Анкета

Колико сте високи?

мање од 180 цм
33 (20.4%)
180-190 цм
102 (63%)
191-200 цм
25 (15.4%)
више од 200 цм
2 (1.2%)

Укупно гласова: 159

Аутор Тема: Срби, трећи највиши народ на свијету  (Прочитано 77629 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #40 послато: Април 14, 2017, 07:18:48 поподне »
Ја сам 190цм.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #41 послато: Април 14, 2017, 07:24:42 поподне »
Има ли оваквих статистика за Србију и Црну Гору?
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #42 послато: Април 14, 2017, 07:36:35 поподне »
Мој отац је нижи од мене десетак центиметара, а деда је био још нижи и није имао ни 170цм, али је прадеда био негде моје висине око 190цм (деда је личио на мајку и ујаке).
Иначе мој прадеда је изгледао скоро идентично као човек на 0:30 https://youtu.be/gaCtpRh3YVA?t=30s као да су  близанци.
Кад сам први пут видео овај клип био сам шокиран колико тај човек личи на мог покојног прадеду.   
 
« Последња измена: Април 14, 2017, 07:38:20 поподне Свевлад »

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #43 послато: Април 14, 2017, 07:36:54 поподне »
Можда не би било лоше направити неки вид анкете међу члановима форума (мислим да постоји могућност да се то направи).

Висок сам 186 cm, отац је 176 cm, ђед око 172cm, а толико је био висок и покојни пранђед.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #44 послато: Април 14, 2017, 07:40:08 поподне »
Можда не би било лоше направити неки вид анкете међу члановима форума (мислим да постоји могућност да се то направи).

Висок сам 186 cm, отац је 176 cm, ђед око 172cm, а толико је био висок и покојни пранђед.
Добра замисао. Онда би могли да извучемо неки просек по генерацијама и да видимо јесмо ли порасли или смо остали исти.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #45 послато: Април 14, 2017, 07:41:01 поподне »

Висок сам 186 cm, отац је 176 cm, ђед око 172cm, а толико је био висок и покојни пранђед.

Овде се помињу и просечне висине у нашим крајевима пре неких 100 година. Ту се може видети колико је скочила просечна висина код Срба. Нпр., у Црној Гори је просечна висина била 177 цм, а у Херцеговини 175-176 цм, што је десетак цм ниже него данас.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #46 послато: Април 14, 2017, 07:43:56 поподне »
Овде се помињу и просечне висине у нашим крајевима пре неких 100 година. Ту се може видети колико је скочила просечна висина код Срба. Нпр., у Црној Гори је просечна висина била 177 цм, а у Херцеговини 175-176 цм, што је десетак цм ниже него данас.
Код мене је обратно. Нижи сам и од оца и од деде, мислим да је и прадеда био виши од мене. А опет нисам низак. Висок сам 188 цм.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #47 послато: Април 14, 2017, 07:48:41 поподне »
Чукундеда са очеве стране је био још виши од прадеде, а и чукундеда са мајчине стране је био јако висок.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #48 послато: Април 14, 2017, 08:18:31 поподне »
''Ломим'' се између 180-179, с' обзиром да сам млад можда добијем још који центиметар.
Деда је у војсци на мерењу био висок 178 а отац 180, тако да ћу вероватно и ја остати те висине уз можда 2,3 цм више, иако сам ''грацилнији'' односно дужих удова од обојице, тј повукао сам на мајкину фамилију из Шипова. :)
Интересантно је да  синови од дедине браће (моји стричеви) која се нису преселили у Војводину  су углавном >183цм, док конкретно мој отац и још неки стричеви ''мешаног'' географског порекла се држе те просечне висине од 180 цм (вероватно је то због тога што су по женској линији  ''староседеоци'' у Српској Војводини, и самим тим су им ујаци и браћа по мајкиној линији нижи од динарских горштака :) ).
Та висина од 180 цм је и неки просек за југоисточну Босну, што се може видети у о овој студији, људи су генерално много робусни у тим крајевима, али наравно има и доста високих.
« Последња измена: Април 14, 2017, 08:20:49 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #49 послато: Април 14, 2017, 08:28:04 поподне »
Ред је и да прокоментаришем студију (рекох Небојши да окачи пошто нисам имао техничких могућности у току дана). :)
Конкретно ме изненађује нижи просек у региону око планине Мањаче, неколико другара из тих крајева су преко 184цм, а и пар пута колико сам био у Бањој Луци нисам стекао такав утисак (наравно има и доста нижих људи, понајмање ''средњих'').
Такође, висина у источној и западној Херцеговини је малтене иста, иако према до сада доступним подацима I2a Динарика (који се помиње у овој студији као један од узрока висине) има много више у западној него у источној Херцеговини (видећемо шта ће бити након студије о Србима из Херцеговине).
Интересантно је и то колико Пале одудара по висини од комшија из Федерације.  :D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #50 послато: Април 14, 2017, 08:54:26 поподне »
Најновија истраживања на порталу TrebinjeLive.info (http://trebinjelive.info/2017/04/14/hercegovci-medju-najvisim-ljudima-na-svijetu-prosjecna-visina-muskarca-184-metra/). Упечатљив детаљ новинарског коментара студије тима Павела Грасгрубера је да постоји неискориштен дио генетског потенцијала Херцеговаца који би корекцијом исхране могли достићи просјечну висину од 190 цм !

