Аутор Тема: Карађорђевићи I2-CTS10228  (Прочитано 86282 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #380 послато: Мај 29, 2018, 12:17:03 пре подне »
У вези са славом Карађорђевића и славама Васојевића, главна васојевићка слава је Аранђеловдан, а преславе неких од братстава су Александар Невски и Савиндан; неки од исељених васојевићких родова су ове две преславе узимали као главне славе, међутим, ниједан васојевићки род или братство не слави Св. Климента, ни као главну славу ни као преславу. То вам је још један доказ да Карађорђеви преци нису племенски Васојевићи. То што се вама та чињеница не свиђа из разлога што сте умислили да су вам Карађорђевићи даљи род, па узимате у обзир само оне изворе који говоре о томе да су Карађорђевићи Васојевићи (а који су настајали највећим делом из политичких разлога), а игноришете или ниподаштавате изворе који то демантују а које је егзактно, без процената и некакве "вероватноће", потврдила генетика, то је онда ваш проблем.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #381 послато: Мај 29, 2018, 12:22:52 пре подне »
Он је то сигурно знао, где му је рођен отац, али то не значи да је род Васојевића. Пристрасност је највећа препрека овде и свако има право да навија за ово или оно, али кад дође резултат онда је готова прича... да се није Кузмић тестирао, ова дискусија би и имала неки смисао...да се водила пре годину дана напр.

Ma nema tu pristrasnosti ljudi! Čemu pristrasnost i čemu bi ona služila? Koliko se Kuzmića testiralo i ako je više njih da li su bliži rod? Ko smije da da odgovor kao gotovo rješenje da su testirani Kuzmići rod sa Karađorđevićima? Možda neki jesu, ali da li su to testirani Kuzmići? I to bi bila situacija kao sa mojim, već pominjanim Marinkovićima.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #382 послато: Мај 29, 2018, 12:27:15 пре подне »
Ma nema tu pristrasnosti ljudi! Čemu pristrasnost i čemu bi ona služila? Koliko se Kuzmića testiralo i ako je više njih da li su bliži rod? Ko smije da da odgovor kao gotovo rješenje da su testirani Kuzmići rod sa Karađorđevićima? Možda neki jesu, ali da li su to testirani Kuzmići? I to bi bila situacija kao sa mojim, već pominjanim Marinkovićima.

Да, има 1000 различитих родова Кузмића баш у месту из кога потиче тестирани, сви су различитог порекла али једнако славе иначе ретку славу Св. Климента.  ::) По таквој логици би због тога што се вама тај резултат не свиђа морали да тестирамо сваког живог Кузмића како би "доказали" да ли је тај први тестирани резултат неверства неке његове чукунбабе или је "прави" Кузмић, сродник Карађорђевића. Јалов вам је то посао.
« Последња измена: Мај 29, 2018, 12:29:25 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #383 послато: Мај 29, 2018, 12:31:53 пре подне »
У вези са славом Карађорђевића и славама Васојевића, главна васојевићка слава је Аранђеловдан, а преславе неких од братстава су Александар Невски и Савиндан; неки од исељених васојевићких родова су ове две преславе узимали као главне славе, међутим, ниједан васојевићки род или братство не слави Св. Климента, ни као главну славу ни као преславу. То вам је још један доказ да Карађорђеви преци нису племенски Васојевићи. То што се вама та чињеница не свиђа из разлога што сте умислили да су вам Карађорђевићи даљи род, па узимате у обзир само оне изворе који говоре о томе да су Карађорђевићи Васојевићи (а који су настајали највећим делом из политичких разлога), а игноришете или ниподаштавате изворе који то демантују а које је егзактно, без процената и некакве "вероватноће", потврдила генетика, то је онда ваш проблем.

