Анкета

Колико сте високи?

мање од 180 цм
33 (20.4%)
180-190 цм
102 (63%)
191-200 цм
25 (15.4%)
више од 200 цм
2 (1.2%)

Укупно гласова: 159

Аутор Тема: Срби, трећи највиши народ на свијету  (Прочитано 77617 пута)

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #140 послато: Јун 06, 2018, 07:31:36 поподне »
или да тај скелет није Душанов.

Људи јесам скептик по природи, али ово ми се чини највјероватније!

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #141 послато: Јун 06, 2018, 07:38:09 поподне »
Људи јесам скептик по природи, али ово ми се чини највјероватније!

Као што сам написао, тај скелет је пронађен у ктиторској гробници која је оскрнављена. Можда је у питању Палман, за њега је важило да је био висок човек?  :) Тј. можда је Душанов скелет накнадно замењен, односно померен из гробнице, али би то био врло редак случај, да се гробница, ако се већ тело премешта, не остави празном већ да се у њу стави неко ко није био ктитор цркве и манастира. Ништа без ДНК анализе.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #142 послато: Јун 06, 2018, 08:07:27 поподне »
Многи родови имају предања о поријеклу од брдских, херцеговачких племена но, постоји за сада велика корелација између славе Петковдан и рода Бјелопавлића E-Z16988. Ако је то само предање без те славе...

 Рекао бих да су V13 били мало височији од неолитског просјека према доступним налазима.:) Такођер ако V13 долази из сјеверне Африке онда је то са једног мјеста гдје је просјечна висина била око 178 цм прије 7-8000 година. :)
Што се тиче тог брдског порекла, чекамо резултате, мој рођак се пријавио... Ја говорим по основу славе, јер готово 100% број Бјелопавлића слави св. Петку, а другог (озбиљног) податка на жалост немам...

Не бих умео да прокометаришем то што се тиче висине... Кажу да Срби са ЕВ13 су доста високи у односу на Албанце са ЕВ13, да ли је та висина примеса мешања са припадницима Словенских хаплогрупа или није, ја то заиста не знам...
« Последња измена: Јун 06, 2018, 08:09:18 поподне Милош Н. »
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #143 послато: Јун 06, 2018, 08:10:30 поподне »
Отац 165 цм(1954.годиште),деда 165 цм(1924.годиште)прадеда између 175 и 180 цм(1885.годиште),што би се рекло ујчевина између 170цм и 175 цм а ја сам испао 180цм што ме чини међу највишим у фамилији.Иначе смо Динарик-југ хаплогрпа а по свему судећи има још пар породица који имају исту генетику а да од њих водим порекло.
То за прадеду ми је поготово занимљиво обзиром да је Бнаћанин а његова висина је више него пристојна и за једног Херцеговца оног времена а камоли за раван Банат.

И мој прадеда је био виши од деде и оца.
Мој отац је око 180 цм, деда је био око 168 цм, а прадеда око 185 цм. За чукундеду кажу да је био виши од прадеде.
Ја сам 189 цм, вероватно је чукундеда био моје висине. С обзиром да је рођен 1873. године то је огромна висина за то време. Мада је у мом крају међу генерацијама мог прадеде и чукундеде било јако високих људи. Генереције које су рођене између 2 рата у коју спада и мој деда као да су биле ниже у просеку од својих очева и дедова, а и од синова и унука.

У једном млетачком извору се наводи да су становници далматинског залеђа јако високи и вешти ратници, мислим да се ради о 18-ом веку.
« Последња измена: Јун 06, 2018, 08:12:50 поподне Свевлад »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1367
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #144 послато: Јун 06, 2018, 08:49:46 поподне »
Што се тиче тог брдског порекла, чекамо резултате, мој рођак се пријавио... Ја говорим по основу славе, јер готово 100% број Бјелопавлића слави св. Петку, а другог (озбиљног) податка на жалост немам...