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #51 послато: Април 14, 2017, 09:00:42 поподне »
Моја висина је 188 cm, иначе су ми са очеве стране генерално високи, мало нижи или мало виши од мене, док са мајчине нису толико високи, мислим до 180 плафон.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #52 послато: Април 15, 2017, 12:06:25 пре подне »
Нека неко направи анкету о висини, па да попуњавамо.  ;D

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #53 послато: Април 15, 2017, 01:52:32 пре подне »
Ја сам, висок 196 цм, отац и ђед по 192. Један ђедов брат 190, други 195. Напомињем ђед ми је био 1912. годиште. Немамо те неке генерацијске висинске разлике.

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #54 послато: Април 15, 2017, 01:58:26 пре подне »
Моја висина је била 189 cm (на регрутацији прије ... година  ;)), а висина мог млађег брата 204 cm. Слично је и код моје  браће од стрица, старији брат око 180 cm, а млађи 200 cm. Отац, стриц и дјед су од прилике исте висине, око 180 cm  +/- 2 cm разлике. Прадјед ми је био висок 5 feet 9 inches, а измјерио је висину у Њујорку 1907. године бродски љекар Gio(vanni) Ivancich, њему и још 18-орици Далматинаца (православних и католика) из Дрнишке крајине који су заједно допловили у Америку. Мој је прадјед међу њима био уписан први на поменутој бродској листи, односно био је "арамбаша пута" који је пазио на групу и преговарао испред групе у њихово име за вријеме трајања пута. Коначно одредиште већине ових морепловаца били су пенсилванијски рудници и град Шарон у тој америчкој држави.
Бродска листа је прави антрополошки извор информација, вјерујем да су многи успјели завирити у понеку од њих и примјетити да су ту забиљежени подаци не само о поријеклу, годинама и брачном статусу имиграната у Америку, него и подаци о висини, боји коже, боји косе и очију.
Анализирајући помало дате податке за деветнаесторицу Далматинаца прије 110 година у Њујорку могу пружити слиједеће податке :
Просјечна висина 172,3 cm; комплексија (боја лица): свијетла 17/19, тамна 2/19; боја косе: смеђа (brown) 18/19, crna 1/19; боја очију: плава 6/19, сива 3/19, смеђа 8/19, црна 2/19.
Православних Далматинаца међу њих деветнаест је било 11, католика 8. Просјечна висина ове једанаесторице била је 173,7 cm, а осморице 172,3 cm.
1 feet = 30.48 cm, 1 inch = 2.54 cm. Висина мога прадједа  од 5 feet 9 inches тако би износила 175,3 cm, тек 2-3 cm је био виши од овдје донешених просјечних вриједности.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #55 послато: Април 15, 2017, 10:19:03 пре подне »
Моја висина је 175,5 сm, отац је 5 cm нижи од мене. Деда је био отприлике моје висине (он је Далматинац). Бака је Српкиња Бачванка и изразито ниска жена. Вероватно је мој отац "повукао" на њу па није прерастао свог оца. Мој млађи брат је 178 cm.
Што се тиче мамине стране (мешавина Кордунаша и Личана), деда је био 181 cm. Мерио се у војсци. Ујак је ту негде близу 180 cm (можда 1-2 cm нижи). Млађи брат од ујака је такође око 180 cm, а старији брат од ујака је 186 cm и важи за највишег мушкарца у фамилији.  :)