Nikola. Ne ignorišem činjenice nego na protiv trudim se da ih dopunim. Kada bude testiran neki Karađorđević sa već pomenutim Plavšićima, Đurkovićima, Stanićima i dr. to će biti činjenice. Kuzmiće ste svrstali u srodnike Karađorđevića samo zbog predanja, a predanje koje ja iznosim nipodištavate i smatrate ga pogrešnim i sa zadnjim namjerama. Zašto?
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #384 послато: Мај 29, 2018, 12:35:45 пре подне »
Да, има 1000 различитих родова Кузмића баш у месту из кога потиче тестирани, сви су различитог порекла али једнако славе иначе ретку славу Св. Климента.  ::) По таквој логици би због тога што се вама тај резултат не свиђа морали да тестирамо сваког живог Кузмића како би "доказали" да ли је тај први тестирани резултат неверства неке његове чукунбабе или је "прави" Кузмић, сродник Карађорђевића. Јалов вам је то посао.

Dobro...
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #385 послато: Мај 29, 2018, 12:39:42 пре подне »
Nikola. Ne ignorišem činjenice nego na protiv trudim se da ih dopunim. Kada bude testiran neki Karađorđević sa već pomenutim Plavšićima, Đurkovićima, Stanićima i dr. to će biti činjenice. Kuzmiće ste svrstali u srodnike Karađorđevića samo zbog predanja, a predanje koje ja iznosim nipodištavate i smatrate ga pogrešnim i sa zadnjim namjerama. Zašto?

Ево још мало ћу да цитирам Бачка и радове из којих је црпео податке, па ви просудите да ли су они неозбиљни:

"Пo дoлaску у Шумaдиjу, рoд сe издeлиo, тaкo дa сe Кaрaђoрђeв дeдa Joвaн нaсeлиo у Вишeвaц, кoд Рaчe Крaгуjeвaчкe зajeднo сa свojим брaтoм Рaдaкoм (Рaђaкoм). Joвaн je имao Пeтрa, Кaрaђoрђeвoг oцa и Миркa (пo другoj вeрзиjи Мaркa), кojи сe у писaним извoримa нaзивa Миркo Joвaнoвић (прeзимe му дoлaзи пo oчeвoм имeну). Пeтaр, Joвaнoв син je имao синoвe Ђoрђa (Кaрaђoрђa), Мaринкa и Мaркa. Oд Ђoрђa je крaљeвскa пoрoдицa Кaрaђoрђeвићa, a oд њeгoвoг брaтa Мaринкa су, свaкaкo, Мaринкoвићи у Тoпoли, кojи слaвe св. Климeнтa и знajу зa свoje пoрeклo из Вишeвцa. Ниje пoзнaтo дa je Кaрaђoрђeв брaт Мaркo имao пoтoмствo. (1:252-253, 362; 7:53; 5:84-85; 9:99, 106)

Oд Кaрaђoрђeвoг стрицa Миркa су Кузмићи. Њихoви прeци су дaвнo прeшли из Вишeвцa у нeдaлeки Мрaмoрaц. У Мрaмoрaц je прeшao и Joвaнoв брaт Рaдaк, oд кoгa су сe фoрмирaли Вaсићи у тoм мeсту. Oгрaнци oвoг рoдa у Мрaмoрцу (Кузмићa или Вaсићa) су и тaмoшњи Joцкoвићи и Пajкoвићи, кojи, кao и њихoви срoдници, слaвe св. Климeнтa. Jeдaн oгрaнaк Вaсићa je из Мрaмoрцa прeшao у oближњу Бaничину (тaчниje у зaсeлaк Стojaчaк). У Вишeвцу ниje oстao никo oд oвoг рoдa. (10:49-54; 11:210-238; 7:20, 53; 1:265, 323; 5:84-85)"

Користио је ове радове (по редним бројевима, како су наведени у заградама):

1) Бoривoje М. Дрoбњaкoвић, Jaсeницa, С.К.A, Српски eтнoгрaфски збoрник 25, Нaсeљa и пoрeклo стaнoвништвa 13, Бeoгрaд 1923.