 Ок, да сви Бјелопавлићи засад имају ту славу, а занимљиво и сви остали родови који славе Петковдан ако нису Бјелопавлићи су нека друга грана V13. :) Тако да ако је по томе гледати требало би да јеси барем неки V13. Ипак вјероватно из необјављених истраживања има барем понеки из друге хаплогрупе. Ипак можда постоји нека корелација између касносредњевјековног влашког становништва и славе Петковдан.:)

Не бих умео да прокометаришем то што се тиче висине... Кажу да Срби са ЕВ13 су доста високи у односу на Албанце са ЕВ13, да ли је та висина примеса мешања са припадницима Словенских хаплогрупа или није, ја то заиста не знам...

 И фактор мијешања са словенским хг је играо улогу, али тешко је прикачити висину на хаплогрупу, обзиром на многе друге факторе, као и на разгранатост самих хаплогрупа. Неолићани су били знатно нижи од нпр. Индоевропљана, могуће да су V13 Неолићани, који су чинили мали проценат од европских, били мало височији према ограниченим податцима, но неке од сјеверноафричких популација (које су сигурно биле 90-100% E1b1b) су биле с друге стране много височије од Неолићана, па је могуће да су и преци V13 били знатно височији 1000-2000 година раније. Тако да је тешко генерализовати, превише фактора је у игри.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1367
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #145 послато: Јун 06, 2018, 09:02:26 поподне »
а занимљиво и сви остали родови који славе Петковдан ако нису Бјелопавлићи су нека друга грана V13. :)

 Ипак грешка, али опет око пола Петковдана су V13 па можда нека веза постоји.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #146 послато: Јун 06, 2018, 09:04:40 поподне »
И мој прадеда је био виши од деде и оца.
Мој отац је око 180 цм, деда је био око 168 цм, а прадеда око 185 цм. За чукундеду кажу да је био виши од прадеде.
Ја сам 189 цм, вероватно је чукундеда био моје висине. С обзиром да је рођен 1873. године то је огромна висина за то време. Мада је у мом крају међу генерацијама мог прадеде и чукундеде било јако високих људи. Генереције које су рођене између 2 рата у коју спада и мој деда као да су биле ниже у просеку од својих очева и дедова, а и од синова и унука.

У једном млетачком извору се наводи да су становници далматинског залеђа јако високи и вешти ратници, мислим да се ради о 18-ом веку.
За прадеда једини податак који имам је да је за главу био виши од мог деда,за сада нисам нашао његове слике а пошто је умро са 48госина 1933.једино што је иза њега остало.као подсећање какав је био су приче очевих тетака јер су тада већ биле одрасле док је деда био дете од 8 година.Био је ковач ,уз висину која би била слична мојој ако не и виша кажу и да је био доста крупан,што ми је и логично јер је то било занимање које тражи физичку снагу.На све ово звали су га Дика. :)
Увек у периодима великог сиромаштва и глади,поготово током ратова логично је да је чешћа појава нижег раста и других стања везаних за потхрањеност.
« Последња измена: Јун 06, 2018, 09:07:55 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #147 послато: Јун 06, 2018, 09:13:50 поподне »
Чекамо резултате који ће то дефинитивно решити мистерију... Што се тиче Ибарског Колашина, шансе су 50% , 50% у односу И2а на ЕВ13, ни једна ни друга хг не би ме изненадила... Што се тиче славе, јесте да је слава заиста тврд доказ о припадности неком народу или племену, али опет било је и случајева да су људи и славе мењали, и то се мора узети у обзир...

Мада без обзира на све то ``сви смо ми по мало старобалканско становништво``...

