Аутор Тема: Расни типови на Балкану  (Прочитано 18995 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5247
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #40 послато: Новембар 16, 2018, 06:07:13 поподне »
...
Мени то све некако вуче на неку псеудонауку.

То и јесте псеудонаука, да не кажем нешто горе...
Kамене рабъ и госодинъ

симо

  • Гост
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #41 послато: Новембар 16, 2018, 06:15:28 поподне »
Интерпретације могу бити псеудонаука, сама расна класификација која се развила у оквиру антропологије није пседуонаука. Мало озлоглашене јесте, али има своју научну методологију.

Е сад питање је да ли се тек тако на основу фотографије могу одређивати расни типови. Лично, не могу ту ништа да препознам, једино распознајем бијелу, црну и жуту расу.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #42 послато: Новембар 16, 2018, 06:37:46 поподне »
Интерпретације могу бити псеудонаука, сама расна класификација која се развила у оквиру антропологије није пседуонаука. Мало озлоглашене јесте, али има своју научну методологију.
Svakako da postoje varijacije koje se daju klasifikovati, ja iz nekog razloga gotovo nepoggrešivo prepoznajem ljude iz Ex-Yu ovde u Nemačkoj.Kad kažem pseudonauka mislim na te fine podele u mnoštvo podtipova i interpretacije kako je neka osoba delimično ovaj ili onaj tip, a sve se to radi po nekom ličnom osećaju.Na sam sto posto siguran da priložim svoju sliku iz 1999 kad sam se slikao za pokaznu kartu u Novom Sadu i neku sliku koja je aktuelna da bih bio u oba slučaja klasifikovan različito jer sad imam 18 kila više

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #43 послато: Новембар 16, 2018, 07:45:32 поподне »
Добри примери, друже. ;)

Тамара Драгичевић, рекао бих, има и подоста Алпида, па можда није најбољи пример за чистог Понтида. Има међу познатим Српкињама верујем и "бољих" примера Понтида. Заправо је то доста чест расни тип код наших жена. И уопште међу Јужним Словенима.

Богдана такође не бих на прву убацио у Динаро-Понтид комбинацију. Има код њега мешавине неких источноевропских типова (где могуће има Понтида и Балтида), али и додира нечег динарског. Балканац је ипак. ;)
Мислим да она има мало и динарида, ал ми нико није падао у том тренутку на памет :) Иако је као што кажеш чест тиме


Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #44 послато: Новембар 16, 2018, 08:06:27 поподне »
Мени код ових расних типова није јасно неколико ствари. Прво, нема неке реалтивно јасне територијалне распрострањености одређених расних типова или подтипова. Свакако се ми Балканци разликујемо од Скандинаваца то је очигледно, али на пример, унутар Балкана су сви ти типови некако измешани. Или на пример, у оквиру једне фамилије, можемо наћи много различитих типова...много прелазних расних типова, итд итд. Или кад неко каже, Зоран Цијановић динарид, па наведе неког другог динарида, који мени некако уопште не личи на првог наведеног динарида. Мени то све некако вуче на неку псеудонауку.
Не, у сваком случају није псеудо наука, проблем је само у томе што се није развијала, тако да је доста конфузна и  исте ствари се доста разликују од аутора до аурора.
Баш из разлога што много ствари нису дефинисане. Наравно почетком 20тог века сви ти аутори и нису имали приступ великом броју људи, за разлику од нас данас кад имамо интернет, тв итд.. и кад људи много више, лакше и брже путују. Данас је ова наука заборављена, јер ем због другог светског рата и негативне употребе исте, те ем због модерног схватања мултикултуралности физичка антропологија једноствано нема места у модерном свету, и верујем да би било какав опиширнији рад на ову тему био означен као "расистички"

Е сад, на твоје питање да одговорим, и нема.. постоје генерално тенденције и континуми.. тако како из северне Европе идеш према југу "нордијске" примесе опадају, а медидеранске јачају, у обрнуто. Е сад то како ми "аматери" тумачимо типове је доста субјетивно, а и генерално чисти типови готово и да не постоје, већина је микс више типова, где 1,2 или 3 доминирају.

Два припадника истог типа и не морају да личе, али оно што их чини истим типом су сличне пропорције и одређене каратеристике за тај тип. Нпр орловски нос, високо постављено чело свашта нешто.. високе постављен јагодице, склоност ка ћелављењу, риђавости итд.. Нпр кад неко помену Скандинавце, употребићу њих као пример.
Ево овај Швеђанин је одличан пример нордида, светла, коса, очи си од секундарне важености, црте лица су битније, а код њега видимо издужено, "троугласто" лице, прав танак нос, крупне очи итд итд Е сад након година "занимације" са овим натренира се око свашта да примећује  ;)


Поређења ради, још један Швеђанин, који исте или сличне карактеристике има, но наравно да нису ко "близанци"  иако истом типу припадају.



