Анкета

Колико сте високи?

мање од 180 цм
33 (20.4%)
180-190 цм
102 (63%)
191-200 цм
25 (15.4%)
више од 200 цм
2 (1.2%)

Укупно гласова: 159

Аутор Тема: Срби, трећи највиши народ на свијету  (Прочитано 77669 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #60 послато: Април 15, 2017, 12:38:43 поподне »
Моја висина је била 189 cm (на регрутацији прије ... година  ;)), а висина мог млађег брата 204 cm. Слично је и код моје  браће од стрица, старији брат око 180 cm, а млађи 200 cm. Отац, стриц и дјед су од прилике исте висине, око 180 cm  +/- 2 cm разлике. Прадјед ми је био висок 5 feet 9 inches, а измјерио је висину у Њујорку 1907. године бродски љекар Gio(vanni) Ivancich, њему и још 18-орици Далматинаца (православних и католика) из Дрнишке крајине који су заједно допловили у Америку. Мој је прадјед међу њима био уписан први на поменутој бродској листи, односно био је "арамбаша пута" који је пазио на групу и преговарао испред групе у њихово име за вријеме трајања пута. Коначно одредиште већине ових морепловаца били су пенсилванијски рудници и град Шарон у тој америчкој држави.
Бродска листа је прави антрополошки извор информација, вјерујем да су многи успјели завирити у понеку од њих и примјетити да су ту забиљежени подаци не само о поријеклу, годинама и брачном статусу имиграната у Америку, него и подаци о висини, боји коже, боји косе и очију.
Анализирајући помало дате податке за деветнаесторицу Далматинаца прије 110 година у Њујорку могу пружити слиједеће податке :
Просјечна висина 172,3 cm; комплексија (боја лица): свијетла 17/19, тамна 2/19; боја косе: смеђа (brown) 18/19, crna 1/19; боја очију: плава 6/19, сива 3/19, смеђа 8/19, црна 2/19.
Православних Далматинаца међу њих деветнаест је било 11, католика 8. Просјечна висина ове једанаесторице била је 173,7 cm, а осморице 172,3 cm.
1 feet = 30.48 cm, 1 inch = 2.54 cm. Висина мога прадједа  од 5 feet 9 inches тако би износила 175,3 cm, тек 2-3 cm је био виши од овдје донешених просјечних вриједности.
Мој прађе по мајчиној мајци био висок у Нјујорку 6 стопа и 2 инча, али имао само 16 година, мада је у пасепорту писало да је старији 2 године. Генерално, очева и по баби с мајчине стране фамилије изразито високи. Мајчина фамилија прилично ниски за херцеговачке прилике.Фамилија по очевој мајци ..онако осредња висина, нити изразито високи нити ниски. Надам се да ћу дочекати завршетак тестирања и видјети им хаплотипове.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #61 послато: Април 15, 2017, 01:06:12 поподне »
Ја се сетих, кад сам био у Новом Пазару, што ми је доживљај као да сам био у другој држави. Нисам могао да се начудим како су сви мушкарци ниски, јер сам очекивао нешто слично Црногорцима. Сад ми је све јасније, након њиховог генетичког истраживања.
Ништа чудно, код Санџаклија доминира албанска генетика, а сигурно имају и анадолског уплива.  Ко год је сретао у животу Албанце зна да су они у просеку знатно нижи од Срба.  Чак и Геге које су вишег раста од Тоска су прилично ниже од Срба, а Тоске су прави патуљци. 
Према Википедији просечна висина у Србији је 182цм, а просечна висина у Албанији је 174цм (У Србији има више не-Срба него у Албанији не-Албанаца) https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_average_human_height_worldwide

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #62 послато: Април 15, 2017, 03:17:15 поподне »
Ништа чудно, код Санџаклија доминира албанска генетика, а сигурно имају и анадолског уплива.  Ко год је сретао у животу Албанце зна да су они у просеку знатно нижи од Срба.  Чак и Геге које су вишег раста од Тоска су прилично ниже од Срба, а Тоске су прави патуљци. 
Према Википедији просечна висина у Србији је 182цм, а просечна висина у Албанији је 174цм (У Србији има више не-Срба него у Албанији не-Албанаца) https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_average_human_height_worldwide


Pa nisu Gege bas toliko nize od Srba :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #63 послато: Април 15, 2017, 03:31:17 поподне »

Pa nisu Gege bas toliko nize od Srba :)
Геге јесу више од албанског просека, али нису више од Срба, поготово не од Срба из динарских крајева.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2509
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #64 послато: Април 15, 2017, 04:00:11 поподне »
Јаки смо ми динарци, за сада само један преко два метра. ;D Ја баксуз на 199-200, отац и ђед негде око 190, а наврђед Милан био око 215, премеравали кости кад је измештано сеоско гробље. :)
« Последња измена: Април 15, 2017, 04:01:56 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #65 послато: Април 15, 2017, 05:41:58 поподне »
197-198

