Аутор Тема: Генетичка слика Старе Херцеговине  (Прочитано 100580 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #220 послато: Мај 17, 2017, 05:56:21 поподне »
Тешко ће на основу онога што имамо у литератури о пореклу родова бити око или преко 70% И2а у Љубињу.

Љубиње:

1. Јањић, Банчићи (Љубиње), Ђурђевдан
2. Буквић, Убоско (Љубиње), Свети Јован
3. Ђурић, Жабица (Љубиње), Свети Јован
4. Рудан, Горња Дубока (Банчићи, Љубиње), Ђурђевдан
5. Павић, Влаховићи (Љубиње), Аранђеловдан
6. Домазет, Влаховићи (Љубиње), Никољдан
7. Шушић, Пустипуси (Љубиње), Ђурђевдан
8. Сулавер, Жабица (Љубиње), пре 200 година дошли из Лађевића (Мокра Груда), Ђурђевдан
9. Дангубић, Жрвањ (Љубиње), Аранђеловдан
10. Лечић, Жрвањ (Љубиње), Аранђеловдан
11. Медан, Храсно (Убоско, Мириловићи), Јовањдан
12. Чолић, Влаховићи, Аранђеловдан
13. Круљ (старо презиме Капор), Ранковци (Љубиње, Мириловићи), Јовањдан
14. Богдановић, Убоско (Љубиње), Ђурђевдан
15. Поповић, Бјелошев До (Љубиње), Ђурђевдан
16. Ковач, Влаховићи (Љубиње), раније Билећа, Јовањдан
17. Драпић, Жабица (Љубиње), Михољдан
18. Јањић, Банчићи (Љубиње), Ђурђевдан
19. Пецељ, Дубочица (Љубиње), Ђурђевдан
20. Турањанин, Љубиње (предање да су од Крње Јеле, Никшић), Св. Стефан
21. Пешут, Градац (Љубиње), Јовањдан
22. Козић, Љубиње, Ђурђевдан
23. Попара, Љубиње, Никољдан
24. Слијепчевић, Доња Ивица (Љубиње), Ђурђевдан
25. Телебак, Жабица (Љубиње), Никољдан
26. Радић, Мелијев До (раније Домашево), Ђурђевдан
27. Ликић, Љубиње, (раније Шума Требињска?), Ђурђевдан
28. Будинчић, Будин До (Ц. Гора), Аранђеловдан
29. Тохољ, Хргуд (Крајпоље, Билећа), Ђурђевдан
30. Топаловић (раније Тохољ?), Хргуд (потичу из Пиве), Ђурђевдан
31. Шешељ, Орахов До, Лучиндан
32. Радош, Берковићи, из Куча, Свети Сава
33. Гордић, Изгори (Гацко), Св. Стефан Дечански

Биће овде доста И1, Ј1 итд.
Већ ту има тестираних Динараца, и то само њих! :) А додај још Баља, Вртикапу, Јахуру и Брборића. Остаје за сада усамљени Ћоровић.

Ван мреже Visoka Krajina

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • Hg I2-P908 A Rh-
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #221 послато: Мај 20, 2017, 01:30:50 пре подне »
Ево, ја пребројах још једном све тачке у Старој Херцеговини. Али (не знам да ли се слажете) убацих ту све територије, укључујући и Пријепољски део, Фочу, Рудо и Чајниче. Тачно све територије које је чине, од Цетине до Милешеве, на основу старих карата. Можете видети следеће проценте и на мапи:

G1   1       0.66
J1:  0    -   
Q:   0    -   
J2a  7    4.64
J2b  11    7.28
E1   15    9.93
N1a 11    7.28
R1b   4    2.65
R1a  17    11.26
I1     18    11.92
I2a   67    44.37

https://postimg.org/image/ysw3b9hn9/
« Последња измена: Мај 20, 2017, 01:37:05 пре подне Visoka Krajina »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #222 послато: Мај 20, 2017, 02:12:00 пре подне »
https://postimg.org/image/ysw3b9hn9/

