Аутор Тема: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани  (Прочитано 7366 пута)

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #20 послато: Децембар 12, 2020, 05:38:52 поподне »
Да, то је та књига. Уколико се ја исправно сећам, читао сам је два пута, једном у Архиву Чачка, једном у Архиву Србије. Аутори су углавном прикупљали податке са надгорбних споменика. Што се тиче детаљнијих података, у књизи су присутни само ако постоје на споменицима, а и тада су у питању само поједини устаници. Углавном се све своди на то да је књига списак устаника разврстаних по селима. Не знам како су утврђивали ко је учествовао у Првом, ко у Другом устанку. Претпостављам да се у Архиву Чачка можда може купити књига, мислим да је њихово и издање. Што се тиче потпуног списка, прекуцао сам га на теми овде: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4694.0

ОК, хвала, то ми је онда довољна информација, моја пријатељица ради у Историјском архиву Чачка, па ћу је приупитати за књигу.

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #21 послато: Март 02, 2021, 06:55:58 поподне »
Последњих неколико месеци, у ишчекивању резултата Big Y-700, био сам у интензивној комуникацији са неколико искусних родословаца/генеалога са овог форума (а и ван њега), највише са Владимиром Бојановићем, Николом Вукосављевићем, Синишом Јерковићем, Велибором Михићем, Вуксаном Пејовићем... Свима се захваљујем на несебичној помоћи и саветима (извињавам се ако сам некога пропустио да споменем).

Но пошто још увек немам суштински нова сазнања везана за даље порекло, нисам ништа ни писао овде у теми.

Са друге стране, пошто је пре неколико дана стигао и последњи од четири очекивана резултата на 111 маркера (за Домановића), сада су познати хаплотипови "високе резолуције" за наш мали кластер тестираних R1b Врачеваца, па је можда згодна прилика да укратко резимирам дешавања на FTDNA фронту, можда буду интересантна још некоме ко истражује своје даље порекло на овај начин.

Као што се види у табели испод, дистанца на мањем броју маркера уме да буде варљива, јер рецимо на нивоу 23 маркера (панел Српског ДНК пројекта) мој хаплотип је на генетској дистанци од само 1 у односу на тестираног Домановића, што би требало да указује на изузетну генетичку блискост. Међутим, на нивоу 111 маркера види се да је дистанца ипак 7.

Са друге стране, на 23 маркера дистанца у односу на Милинковића је 2, дакле већа него у односу на Домановића. Међутим, на нивоу 111 маркера дистанца остаје само 3 (ето стицајем околности, десило се да две од укупно три мутације "упадну" у панел од 23 маркера који се анализирају на Српском ДНК пројекту).



Опет, ради поређења, у табелици доле сам приказао генетичке дистанце "сваког са сваким":



Е сад, обзиром да су управо хаплогрупа R1b и њене подгране најзаступљеније међу тестиранима у бази FTDNA, полагао сам наду да ћу на мапи открити и неке додатне кластере сродника по Балкану, или барем Европи.

Међутим, на нивоу 25 маркера, имамо само три приближна поклапања у Британији и десетак у САД (углавном са истим презименима као и "старинци" у Британији, дакле њихова дијаспора):



На вишим резолуцијама, на нивоу 37 маркера, 67 маркера и 111 маркера, нас четворица смо један другом једина приближна поклапања, међу десетинама хиљада тестираних са R1b хаплогрупама:



Што се тиче прецизније хаплогрупе, FTDNA је прелиминарно проценио (predicted Y-DNA haplogroup) за сву четворицу да смо хаплогрупа R-M269, што је доста "зихерашка" одредница. На Српском ДНК пројекту у оквиру FTDNA, администратори су били мало прецизнији у процени и сврстали нас привремено у грану R1b-M269>L23>L51.

Погледао сам и шта каже најбољи светски предвиђач НЕВГЕН, за сву четворицу. До пре месец дана био је поприлично несигуран (преко 40% шанса да је неподржан огранак), међутим у последње време је доста боље калибрисан за R1b подгране, па доста сигурније процењује да смо неки огранак R1b-U152:



Наравно, свака процена на основу STR маркера је ипак само процена - коначну реч у вези хаплогрупе даће снипови, тако да ће Big Y ускоро надам се разјаснити наше филогенетске односе у хаплостаблу, као и калкулацију TMRCA.