5) Пeтaр Шoбajић, Удeo динaрских плeмeникa у Првoм српскoм устaнку, Глaсник Eтнoгрaфскoг институтa С.A.Н.У, књ. 2-3, Бeoгрaд 1953/54.

7) Joвaн Eрдeљaнoвић, Eтнoлoшкa грaђa o Шумaдинцимa, С.A.Н, Српски eтнoгрaфски збoрник 64, Рaспрaвe и грaђa 2, Бeoгрaд 1951.

9) Динaстиje и влaдaри jужнoслoвeнских нaрoдa, Интeрвjу, спeциjaлнo издaњe, бр. 12, Бeoгрaд 1989.

10) Тoдoр Рaдивojeвић, Нaсeљa у Лeпeници, С.К.A, Српски eтнoгрaфски збoрник 47, Нaсeљa и пoрeклo стaнoвништвa 27, Бeoгрaд 1930.

11) Тoдoр Рaдвиjeвић, Лeпeницa, С.К.A, Српски eтнoгрaфски збoрник 15, Нaсeљa српских зeмaљa 7, Бeoгрaд 1911.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #386 послато: Мај 29, 2018, 12:47:11 пре подне »
Старовлаху, Кузман, чији потомак је тестирани Кузмановић из Мраморца (где се родио очигледно и сам Кузман), је Карађорђев брат од  стрица...Никола ти је навео више извора
« Последња измена: Мај 29, 2018, 12:51:31 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #387 послато: Мај 29, 2018, 01:13:55 пре подне »
Šta je ovdje nejasno? Vama je gospodine izgleda nejasno samo ono što ja pišem. Ništa od ovog nijesam osporio.niti ikada sporim nešto zašta se bilo ko trudio da uradi. Ja samo tražim čvrst dokaz. Neko je ovdje pomenuo da Kuzmići osporavaju da su rođaci sa Karađorđevićima. Zašto nekome nije palo na pamet da se pita da li su to baš ti Kuzmići koji se pominju u predanju. (već sam nekoliko puta pomenuo Marinkoviće) Ne možemo mi bolje znati njihovu geneologiju od njih samih.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #388 послато: Мај 29, 2018, 01:19:29 пре подне »
Старовлаху, Кузман, чији потомак је тестирани Кузмановић из Мраморца (где се родио очигледно и сам Кузман), је Карађорђев брат од  стрица...Никола ти је навео више извора

I ja sam Duško naveo nekoliko izvora koje Vi očigledno nijeste ni pročitali. Ne kažem da je ovo izmišljotina ali moramo uzeti sve u obzir, sva predanja, pisana dokumenta (ako nijesu izgorela u raznim bunama) pa i DNK ali konkeretnih pojedinaca za koje želimo da otkrijemo porijeklo
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #389 послато: Мај 29, 2018, 01:22:38 пре подне »
Nijeste Vi za ovaj DNK rijaliti, očigledno. Trebalo je da nastavite sa Zadrugom i Parovima.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #390 послато: Мај 29, 2018, 01:28:02 пре подне »
Nijeste Vi za ovaj DNK rijaliti, očigledno. Trebalo je da nastavite sa Zadrugom i Parovima.

Nema situacije koja ne može da se izokrene. Neću se više oglašavati po ovoj temi, jedino ako neko ima pitanje za mene
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #391 послато: Мај 29, 2018, 07:45:13 пре подне »
Pa zar ovo nisu ista dvojica :)


Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #392 послато: Мај 29, 2018, 07:46:28 пре подне »
А што не по Краљама и што не Старовлах ?
Пријатељу Ти знаш да ја небих волио да ми је Карађорђе неки ближњи, недај Боже, и да је мој мотив да разговарам на ову тему само знатижеља а ово питање се преклапа са оним шта мене лично занима.
А шта би радио да сазнаш да ти је неки наврнђед или оскурђед био баш он? :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #393 послато: Мај 29, 2018, 07:57:36 пре подне »
Негде сам давно прочитао да је неки Карађорђев савременик записао да је био јако изненађен импозантним изгледом вожда, а пискавим гласом који једноставно није ишао уз његову фигуру и изглед. За очекивати је када имаш испред себе такву једну громаду у сваком смислу речи да очекујеш да чујеш неки дубоки баритон а не пискави глас. Да ли је то тачно не знам, али сам и ја био изненађен када сам то прочитао.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #394 послато: Мај 29, 2018, 12:55:30 поподне »
А шта би радио да сазнаш да ти је неки наврнђед или оскурђед био баш он? :)

