Анкета

Да ли је неки ваш предак убио Турчина због кога је морао да се одсели?

Јесте
Није
Непознато

Аутор Тема: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу  (Прочитано 48297 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #40 послато: Март 22, 2017, 11:41:26 поподне »
Да су "Турци" које је наш народ тако називао вековима и који су господарили у нашим крајевима стварно били Анадолци или прави Огуз Турци, генетика Срба данас би изгледала потпуно другачије.  Међутим скоро сви ти "Турци" су били потурчени Срба  код којих су доминирале хаплогрупе I2a и R1a, тако да у случају и да су непрекидно пуних 400 година упражњавали "право прве брачне ноћи" (а нису), генетика срба не би могла да се промени.   Може се слободно рећи да  православни Срби нису били 400 година под Турцима, него под потуреним Србима.

Наравно, што није у колизији са темом, јер ценим да сви деле то мишљење. :)



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #41 послато: Март 23, 2017, 12:00:58 пре подне »
Ако се то негде десило , то се знало...мада је тачно да су Аге биле исламизовани Срби, тако да су Османлије остављале "локалце" у локалу, због језика и познавања прилика.А чим се у народу зна да је био неки случај те природе, значи да је то било реткост...У селу Горња Трнава код Тополе, зна се и данас која фамилија је од Турчина, а то је само једна фамилија, Срећковићи...Крајем 18. века, била су три брата , Сава, Милоје и Срећко, од Саве, који је био свештеник, су Савићи, фамилија моје мајке, од Милоја Милојевићи, а од Срећка-Срећковићи...Е сад, Срећко је био , чини ми се најстарији и зна се да је његов отац био турски ага из Паланке...Кад је Карађорђе терао Турке, наравно и Ага је морао да иде, али је дошао у село и оставио неке дукате Срећковој мајци, и рекао : "ово је за Срећка, од њега ће бити велики човек"...Е сад, Срећко је после одрастао, па се касније сукобио и са Кнезом Милошем, кад је овај морао да напусти Србију, после чега му се Милош и осветио, али то је друга прича...Углавном , Срећковиће и данас у Трнави поздрављају наши са "мерхаба", наравно шаљиво, онако по нашки :) ...Али поента је, да чим се за ту фамилију зна и данас, значи да је то ипак био изузетак, а не правило ...Толико о турским генима код нас и о том миту...А и питање, можда је и тај предак Срећковића био Србин исламске вере...

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #42 послато: Март 23, 2017, 09:22:12 пре подне »
ДушанВучко, да ли су ове три фамилије тестирале хаплогрупу?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #43 послато: Март 23, 2017, 09:51:52 пре подне »
ДушанВучко, да ли су ове три фамилије тестирале хаплогрупу?
Не...моја ујчевина су Савићи, од Саве, Милојевићи од Милоја, Срећковићи (у селу их зову и "турци") од Срећка, агиног сина...Све фамилије живе у истом крају, а мушки предак Саве и Милоја је дошао из Лопата (Лијева Ријека) и цео тај засеок слави Св. Јована, па претпостављам да су Шекуларци даљим пореклом...Могао бих да наговорим брата можда, али не гарантујем :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #44 послато: Март 23, 2017, 09:55:09 пре подне »
Не...моја ујчевина су Савићи, од Саве, Милојевићи од Милоја, Срећковићи (у селу их зову и "турци") од Срећка, агиног сина...Све фамилије живе у истом крају, а мушки предак Саве и Милоја је дошао из Лопата (Лијева Ријека) и цео тај засеок слави Св. Јована, па претпостављам да су Шекуларци даљим пореклом...Могао бих да наговорим брата можда, али не гарантујем :)

