Аутор Тема: Древна ДНК - научни радови  (Прочитано 237507 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1240 послато: Новембар 04, 2023, 07:35:59 поподне »
Ово је суштина. Чини се да је настанак ове три популације отрпилике истовремен и да потичу од заједничке предачке West Eurasian популације. Костенки учествује у генези ANE-a па њихово наслијеђе и данас постоји, док Goyet-Q116 касније постаје El-Miron кластер, којег до мезолитика постепено потпуно замјењује Villabruna, па се ова популација чини као слијепо цријево, барем што се тиче аутосомалне генетике.

Kostenki и ANE су двије различите популације. Да ли су проистекле из неке базалније заједничке популације је већ друго питање. Оно што је битно јесте да EHG нема Kostenki наслеђа. оно је изумрло у Европи током LGM. И у поменутом раду то констатују

"These data suggest that the genetic ancestries identified in the pre-40 ka individuals analysed so far went largely extinct or were assimilated by subsequent expansions. The Kostenki genetic signature (related to the Kostenki 14 genome, and hereafter referred to as the Kostenki cluster or ancestry) contributed to the later Věstonice genetic cluster (hereafter, Věstonice cluster or ancestry), named after the Dolní Věstonice site in Czechia. This genetic signature is shared among individuals associated with the archaeologically defined Gravettian culture (33–26 ka) in central and southern Europe and seemingly disappeared after the Last Glacial Maximum(LGM)." ..."

"Conversely, the ancestry found in pre-30 ka eastern European individuals (Kostenki cluster and Sunghir group) contributed to Gravettian-associated individuals from central and southern Europe (Věstonice cluster), the latter without descendants retrieved in post-LGM populations from those regions."

Укратко, чини се да су у Европи буквално изумрле све популације које су се налазиле сјеверно од Алпа, Карпата и Пиринеја. ANE наслеђе у источну Европу долази тек касније, након LGM-a ширећи се вјероватно из неког јужносибирског рефугијума. EHG представља мјешавину ових сибирских ANE досељеника са истока и европског WHG (Вилабруна кластера).

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1241 послато: Новембар 04, 2023, 07:54:06 поподне »
Ради се свакако о Kura-Araxes/Maykop упливу, који G25 може разликовати од АNЕ. Најстарији узорци с овом примјесом у западној Анадолији и Гркој су из 5000-4000 п.н.е. (бакарно доба), и неки од њих су идентични каснијим минојским узорцима, тако да се вјероватно ради о прецима Минојаца, не Индоевропљанима.

Мислиш од EHG? Јер ја сам говорио о ANE упливу у Kura-Araxes/Maykop који не потиче од EHG.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1242 послато: Новембар 04, 2023, 08:02:35 поподне »
Иначе, што се тиче ANE популације мислим да су је погрешно негдје по интернету наводили као Kostenki/Tianyuan мјешавину. ANE највећим дијелом је дериват ANS популације (Ancient North Siberians) уз примјесу неке још увијек неоткривене евроазијске популације која је филогенетички најближа била CHG и Вилабруна кластеру.

Сам ANS је до те мјере базалан да га је бесмислено изводити као мјешавину било чега. Тј. популације чија би он био мјешавина нису нама познате у чистом налазу.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1243 послато: Новембар 05, 2023, 08:02:33 пре подне »
Видим да је јуче Давидски на свом блогу објавио коментар на нови рад "Genetic identification of Slavs in Migration Period Europe using an IBD sharing graph", додуше само на апстракт овог рада. Претпостављам да рад још није интегрално објављен.

Апстракт се може прочитати у оквиру коментара Давидског
https://eurogenes.blogspot.com/2023/11/slavs-dont-have-much-if-any-scytho.html

Надам се рад доноси квалитетне закључке, с обзиром да видим да су кориштени IBD сегменти.

Занимљива је реченица коју је и сам Давидски подебљао (додуше негирајући значајнији сарматско/скитски уплив у Словене)
"According to PCA a hypothesis for the origin of this population can be proposed: it was formed by admixture of a Baltic-related group with East Germanic people and Sarmatians or Scythians."

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1244 послато: Новембар 05, 2023, 09:04:09 пре подне »
Мислиш од EHG? Јер ја сам говорио о ANE упливу у Kura-Araxes/Maykop који не потиче од EHG.

Мислим на ово: Да ли је грчка варијанта овог посебног ANE наслеђа повезана са кавкаском

Дефинитивно јесте, на примјер у овом моделу за Минојце додавањем Kura-Araxesa дистанца пада на одличних 1.7, а неки додатни ANE није нити потребан.



Иначе, што се тиче ANE популације мислим да су је погрешно негдје по интернету наводили као Kostenki/Tianyuan мјешавину. ANE највећим дијелом је дериват ANS популације (Ancient North Siberians) уз примјесу неке још увијек неоткривене евроазијске популације која је филогенетички најближа била CHG и Вилабруна кластеру.

Сам ANS је до те мјере базалан да га је бесмислено изводити као мјешавину било чега. Тј. популације чија би он био мјешавина нису нама познате у чистом налазу.