или женски пример (из Финске иначе)


надам се да је сад бар мало јасније у чему је фора :)
« Последња измена: Новембар 16, 2018, 08:17:17 поподне LLL »

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #45 послато: Новембар 16, 2018, 08:26:32 поподне »
Битно је напоменути да се пигментација се увек ставља на друго место... јер нпр и источни балтид и нордид су по правилу "светлокоси и светлоки" , махом пепељасто плави са сивоплавим очима, али црте лица су потпуно другачије.

Исто дако динарац и алпид имају сличну пигментацију па су ко небо и земља изгледом.

Иако у оба наведена случаја има доста мешаних варијанти :) Нордобалтида у Скандинавији, Финској, Балтичким земљама итд
А динаро-алпида, још званим "карпатидима" код нас, у Румунији, Словенији, Чешкој, Пољској, Аустрији, Немачкој итд..

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #46 послато: Новембар 16, 2018, 08:47:33 поподне »
Битно је напоменути да се пигментација се увек ставља на друго место... јер нпр и источни балтид и нордид су по правилу "светлокоси и светлоки" , махом пепељасто плави са сивоплавим очима, али црте лица су потпуно другачије.

Исто дако динарац и алпид имају сличну пигментацију па су ко небо и земља изгледом.

Иако у оба наведена случаја има доста мешаних варијанти :) Нордобалтида у Скандинавији, Финској, Балтичким земљама итд
А динаро-алпида, још званим "карпатидима" код нас, у Румунији, Словенији, Чешкој, Пољској, Аустрији, Немачкој итд..

Таквих типова "нордиди", "балтиди", "динариди", "нориди", "алпиди" има и по Северној Африци, Блиском истоку све до Индије, а да никада нису видели Скандинавију или Јевропу. При најмање именовање или назив је овој науци мало фаличан.

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #47 послато: Новембар 16, 2018, 08:52:51 поподне »
То су европски типови, у Азији и Африци и све до Индије, се евентуално ретко и спорадично налазе.
А тамо доминирају други типови, Туранид, Памирид итд..

А што се тог неког "порекла" тиче то је већ друга прича.. Нордид је ништа до депигментисани Медитеранац.
А разне врсте Медитеранаца, као и кромањонских типова заиста постоје и ван Европе, ал сумњам да носе иста имена.

Нордид је већ код нас причично редак, посебно у чистој форми, а не на северу Африке или Блиском истоку.
Чак и Медитеранци су код нас углавном Понтиди, ређе варианте карактеристичене за западну Европу, тако да је смешно причати о некој претераној сличности неких источних Медитеранаца из Лебанона са Медитеранцима у Француској или са Понтидима у нпр Словачкој.
« Последња измена: Новембар 16, 2018, 08:58:22 поподне LLL »

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #48 послато: Новембар 16, 2018, 10:23:26 поподне »
То су европски типови, у Азији и Африци и све до Индије, се евентуално ретко и спорадично налазе.
А тамо доминирају други типови, Туранид, Памирид итд..

Нисам ни рекао да тамо не доминирају други типови. Једино да их тамо има, а ипак се називи везује за Нордик или Балтик, чиме се сугерише да су ту настали. Истина, толико изблеђених као на северу тешко их је тамо наћи, али при најмање што се тиче облика лобање, колико сам пратио, има их готово идентичних као у Европи. Штавише и у Судану и Етиопији, с разликом боје коже и очију.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #49 послато: Новембар 16, 2018, 11:22:03 поподне »
Не, у сваком случају није псеудо наука, проблем је само у томе што се није развијала, тако да је доста конфузна и  исте ствари се доста разликују од аутора до аурора.
Баш из разлога што много ствари нису дефинисане. Наравно почетком 20тог века сви ти аутори и нису имали приступ великом броју људи, за разлику од нас данас кад имамо интернет, тв итд.. и кад људи много више, лакше и брже путују. Данас је ова наука заборављена, јер ем због другог светског рата и негативне употребе исте, те ем због модерног схватања мултикултуралности физичка антропологија једноствано нема места у модерном свету, и верујем да би било какав опиширнији рад на ову тему био означен као "расистички"

Е сад, на твоје питање да одговорим, и нема.. постоје генерално тенденције и континуми.. тако како из северне Европе идеш према југу "нордијске" примесе опадају, а медидеранске јачају, у обрнуто. Е сад то како ми "аматери" тумачимо типове је доста субјетивно, а и генерално чисти типови готово и да не постоје, већина је микс више типова, где 1,2 или 3 доминирају.

