Анкета

Колико сте високи?

мање од 180 цм
33 (20.4%)
180-190 цм
102 (63%)
191-200 цм
25 (15.4%)
више од 200 цм
2 (1.2%)

Укупно гласова: 159

Аутор Тема: Срби, трећи највиши народ на свијету  (Прочитано 77618 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #20 послато: Октобар 10, 2016, 10:54:01 поподне »
Код нас обично ујчевини припишу све лоше особине деце  :D

Ујчевина обично крива за све. С обзиром да имам сестрића од 20 година (добар дечко), знам за ту причу.  ::)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #21 послато: Октобар 10, 2016, 11:17:03 поподне »
Ујчевина обично крива за све. С обзиром да имам сестрића од 20 година (добар дечко), знам за ту причу.  ::)

То је та прича  ;)

Ван мреже Milos

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #22 послато: Октобар 25, 2016, 10:53:44 поподне »
Mislim da se kod Holandjana dosta vode dpseljenici kao visoke osobe. Takodje, Holandjani sami za sebe na popisu upisuju visinu. Dok se kod drugih naroda u proseku procenjuje na druge nacine. Cak su i izglasali po lokalnim skupstinama da se takoreci povise stokovi na vratima i ulazi u javni prevoz. Ako mene pitate, stvar pomodarstva malo vise. Imace postujem Holandjane i njihovu kulturu licno.

Takodje pricaju da su i Grci medju top deset nacija na svetu. A ko je makar jednom letovao tamo, zna koliko su grci u proseku veoma niski. Bez ikakvog preterivanja, barem za nase standarde, gde se muska osoba u Beogradu ( najvece selo, sa ljudima sa svih strana Srbije) sa 180 cm oseca sasvim prosecno....

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #23 послато: Децембар 29, 2016, 12:31:29 пре подне »
Ја са својих 175cm изгледа кварим српски просек.  ::)

Ван мреже Барышников

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #24 послато: Децембар 29, 2016, 08:40:20 поподне »
Није, холанђани су озбиљно високи, ево погледај снимак, овде странаца на овом сајму има 5-10% у вр главе, значи ово су све холандјани углавном,
https://www.youtube.com/v/rhbil9nj_0o
У Холандији се осећаш у најмању руку као у Никшићу или Требињу ето толико су високи.
...
А што се тиче наше висине, просек би осетно па ако би се рачунали сви који се осећају Србима, а ако рачунамо само Херцеговину, Далмацију и Црну Гору, онда и јесмо скоро највиши.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 620
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #26 послато: Јануар 25, 2017, 09:39:16 поподне »
Није, холанђани су озбиљно високи, ево погледај снимак, овде странаца на овом сајму има 5-10% у вр главе, значи ово су све холандјани углавном,
https://www.youtube.com/v/rhbil9nj_0o
У Холандији се осећаш у најмању руку као у Никшићу или Требињу ето толико су високи.
...
А што се тиче наше висине, просек би осетно па ако би се рачунали сви који се осећају Србима, а ако рачунамо само Херцеговину, Далмацију и Црну Гору, онда и јесмо скоро највиши.

Нађох на мрежи резултате за висину фудбалера по лигама у Европи:

http://sport.blic.rs/fudbal/domaci-fudbal/i-mi-da-budemo-prvi-u-necemu-srpski-fudbaleri-najvisi-u-evropi/74n9p84

FUDBAL
Srpski fudbaleri najviši u Evropi!

 Srpski fudbaleri su, sudeći po rezultatima Centra za međunarodno istraživanje sporta (CIES), najviši u celoj Evropi.
CIES je ovoga puta obavio veliko istraživanje koje je obuhvatilo sve fudbalske šampionate u Evropi, a sve sa jednim ciljem - ne bi li utvrdili u kojoj zemlji igraju najviši igrači. I, rezultati su sledeći - Srbija je, među 54 zemalja na Starom kontinentu, na prvom mestu!