Браво Висока Крајино, то су међе Војводства од Светога Саве, а кад буду пристигли Херцеговци, има карта да поплави као Јадран! ;)



Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #223 послато: Мај 20, 2017, 07:51:22 пре подне »
Браво Висока Крајино, то су међе Војводства од Светога Саве, а кад буду пристигли Херцеговци, има карта да поплави као Јадран! ;)

Хаплогрупа I преко 55%. Зато су такве људескаре. Кромањонци! :-)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #224 послато: Мај 20, 2017, 02:05:00 поподне »
Што се тиче Динарика, иако је мали узорак али за сад Кордун и Банија дебело шију остале српске области.
Мислим да је западна Србија доста изнад српског просека, али она се убраја у централну Србију, а у централној Србије је Динарик у границама српског просека.
Већина осталих српских крајева су у границама српског просека што се тиче Динарика, а Црна Гора, Босанска Крајина и Лика су испод просека.
Узимам да је српски просек око 35%, што је тренутно стање.
tu ce Jos cak i rasti ubedjen sam... ne bi me cudilo da bude 48-50% dinarika I oko 20% R1a... Mogla bi jedino haplogrupa G2 da se pojavi u nekom procentu gore pa eventualno malo umanji, ali to je to.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #225 послато: Мај 20, 2017, 02:11:57 поподне »
Jedino sto buni (ne samo mene) jeste crnomsnjast izgled gotovo iskljucivo kod Hrvata u Hercegovini a oni imaju najvise I2a sto nikako nije logican splet dogadjaja onda , plus pravoslavno I2a stanovnistvo Banije/Korduna, pa i hercegovine (tu racunam I Srbe iz Mostara I okoline) su znatno svetliji od katolika/Hrvata... primer Dragan Dzajic sap.Hercegovina, Dusko Bajevic itd... mahom Smedji svetlooki dinarci. Izgled Hrvata u tim krajevima mi je enigma .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #226 послато: Мај 20, 2017, 02:13:48 поподне »
Jedino sto buni (ne samo mene) jeste crnomsnjast izgled gotovo iskljucivo kod Hrvata u Hercegovini a oni imaju najvise I2a sto nikako nije logican splet dogadjaja onda , plus pravoslavno I2a stanovnistvo Banije/Korduna, pa i hercegovine (tu racunam I Srbe iz Mostara I okoline) su znatno svetliji od katolika/Hrvata... primer Dragan Dzajic sap.Hercegovina, Dusko Bajevic itd... mahom Smedji svetlooki dinarci. Izgled Hrvata u tim krajevima mi je enigma .

Бићеш у ћорсокаку док год будеш повезивао изглед са Y-DNK. А и није баш све тако како си рекао, али ајде. ;)

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #227 послато: Мај 20, 2017, 02:15:45 поподне »
Jedino sto buni (ne samo mene) jeste crnomsnjast izgled gotovo iskljucivo kod Hrvata u Hercegovini a oni imaju najvise I2a sto nikako nije logican splet dogadjaja onda , plus pravoslavno I2a stanovnistvo Banije/Korduna, pa i hercegovine (tu racunam I Srbe iz Mostara I okoline) su znatno svetliji od katolika/Hrvata... primer Dragan Dzajic sap.Hercegovina, Dusko Bajevic itd... mahom Smedji svetlooki dinarci. Izgled Hrvata u tim krajevima mi je enigma .
Pa tesko je to generalizovati.Eto uzmi poznate hercegovce Hrvate,Mamice,Bandica,Cilica,Ivanisevica,Dinu Radju itd. Nisu bas crni nesto :)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #228 послато: Мај 20, 2017, 02:19:18 поподне »
Бићеш у ћорсокаку док год будеш повезивао изглед са Y-DNK. А и није баш све тако како си рекао, али ајде. ;)
pa ja ne bezim od toga :) Zato I pitam ovde:) kako je moguce tako nesto, ako pogledamo sveukupnu genetiku I karakteristike koje bi odredjene haplogrupe trebalo da ispoljavaju hm, meni je bas cudno, ja kao laik to ne mogu da odgonetnem. Msm ima hiljadu verzija koje mogu biti , pitanje je samo koliko su logicne. :)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #229 послато: Мај 20, 2017, 02:22:39 поподне »
Pa tesko je to generalizovati.Eto uzmi poznate hercegovce Hrvate,Mamice,Bandica,Cilica,Ivanisevica,Dinu Radju itd. Nisu bas crni nesto :)
dobar deo njih spada pod dalmaciju ? Mada verovatno si u pravu. Ja I Svevlad smo pricali o tome, pa je nekako ispalo da su ipak malo tamniji od ocekivanog:)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #230 послато: Мај 20, 2017, 02:26:44 поподне »
pa ja ne bezim od toga :) Zato I pitam ovde:) kako je moguce tako nesto, ako pogledamo sveukupnu genetiku I karakteristike koje bi odredjene haplogrupe trebalo da ispoljavaju hm, meni je bas cudno, ja kao laik to ne mogu da odgonetnem. Msm ima hiljadu verzija koje mogu biti , pitanje je samo koliko su logicne. :)