Ти "Лопаћани" што славе Јовањдан су најзанимљивији, дај ти то на тестирање некако  :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #45 послато: Март 23, 2017, 10:01:37 пре подне »
Ти "Лопаћани" што славе Јовањдан су најзанимљивији, дај ти то на тестирање некако  :)
Имам једног брата у Бечу, он је од истог рода који се населио у Трнави из Лопата, тако да би можда и он био довољан, а и занима га тематика порекла...И он слави Св. Јована...Али негде сам видео раније , да је НиколаВук помињао неког са косовског тестирања, да се тестирао неко ко је са севера Косова, ко је пореклом из Лопата са славом Св. Јован, па да сачекамо и њега...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #46 послато: Март 23, 2017, 10:06:00 пре подне »
Имам једног брата у Бечу, он је од истог рода који се населио у Трнави из Лопата, тако да би можда и он био довољан, а и занима га тематика порекла...И он слави Св. Јована...Али негде сам видео раније , да је НиколаВук помињао неког са косовског тестирања, да се тестирао неко ко је са севера Косова, ко је пореклом из Лопата са славом Св. Јован, па да сачекамо и њега...
Иначе тај први предак из Трнаве, који се населио ту, тамо у 18.веку, прочитао сам да се звао Цала Стојко, а сви родови са славом Св. Јован у селу, некад су имали заједнички назив "Бабаанђелићи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #47 послато: Март 23, 2017, 10:07:53 пре подне »
Иначе тај први предак из Трнаве, који се населио ту, тамо у 18.веку, прочитао сам да се звао Цала Стојко, а сви родови са славом Св. Јован у селу, некад су имали заједнички назив "Бабаанђелићи"
То Цала ми је скроз непознаница,можда је то био неки надимак  Стојков

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #48 послато: Март 23, 2017, 10:16:58 пре подне »
Мени би , поред тестирања рода од ког је моја мајка, било занимљиво и да се тестира неко од Срећковића, за које постоји то предање да су од паланачког аге :) Мада, не верујем да су заинтересовани за то...Иначе, они што се тиче изгледа, су крупни доста, високи,мало незграпно изгледају, са великим шакама и рукама које се онако клате при ходу, заносе раменима лево десно, па бих могао да их замислим са турбаном како шетају кроз чаршију :) двојица близанаца од њихове фамилије имају око 190, и личе доста на Бајагу, такве црте лица имају...Њихов рођени стриц , исто Срећковић, могао би да прође као Турчин, он има и мало тамнији тен...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #49 послато: Март 23, 2017, 10:18:34 пре подне »
Имам једног брата у Бечу, он је од истог рода који се населио у Трнави из Лопата, тако да би можда и он био довољан, а и занима га тематика порекла...И он слави Св. Јована...Али негде сам видео раније , да је НиколаВук помињао неког са косовског тестирања, да се тестирао неко ко је са севера Косова, ко је пореклом из Лопата са славом Св. Јован, па да сачекамо и њега...

Јесте. Само ћемо вероватно доста сачекати до тог резултата.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #50 послато: Март 23, 2017, 10:43:07 пре подне »
Незнам каква је ситуација по питању убиства Турчина била у Шумадији, али видим да су ти случајеви везани углавном за Црну Гору и Босну и Херцеговину, после чега је следила сеоба у Шумадију или преко...Мислим да је ту било мање тих случајева, не рачунам хајдуке и период Дахија...Свакако, чини ми се да је за народ било доста мирније живети у Шумадији него у Црној Гори...ако може уопште да се каже да је било мирно, али свакако мањи ризик...

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #51 послато: Март 23, 2017, 11:01:19 пре подне »
Незнам каква је ситуација по питању убиства Турчина била у Шумадији, али видим да су ти случајеви везани углавном за Црну Гору и Босну и Херцеговину, после чега је следила сеоба у Шумадију или преко...Мислим да је ту било мање тих случајева, не рачунам хајдуке и период Дахија...Свакако, чини ми се да је за народ било доста мирније живети у Шумадији него у Црној Гори...ако може уопште да се каже да је било мирно, али свакако мањи ризик...
Нама је данас тешко то да замислимо али у 18. веку Шумадија је била много слабије насељена него Црна Гора, Брда или Херцеговина, самим тим било је много мање оних који би дошли у сукоб са Турцима. Такође, после Кочине Крајине, на простору Смедервског санџака, тј. Београдског пашалука, заведена је кнежинска самоуправа, тако да обичан народ није ни имао много контаката са Турцима. Срби Смедервског санџака су 1795. добили право да носе оружје. Мирно доба је трајало до 1801. док дахије нису узурпирале власт у санџаку. После устанака такође није могло бити већих сукоба са Турцима јер су они искључиво живели у варошима, а и из њих су почели да се исељавају. Тако да већина Шумадинаца, рођених после устанака никада и није видела Турчина.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #52 послато: Март 23, 2017, 11:25:08 пре подне »
Имам једног брата у Бечу, он је од истог рода који се населио у Трнави из Лопата, тако да би можда и он био довољан, а и занима га тематика порекла...И он слави Св. Јована...Али негде сам видео раније , да је НиколаВук помињао неког са косовског тестирања, да се тестирао неко ко је са севера Косова, ко је пореклом из Лопата са славом Св. Јован, па да сачекамо и њега...