Naime, fudbaleri u Superligi prosečno su visoki 183,6 centimetra, što je za 0,2 centimetara više od proseka koji imaju Hrvatska i Danska (183,4), koje dele drugo mesto. Među prvih deset su i Nemci, Mađari, Česi, Poljaci, Rusi, Slovenci i Italijani, dok poslednje tri pozicije drže slovačka (181), španska (180,9) i bugarska liga (180,5).

View image on Twitter

 Serbian Football @SerbianFooty
According to Football Observatory, the Serbian league is the tallest in Europe. At least it's first in something.
8:05 PM - 20 Dec 2016

Da li vas je ova lista začudila? Pa, i ne bi trebala, ako imamo u vidu da su Srbi sa prosečnom visinom 1,82 na petom mestu u Evropi. Ispred nas su samo Holanđani (1,838m), Crnogorci (1,832), Danci (1.826) i Norvežani (1,824).
-------------------------------

Значи ли овај списак  да су викинзи значајно утицали на данашњи распоред највиших народа у Европи?!
..Куд народна (викиншка)  војска прође,
  Земља ће се сретна зват'! ... :)

Узгред, интересантан је координатни систем Европе у светлу генералног распореда хаплогрупа И и Р1:
по вертикали имамо  И1 на северу и И2 на југу! а по хоризонтали имамо Р1б на западу и Р1а на истоку.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #27 послато: Фебруар 13, 2017, 03:54:54 поподне »
An examination of growth acceleration trends within a male population in Bosnia and Herzegovina between the 19th and 21st centuries

http://www.drustvo-antropologov.si/AN/PDF/2016_2/Anthropological_Notebooks_XXII_2_Mrehic.pdf

Просечна висина у БиХ (мушкарци) - 182.77 cm

"With an average of 182.8 cm, Bosnian males are not the tallest population in Europe, but still considerably tall. The male Dutch population is documented to be 184.6 cm tall (Pineau, Delamarche & Božinović 2005) and, according to a different study, 183.8 cm (TNO 2010). Overall, it can be concluded that growth in the height of the population in BH is synchronised in comparison to European countries and nations of European descent (Grasgruber 2014)."

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #28 послато: Фебруар 22, 2017, 02:59:56 поподне »
Моја је висина 202цм. Отац ми је 201цм. С очеве стране има доста високих мушкараца. Такође, има и од једне баке (мамина мама) породица, изразито високи. Једни су (очеви) I2 Динарик Југ, а други (бакини) R1a карпатско-далматински. Породице мојих дједова и бака који су N1a P189.2 i E1b су ниже. На личном примјеру мени дјелује да су Славени виши.

Висина и остале тјелесне карактеристике се насљеђују и од мајке и од оца, а хаплогрупе само по мушкој линији. Али високи мушкарци бирају себи више жене.

Кад је у питању хаплогрупа I2 Динарик Југ, упитно је колико је та I2a M423 европска палеолитска група људи значајно учествовала у етногенези Славена, или се радило о "founder effect".

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #29 послато: Фебруар 22, 2017, 03:39:53 поподне »
Моја је висина 202цм. Отац ми је 201цм. С очеве стране има доста високих мушкараца. Такође, има и од једне баке (мамина мама) породица, изразито високи. Једни су (очеви) I2 Динарик Југ, а други (бакини) R1a карпатско-далматински. Породице мојих дједова и бака који су N1a P189.2 i E1b су ниже. На личном примјеру мени дјелује да су Славени виши.

Висина и остале тјелесне карактеристике се насљеђују и од мајке и од оца, а хаплогрупе само по мушкој линији. Али високи мушкарци бирају себи више жене.

Кад је у питању хаплогрупа I2 Динарик Југ, упитно је колико је та I2a M423 европска палеолитска група људи значајно учествовала у етногенези Славена, или се радило о "founder effect".