Пс. Заиста је интересантна веза између ЕВ13 и Св. Петке... Негде сам прочитао да је она била са ових простора пореклом, то може да буде можда веза...
« Последња измена: Јун 06, 2018, 09:17:46 поподне Милош Н. »
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #148 послато: Јун 06, 2018, 09:15:15 поподне »
За прадеда једини податак који имам је да је за главу био виши од мог деде,за сада нисам нашао његове слике а пошто је умро са 48госина 1933.једино што је иза њега остало.као подсећање какав је био су приче очевих тетака јер су тада већ биле одрасле док је деда био дете од 8 година.Био је ковач ,уз висину која би била слична мојој ако не и виша кажу и да је био доста крупан,што ми је и логично јер је био ковач јер је то било занимање које тражи физичку снагу.На све ово звали су га Дика. :)
Увек у периодима великог сиромаштва и глади,поготово током ратова логично је да је чешћа појава нижег раста и других стања везаних за потхрањеност.

У мом крају су они који су рођени тридесетих година прошлог века били у просеку нижи од својих предака и потомака.  Можда зато што су одрастали у време Другог светског рата и после рата кад је било велико сиромаштво. Чуо сам од старијих људи из мог краја да су у време другог рата и нешто касније млели коруне (дрвенасти део од кукуруза) и од тога правили пуру односно паленту. 
Мој деда по оцу је причао да се до тридесете године док није отишао у Немачку као гастарбајтер није најео како треба. Каже да је цело детињство био гладан и полу-гладан. Јео је нпр. хлеб са грожђем, орасима или капулом (црним луком).
 


Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #149 послато: Јун 06, 2018, 09:37:11 поподне »
Тачно је да је за висину  детета неопходна добра исхрана али 60 - 80 процената је генетика.Може отац да буде висок, али могуће је да син наследи висину неког ујака, бабине фамилије по оцу,неког стрица очевог брата..
Не значи да ако су родитељи високи да ће и дете бити..
У књизи проф.Јована Стевановића о корелацији, наведено је на пр. да ће ћерка имати  висину између очеве и мајкине   висине...

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #150 послато: Јун 06, 2018, 09:40:35 поподне »
Тачно је да је за висину  детета неопходна добра исхрана али 60 - 80 процената је генетика.Може отац да буде висок, али могуће је да син наследи висину неког ујака, бабине фамилије по оцу,неког стрица очевог брата..
Не значи да ако су родитељи високи да ће и дете бити..
У књизи проф.Јована Стевановића о корелацији, наведено је на пр. да ће ћерка имати  висину између очеве и мајкине   висине...

Отац ми је као што рекох висок 165 цм,мајка 160цм.Ја сам висок 180цм,а сестра је још више аванзовала и висока је 173цм.
Ја сам се бавио кошарком а она одбојком па је то можда помогло,уз опет исхрану али и мало даљу генетику. :) У суштини нема никаквих правила и тешко се може прогнозирати висина детета у односу на своје родитеље.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #151 послато: Април 06, 2019, 10:36:45 поподне »
Jeli ja sa svojih 183 centimetara kvarim srpski prosjek?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #152 послато: Април 07, 2019, 01:35:24 пре подне »
Jeli ja sa svojih 183 centimetara kvarim srpski prosjek?
Да :) Ја сам се "извукао", у просеку сам, "читавих" 185  ;)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #153 послато: Април 07, 2019, 02:02:08 пре подне »
Отац ми је као што рекох висок 165 цм,мајка 160цм.Ја сам висок 180цм,а сестра је још више аванзовала и висока је 173цм.
Ја сам се бавио кошарком а она одбојком па је то можда помогло,уз опет исхрану али и мало даљу генетику. :) У суштини нема никаквих правила и тешко се може прогнозирати висина детета у односу на своје родитеље.
"Прочешљај" ујчевину, деде по обе линије, мора да си повукао на неку линију која је била висока као и ти...Уме то да "прескочи" и две генерације, мање то има везе са спортом :) (има и обрнутих случајева, мој деда по мајци 190, а његов син, мој ујак, 175)
« Последња измена: Април 07, 2019, 02:05:19 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #154 послато: Април 07, 2019, 11:20:25 пре подне »
"Прочешљај" ујчевину, деде по обе линије, мора да си повукао на неку линију која је била висока као и ти...Уме то да "прескочи" и две генерације, мање то има везе са спортом :) (има и обрнутих случајева, мој деда по мајци 190, а његов син, мој ујак, 175)