Да, у питању је Милосављевић из Бањске (пре тога Козарево), по предању Лопаћанин. И мене живо занима која ће хаплогрупа испасти.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #53 послато: Март 28, 2017, 04:17:46 поподне »
Видим да и у фамилији Боре Дрљаче влада предање да је предак убио Турчина.

ПОРЕКЛО ПРЕЗИМЕНА: Презиме Дрљача је из Лике, Легенда каже да смо се презивали Боројевић и да је један Боројевић из Блатне убио турског бега са дрљачом и након тога побегао у Аустију. Од овог догађаја Боројевиће су прво у шали, а онда и озбиљно, прозвали-Дрљачама.
http://www.poreklo.rs/2014/05/30/poreklo-borislava-bore-drljace/

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #54 послато: Мај 17, 2017, 01:55:30 пре подне »
Поставио бих анкету и покренуто ову тему из разлога што смо се овог питања већ више пута дотакли на разним темамама.

У анкети оставио сам могућности за три одговора, први је потврдан, други одречан у смислу да је потенцијално упамћена сеоба настала из другог разлога, трећи одговор се односи на ситуацију када су разлози сеобе непознати.
. Kod mene nije postojalo nikakvo predanje ili "mit" vec sam platio istoricara koji se bavi pronalazenjem I pravljenjem istorijata porodica. Dakle zbog nepravde ucinjene njihovom ocu (već starom tada, zaplena imovine i cak ubistvo glave kuće) tri brata ubijaju bega I nesto njegove vojske , jedan od braće se spominje kao hajduk,odmetnik cak I placenik ... posle tog ubistva raspisana je poternica za 3 brata i to sam video , banjalučki sidzil je to sve opisao taj papir mi je prilozio ovaj istoricar iz posle Jos neke pisane dokaze o dobijanju titule u vojnoj krajini . Tada nasi ljudi nisu mogli birati grb ali su mogli birati kako ce biti upisani tj. prepoznati, moji su uzeli titulu ili joj nadenuli ime "od sv.Djordja" ocigledno po slavi koja nije menjana. Uvedeni su kao juznoslovensko plemstvo.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #55 послато: Мај 17, 2017, 02:08:08 пре подне »
Ово је стварно српски феномен. Сигурно је било таквих случајева, али не толико, колико смо се наслушали.

