Аутор Тема: Порекло неуобичајених српских презимена  (Прочитано 91430 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Порекло неуобичајених српских презимена
« послато: Јануар 11, 2013, 10:42:35 пре подне »
Страни државници су често као званична презимена уписивали личне или породичне надимке, нарочито оне који су имали погрдно или увредљиво значење. Тако су настала презимена типа Накарада, Гузина, Поплашен, Ушљебрка, итд. Постоје и она која не носе погрдно значење, већ само описују (нпр. Мркобрада, Плећаш...).

Посебну групу презимена са наставком –ић чине презимена у чијој се основи налазе имена или презимена страног порекла. Та презимена су прилагођена српској средини и на њихову основу су додати презименски додаци –ић, -евић или –овић.
Неки припадници других народа који су живели у Србији који узимали или добијали, делимично или потпуно, србизирана презимена. То је случај са доста муслиманских, јеврејских и ромских презимена.
муслиманска (нпр. Шерифовић, Реџеповић, итд.)
јеврејска (нпр. Штерић, Исаковић)
ромска (нпр. Карадаревић)
Тако су настала презимена и неких познатих научника који су живели и радили у српском окружењу.

Ипак, треба нагласити да има и доста српских презимена која за основу презимена имају страно име или појам а да су носиоци тог презимена српског порекла. Тако су се код неких српских породица у Војводини појавила презимена која за основу имају хунгаризме (нпр. Сабовљевић, Кочијашевић, Bac, итд.). Са друге стране, у Црној Гори се тако појављују и презимена која за основу имају албанске речи (Кастратовић, Зоговић, Љумовић, Бурмазовић, итд).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #1 послато: Јануар 11, 2013, 12:19:15 поподне »
Ево неких која сам нашао: Чешибаба, Убипарип, Трчикобила, Пушибрк, Мунигуз. Баш је био маштовит тај наш стари народ.

slobodan

  • Гост
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #2 послато: Фебруар 03, 2013, 09:39:26 поподне »
Od kad zapravo Srbi imaju prezimena?

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #3 послато: Фебруар 04, 2013, 12:04:20 пре подне »
Е то је кључно питање, као и слава коју славимо.
Гледајући озбиљност приступа наших чланова, мислим да ће се временом и ова, по мени, недоречена тема покренути.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #4 послато: Фебруар 06, 2013, 10:04:34 пре подне »
Od kad zapravo Srbi imaju prezimena?

То зависи од региона до региона.

У Србији се презимена формирају тек половином 19.вијека.

Срби у Хрватској имају најраније формирана презимена, поготово они који су прелазили на аустријску страну. Имамо нека крајишка презимена која су забиљежена још у 16.вијеку и која су опстала до данас. (познати попис Жумберачких Срба из 1550)

Код Црногораца и Херцеговаца презимена су се и могла мјењати, али се увијек знало ком роду које презиме припада и предања о поријеклу родова су се брижљиво чувала. Пазило се и на крвно немјешање унутар тих родова чак и кад су преци били прилично удаљени. У том смислу Херцеговина, а посебно Црна Гора представљају најзахвалније области за истраживање поријекла.

Те родовске везе су се губиле исељавањима у Шумадију и друге крајеве. Данас вјероватно једино генетика може успоставити старе везе.
« Последња измена: Фебруар 06, 2013, 11:29:29 пре подне admin »

Зликовац Предраг

  • Гост
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #5 послато: Децембар 16, 2013, 08:32:18 поподне »
Моје ваљда спада у необична,а поред мог на подручију Сарајевско-Романијске регије има и Гуја и Мајмуновића ;D

djura

  • Гост
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #6 послато: Мај 01, 2014, 10:01:57 пре подне »
Evo i ja sam jedan sa neobičnim prezimenom ČIGOJA koje u našem jeziku nema nikakvu osnovu,pa me zanima znali neko poreklo  i značenje ovog prezimena.
Pozdravljam i zahvaljujem svakog dobronamernika koji mi pomogne u traženju značenja i smisla prezimena ČIGOJA[email protected]

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #7 послато: Мај 01, 2014, 10:21:40 пре подне »
Evo i ja sam jedan sa neobičnim prezimenom ČIGOJA koje u našem jeziku nema nikakvu osnovu,pa me zanima znali neko poreklo  i značenje ovog prezimena.
Pozdravljam i zahvaljujem svakog dobronamernika koji mi pomogne u traženju značenja i smisla prezimena ČIGOJA[email protected]

Поздрав Ђуро. Из ког краја потиче Ваше презиме? Лакше ћемо тако доћи до конкретних података.

djura

  • Гост
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #8 послато: Мај 02, 2014, 08:51:43 пре подне »
Nas Čigoja nema previše i uglavnom smo svi iz okoline Mrkonjić Grada,krsna slava je dominantnim delom Sv.Jovan a ima dosta i onih koji slave Sv.Tomu.
Mislim da ima nešto Čigoja iz okoline Višegrada mada o njima malo znam.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #9 послато: Мај 02, 2014, 10:03:52 пре подне »
Презиме Чигоја је у уској вези са презименом Чигојевић. Чигоје су забележене у околини Гержова (Бараћи) и Бања Луке (Гомионица).

Ови из околине Гержова славе Св. Јована, док ови из Гомионице славе Томиндан. Чигојевића са овом славом (Св. Тома) такође има у околини Бања Луке. Претпостављам да су све ове породице сродне, али да је дошло до промене славе у једном тренутку.

У Вишеграду и околини нисам пронашао презиме Чигоја.