Да, мислио сам на ову старију студију у којој су навели овакав модел: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/423079v1.full

Сметнуо сам с ума ANS који је откривен у међувремену, али он не мијења много, само помиче настанак ове популације дубље у прошлост.
 
У студији о ANS https://www.biorxiv.org/content/10.1101/448829v1.fullANS ANS моделују као 75% Early West Eurasian и 25% Early East Asian, а за Early West Eurasian користе узорак Sunghir који је сличан Kostenki-ју.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1245 послато: Новембар 05, 2023, 09:23:11 пре подне »
Мислим на ово: Да ли је грчка варијанта овог посебног ANE наслеђа повезана са кавкаском

Дефинитивно јесте, на примјер у овом моделу за Минојце додавањем Kura-Araxesa дистанца пада на одличних 1.7, а неки додатни ANE није нити потребан.




Јасно ми је сада шта си хтио рећи.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1246 послато: Новембар 11, 2023, 03:26:26 поподне »
Један занимљив детаљ, можда подударност, а можда и не.

Као припадници гране E-PH1173 DYS439=9 тестиране су Властелице из Липнице код Чачка које славе св. Враче. Поријеклом су из драгачевског села Властељица, гдје је о овом роду и имену села остало записано сљедеће предање:

"Кад је Сибињанин Јанко пропао с војском на Косову, и отуда се вратио сам самцит, преко планина и врлети, дође он у данашње село Властељицу једноме човеку на конак. To je било у очи светих Врачева који падају 1. новембра. Домаћин је био свечар. Јанка као путника прими он како је боље могао, и ако није знао ни ко је ни откуд је. За вечером дође време и здравицама. Између многих других гости капију и за здравље војводи Сибињанин Јанку, где је да је нека му је Бог помотњик, да сатре силу Турску!
То је Јанко и слушао и гледао али се није хтео казати.
Сутра дан пође да иде; домаћин га поведе, да га као непозната човека упути. На растанку Јанко се каже ко је и шта је било с његовом војском.
– Него хвала ти на дочеку, рекве он домаћину, – и да Бог да ти се власт никад не укратила, него да си богат и властан до века.
Тај се човек прозове после Властељица, али како су за Турака из те породице бивали кнезови, фамилија се та доцније прозове Кнежевићи?) а име Властељица остане селу и до данас."

Ево само да јавим да смо се Дејан Вукићевић и ја видели данас у Чачку управо са овим Властелицом (старо презиме Кнежевић) и узели узорак за Big Y-700 тест (FTDNA). Он је раније тестиран преко Друштва "Порекло", а према хаплотипу предвиђена му је припадност грани E-Y7168, којој припадају и Корвини, потомци Јанка Сибињанина/Хуњадија.

Када смо пре пар месеци били у Драгачеву да представљамо књигу о Херцеговцима, сазнали смо од тамо присутних представника рода Властелица, да је пре пар година извесно друштво/удружење из Мађарске долазило у посету селу Властељице, што је још једна интригантна околност која прати овај род.

Углавном, сазнаћемо за неколико месеци да ли су и у каквој вези драгачевски род Властелица и владарска династија Хуњади/Корвин.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1247 послато: Новембар 11, 2023, 04:06:06 поподне »
Стварно били Мађари? Не би ме зачудило. Ономад када су се хецеговачки Марићи терстирали, није се резултат још ни охладио а већ су их контактирали Мађари (односно њу). Људи раде пос'о  ;D
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1248 послато: Новембар 11, 2023, 04:21:17 поподне »
Стварно били Мађари? Не би ме зачудило. Ономад када су се хецеговачки Марићи терстирали, није се резултат још ни охладио а већ су их контактирали Мађари (односно њу). Људи раде пос'о  ;D
Штета што нема сарадње са Мађарима могло би бити обостране користи, заједничка историја нам је јако повезана.

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 516
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1249 послато: Новембар 11, 2023, 11:58:43 поподне »
Кад смо већ код Мађара, мислим да нисмо коментарисали још један рад о генетици становништва са обала Балатона. Овога пута није 6. него је 5. век. Проверавају мало Хуни, мада доминирају Ромеји и Германи. https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(23)01035-7?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0960982223010357%3Fshowall%3Dtrue

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 516
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1250 послато: Новембар 12, 2023, 12:07:58 пре подне »
Још једна техничка занимљивост је да је не мали број узорака прошао WGS тест, а не само 1240K панел. Као што је наведено, сви WGS тестирани су имали очитан између осталог и сваки СНП из 1240K панела, уз још много других, подразумева се.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1251 послато: Новембар 22, 2023, 11:55:48 пре подне »
Нови рад древне ДНК, јужни Тирол, касна антика-рани средњи вијек, 20 тестираних појединаца

Ancestry and kinship in a Late Antiquity-Early Middle Ages cemetery in the Eastern Italian Alps

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2589004223022927

Колико видим, још нису поставили сирове резултате на мрежу.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1252 послато: Новембар 22, 2023, 12:48:45 поподне »
Нови рад древне ДНК, јужни Тирол, касна антика-рани средњи вијек, 20 тестираних појединаца

Ancestry and kinship in a Late Antiquity-Early Middle Ages cemetery in the Eastern Italian Alps

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2589004223022927

Колико видим, још нису поставили сирове резултате на мрежу.