Ма издржо би то некако :)
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #395 послато: Мај 29, 2018, 03:12:33 поподне »
Старовлах, успори мало са спамовањем ове теме. Људи са Порекла се труде да утврде хаплогрупу Карађорђевића већ пар година. Све би било лако кад би се тестирао неко из династије, али, пошто то тешко иде, покушава се заобилазним путем, тј. тестирањем сродних фамилија. Кузмићи су једни од њих, а надам се да ће у скорије време бити тестиран и неко од потомака Карађорђевог брата Маринка. Генетика ми није специјалност, штавише, до пре пар месеци нисам имао појма о тој дисциплини. Због тога још увек не коментаришем ништа из те области на форуму.
Нико нема ништа против предања, напротив, то нам је најчешће једини траг у реконструкцији порекла и родослова, али, не треба се залетати и узимати за озбиљно све што чујеш или прочиташ. Када би се тестирала свака фамилија која у свом предању тврди да има везе са Карађорђевићима (или било којом другом династијом), то би обесмислило читаву причу. Једини полазни трагови су нам крсна слава (код православаца), презимена настала по патрониму и едиција "Насеља и порекло становништва" из прошлог века. Намерно наводим ово треће, јер без обзира на све мањкавости ове литературе, нажалост, боље од тога немамо.

Стално причамо о некаквим заверама и прекрајањима историје, а нисмо свесни колико је то сизифовски пос'о, кад се узме у обзир колико је било миграција и ратова на овим просторима у задњих 300 година, а писаних трагова за период до средине 18. века је врло мало. Ето, Карађорђе је као велика историјска личност имао среће да живи у времену Доситеја, Вука, Стефана Стратимировића и других писмених Срба тог времена, па гле чуда, нико није забележио ни приближну годину његовог рођења. Званична историја још увек лута у распону од 20 година. Мислим да људи тог времена, па и сам Карађорђе, нису били превише искомплексирани причама о пореклу, јер су сви одреда потицали из обичног народа. Тек следеће генерације, односно потомци виђенијих Срба из периода ослобођења и формирања српске државе, почели су да "кују" предања по којима су наводно повезани са средњовековним властелинским породицама.
« Последња измена: Мај 29, 2018, 03:14:04 поподне Ђока »

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #396 послато: Мај 29, 2018, 05:18:14 поподне »
Старовлах, успори мало са спамовањем ове теме. Људи са Порекла се труде да утврде хаплогрупу Карађорђевића већ пар година. Све би било лако кад би се тестирао неко из династије, али, пошто то тешко иде, покушава се заобилазним путем, тј. тестирањем сродних фамилија. Кузмићи су једни од њих, а надам се да ће у скорије време бити тестиран и неко од потомака Карађорђевог брата Маринка. Генетика ми није специјалност, штавише, до пре пар месеци нисам имао појма о тој дисциплини. Због тога још увек не коментаришем ништа из те области на форуму.
Нико нема ништа против предања, напротив, то нам је најчешће једини траг у реконструкцији порекла и родослова, али, не треба се залетати и узимати за озбиљно све што чујеш или прочиташ. Када би се тестирала свака фамилија која у свом предању тврди да има везе са Карађорђевићима (или било којом другом династијом), то би обесмислило читаву причу. Једини полазни трагови су нам крсна слава (код православаца), презимена настала по патрониму и едиција "Насеља и порекло становништва" из прошлог века. Намерно наводим ово треће, јер без обзира на све мањкавости ове литературе, нажалост, боље од тога немамо.