Толико од новости за сада, у међувремену чекам резултате Big Y-700 за сву четворицу, а и даље трагам за потенцијалним кандидатима за тестирање који су старинци на одређеним подручјима, а који би могли да указују и на даље порекло наша четири рода (или братства, како то већ ко зове).

Ако неко има индиције (из етнолошке литературе, прича/предања. личних истраживања и сл.) да би још нека до сада нетестирана презимена, а нарочито старинци на неком подручју који славе Св. Враче, могла да се доведу у везу са пореклом Велимировића/Врачевића, Обреновића/Милинковића или Домановића - молим да ме контактира, радо ћу сносити трошкове ДНК тестирања.

« Последња измена: Новембар 15, 2021, 07:32:49 поподне Amicus »

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #22 послато: Март 02, 2021, 09:11:03 поподне »
Свака част Драгане! Једва чекам ваш Биг У, баш ме занима који је ваш снп.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #23 послато: Март 02, 2021, 09:43:10 поподне »
Врло занимљиво. Изгледа да представљате неку "реликтну западну" R1b.  :) Ако будете U152, то би био још један случај некаквих ретких или још увек неоткривених подграна те хаплогрупе које се јављају на нашем подручју, што би могло бити индикативно и за њено даље порекло, односно миграцијски пут.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #24 послато: Март 16, 2021, 06:45:51 поподне »
Коначно дочеках резултате мог Big Y-700 теста, па ево да у овој теми забележим Синишину анализу и коментар пристиглих резултата, из групе "Serbian DNA Project" на FTDNA. За месец-два, требало би да стигну и резултати осталих тестираних (Велимировић, Милинковић, Домановић).

"Sinisa Jerkovic
Admin, 4 hours ago

Објављени су резултати BIGY700 теста Обреновића, св. Врачи, Марковица/Лучани. Обреновић припада хаплогрупи R1b-M269>L23>L51>P312>U152>Z36>BY1328>BY2151>A7992.

Негативан је на све досад откривене подгране ове хаплогрупе, па је највјероватније да ће остати на нивоу A7992*. Посједује велик број новела (преко 40), што говори о изолованости Обреновићеве подгране. Обреновићу је по хаплотипу, слави и предањима блиско неколико породица из западне Србије, који такође чекају резултате BIGY700 теста, па нема сумње да ће са Обреновићем формирати нову, српску подграну хаплогрупе R1b-A7992, са прилично дугим уским грлом. Поред ове међусобне блискости тестирани појединци из овог рода, немају блиских поклапања у међународним базама, ни по STR ни по SNP основу.

Сама грана  A7992 је настала током Бронзаног доба, вјероватно негдје на подручју културе Звонастих пехара (Bell beaker). На то указује и распоред њених подграна међу Нијемцима, Италијанима, Британцима, Ирцима, Французима."

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #25 послато: Март 16, 2021, 07:46:23 поподне »
Коначно дочеках резултате мог Big Y-700 теста, па ево да у овој теми забележим Синишину анализу и коментар пристиглих резултата, из групе "Serbian DNA Project" на FTDNA. За месец-два, требало би да стигну и резултати осталих тестираних (Велимировић, Милинковић, Домановић).

Морам признати да и я већ недѣљами нестрпљиво очекивах исходе Великога Ипсилона Драгана Обреновића. Провѣравах свакодневно, често и више пут дневно, његове исходе на Србском ФТДНА Подухвату, све док их йутрос не угледах (немаше их синоћ).
Разлог йе лични, односно прѣдвиђање НевГен Прѣдвиђача койе даваше изгледе лози У152 > Z36, односно њеному подогранку А7992. Койе се и показа тачним.
У152 йе иначе огранак Р1б лозе гдѣ НевГен Прѣдвиђач постиже найслабийе исходе од свих грана Р1б-а. Постотак тачних предвиђаний йе тек негдѣ око 60%, док йе за рецимо У106 на око 90%, рачунайући хапловрсте койе су бар 9/111 удаљене од найближега узорка у мойой збирци узорака. Због тога ме толико и занимаше шта ће на крайу испасти.
Йош йедном честитке Драгану на исходах.