А још имајући у виду да је много Срба у западне крајеве стигло захваљујући Турцима, који су их населили на пусту земљу. И да је православна црква била равноправна са католичком, а са хрватског гледишта чак да је фаворизована. Па кад су преузели Млечани и Аустријанци настало тотално покрштавање и унијаћење. Додајмо још приче о првој брачној ноћи и томе да Срби имају много турских гена, што је потпуно оповргнуто тестирањима.
Mislim da ta teza o dovodjenju Srba od strane Turaka I nije bas tacna , zapravo tacna je ali se radi o manjem broju ljudi . Vecina je kasnije dosla u svojoj reziji, sto pokazuje I pojedinacno istrazivanje porekla porodica, smatram da je to polu-mit zapravo da je prenaduvano kao i za prvu bracnu noc, bilo Jeste ali ni blizu da se okarskterise kao pravilo. Inace u miru svaka kuca je morala dati odredjen harac bilo u ljudstvu ( jednog vojnika ) ili u stoci itd, neretko su ti najratoborniji cim bi docekali priliku napadali Turke . Pravi Turci po pravilu vere I staleza nisu mogli da "arče" hriscanske zene, mogli su da stupaju u odnosu sa muslimanima, dok "nasi" poturcenjaci nisu bas marili za te obicaje, ako je neko napadao zene to su bili domaći "turci" ...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #56 послато: Мај 17, 2017, 12:52:08 поподне »
.Kod mene nije postojalo nikakvo predanje ili "mit" vec sam platio istoricara koji se bavi pronalazenjem I pravljenjem istorijata porodica. Dakle zbog nepravde ucinjene njihovom ocu (već starom tada, zaplena imovine i cak ubistvo glave kuće) tri brata ubijaju bega I nesto njegove vojske , jedan od braće se spominje kao hajduk,odmetnik cak I placenik ... posle tog ubistva raspisana je poternica za 3 brata i to sam video , banjalučki sidzil je to sve opisao taj papir mi je prilozio ovaj istoricar iz posle Jos neke pisane dokaze o dobijanju titule u vojnoj krajini . Tada nasi ljudi nisu mogli birati grb ali su mogli birati kako ce biti upisani tj. prepoznati, moji su uzeli titulu ili joj nadenuli ime "od sv.Djordja" ocigledno po slavi koja nije menjana. Uvedeni su kao juznoslovensko plemstvo.

Лепо је то кад се такве ствари могу платити, или купити, али то најчешће није случај, чешће због непостојања озбиљних људију који се тиме баве, ређе због самих пара, па су предања стога и те како важна, а у домену ове теме, заправо се то и пита, има ли или нема предања о убиству Турчина? :)

Видим да сте нашли и грб, претпостављам да знате и ко га је добио, али ме занима да ли знате шта грбоносац дође вама? 8)



Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #57 послато: Мај 17, 2017, 11:08:01 поподне »
Лепо је то кад се такве ствари могу платити, или купити, али то најчешће није случај, чешће због непостојања озбиљних људију који се тиме баве, ређе због самих пара, па су предања стога и те како важна, а у домену ове теме, заправо се то и пита, има ли или нема предања о убиству Турчина? :)

Видим да сте нашли и грб, претпостављам да знате и ко га је добио, али ме занима да ли знате шта грбоносац дође вама? 8)
Ja sam izdvojio i platio, ne znam sta bih rekao po tom pitanju, zaista me interesovalo poreklo porodice I dan danas me zamima. Taj je jedan od tri brata, onaj koji se spominje u turskom defteru kao hajduk , vojnik ... ocigledno je bio veoma vest ratnik, sa Jos dva brata je usmrtio bega I njegove vojnike kako se navodi posle cega je raspisana poternica I oni beze I Au . To se proculo I austrijanci su odmah dali titulu I zemlju porodici, taj od brace je dobio I cin u Karlovcu, ucestvovao svuda protiv Turaka I gde god bi trebalo , umire od posledica ranjavanja na putu prema selu ljeskovac, kako nije imao potomstva grb ostavlja svome sinovcu, kasnije je ta ratnicka tradicija nastavljena sve do sukoba sa katolicom crkvom i spora . Da ne duzim mi ostali smo od potomaka te dvojice brace koji su imali potomstvo, taj najvestiji nazalost nije imao potomstvo.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #58 послато: Мај 17, 2017, 11:23:24 поподне »
Da li se zna kojoj haplogrupi pripada Bora Drljaca I koju Slavu slavi? Mozda bi pomoglo ako je od Borojevića.. obzirom da ovaj testirani sa Banije nije ostavio nikakve preciznije podatke o slavi ili mestu odakle je .

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #59 послато: Мај 26, 2017, 02:29:31 поподне »
Мој предак је убио Турчина (читај Албанца, Руговац ми је објаснио тачно којега) због којег је добио надимак а ми презиме, али никакве сеобе није било.

Teško da je moglo da bude seobe kad je selo odakle potičeš puno rodjaka sem potomka hromog Stojka.  :)