Стално причамо о некаквим заверама и прекрајањима историје, а нисмо свесни колико је то сизифовски пос'о, кад се узме у обзир колико је било миграција и ратова на овим просторима у задњих 300 година, а писаних трагова за период до средине 18. века је врло мало. Ето, Карађорђе је као велика историјска личност имао среће да живи у времену Доситеја, Вука, Стефана Стратимировића и других писмених Срба тог времена, па гле чуда, нико није забележио ни приближну годину његовог рођења. Званична историја још увек лута у распону од 20 година. Мислим да људи тог времена, па и сам Карађорђе, нису били превише искомплексирани причама о пореклу, јер су сви одреда потицали из обичног народа. Тек следеће генерације, односно потомци виђенијих Срба из периода ослобођења и формирања српске државе, почели су да "кују" предања по којима су наводно повезани са средњовековним властелинским породицама.

Jeste li Vi procitali ono sto sam napisao? Cini mi se da nijeste bas pazljivo...
Ali dobro! Sticem utisak da sam objavio da su Karadjordjevici Iz Crnce, Zete, Albanije, potomci Tripka Gurisa, rodjaci Bubanja... nebi imali nesuglasica.
Ne tvrdim da sam u pravu ali kako je sve ovo sto sam nabrojao predanje i ono sto sam ja objavio je predanje. Ako vjerujemo (ili ne vjerujemo) jednom tako se moramo odnositi i prema drugom. Nijesu testirani Karadjordjevici i dok se to ne desi moramo vjerovati predanju. Odbacujemo predanje koje su zapisali savremenici i najblizi saradnik pod obrazlozenjem "mozda nije znao
Ali dobro... Zaista nema vise smisla nastavljati sa ovakvim " dijalogom"
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #397 послато: Мај 29, 2018, 06:09:24 поподне »
Старовлаше, читам ову тему потпуно незаинтересован за проблематику и гледам како си створио тензију без икакве потребе. Стварно не знам ништа о пореклу Карађорђевића и најискреније, уопште ме не занима одакле су, па немам никаквог разлога да будем пристрасан у овом спору који је настао. Кренуо си са омаловажавањем онога чиме се бави Српски ДНК пројекат, правиш паралеле са ријалити програмима, доводиш у питање мотиве оних који организују тестирања и инсинуираш да се ради о превари од које се неко богати. При том потпуно неосновано или злонамерно тврдиш како ДНК тестирање није поуздан метод, исмевајући једну нову али признату научну дисциплину.

Зар заиста мислиш да је то норма пристојног понашања и "демократије" на коју се позиваш у очито заједљивом коментару? Кад тако омаловажаваш посао људи који се генетичком генеалогијом овде баве годинама, а ти при том о томе очито ништа не знаш (јер иначе не би тако писао), мислим да су реакције које си изазвао сасвим очекиване, рекао бих чак и благе.

Предлажем ти да се "ресетујеш", да се заборави ова прича и смире страсти.

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #398 послато: Мај 29, 2018, 06:38:55 поподне »
Za Kuzmice i Karadjordjevice bilo je pitanje samo o kojoj se haplogrupi radi :)

Karadjordjevic-Kuzmic



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #399 послато: Мај 29, 2018, 06:49:20 поподне »
Za Kuzmice i Karadjordjevice bilo je pitanje samo o kojoj se haplogrupi radi :)
...

Да не претерујемо ни са овим, пре бих рекао да се ради о случајности. Ова два човека су у најбољем случају имали једног заједничког претка пре седам генерација, дакле један од 128. Тешко да из тога може произаћи некаква озбиљна физичка сличност. У великој мери ту сличност налазимо и зато што је тражимо а и због добро одабраних фотографија. Да ми је неко показао само слику тог Кузмића, поготово ту другу са наочарима, можда бих рекао да личи на Каменка Катића, али никад на Престолонаследника.
Kамене рабъ и госодинъ