Иначе, найближи узорак у мойой збирци узорака лозе А7992 йе на чак 25 ознак удаљености од Драгана. Значи, нимало блиска веза, знатно више од тисушт годин. Пошто изгледа да Драган нема зайедничких СНПовъ ни с йедним припадником исте лозе койи йе радио Велики Ипсилон, то значи да йе од свих њих подйеднако удаљен, без обзира колико разликъ на 111 ознакъ има с њими. Драган ће морати сачекати да се появи неко ко с њим дѣли йош неке од СНПов, а да нѣйе из његова рода.


Вѣроватноћа неподржана огранка: 11.97%

Вѣроватноћа = 84.64%   уклапање=58.54 [1.04] [0.94]      Р1б У152>Z36> БЫ1328> А7992
Вѣроватноћа = 2.92%   уклапање=56.99 [1.02] [1.08]      Р1б У152>Z36
Вѣроватноћа = 0.26%   уклапање=55.58 [1.01] [0.70]      Р1б Л21>ДФ13> Z39589>Z251>> С11556
Вѣроватноћа = 0.11%   уклапање=55.29 [0.98] [0.82]      Р1б Л21>> ZZ10>Z253> Z2186>Л1066
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #26 послато: Април 02, 2021, 06:07:15 поподне »
Комплетирани су резултати BigY700 теста Милинковића из Вирова, Ариље, који припада профилисаном роду унутар гране R1b-M269>L23>L51>P312>U152>Z36>BY1328>BY2151>A7992. Род се састоји од већег броја породица са подручја западне Србије који славе св. Враче. Осим Милинковића познати су резултати BigY700 теста Обреновића из Марковице, Лучани. Упоређивањем резултата Милинковића и Обреновића може се закључити  сљедеће:

 - испод терминалног SNP-a дијеле 37 заједничких новела. Ово је прилично велико уско грло за ову грану, још од периода Бронзаног доба. Видјећемо који ће од ових новела FTDNA изабрати за именовање гране.
 - Милинковић има 9 својих приватних новела, а Обреновић 7, што је просјечно 8 приватних новела до заједничког претка
 - хаплотипови Обреновића и Милинковића су веома блиски, свега три маркера разлике на 111 маркера
 - веза Милинковића и Обреновића свакако није старија од средњег вијека, а колико тачно тешко је рећи јер STR маркери указују на везу у задњих 300 година,а SNP-ови на везу у задњих 700-800 година. Можда је истина негдје на средини.

У току дана очекују се BigY700 резултати Велимировића из Врачевића код Лајковца, такође припадника ове гране. С његовим резултатима, структура овог рода биће још јаснија.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #27 послато: Април 02, 2021, 07:09:33 поподне »
Објављени су и резултати BigY700  Велимировића из Врачевића код Лајковца. Потврђена је припадност грани R1b-A7992. Испод R1b-A7992 Велимировић дијели позитван резултат на све новеле које дијеле и Милинковић и Обреновић. Међутим, испод тог нивоа је ствар мало компликованија, јер неке приватне новеле Велимировић дијели са Милинковићем, а неке са Обреновићем. При томе су Обреновић и Милинковић далеко ближи по хаплотипу. И са једним и другим Велимировић има 10, односно 11 маркера разлике. Рекао бих да нема сумње да су Обреновић и Милинковић ближи међусобно у односу на Велимировића, иако SNP резултати на то директно не указују. Узрок томе може бити слаб квалитет појединих новела, неједнака покривеност појединих позиција све тројице тестираних и слично. Неки објављени новели ће свакако отпасти. Нешто од овог би се дало уочити на bam фајлу, којем немам приступ, па не могу рећи. У сваком случају, FTDNA ће у наредним данима средити стабло овог рода, а не би било лоше послати резултате на Yfull анализу. Овако чисто по хаплотиповима гледано, чини се да је удаљеност Велимировића од Обреновића и Милинковића око 700 година, а удаљеност Обреновића и Милинковића око 300 година.