Y хромозомалне хаплогрупе пронађене код тестираних појединаца из поменутог рада, са терминалним SNP-овима до којих су аутори успјели доћи. Мислим да ће се то моћи спустити још који ниво ниже када буду доступни геноми.



Било би интересантно видјети нижу грану од ових појединаца са хаплогрупом J, с обзиром да су појединци 2419 и 2423 вјероватно у односу отац/син и да представљају елитни дио те заједнице.

Сви узорци су са гробља у оквиру цркве San Stefano Burgusio



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1253 послато: Новембар 22, 2023, 03:34:43 поподне »
У октобру ове године објављена је студија која потврђује неке раније резултате у вези норманске династије Монтгомери (11. век)

The human Y-Chromosome DNA haplogroup of the Norman kings of England and their families

Following the Battle of Hastings in 1066, Duke William II of Normandy, became the first Norman king of England. The Norman royal dynasty ruled for many years, but they had only three patrilineal kings hence it was believed that the House of Normandy had died out in the male line. However, William was a direct male descendant of Duke Rollo of the Normans. Rollo together with the members of the House of Boulogne and the House of Montgomery are descended from the Great Norse family of Ulvungar. The members of the Ulvungar dynasty are directly descended from the ancient Semitic peoples of Mesopotamia in the Fertile Crescent. The methodology followed in this work was to obtain a DNA sample from a living direct male descendant from the members of the Ulvungar dynasty, with well-accepted documentation to confirm their human Y-Chromosome DNA haplogroup. In this study, the test results of a DNA sample obtained from a living direct male descendant of the House of Montgomery, in addition to other supporting DNA samples, are analysed to confirm the Y- Chromosome DNA haplogroup of the Norman kings of England and their families. It was found that they are positive to the human Y-Chromosome DNA haplogroup J2 which can be shown to have originated in the Fertile Crescent.



Реч је иначе о подграни која се налази низводно J2a-Z6055>Y14439, а које има и код Срба (додуше далеки рођаци). Носе је, између осталих, они Кујунџићи и Милашиновићи из Дробњака. Милашиновићи се сматрају једним од најстаријих досељеника у Дробњак (из Бањана).

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1254 послато: Новембар 22, 2023, 04:09:25 поподне »
Вилијам Освајач је колико сам читао повезан преко женске  линије са  Монтгомеријима. Док се не обраде остаци самог Рола или Вилијама нећемо знати заиста да ли је то  хаплогрупа династије Нормана.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1255 послато: Новембар 22, 2023, 04:13:34 поподне »
Ово је велика супер потврда и вијест, Небојша.   :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1256 послато: Новембар 22, 2023, 07:10:55 поподне »
Ово је велика супер потврда и вијест, Небојша.   :)
О каквој се потврди ради? Тврдило се раније да су ови били J2a? Појасните мало ову констатацију.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1257 послато: Новембар 22, 2023, 07:45:03 поподне »
Да.

3. децембра 2021. у 22:57

Nebojša
Upravo naiđoh i na informaciju da Montgomery klan u Škotskoj pripada istom rodu (ukoliko dobro vidim):
Lowland Scottish Clan Montgomery, whose chiefs have held the title of Earl of Eglinton since 1508 and of Earl of Winton since 1859, belongs to haplogroup J2a1-L26 > Z6064 > Z6055 > Z6057 > Y7013 > Y7010 > Y13128 > Y14434 > Y14439 > Y16842 > Y22056 (aka Z40262) according to the results from the Montgomery DNA Project. The clade’s most recent common ancestor lived approximately 550 years ago, and might correspond to Alexander Montgomerie (died 1470), 1st Lord Montgomerie.

U svakom slučaju, ja pripadam ovom rodu i planiram da uradim Big Y test.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1258 послато: Новембар 22, 2023, 07:57:20 поподне »
Да.

3. децембра 2021. у 22:57

Nebojša
Upravo naiđoh i na informaciju da Montgomery klan u Škotskoj pripada istom rodu (ukoliko dobro vidim):
Lowland Scottish Clan Montgomery, whose chiefs have held the title of Earl of Eglinton since 1508 and of Earl of Winton since 1859, belongs to haplogroup J2a1-L26 > Z6064 > Z6055 > Z6057 > Y7013 > Y7010 > Y13128 > Y14434 > Y14439 > Y16842 > Y22056 (aka Z40262) according to the results from the Montgomery DNA Project. The clade’s most recent common ancestor lived approximately 550 years ago, and might correspond to Alexander Montgomerie (died 1470), 1st Lord Montgomerie.

U svakom slučaju, ja pripadam ovom rodu i planiram da uradim Big Y test.
Наручуј колико сад јер јефтиније нећеш проћи.Black friday is on😊

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #1259 послато: Новембар 22, 2023, 08:32:29 поподне »
Ма нисам ја, него лик који је написао тај коментар на порталу. Копирао сам га целог. Нисам ја од Монтгомеријевих, ја сам од других влаја  ;D
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.