Два припадника истог типа и не морају да личе, али оно што их чини истим типом су сличне пропорције и одређене каратеристике за тај тип. Нпр орловски нос, високо постављено чело свашта нешто.. високе постављен јагодице, склоност ка ћелављењу, риђавости итд.. Нпр кад неко помену Скандинавце, употребићу њих као пример.
Ево овај Швеђанин је одличан пример нордида, светла, коса, очи си од секундарне важености, црте лица су битније, а код њега видимо издужено, "троугласто" лице, прав танак нос, крупне очи итд итд Е сад након година "занимације" са овим натренира се око свашта да примећује  ;)


Поређења ради, још један Швеђанин, који исте или сличне карактеристике има, но наравно да нису ко "близанци"  иако истом типу припадају.



или женски пример (из Финске иначе)


надам се да је сад бар мало јасније у чему је фора :)
Јасно ми је још и одраније у чему је фора, само никако да се искобељам и да то све потпуно разумем. Није ми циљ да противуречим и да упадамо у бесконачне дискусије, већ само да представим своје недоумице око целе те ствари. Очигледно је да постоји континуум конкретно у Европи, идући од севера ка југу, али постоји и континуум климатских појасева, сунчаних сати, падавина итд итд итд, идући од севера ја југу, грубо речено. Али ево баш просто питање. Ако нема чистих типова, а сва је прилика да никада није ни било, јер су се људи увек мешали, како онда можемо рећи да је неки појединац мешавина овог или оног вида, кад не постоји да кажем, референти тип за који ћемо се закачити. Како можемо рећи сигурно, ово су медитеранске карактеристике, када чист медитеранац вероватно ни не постоји, и када се те, медитеранске карактеристике срећу у деловима света који немају никаквих веза са медитераном. Ја не желим да негирам да су људи са различитих страна континента својим изгледом различити, већ ми је цела та прича скроз произвољна, и некако као са оном реченицом, да је лепота у оку посматрача, тако је и припадност неког човека овом или овом типу, или мешавини типова, такође на неки начин у оку посматрача. Има још један детаљ, који се занемарује а то је полна селекција у људским друштвима. Нека карактеристика фенотипа се у неким друштвима сматра за пожељну, и постаје део стандарда лепоте у том друштву. На пример, испупчена задњица, или округле крупне очи, небитно је. У неком удаљеном друштву, на другом крају континента, игром случаја, неке од ових особина такође су на цени. Кроз десетине и стотине поколења, ове особине се селекцијом испољавају све више, и ми се онда питамо, како је могуће да се сличан расни тип среће у те потпуно неповезане популације. Ово је сада веома поједностављен пример, али тако некако ја размишљам. Ми смо сви толико већ измешани на Балкану, да све те неке разлике, по мом мишљењу, не могу бити одјек неких чистих антрополошких типова, уколико су они и постојали икада.

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #50 послато: Новембар 17, 2018, 02:48:39 поподне »
Nemanja Vidić - Baltid + Dinarid ?


Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #51 послато: Новембар 17, 2018, 05:12:55 поподне »
Или на пример, у оквиру једне фамилије, можемо наћи много различитих типова...много прелазних расних типова

Зашто ти је то чудно, два брата од истог оца и мајке могу бити тотално различитог фенотипа. Рецимо, ако је отац нордид а мајка медитеран, један син може бити чист Нордид (на оца), а други чист Медитеран (на мајку), или да буду нешто између, што се означава Нордид + Медитеран. А што се тиче разноликоси у фенотипима, разноликост и јесте у поријеклу народа на Балкану (овде мислим на дословно поријекло појединца), а мени се лично често хаплогрупе подударају са фенотипом одређених људи. Ово поготово важи за оне чији су предци донедавно обитавали у руралним мјестима. У руралним мјестима, генерално, фенотип појединца је сасвим добро очуван у односу на оригиналног очевог претка. Тј. врло је могуће да ће носитељ I1 хаплогрупе из неког веома руралног мјеста заиста и изгледати поприлично Нордијски. Ако не "чисто" Нордијски, онда засигурно Норид или Субнордид. Наравно, ово се не мора узети као нешто провјерено и доказано, али суштински то овако отприлике и буде.

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #52 послато: Новембар 17, 2018, 05:18:55 поподне »
Интерпретације могу бити псеудонаука, сама расна класификација која се развила у оквиру антропологије није пседуонаука. Мало озлоглашене јесте, али има своју научну методологију.

Е сад питање је да ли се тек тако на основу фотографије могу одређивати расни типови. Лично, не могу ту ништа да препознам, једино распознајем бијелу, црну и жуту расу.

Оно што је неопходно код класификација није само обична фотографија. За неку прецизну класификацију, неопходна је слика из профила. Она даје максималне детаље ако се неки расни тип жели прецизно класифицирати.

