima ?
Znam da znaš više od mene samo pokušah da budem koristan.
Ne želim da moj ton protumačiš oštrim odgovorom.  Ipaksmo nekakvi drugari  ;) ;) ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #67 послато: Мај 14, 2018, 12:50:11 поподне »
Ма, јашта, друже мој  ;)

Хтедох рећи, иако није тако често презиме (односно братствено / племенско име), очито ни сви Дабковићи нису истог порекла.

Иначе је занимљив родослов, тај који си поставио. Не знам има ли од побројаних родова неки да је тестиран...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #68 послато: Мај 14, 2018, 12:52:09 поподне »
А што се тиче генетике Паштровића, писали смо недавно о томе овде:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=3308.0

За сад свега четири резултата. И, наравно, шарено, што је и било за очекивати:

Двојица из племена Давидовића (Греговић, Медиговић) - I2 M223,
Суђић - G2a и
Медин - РН908.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #69 послато: Мај 14, 2018, 10:37:40 поподне »
Ма, јашта, друже мој  ;)

Хтедох рећи, иако није тако често презиме (односно братствено / племенско име), очито ни сви Дабковићи нису истог порекла.

Иначе је занимљив родослов, тај који си поставио. Не знам има ли од побројаних родова неки да је тестиран...
Od ovih poslednjih izdanaka (Hršum, Okiljević, Lakić i Jakovljević) nije nijedan. A od Popovića  mislim da nema... Nismo svi ravnopravni u pristupu informacijama. Jedino , ako je neko testiran na SANU ili Hercegovačkom... Uskoro bi trebalo da dobijemo Hršuma.  Vidiš i sam da tumaram u MRAKU...  kad prikupim obećane BigY (tri) zadržaćuih onoliko vremena koliko ja tražim podatke pa nek I2 PH 908 čeka.  8)     mislim da je reciprocitet uvjek bio pošten pristup.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #70 послато: Јун 04, 2018, 02:57:03 поподне »
Иначе, паштровско презиме Перазић је неправилна верзија изворног - Перезић. Логично, јер је презиме изведено од личног имена Переза, што је облик који одговара и другим именима овог типа, која се завршавају именским наставком -за: Никеза, Калеза, Маркеза, и др.

И у самим Паштровићима, видим пре неки дан таблу са натписом "Перезића До".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #71 послато: Октобар 17, 2021, 09:54:23 поподне »
Данас је обиљежена годишњица упокојења Светог кнеза паштровског и деспота србског Стефана Штиљановића и жене му Јелене у монаштву Јелисавете.

Један леп цитат о њему:

"Стефан се родио и живио у Бечићима, на самој обали наспрам острва Светог Николе. Био је кнез и најбогатији међу Паштровићима. Рано је остао удовац. Помогао је манастире и саградио манастир Прасквицу и цркву Светог Николе код Бечића. Одлучивши да се одсели, опростио се од ратачког игумана Серафима, повјеривши му своју опоруку и жељу да сво имање подјели манастиру Прасквици и Светом Николи у Паштровићима. Затим се на скупштини опростио од народа и отишао у Херцеговину, Хрватску, па у Срем. Послије њега Паштровићи више нијесу бирали кнеза, чувајући успомену на Стефана Штиљановића."

(Стјепан Митров Љубиша)

Ко је био у Бечићима, видео је брдашце где се данас налази црква Светог Томе. Отпрлике на том месту био је Стефанов дом.

Стефан је био омиљен главар и међу својим Паштровићима и међу Србима у тадашњој Јужној Угарској. Мошти му почивају у Саборној цркви у Београду.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #72 послато: Јануар 26, 2023, 03:31:51 поподне »
Једна интересантна ствар за Паштровиће:

Контактирао ме један од админа албанског ДНК пројекта (нисам сигуран тачно ког), у жељи да дубински, преко YSEQ, тестира по једну породицу из сваког братства (Давидовићи, Митровићи, Дабковићи...). Средства, колико сам схватио, су њихова, а на нама (Паштровићима) је да пронађемо кандидате за тест. Резултати би могли да се налазе у оба пројекта.
« Последња измена: Јануар 26, 2023, 03:34:30 поподне Небојша »

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #73 послато: Јануар 26, 2023, 03:41:14 поподне »
Звучи добро. Надајмо се реализацији целог подухвата.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #74 послато: Јануар 26, 2023, 03:41:43 поподне »
Већина Паштровића тестирана је преко 23andMe, тако да се не знају конкретно дубље подгране, али се може наслутити које су:

Боље профилисана братства:

Дабковићи су сасвим сигурно R1b-Z2103>Z2705.

Митровићи, судећи по резултату Анђуса, нека подграна низводно од R1b-L23.

Давидовићи сасвим сигурно I2-M223>P78>S25733.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #75 послато: Фебруар 03, 2023, 12:22:58 пре подне »
Контактирао ме један од админа албанског ДНК пројекта (нисам сигуран тачно ког), у жељи да дубински, преко YSEQ, тестира по једну породицу из сваког братства (Давидовићи, Митровићи, Дабковићи...). Средства, колико сам схватио, су њихова, а на нама (Паштровићима) је да пронађемо кандидате за тест. Резултати би могли да се налазе у оба пројекта.

Могуће да је Рењет, они сада имају малу акцију у Крајини (Скадарској).

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #76 послато: Фебруар 03, 2023, 12:29:22 пре подне »
Могуће да је Рењет, они сада имају малу акцију у Крајини (Скадарској).
Ај да те замолим да поделиш линкове ако ти резултати из Крајине буду јавни, баш ме занима шта ће ту бити.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #77 послато: Фебруар 03, 2023, 12:31:30 пре подне »
Ај да те замолим да поделиш линкове ако ти резултати из Крајине буду јавни, баш ме занима шта ће ту бити.

Може, али неће резултати бити скоро, тек се полако прикупљају узорци. Циљ је да се тестира "старији слој становништва" по њиховим речима.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #78 послато: Фебруар 03, 2023, 09:52:54 пре подне »
Може, али неће резултати бити скоро, тек се полако прикупљају узорци. Циљ је да се тестира "старији слој становништва" по њиховим речима.
Хвала унапред😊

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Паштровићи
« Одговор #79 послато: Септембар 11, 2023, 10:11:18 поподне »
Ево на 23andMe једног Греговића, Црна Гора, G2a-L42.

Колико ми је познато, једини Греговићи су они из Паштровића, слава Илиндан. Они су међутим тестирани и као и остала братства из племена Давидовића (Миковићи, Медиговићи), припадају хаплогрупи I2-M223. У Петровцу има Суђића који славе Петровдан и припадају хаплогрупи G2a-L42. Биће да је ово неки прибраћени/призећени Суђић у Греговиће.