Па није могуће, то ти причам. Све је то у оку посматрача. То што је из твог угла тако, или из перспективе Баније, то не значи да је то стварно стање на терену. :)




Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #231 послато: Мај 20, 2017, 02:29:38 поподне »
dobar deo njih spada pod dalmaciju ? Mada verovatno si u pravu. Ja I Svevlad smo pricali o tome, pa je nekako ispalo da su ipak malo tamniji od ocekivanog:)
Ma sve su to korijeni hercegovina.I u Zagrebu su polovina najmanje starinom iz Hercegovine.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #232 послато: Мај 20, 2017, 02:33:19 поподне »
Jedino sto buni (ne samo mene) jeste crnomsnjast izgled gotovo iskljucivo kod Hrvata u Hercegovini a oni imaju najvise I2a sto nikako nije logican splet dogadjaja onda , plus pravoslavno I2a stanovnistvo Banije/Korduna, pa i hercegovine (tu racunam I Srbe iz Mostara I okoline) su znatno svetliji od katolika/Hrvata... primer Dragan Dzajic sap.Hercegovina, Dusko Bajevic itd... mahom Smedji svetlooki dinarci. Izgled Hrvata u tim krajevima mi je enigma .
1. Не можеш повезивати изглед са Y-ДНК.
2. Мани се личних запажања и жеља, поготово форумашке антропологије. Њима овдје није мјесто. Католици Босне су чак и најсвјетлији (макар што се коже тиче) од све три групе, супротно твојим тврдњама. Ово нису никаква лична запажања, већ чињенице из антрополошких истраживања:
The Catholics are likewise the tallest and the lightest skinned; being the oldest population in the region in point of conversion, and the least affected by outside influences, the Catholic element preserves both a pre-Slavic and a pre-Turkish racial configuration more completely than do the partisans of Orthodoxy or Islam.
(The Races of Europe)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #233 послато: Мај 20, 2017, 02:55:49 поподне »
1. Не можеш повезивати изглед са Y-ДНК.
2. Мани се личних запажања и жеља, поготово форумашке антропологије. Њима овдје није мјесто. Католици Босне су чак и најсвјетлији (макар што се коже тиче) од све три групе, супротно твојим тврдњама. Ово нису никаква лична запажања, већ чињенице из антрополошких истраживања:
The Catholics are likewise the tallest and the lightest skinned; being the oldest population in the region in point of conversion, and the least affected by outside influences, the Catholic element preserves both a pre-Slavic and a pre-Turkish racial configuration more completely than do the partisans of Orthodoxy or Islam.
(The Races of Europe)

Баш сам сад хтео да се позовем на Куна који, поред тога што је био врсни антрополог, као да је био и одличан историчар, па се његове тврдње поклапају и са оним што нам је генетика данас донела (миграције појединих народа и сл.). Стварно је човек био научник и по.