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #28 послато: Април 02, 2021, 11:33:49 поподне »
Синиша, хвала вам на овој брзинској анализи, ја на жалост нисам данас стигао да детаљније погледам новопристигле Big Y-700 резултате на FTDNA али планирам сутра. Међутим, ова реченица ми заиста звучи збуњујуће:

"...неке приватне новеле Велимировић дијели са Милинковићем, а неке са Обреновићем".

Покушавам да замислим генеалошки сценарио који би као резултат имао овакве међусобне пресеке SNP новела, али морам признати да ми не успева :) Но јутро је паметније од вечери.

Што се тиче релација са г. Велимировићем, ту заиста нико од нас нема нека конкретна сазнања (зато смо сви и радили Big Y-700, да би покушали мало да развејемо ту "маглу" и покушали да оквирно датирамо када смо имали заједничког претка).

Међутим, што се тиче удаљености заједничког претка тестираног Милинковића и мене, по предањима у наша два рода (исто је забележио и Ердељановић у својој књизи "Доње Драгачево") потичемо од два рођена брата, Обрена Савића (1730-1816) и Обрада Савића (? - 1847).

Родослови од мене до Обрена и од тестираног Милинковића до Обрада су неупитни (засновани на матичним књигама и надгробним споменицима у Марковици и Вирову). Међутим, остаје трачак сумње у то да ли су они заиста били рођена браћа или можда даљи саплеменици/братственици?

STR маркери иду у прилог теорији да су браћа, а број новела наводе на неко ипак даље сродство - тешко је рећи. Ако се претпостави да је предање тачно и да су били рођена браћа, то би се прилично добро уклапило у вашу процену на основу STR маркера да смо имали заједничког претка пре око 300 година:



Ако имате воље и времена да баците поглед на BAM фајлове од мене, Велимировића и Милинковића, радо ћу вам уступити креденцијале за приступ и за FTDNA и за YFULL, пошто ја администрирам све ове налоге. Мој BAM je већ анализиран, а управо сам послао данашње фришке BAM датотеке на YFULL ради анализе.
« Последња измена: Април 02, 2021, 11:38:26 поподне Драган Обреновић »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #29 послато: Април 03, 2021, 09:21:28 пре подне »
Драган ми је синоћ послао бам фајлове Обреновића, Милинковића и Велимировића. Ситуација је сада много јаснија. FTDNA често не даје потпун списак новела, у зависности како је ком узорку покривена која позиција, тако да се на њихове спискове новела не треба превише ослањати, увијек је најбоље кад се свака јављена новел позиција провјери у бам фајлу. Тако је овдје испало да неке новеле које по списку са ФТДНА дијеле двојица, заправо дијели и трећи, само је имао мањи број читања. Након прегледавања сва три резулатта закључци су сљедећи:

Обреновић, Милинковић и Велимировић дијеле укупно 48 новела испод нивоа R1b-M269>L23>L51>P312>U152>Z36>BY1328>BY2151>A7992.

Обреновић и Милинковић додатно дијеле још два новела: 21362231   C>T, 10119064 A>G при чему је 10119064 A>G слабо покривен код Обреновића. 21362231 C>T је поузданији за именовање гране Обреновића и Милинковића. Наредних дана ће FTDNA именовати ове СНП-ове и вјерујем формирати нову подграну.

Обреновићу остаје 5 приватних новела и то су сљедећи:
17198301   G>A
3734709   C>T
4656769   T>C
7269544   G>A
7378740   C>T

Милинковићу остају 2 приватна новела и то су сљедећи:
12154714   C   T
13422180   C   A

Просјек новела је око 3,5, што еј у складу и са маркерном удаљеношћу, а и родословним подацима, дакле око 300 година је удаљеност Обреновића и Милинковића.