Ако је реално да хаплогрупе имају утицаја на висину, онда мислим да је "ген за висину" динарцима управо дошао преко хаплогрупе I, пошто је то доминантна хаплогрупа на Балкану (I2) и у Скандинавији (I1), областима које се одликују високим људима. У земљама у којима је R1a доминантна, као што су нпр. Пољска и Русија, становништво по висини не може да се мери ни са Балканом ни са Скандинавијом, тако да тешко да је "ген за висину" могао да дође од њих. Питање је, међутим, колико Y-хаплогрупе заиста имају утицаја на то.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #30 послато: Фебруар 22, 2017, 03:55:16 поподне »
Ако је реално да хаплогрупе имају утицаја на висину, онда мислим да је "ген за висину" динарцима управо дошао преко хаплогрупе I, пошто је то доминантна хаплогрупа на Балкану (I2) и у Скандинавији (I1), областима које се одликују високим људима. У земљама у којима је R1a доминантна, као што су нпр. Пољска и Русија, становништво по висини не може да се мери ни са Балканом ни са Скандинавијом, тако да тешко да је "ген за висину" могао да дође од њих. Питање је, међутим, колико Y-хаплогрупе заиста имају утицаја на то.

Код нас је становништво највише у оним крајевима где се најчешће јавља кромањонски тип. То је углавном простор Црне Горе. Да ли се то може повезати са хаплогрупом I, постоје реалне шансе, али треба више доказа.

Evidence of the survival of an extremely tall, brachycephalized, Upper Palaeolithic stock is found to a lesser extent in the Carpathians; and to a greater, in the nucleus of the Dinaric Alpine region, from Bosnia to northern Albania, and centered in Montenegro. Although the presence of these nuclei cannot now be fully explained, it seems probable that they represent local survivals and reėmergences of relatively unreduced Upper Palaeolithic populations. The Montenegrins are the tallest people in Europe; their tallness does not, however, imply a thin or linear build; their bodies are frequently thick-set, lateral in constitutional type. (Кун)

Опет, мислим да код нас доста тога зависи и од места порекла, тј. региона (независно од хаплогрупе). Тако ће вероватно неки Црногорац E1b бити виши од неког I2a, чији преци генерацијама живе у Славонији. :)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #31 послато: Фебруар 22, 2017, 06:59:39 поподне »
Код нас је становништво највише у оним крајевима где се најчешће јавља кромањонски тип. То је углавном простор Црне Горе. Да ли се то може повезати са хаплогрупом I, постоје реалне шансе, али треба више доказа.


Опет, мислим да код нас доста тога зависи и од места порекла, тј. региона (независно од хаплогрупе). Тако ће вероватно неки Црногорац E1b бити виши од неког I2a, чији преци генерацијама живе у Славонији. :)
Слажем се са тим апсолутно. После 2 св. рата, како је почела индустријализација, како су се људи масовно расељавали из неких ''забаченијих''' делова СФРЈ (конкретно то је највише било присутно код Срба) тако су се и мешали људи из разних крајева.
Па је тако нпр отац детета дошао као колониста док је мајка детета војвођански ''староседеоц'', што је пре тога било скоро па незамисливо. Управо то је утицало да су полако све више и више ''губе'' чисти фенотипи, па самим тим је данас тешко пронаћи неки ''текстбук'' пример Боребија нпр, обично иде уз неку варијанту Медитеранца или Динарца.
Исто тако је и са висином, наравно да ће Е1b Васојевић или Орловић у већини случајева бити ''височији''  :D од I2a1b Србина из Неготинске крајине или Војводине.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #32 послато: Март 05, 2017, 10:56:14 пре подне »
Дробњак и околина из антрополошког угла (Дурмиторски подтип)

"Jan Valšik, češki antropolog, je 1937. godine objavio u Parizu rezultate svojih proučavanja sa Žabljaka na Durmitoru i iz Pljevalja. Na osnovu ovih proučavanja Jan Petar Vlahović Dinarski tip i njegovi varijeti u Crnoj Gori Valšik je izdvojio poseban durmitorski antropološki podtip dinarskog tipa koji se odlikuje visokim ili vrlo visokim stasom, velikom hiperbrahikefalnom glavom, očima crne ili plave boje, crnom ili svetlo mrkom kosom, pravim ili orlovski (kukasto) povijenim nosom i licem koje iznenađuje svojom velikom širinom. Istraživanja su obuhvatila oba pola i vršena su uz pomoć Martinovog standardnog antropometrijskog instrumentarijuma.