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #56 послато: Април 15, 2017, 10:20:18 пре подне »
Моја висина је била 189 cm (на регрутацији прије ... година  ;)), а висина мог млађег брата 204 cm. Слично је и код моје  браће од стрица, старији брат око 180 cm, а млађи 200 cm. Отац, стриц и дјед су од прилике исте висине, око 180 cm  +/- 2 cm разлике. Прадјед ми је био висок 5 feet 9 inches, а измјерио је висину у Њујорку 1907. године бродски љекар Gio(vanni) Ivancich, њему и још 18-орици Далматинаца (православних и католика) из Дрнишке крајине који су заједно допловили у Америку. Мој је прадјед међу њима био уписан први на поменутој бродској листи, односно био је "арамбаша пута" који је пазио на групу и преговарао испред групе у њихово име за вријеме трајања пута. Коначно одредиште већине ових морепловаца били су пенсилванијски рудници и град Шарон у тој америчкој држави.
Бродска листа је прави антрополошки извор информација, вјерујем да су многи успјели завирити у понеку од њих и примјетити да су ту забиљежени подаци не само о поријеклу, годинама и брачном статусу имиграната у Америку, него и подаци о висини, боји коже, боји косе и очију.
Анализирајући помало дате податке за деветнаесторицу Далматинаца прије 110 година у Њујорку могу пружити слиједеће податке :
Просјечна висина 172,3 cm; комплексија (боја лица): свијетла 17/19, тамна 2/19; боја косе: смеђа (brown) 18/19, crna 1/19; боја очију: плава 6/19, сива 3/19, смеђа 8/19, црна 2/19.
Православних Далматинаца међу њих деветнаест је било 11, католика 8. Просјечна висина ове једанаесторице била је 173,7 cm, а осморице 172,3 cm.
1 feet = 30.48 cm, 1 inch = 2.54 cm. Висина мога прадједа  од 5 feet 9 inches тако би износила 175,3 cm, тек 2-3 cm је био виши од овдје донешених просјечних вриједности.

Нисам уопште обраћао пажњу на те податке на сајту Елис Ајленда.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #57 послато: Април 15, 2017, 12:07:29 поподне »
Ова прича о висини ме подсетила на ону анегдоту о кучким и његушким главарима, на скупу свих племена оновремене Црне Горе (друга половина 19. века). Можда сам је већ поставио на некој теми, али нема везе:

Елем, скупили се главари свих племена, па тако дошли и Кучи, који не фигурирају баш као неки мрге. Долазе они тако и наилазе на његушке главаре, све громаде од по 2 метра висине  ::), како седе испред Цетињског манастира. Питају их Његуши - који сте ви? Кучи се кажу да су они главари свог племена. На то ће један Његуш, као за себе: е, ако су главари у Кучима оволишни, какви ли су тек обични људи!?
На то му један Куч одговори: код нас се главарство одређује према чојству и јунаштву, а не према томе колика ти је гузица!  :D

Са антрополошког становишта, подржавам гласање, да се измеримо и нађемо неки просек.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #58 послато: Април 15, 2017, 12:12:45 поподне »
Иначе, било ми је занимљиво кад сам читао Ердељановићев рад о Кучима, где их он све сврстава у људе повисоке и високе, а знамо да Кучи у просеку и нису баш високи људи. Али, онда негде нађох податак да је Ердељановић те висинске категорије одређивао према неком свом критеријуму. Себе је сврставао у категорију људи средње висине, а био је негде око 165 cm. Према таквим критеријумима, ја бих са својих 178 био повисок. А у стварности, обично морам да стојим на прстима на неком скупу да бих видео шта се дешава. А, по правилу, испред мене се нацрта неколико оних од његушке сорте...
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2331
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #59 послато: Април 15, 2017, 12:37:47 поподне »
Ја се сетих, кад сам био у Новом Пазару, што ми је доживљај као да сам био у другој држави. Нисам могао да се начудим како су сви мушкарци ниски, јер сам очекивао нешто слично Црногорцима. Сад ми је све јасније, након њиховог генетичког истраживања.