Велимировићу остаје 7 приватних новела и то су сљедећи:

10805523   C>A
11059961   A>T
11521883   G>A
14378795   C>G
15396207   G>A
21656767   A>G
8349603   T>G

Ово указује да је веза Велимировића са Обреновићем и Милинковићем око 600-700 година, што је у складу и са маркерном удаљеношћу. С обзиром на заједничку славу св. врачи све тројице тестираних, можемо закључити да је род био већ формиран током српског средњег вијека. Остаје само питање гдје му је била матица.

Чекају се још резултати BigY700 теста Домановића.



« Последња измена: Април 03, 2021, 09:24:10 пре подне drajver »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #30 послато: Април 03, 2021, 10:18:58 пре подне »
Честитке Драгану и рођацима!

Једна занимљива хаплогрупа. Како рече drajver, TMRCA би требала да буде око 300 гидина за Обреновића и Милинковића, док са Велимировићем око 600 . Јер код добре покривености какво је код BigY700, а посебно Dante Labsa, отприлике промена се у просеку дешава након треће генерације, односни на сваких 90 година. Међутим код Yfull-a ће бити већи TMRCA због њихове фирмуле "број новела*144.41+60", па ако буду сви новели прихватљиви, Обреновић и Милинковић ће имати око 550 година, а са Велимировићем око 900.

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #31 послато: Април 03, 2021, 10:27:47 пре подне »
Хвала пуно Синиша на огромном труду и помоћи, неизмерно сам ти захвалан!

Ја сам иначе јутрос независно скинуо са FTDNA приватне варијанте све тројице и направио "унију", односно списак новела које су идентификоване код барем неког од нас и онда гледао ко је на коју позитиван.

Дошао сам до потпуно истог закључка као и ти - да по свему судећи нас тројица имамо у реалности доста више дељених новела, али да у појединачним случајевима, некада код мене, некада код Велимировића а некада код Милинковића, оне нису прихваћене због недовољно поузданог очитавања (нису прошле критерујем квалитета FTDNA).

Немам сумње је твоја анализа директно из BAM фајла доста прецизнија и закључци тачнији, али ево шаљем доле систематизовано до чега сам ја дошао анализирајући прихваћене новеле на сајту FTDNA. Nаранџастом бојом су новеле које нису прихваћене од стране FTDNA али које готово извесно постоје:

« Последња измена: Април 03, 2021, 01:16:15 поподне НиколаВук »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #32 послато: Април 03, 2021, 11:40:27 пре подне »
Драгане, свака част и теби, јер си кроз прилично скупо дубинско тестирање више припадника свог рода, показао које су могућности генетичке генеалогије.

Не кажем да је структура рода у задњих 600 година мање важна, али би за вас сад било кључно да се у овом дугом низом од чак 48 заједничких SNP-ова појави неко ко ће на неке од њих бити позитиван. Једино то може усмјерити причу ка даљем поријеклу.

Што се тиче скорије структуре рода, резултат Домановића ће употпунити причу. Он би требао бити негдје између Велимировића и тебе и Милинковића. Хаплотипови на 111 маркера овдје добијају на значају.

Очигледно је да грана којој припадате ти и Милинковић посједује неколико карактеристичних заједничких промјена маркера: DYS449=29>30, DYS710=38>39, DYS714=26>27. Видјећемо какав ће статус имати Домановић на два заједничке новела тебе и Милинковића.

Претпостављам да стабло изгледа овако:
предак1>Велимировић,  14-15. вијек
предак1>предак2>Домановић, 15-16. вијек
предак1>предак2>предак3> Велимировић и Милинковић 17-18. вијек
« Последња измена: Април 03, 2021, 11:41:58 пре подне drajver »

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #33 послато: Април 03, 2021, 02:37:05 поподне »
Драгане, свака част и теби, јер си кроз прилично скупо дубинско тестирање више припадника свог рода, показао које су могућности генетичке генеалогије.

Не кажем да је структура рода у задњих 600 година мање важна, али би за вас сад било кључно да се у овом дугом низом од чак 48 заједничких SNP-ова појави неко ко ће на неке од њих бити позитиван. Једино то може усмјерити причу ка даљем поријеклу.