Милан Карановић је писао о Томинштацима са Змијања, цитирам:

" Матица племенска "томинштака" је на Херцеговини, негде око Гацка, где су живели племенским животом и одатле се расељавали на разне стране. "

"Бијеле пчеле" на Змијању, Политика, 1. Мај 1937. године, Милан Карановић



 

djura

  • Гост
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #10 послато: Мај 04, 2014, 12:49:46 поподне »
Mislim da podaci koje ste naveli nisu dovoljno precizni,naime nije Geržovo,već Gerzovo i drugo tamo nas nema i nije nas ni bilo po mom saznanju u pitanju su Magaljdol,Bjelajce,Barevo,eventualno Kotor i Perućica.Ako je tačno da Čigoja nema u okolini Višegrada onda su nam izvesne samo navedene lokacije kao polazne tačke.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #11 послато: Мај 04, 2014, 02:21:04 поподне »
Mislim da podaci koje ste naveli nisu dovoljno precizni,naime nije Geržovo,već Gerzovo i drugo tamo nas nema i nije nas ni bilo po mom saznanju u pitanju su Magaljdol,Bjelajce,Barevo,eventualno Kotor i Perućica.Ako je tačno da Čigoja nema u okolini Višegrada onda su nam izvesne samo navedene lokacije kao polazne tačke.

Свака ваша сазнања о своме презимену и поријеклу су од велике користи и за нас и за наше драге посјетиоце, али, није то баш тако лак посао да се закључци на брзину доносе.

Било би јако корисно да нам у своме обраћању демантујете писање Ђорђа Јањатовића у књизи Презимена Срба у Босни, стр 388; или Шематизам дабробосански за 1882 годину , стр 50, 51, 52,181, 185; гдје се презиме Чигоја не спомињеу парохији Густовара коју чине и села Бјелајци (11 кућа, 65 душа), Барево (16 к- 94 д), као и парохји Магаљдол (28 к - 238 д) а спомињу се   у парохији Бараћи коју чине још и села: Богојевићи, Подкрај, Вражић, Дуљци, Шипово, Бечујево, Љубово,, Ступна, Беричица, гдје се спомиње презиме Чигоја.

 

djura

  • Гост
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #12 послато: Мај 07, 2014, 10:36:37 поподне »
Поштовани Тимар
Нисам имао намеру доносити никакве закључке и заиста имам искрене намере и велику жељу да сазнам порекло свог презимена.У поменутом обраћању сам навео оно скромно што знам а никога не демантујем нити ћу то чинити.Захваљујем сваком ко се укључи у дискусију да помогне да стигнемо до сазнања о пореклу свог презимена.
С поштовањем!

grce

  • Гост
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #13 послато: Јун 17, 2014, 11:03:18 пре подне »
Поштовани,
Молио бих Вас ако имате неке информације за презиме Грче.
Колко сам ја упознат презиме је пореклом из Требиња ( Херцеговина ).
То је све што знам па бих волео сазнати што више детаља око овог необичног презимена.
Хвала унапред.
 

mladjo

  • Гост
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #14 послато: Јун 17, 2014, 11:23:46 пре подне »
Поштовани,
Молио бих Вас ако имате неке информације за презиме Грче.
Колко сам ја упознат презиме је пореклом из Требиња ( Херцеговина ).
То је све што знам па бих волео сазнати што више детаља око овог необичног презимена.
Хвала унапред.

Здраво,
презиме Грче се помиње у књизи "Херцеговачка презимена - Ристо Милићевић" на страни 361, за њих се каже следеће:

ГРЧЕ (п), у Грбићима (Луг, Требиње), Дријењанима и Драчеву (Попово). У Дријењанима су Грче дошли из Грбића, а у Драчево из Дријењана око 1840. године. Године 1938 у Драчеву су биле три, а у Дријењанима једна кућа Грча. Славе Јовањдан (59:272; 84:172, 173).
« Последња измена: Јун 17, 2014, 11:27:48 пре подне млађо »

grce

  • Гост
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #15 послато: Јул 03, 2014, 10:31:33 поподне »
Hvala na informacijama ako sazna jos neko nesto pisite. :)
Pozdrav!

Ван мреже вујас

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #16 послато: Јул 04, 2014, 01:34:03 поподне »
Зна ли неко нешто о презимену Рапо? Са Кордуна су, славе Ђурђевдан, мада сам их нашао и у попису презимена книнске крајине проте Сава Накићеновића. Тамо стоји да је било неколико кућа Рапа у Оћестову, слава им је такође Ђурђевдан.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #17 послато: Август 31, 2014, 05:44:06 поподне »
Већ дуже време покушавам да сазнам нешто више о презимену Палавестра, али никако да дођем до неких конкретних информација. Зна ли неко у ком правцу би требало тражити? До сада сам наилазио само на неке успутне помене њиховог презимена, и оно се углавном везује за подручја Црне Горе и Херцеговине, али ништа прецизније од тога. На неким местима се наводи и да је реч о влашком презимену.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #18 послато: Август 26, 2015, 02:41:36 поподне »
Нисам знао где да поставим ово питање, па пошто презиме није баш уобичајено, изабрах ову тему.
Ако неко зна нешто о пореклу фамилије Шпица из Пријепоља, њихово порекло, крсну славу, итд, молио бих да јави!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #19 послато: Август 26, 2015, 03:52:06 поподне »
Нисам знао где да поставим ово питање, па пошто презиме није баш уобичајено, изабрах ову тему.
Ако неко зна нешто о пореклу фамилије Шпица из Пријепоља, њихово порекло, крсну славу, итд, молио бих да јави!

Неки Шпица се јављао на чланку Порекло и презимена свих Пивљана, можда да питаш администрацију за контакт, тако би имао прилику из прве руке да добијеш податке. Ево његовог коментара:

Цитат
Molim ako neko zna nešto o poreklu prezimena Špica ima nas u Prijepolju,Priboju itd mislim da smo naselili polimlje negde iz Plava.Ako neko nešto zna nek napiše