У фамилији са мајчине страбе  има можда 2 човека који су виши од мене  ;D Рецимо очеви стричеви су били високи за оно време (1916-1920 генерација) тако да за двојицу знам да су били најмање моје висине али крупнији од мене..исто важи и за мог прадеда Живојина који је био виши од мог деда Саве за скоро целу главу ( Сава био висок.као мој отац 165 цм).
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #155 послато: Април 07, 2019, 12:12:37 поподне »
Ја и моја браћа смо се исто једно вријеме бавили кошарком, старији брат нешто дуже. Деда са очеве стране ми био око 170 центиметара висок (можда мало више али незнам тачно), Отац ми је 181 цм висок, Брат Близанац висок 181/182 цм а старији Брат 186 цм висок. Значи старији брат је највиши у породици. Деда са мајчине стране ми је био исто отприлике висок као деда са очеве стране, можда мало већи али не пуно, а ујак је око 175 цм. Значи може се рећи да су са очеве стране највише до 186 цм високи, а са мајчине стране до 180 цм. Само се незна колико је био висок прадеда са очеве стране зато што је млад умро, а за његову браћу се зна да нису нешто били високи.
« Последња измена: Април 07, 2019, 12:15:13 поподне Филип Андрић »

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #156 послато: Април 08, 2019, 11:04:44 пре подне »
Ја и моја браћа смо се исто једно вријеме бавили кошарком, старији брат нешто дуже. Деда са очеве стране ми био око 170 центиметара висок (можда мало више али незнам тачно), Отац ми је 181 цм висок, Брат Близанац висок 181/182 цм а старији Брат 186 цм висок. Значи старији брат је највиши у породици. Деда са мајчине стране ми је био исто отприлике висок као деда са очеве стране, можда мало већи али не пуно, а ујак је око 175 цм. Значи може се рећи да су са очеве стране највише до 186 цм високи, а са мајчине стране до 180 цм. Само се незна колико је био висок прадеда са очеве стране зато што је млад умро, а за његову браћу се зна да нису нешто били високи.

Начин живота је то. Данас у месо се убацују разни адитиви, хормони само пуцају, људи су порасли. Док тада није био случај. Код мене je и данас. xD Ја само 175цм а мој отац око 173, мајка 165, а сестра 180. (То је вероватно зато што је она водила рачуна о начину живота, ја баш нисам)
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #157 послато: Април 10, 2019, 03:41:29 поподне »
U Srbobranu nedaleko od Novog Sada u Vojvodini imam bliske rođake Andriće. Jedan je 193 cm, a drugi je 195 cm. Bave se još uvijek košarkom, jedan je trener košarkaškog kluba Srbobrana, a drugi je njegov pomoćnik ako se nevaram i prije su bili igrači kluba dugo vrijeme.

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #158 послато: Април 19, 2019, 10:47:20 пре подне »
Начин живота је то. Данас у месо се убацују разни адитиви, хормони само пуцају, људи су порасли. Док тада није био случај. Код мене je и данас. xD Ја само 175цм а мој отац око 173, мајка 165, а сестра 180. (То је вероватно зато што је она водила рачуна о начину живота, ја баш нисам)

Тачно је да просечна висина расте на светском нивоу али негде знатно више, пример је Холандија, која је је од нисек земље у просеку дошла у врх са исхраном.
Са друге САД су на почетку 20 века биле у врху по просечној висини људи а данас су пали у односу на друге.
Ако се неко пуца хормонима кроз животиње онда је то у САД.
Иначе се претпоставља да би просечни раст у динарском крају био још већи са бољом исхраном.

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #159 послато: Април 19, 2019, 11:34:46 поподне »
Boljom? Dinarski kraj ima (o) najbolju ishranu zato su svi dugovečni i zdravi bili. Ne treba im trovanje savremenom ishranom da bi dobili 1cm... Samo sad to više nije ni bitno. Hrana je svuda ista.