Што се тиче скорије структуре рода, резултат Домановића ће употпунити причу. Он би требао бити негдје између Велимировића и тебе и Милинковића. Хаплотипови на 111 маркера овдје добијају на значају.

Очигледно је да грана којој припадате ти и Милинковић посједује неколико карактеристичних заједничких промјена маркера: DYS449=29>30, DYS710=38>39, DYS714=26>27. Видјећемо какав ће статус имати Домановић на два заједничке новела тебе и Милинковића.

Претпостављам да стабло изгледа овако:
предак1>Велимировић,  14-15. вијек
предак1>предак2>Домановић, 15-16. вијек
предак1>предак2>предак3> Велимировић и Милинковић 17-18. вијек

Хвала Синиша, за мене лично ова дубинска тестирања имају вредност која се огледа у следећем:

  • Непобитно је утврђено да сва четири до сада откривена братства из овог рода заиста потичу од истог заједничког претка. НЕВГЕН је за тројицу предвиђао припадност хаплогрупи R-A7992, али је за Велимировића предвиђао потпуно другу и врло удаљену подграну. Сада је и та сумња развејана.
  • Дошли смо до процене да је тај наш заједнички предак који је славио Св. Враче живео највероватније у 15-16. веку, негде на ширем подручју Старог Влаха или северног Косова. То је драгоцена информација за евентуална даља истраживања миграција и тестирање.
  • Драгоцено ми је сазнање да су STR маркери високе резолуције (првих 111, добијених PCR поступком) по свој прилици врло поуздани за процену степена сродности и калкулацију TMRCA.
  • Можда најбитније - фигуративно је "забачена удица", а мамци су наших 40 и кусур заједничких новела испод R-A7992 (R-A7993 по YFULL номенклатури). Сада остаје да чекамо и надамо се да ће се појавити неко испод R-A7992 ко ће бити позитиван на барем неке новеле из овог прилично великог скупа, па да видимо из ког је краја Балкана/Европе.

Ја сам наручио из здравствених разлога WGS 30x анализе за целу породицу код Danте Labs (Health Reports), па ће BAM фајлови од сина и мене бити згодни и за генеалогију. Очекујем за барем неке од мојих приватих новела које су биле недовољно поуздане за критеријуме FTDNA, да се покажу као сигурне мутације.

Што се тиче оног претпостављеног стабла на крају твоје поруке, да - то личи на највероватније гранање (вероватно је у последњем реду грешка у куцању, уместо поново Велимировић треба да стоји Обреновић).

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #34 послато: Април 24, 2021, 08:29:47 поподне »
Драгане, свака част и теби, јер си кроз прилично скупо дубинско тестирање више припадника свог рода, показао које су могућности генетичке генеалогије.

Не кажем да је структура рода у задњих 600 година мање важна, али би за вас сад било кључно да се у овом дугом низом од чак 48 заједничких SNP-ова појави неко ко ће на неке од њих бити позитиван. Једино то може усмјерити причу ка даљем поријеклу.

Што се тиче скорије структуре рода, резултат Домановића ће употпунити причу. Он би требао бити негдје између Велимировића и тебе и Милинковића. Хаплотипови на 111 маркера овдје добијају на значају.

Очигледно је да грана којој припадате ти и Милинковић посједује неколико карактеристичних заједничких промјена маркера: DYS449=29>30, DYS710=38>39, DYS714=26>27. Видјећемо какав ће статус имати Домановић на два заједничке новела тебе и Милинковића.

Претпостављам да стабло изгледа овако:
предак1>Велимировић,  14-15. вијек
предак1>предак2>Домановић, 15-16. вијек
предак1>предак2>предак3> Велимировић и Милинковић 17-18. вијек

Стигли су данас резултати BIGY теста Домановића из Соколића, Чачак тако да је употпуњена структура овог рода.

Ипак Велимировић и Домановић дијеле једну промјену:  10805523 C>A односно FTA43936

Старост рода остаје на 600-700 година. На ФТДНА су изабрали СНП: FTA27217

Стабло изгледа овако:

R1b-FTA27217>FTA43936 Велимировић и Домановић
R1b-FTA27217>FTA42008 Милинковић и Обреновић

При чему треба имати у виду да је веза Милинковића и Обреновића скорија, старости око 300 година, а веза Велимировића и Домановића старија, старости око 500 година.