Изгледа да је и Кун народе на простору зап. Балкана делио само основу вере и евентуално језика, али је у бити све њих посматрао као Србе (бар сам тако закључио на основу ове реченице)

Among the Yugoslavs, religion as well as language forms a source of division; the Croats and Slovenes are Catholics, the Serbs are mostly Greek Orthodox. Under the term Serb are included, however, such diverse peoples as the Serbs Proper, the Montenegrins, the Bosnians, the Herzegovinians, and the Dalmatians. The Bosnians and Herzegovinians include large minorities of Moslems and Catholics, and the latter are particularly numerous in Dalmatia. Aside from the Serbs Proper, only the Montenegrins, whose religion served for centuries as a symbol of resistance to the Turks, are almost to a man Greek Orthodox.

Као што шкрњо рече, "најсветлији" и највиши међу њима су управо католици из Босне.

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #234 послато: Мај 20, 2017, 03:20:05 поподне »
Баш сам сад хтео да се позовем на Куна који, поред тога што је био врсни антрополог, као да је био и одличан историчар, па се његове тврдње поклапају и са оним што нам је генетика данас донела (миграције појединих народа и сл.). Стварно је човек био научник и по.


Bio je upravo suprotno od svega onoga što si naveo, a uz to još i rasista, pseudonaučnik i šarlatan koji je pisao o krajevima koje nikad nije ni posetio.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #235 послато: Мај 20, 2017, 03:27:09 поподне »
Bio je upravo suprotno od svega onoga što si naveo, a uz to još i rasista, pseudonaučnik i šarlatan koji je pisao o krajevima koje nikad nije ni posetio.

Едукатор is back! :) То је твоје мишљење, поштујем. Мада сам против "форумашког пљуваљања" неких научника и заслужних људи, али нисмо сви исто васпитани (шарлатан и сл?). Мени се чини да је доста тога "погодио", бар када су миграције у питању. А и са антрополошке стране је, за сада, неприкосновен. Чини ми се да су неки наши и немачи антрополози много већи расисти, ако може тако да се каже уопште (Малеш, Гунтер, итд.).

Ван мреже Visoka Krajina

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • Hg I2-P908 A Rh-
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #236 послато: Мај 20, 2017, 04:11:25 поподне »
Не знам како други на форуму, али ја иако сам одрастао у Војводини, где је могуће баш посматрати те разлике, ја их нисам видео; Нпр. у кругу од 30 км имате чисто херцеговачко село, па крајишко, па личко, па црногорско, па далматинско... Наравно сви су Срби. И никада нисам могао да приметим неку разлику у пути, броја плавооких, тамнооких,  никакве карактетистичне антрополочке црте. Другачије од осталих.  Евентуално једну: да су херцоговци нешто виши од других. Тј не виши, јер су и остали у просеку високи, али код херцеговца  готово сви (90%) су високи. И једну неантрополошку: сви црногорци, ваљда чим  почну да плачу у колевци, постају добри оратори. И тако до старости. :))) Не постоји ништа что Цвијић у "каракктерологији Срба " већ није описао, а да не важи за све ове наше динарске покрајине. Разлике су безначајне. То лако видите, ако одете затим у војвођанско српско село. Или мађарско, словачко или русинско. Потом вам сви динарци делују као браћа рођена. Но, овде је, видим тема генетска слика Старе Херцеговине. И ето, ја који нисам одатле (чак ни пореклом), кажем да су херцеговци највиши  (мој утисак), а ето имају и највећи удео Хг И2 дин међу свим Србима. Банија и Кордун (заједно)   имају мањи. Погледати још једном. :)
« Последња измена: Мај 20, 2017, 04:18:11 поподне Visoka Krajina »

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #237 послато: Мај 20, 2017, 04:51:56 поподне »
Koliko je stara,riječ,Krajina

Kad se spominje prvi put,znam da u srednjem vijeku ima lično ime Krajina

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #238 послато: Мај 20, 2017, 05:14:43 поподне »
Крајина је стара словенска реч за земљу.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #239 послато: Мај 20, 2017, 06:04:55 поподне »
Крајина је стара словенска реч за земљу.

Мислим да означава граничну земљу.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"