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #66 послато: Април 16, 2017, 12:05:34 пре подне »
Јаки смо ми динарци, за сада само један преко два метра. ;D Ја баксуз на 199-200, отац и ђед негде око 190, а наврђед Милан био око 215, премеравали кости кад је измештано сеоско гробље. :)
Два метра је ријетка висина Гујо! Знам у мом окружењу 7-8 људи који су премашили два метра. Интересантно је да смо приликом археолошких ископавања у нашој цркви, унутар касно-античке гробнице нашли једног двометраша. Чекам антрополошку студију, да видим колико је тачно висок био. Замисли човјека из перода 4-6 вијек који је премашио два метра.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #67 послато: Април 16, 2017, 12:18:20 пре подне »
Два метра је ријетка висина Гујо! Знам у мом окружењу 7-8 људи који су премашили два метра. Интересантно је да смо приликом археолошких ископавања у нашој цркви, унутар касно-античке гробнице нашли једног двометраша. Чекам антрополошку студију, да видим колико је тачно висок био. Замисли човјека из перода 4-6 вијек који је премашио два метра.
У кући имам двојицу преко два метра. Оца и ђеда. Поред њих ја сам са 188 остао мали  :)
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2509
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #68 послато: Април 16, 2017, 12:22:01 пре подне »
Два метра је ријетка висина Гујо! Знам у мом окружењу 7-8 људи који су премашили два метра. Интересантно је да смо приликом археолошких ископавања у нашој цркви, унутар касно-античке гробнице нашли једног двометраша. Чекам антрополошку студију, да видим колико је тачно висок био. Замисли човјека из перода 4-6 вијек који је премашио два метра.

Wolfе, у принципу јесте ретка, али не и у Ужицу, где ћеш налетети на двометраша на скоро сваком кораку. :D Било би добро када би једно овакво истраживање било урађено и за Србију, мислим да би Ужичани/Златиборци лако могли премашити Херцеговце.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #69 послато: Април 16, 2017, 12:31:52 пре подне »
За сад је по анкети резултат тачно просек (ако у свакој опцији имамо просечне вредности, 175,185,195,205) ...Кад се саберу сви који су се изјаснили са тим претпостављеним мерама и подели са 25 изјашњених, просек тачно 185 :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #70 послато: Април 16, 2017, 12:55:20 пре подне »
Wolfе, у принципу јесте ретка, али не и у Ужицу, где ћеш налетети на двометраша на скоро сваком кораку. :D Било би добро када би једно овакво истраживање било урађено и за Србију, мислим да би Ужичани/Златиборци лако могли премашити Херцеговце.
Ужичани/Златиборци су пореклом Херцеговци, тако да није ништа чудно што су највиши људи у Србији. 
Надимак за Ужичане - Ере , указује на њихово порекло из Херцеговине (Ерцеговине).   Шира околина Ужица није тако давно насењена из Херцеговине, углавном у другој половини 19-ог века.  Ужички крај је насељен из источне Херцеговине и данашње западне Црне Горе односно Старе Херцеговине.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #71 послато: Април 16, 2017, 01:20:31 пре подне »
Ужичани/Златиборци су пореклом Херцеговци, тако да није ништа чудно што су највиши људи у Србији. 
Надимак за Ужичане - Ере , указује на њихово порекло из Херцеговине (Ерцеговине).   Шира околина Ужица није тако давно насењена из Херцеговине, углавном у другој половини 19-ог века.  Ужички крај је насељен из источне Херцеговине и данашње западне Црне Горе односно Старе Херцеговине.
И раније миграције из истих крајева такође остављају печат, није чудо што је јака кошаркашка традиција у тим крајевима, Ваљево, Чачак, Краљево