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #35 послато: Април 25, 2021, 09:57:39 поподне »
Још увек гледам и "варим" резултате... За сада ми је запало за око да постоји несклад између броја преосталих приватних варијанти Велимировића и Домановића (на FTDNA стаблу стоји да им је просек 3) у односу на њихову генетске дистанцу на нивоу 111 STR маркера, која износи чак 11.

Пада ли некоме на памет неко разумно објашњење за овај парадокс? Да ли можда обојица имају заправо још новела, али недовољно поуздано очитаних, па их стога аналитичари FTDNA нису прихватили?

Видећемо шта ће рећи YFULL, чини ми се да они имају нешто блаже "судијске критеријуме" по питању поузданости очитавања. Међутим, нису објављивали нову верзију стабла још од 18. фебруара.

https://postimg.cc/56c59nGj





На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #36 послато: Април 25, 2021, 10:22:52 поподне »
Пардон, њихова дистанца је 9 а не 11, али свеједно је много већа него што би се закључило из броја преосталих приватних новела.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #37 послато: Април 25, 2021, 10:27:45 поподне »
Пардон, њихова дистанца је 9 а не 11, али свеједно је много већа него што би се закључило из броја преосталих приватних новела.

Имају они већи број новела него што пише на стаблу. Домановић има пет, Велимировић шест. Тако да то није у великој несразмјери са STR резултатима.

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #38 послато: Април 25, 2021, 10:36:10 поподне »
Имају они већи број новела него што пише на стаблу. Домановић има пет, Велимировић шест. Тако да то није у великој несразмјери са STR резултатима.

ОК, хвала на појашњењу Синиша, то онда објашњава диспропорцију.

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Обреновићи, Св. Врачи, Марковица, Лучани
« Одговор #39 послато: Мај 08, 2021, 05:42:51 поподне »
Данас сам отишао са оцем у Марковицу да посетим најстаријег живог припадника мог рода, Сибина Обреновића (1931. годиште) који је четврто колено (чукунунук) од Обрена Савића.

Планирао сам да попричам са деда-Сибином, снимим разговор на диктафон и сачувам за будућност његова сећања из ране младости, приче и предања које је слушао о пореклу нашег рода итд. Његов син Радојко нам је рекао да је деда Сибин лошег физичког здравља, али да је потпуно разборит ("не може на ноге, али у главу је сто посто тачан, боље га служи памћење него мене").

План је био и да узмем узорак од Сибина и пошаљем на WGS 400 анализу, из два разлога: да откријем евентуално неке додатне снипове, а и да направим аутсомални "супер кит" за GEDMATCH.

Пошто Сибин још носи фрагменте оригиналне аутусомалне генетике свог чукундеде Обрена Савића, потенцијално би могао да открије где где су груписана аутосомална поклапања, па да се тиме добије можда и назнака претходног завичаја из кога је Обрен дошао у Драгачево.

Међутим, како то обично бива када имаш велике планове, када смо стигли испред куће, сачекала нас је његова снаха и са тугом обавестила да му се много слошило јутрос, па је амбулантним колима превезен у болницу у Чачку, пошто има "воду у плућима", тешко дише и пулс му је убрзан.

Надам се и молим да се деда Сибин опорави и врати кући, па да се неком следећом приликом испричамо и да сачувам од заборава нека његова сећања и приче из најраније младости.

Отац и ја смо искористили прилику када смо већ у Марковици, да обиђемо гробље, запалимо свеће прецима и направимо фотографије неких старих споменика.

Наравно, обишао сам и споменик Обрену Савићу. Оригинални споменик од пешчара, с почетка 19. века већ је потпуно орунуо и натписи на њему више нису читљиви, па су му наследници заједнички подигли скромни мермерни споменик испред старог.


Споменик родоначелнику


Фотографија оригиналног споменика од пре 50-ак година.


Мој отац крај споменика своме деди