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #53 послато: Новембар 17, 2018, 05:27:34 поподне »
Чак и Медитеранци су код нас углавном Понтиди, ређе варианте карактеристичене за западну Европу,

Не знам јесам ли те добро укапирао, али Понтиди су варијанте искључиво карактеристичне за Источну Европу (и Балкан, зависно од тога сматраш ли га Источном Европом или специфичном одредницом). Углавном, Понтид је тотално одсутан у Западној Европи, а фенотип који може асоцирати на Понтид, а јавља се у Западној Европи је Атлантид. Оба фенотипа су "субгрупа" Медитерана, али, Атлантид је карактеристичан за Западну Европу, а Понтид за Источну Европу. Даље наравно имаш још субгрупе "Сјеверни Атлантид" карактеристичан првенствено за Енглезе и Американце, и "Сјеверне Понтиде", карактеристичне за Русе и Украјинце, а слободно се може рећи, дјеломично, и за неке од Балканских народа (укључујући Румуне и Србе).

Ван мреже GunterSlhacht

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #54 послато: Јул 02, 2020, 09:19:01 поподне »
Da li bi neko mogao da mi proceni antropološki tip (podrasu)
https://imgur.com/a/cwRNABb?fbclid=IwAR3sgncsT5i8eqzv7gJYrnfUS-mCvfKvXvTwcYCl6Xj_6QUd97yMuURdfd4
Измени поруку

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 878
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #55 послато: Август 24, 2022, 09:11:50 поподне »
Имам једно питање везано за borreby тип, који ми је најфасцинантнији јер га везују за кромањонца. Да ли је borreby у ствари онај I2 који је учествовао у генези Словена/Срба? Једино се код И2 може повући (бар по мушкој линији) паралела са тим првим становницима Европе. Оно што ме буни је да када погледамо примере И2 они су 80% динарик. Да ли је донарик настао мешањем боребија са расним типовима брђана са западног Балкана? Имам пријатеља који је дошао из Крајине, село Голубић који је бореби 1/1. Такође познајем једног човека из мог краја који се такмичи у обарању руку и исто је borreby. Обојица су јаки као бикови, са огромним ручердама и главама али су релативно ниски, око 175цм. Први кромањонци су били прилично високи. Да ли је та мала висина данас можда резултат оног чувеног (и доказаног) мешања са неандерталцима, који су били јакe конституције али са краћим удовима? Да напоменем да оба та пријатеља имају плаве очи и светлу и равну косу.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #56 послато: Септембар 10, 2022, 10:48:19 пре подне »
Da li bi neko mogao da mi proceni antropološki tip (podrasu)
https://imgur.com/a/cwRNABb?fbclid=IwAR3sgncsT5i8eqzv7gJYrnfUS-mCvfKvXvTwcYCl6Xj_6QUd97yMuURdfd4
Измени поруку

Ja nisam stručan za to, ali meni na italijana vučeš..
Možda Atlantid-Alpid ili Atlanto-Med

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #57 послато: Септембар 10, 2022, 11:00:36 пре подне »
Ja nisam stručan za to, ali meni na italijana vučeš..
Možda Atlantid-Alpid ili Atlanto-Med

Омаши га жестоко, не покушавај више. :D Не личи на Италијана уопште. Личи на Руса, или Украјинца. У питању је неки источноевропски подтип. Вероватно Балтид-Понтид микс. Конкаван облик носа, велике ширине (одличка источноевропских типова), увучене очи, изражене јагодице, пуније усне, итд. Дакле неки балтички тип је доминантан, иако вероватно има примеса других типова.

Подсећа на Шевченка

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #58 послато: Септембар 10, 2022, 12:57:28 поподне »
Омаши га жестоко, не покушавај више. :D Не личи на Италијана уопште. Личи на Руса, или Украјинца. У питању је неки источноевропски подтип. Вероватно Балтид-Понтид микс. Конкаван облик носа, велике ширине (одличка источноевропских типова), увучене очи, изражене јагодице, пуније усне, итд. Дакле неки балтички тип је доминантан, иако вероватно има примеса других типова.

Подсећа на Шевченка


Al' nekako mi je crnomanjast naspram ševčenka..
Ne znam zašto al to me malo buni..Mada, opet, ja nemam pojma o tome tkd  :D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #59 послато: Септембар 10, 2022, 01:25:39 поподне »
Al' nekako mi je crnomanjast naspram ševčenka..
Ne znam zašto al to me malo buni..Mada, opet, ja nemam pojma o tome tkd  :D

У односу на њега, можда мало. Али генерално није црнпураст, смеђ је, има светао тен. У сваком случају, мислим да физички не подсећа на Италијана свакако, као и да нема Атлантскомедитерански уплив.

Атлантски Медитеранац