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #72 послато: Април 16, 2017, 01:30:27 пре подне »
Ово је Цвијићева карта данашње уже Србије, са пореклом становништва, црвено је динарска струја, западна Србија, и она захвата негде и до Велике Мораве, тако да није чудо да су наши најбољи кошаркаши из тих крајева :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #73 послато: Април 16, 2017, 01:34:41 пре подне »
Отприлике, мој Крагујевац је на граници динарског утицаја,чак је већи уплив Тимочке и Косовско-Метохијске струје (можда зато Крагујевац нема кошарку као Чачак и Ваљево :) ) ,већ Левач, одакле ми је отац, већ само постоје "острвца"...Сам град је на тој граници , на пар километара западно од града су села где је динарска струја, док одмах прво село источно, низводно Лепеницом, су насељеници из Неготинске крајине,Видина, Трнова...Прва три села на путу ка северу, ка Младеновцу су исто миграције са истока и југоистока, док од четвртог села насупа динарска струја
« Последња измена: Април 16, 2017, 01:44:11 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #74 послато: Април 16, 2017, 01:40:29 пре подне »
И раније миграције из истих крајева такође остављају печат, није чудо што је јака кошаркашка традиција у тим крајевима, Ваљево, Чачак, Краљево
Западна Србија  је остала скоро пуста после сеобе Срба под патријархом Арсенијем Чарнојевићем 1690 године.  У првој половини 18-ог века почиње насељавање Херцеговаца у ужички крај и шире у западну Србију, и траје све до краја 19-ог века.   Најмасовније миграције из Херцеговине у западну Србију су биле после  1833 године кад је Србија добила аутономију и када је муслиманско становништво напустило Србију.
Лингвисти кажу да Ваљевци причају најправилније и најчистије у Србији, а то је зато што су пореклом из Херцеговине где се говори најчистији српски језик.
« Последња измена: Април 16, 2017, 01:43:10 пре подне Свевлад »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #75 послато: Април 16, 2017, 01:47:13 пре подне »
Отприлике, мој Крагујевац је на граници динарског утицаја,чак је већи уплив Тимочке и Косовско-Метохијске струје (можда зато Крагујевац нема кошарку као Чачак и Ваљево :) ) ,већ Левач, одакле ми је отац, већ само постоје "острвца"...Сам град је на тој граници , на пар километара западно од града су села где је динарска струја, док одмах прво село источно, низводно Лепеницом, су насељеници из Неготинске крајине,Видина, Трнова...Прва три села на путу ка северу, ка Младеновцу су исто миграције са истока и југоистока, док од четвртог села насупа динарска струја
И стварно, може да се примети да је становништво другачије, кад се упореде села, једно до другог, али из других праваца су га населили, па нек је то било и пре 200 година...
« Последња измена: Април 16, 2017, 01:51:26 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #76 послато: Април 16, 2017, 02:00:23 пре подне »
Ово је Цвијићева карта данашње уже Србије, са пореклом становништва, црвено је динарска струја, западна Србија, и она захвата негде и до Велике Мораве, тако да није чудо да су наши најбољи кошаркаши из тих крајева :)

У околини Краљева, Студенице, Рашке и Голије има становништва које не припада динарској струји и изворно прича екавски.  Мислим де се углавном не ради о досељеницима са Косова у задњих 200-300 година, већ о староседелачком становништву које се није иселило са Чарнојевићем 1690 године и са патријархом  Арсенијем Јовановићем 1737 године.  То становништво је вероватно опстало тако што се у тим временима ратова и сеоба крајем 17-ог и у првој половини 18-ог века повукло на Голију, Чемерно, Радочело, Гоч, Рогозну итд.
« Последња измена: Април 16, 2017, 02:02:13 пре подне Свевлад »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #77 послато: Април 16, 2017, 02:04:03 пре подне »
Да, у том подручју има старинаца који су од средњег века тамо

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #78 послато: Април 16, 2017, 02:07:10 пре подне »
Да, у том подручју има старинаца који су од средњег века тамо
Мислим , свуда има неких старинаца, али у том подручју мислим да их има у добром проценту, Студеница, Дежева, српска села око Пазара...
« Последња измена: Април 16, 2017, 02:10:05 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #79 послато: Април 16, 2017, 02:27:59 пре подне »
Мислим , свуда има неких старинаца, али у том подручју мислим да их има у добром проценту, Студеница, Дежева, српска села око Пазара...
Староседелаца има на Копаонику и у околини.  У Топлици мислим да их нема или их има врло мало.  Становништво које је живело у средњем веку у Топлици се иселило у сеобама крајем 17-ог и почетком 18-ог века.  Турци су током 18-ог века населили Албанце у Топлицу. Кад је Топлица ослобођена 1878 године  Албанци су се иселили на Косово.  Од ослобођења Топлице до краја 19-ог века Топлицу су колонизовали Црногорци и Херцеговци. 
 
Јужна Србија је једина област у Србији која има доминантно староседелачко становништво, које је ту живело и у средњем веку.  У другим деловима Србије староседелаца или нема никако или их има тек у траговима.

Источна Србија је изгубила средњовековно становништво од 16-ог до почетка 18-ог века, у сеобама у Банат и Ердељ.  Крашовани у румунском Банату су Срби пореклом из Тимочке Крајине, али су у време комунизма узели хрватски идентитет због католичке вере.   У Тимочку Крајину су се у 18-ом веку населили Власи из Олтеније, Баната и Ердеља, као и Срби са Косова.
 
У Шумадији мислим да не постоји стоновништво које има континуитет још од средњег века па чак ни досељеници из 16-ог и 17-ог века, већ мислим да је најстарије становништво досељено у 18-ом веку, а већина у 19-ом веку.  У Шумадији се сударају динарска и моравско-вардарска струја, мада мислим да је динарска ипак јача.  Ти си из Шумадије, можда ипак негде има старинаца? 
« Последња измена: Април 16, 2017, 02:35:07 пре подне Свевлад »