Aris Puljanos, poznati grčki antropolog, na osnovu istraživanja koja je objavio 1976. godine, dokazuje da su Crnogorci sa Žabljaka (Durmitor) rastom najveći ljudi u Evropi (173,5 cm). Pored toga imaju, slično starobalkanskim Epirotima, široke glave ( indeks 86,73) i veliku bizigomatičnu širinu (149 mm), najveću u Evropi. Široke, upadljive jagodice se kombinuju sa primetnim gonionima."

Одломак из књиге "Дурмиторци: антропо-еколошке особине", Божина Ивановић


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #33 послато: Март 05, 2017, 11:32:33 пре подне »
Мој субјективни осећај, који не мора ништа да значи, је да сам на Жабљаку (где сам био више пута) видео најкрупније људе од свих. Људи су високи и нарочито крупне, тешке конституције, а то посебно упада у очи код женског света.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #34 послато: Март 05, 2017, 03:23:37 поподне »
Мој субјективни осећај, који не мора ништа да значи, је да сам на Жабљаку (где сам био више пута) видео најкрупније људе од свих. Људи су високи и нарочито крупне, тешке конституције, а то посебно упада у очи код женског света.

Исто си могао да закључиш и у Плужинама. Чини ми се да су Дробњаци и Пивљани врло сличне конституције, мада чух у неком неформалном разговору да су Пивљани, у просеку, пар сантиметара нижи али много поштенији  :) Мој ђед увек каже да земљаке може да препозна по носу ("ко цртак од плуга") и по дужини потколенице.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #35 послато: Април 14, 2017, 03:44:19 поподне »
The mountains of giants: an anthropometric survey of male youths in Bosnia and Herzegovina

http://rsos.royalsocietypublishing.org/content/4/4/161054

Планине дивова, само овај пут наша верзија. Наш Атлантид ме упутио на овај рад који је изашао пре неки дан.



Очекивано, људи са ових простора и даље имају висок просек. Узорак је добар, преко 3000 момака старости 17-20 година. Херцеговци ближе Црној Гори су највиши (просек 184.5).

У глобалу: After this correction, the average height is 181.4 cm in the Federation and 180.9 cm in Republika Srpska

Мени је занимљиво то што сам висок тачно колико износи просек у крају из ког потичем. :)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #36 послато: Април 14, 2017, 03:49:41 поподне »
The mountains of giants: an anthropometric survey of male youths in Bosnia and Herzegovina

http://rsos.royalsocietypublishing.org/content/4/4/161054

Планине дивова, само овај пут наша верзија. Наш Атлантид ме упутио на овај рад који је изашао пре неки дан.



Очекивано, људи са ових простора и даље имају висок просек. Узорак је добар, преко 3000 момака старости 17-20 година. Херцеговци ближе Црној Гори су највиши (просек 184.5).

У глобалу: After this correction, the average height is 181.4 cm in the Federation and 180.9 cm in Republika Srpska

Мени је занимљиво то што сам висок тачно колико износи просек у крају из ког потичем. :)

Ја 182 cm, а просек у крају из ког потичем 184,5-7.
Изневерио сам свој род.  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #37 послато: Април 14, 2017, 03:51:05 поподне »
Шибам просјек једно 12 цантиметара, покојни отац и ђед око 8 цм.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #38 послато: Април 14, 2017, 07:03:44 поподне »
Ја сам 185, егал :)
« Последња измена: Април 14, 2017, 07:05:52 поподне ДушанВучко »

Jelic

  • Гост
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #39 послато: Април 14, 2017, 07:05:45 поподне »
Ја сам са 186 тик изнад херцеговачког просека ;D