Аутор Тема: Podrinje  (Прочитано 7263 пута)

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Podrinje
« Одговор #20 послато: Мај 18, 2019, 09:43:29 пре подне »
Река Сапна код Зворника источне падине Мајевице.У 14и 15.веку ту су боравили и Саси рудари из Сребренице и из Олова,Брскова,рудари из Средње Босне,али и трговци из Дубровника.Неки су рудари Саси овде остали на реци Сапни,посрбљени у селу Сапна,где су остали као занатлије.Ту су по реци Сапни њих неколико копача,и Срба и Саса прозвани Шапоње,од Зворника одлазе према Требињу,Попово поље.Одатле из Попова одлазе према Полимљу,Бјело поље,Корита,где су се населили крајем 16века.Једно братство одатле одлази у 17веку у Далмацију а једни одлазе у Стари Влах,село Комарани.Од тих Шапоња са реке Сапне су моји Шапоњићи код Нове Вароши,хаплотип Y51867рудари Саси,којих је било много у 15веку у околини Зворника.

Ван мреже Hannibal

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Podrinje
« Одговор #21 послато: Јул 19, 2019, 09:53:21 пре подне »
Нисам сигуран дал отварати нову тему па ћу овдје написати, а уредник нек премјести ако сам погријешио.
 Читајући објаве других запазих један топоним село Рујиште на Косову и Метохији. Исти топоним се јавља код Вишеграда, али неби то било ништа необично да није и Косово Поље поред Вишеграда. Ово написах можда укаже на неку одређену миграцију.

Veoma zanimljivo. Inace taj kraj je pun starih toponima, čak i onih paganskih.

Ван мреже Hannibal

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Podrinje
« Одговор #22 послато: Јул 19, 2019, 09:54:36 пре подне »
Река Сапна код Зворника источне падине Мајевице.У 14и 15.веку ту су боравили и Саси рудари из Сребренице и из Олова,Брскова,рудари из Средње Босне,али и трговци из Дубровника.Неки су рудари Саси овде остали на реци Сапни,посрбљени у селу Сапна,где су остали као занатлије.Ту су по реци Сапни њих неколико копача,и Срба и Саса прозвани Шапоње,од Зворника одлазе према Требињу,Попово поље.Одатле из Попова одлазе према Полимљу,Бјело поље,Корита,где су се населили крајем 16века.Једно братство одатле одлази у 17веку у Далмацију а једни одлазе у Стари Влах,село Комарани.Од тих Шапоња са реке Сапне су моји Шапоњићи код Нове Вароши,хаплотип Y51867рудари Саси,којих је било много у 15веку у околини Зворника.

Da li je reč o porodičnom predanju ili ima neke potvrde u popisuma, dokumentima itd ?

Ван мреже Хаџи Мирослав Ерић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Podrinje
« Одговор #23 послато: Јул 22, 2019, 02:50:38 поподне »
О свему што те занима о подрињу од Бијељине до Сребренице везано за археологију и ископавања информације ти може дати Рајко Аврамовић, археолог у пензији из Зворника.
Поздрав. :)

Ван мреже Дуле Гуслар

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Podrinje
« Одговор #24 послато: Јул 22, 2019, 11:28:41 поподне »
И ја истражујем исту проблематику, али конкретно за подручје Сребренице. Озбиљнијих и цјеловитих истраживања није било ни у једној области, ни етнографија, ни археологија, ни лингвистика. Мене највише занима (топ)ономастика. Оно што знам јесте да је о топониму Осат писао Видан Николић у једном свом раду који је публикован у његовој књизи Nomen est omen. О топониму Лудмер писао је Александар Лома и тај његов рад објављен је у једном од бројева часописа Српски језик. Могло би се провјерити тачно у ком броју. У једној књизи о рударству у БиХ наишао сам на тумачење неколика топонима из околине Сребренице у свјетлу рударске терминологије, за села Сасе, Шпат итд. У свом магистарском раду Говор села Обади у босанском Подрињу, који је публикован у Српском дијалектолошком зборнику, Милорад Симић пописује (топ)ониме тога села, али без тумачења. Постоји монографија о селу Црни Врх у Осату, коју досад нисам прочитао, али мислим да је прилично озбиљно урађена. Ту су и књиге Цветка Стојкановића о црвичкој цркви, солунским добровољцима овога краја, злочинима над Србима у Другом свјетском рату и сл. Постоји књига Драгише Милосављевића о осаћанској архитектури, стручна монографија. Има неколико зборника радова о археолошким темама, прије свега о налазиштима у Скеланима, али и у Сасама итд. Ту су и неколика зборника о Осату генерално, с различитим темама, али превасходно се тичу страдања у 20. вијеку. Ипак, пажљивијем и заинтересованом читаоцу и то може користити. Не треба одбацити ни часопис Monumenta Srebrenica, који издаје неки институт из Тузле, а то можеш наћи на интернету у цјелости. Муслимани су писали понешто о Сребреници у даљој прошлости, али нисам баш детаљно упућен у то. Ту је и књига Десанке Којић Ковачевић о средњовјековној Сребреници, историографска монографија. Ту је претежно ријеч о дубровачкој колонији у Сребреници у 14. и 15. вијеку. Отприлике, то је оно што знам и чега сам се у тренутку сјетио. И да, књига свештеника Жељка Теофиловића Православље у Сребреници. Онда, рад Миленка Филиповића о прошлости Епархије зворничко-тузланске. Ако имаш више информација о било чему од овога у вези са Сребреницом, јави се, као и ако ти треба нешто детаљније о овоме реченом. Иначе, живим у Сребреници, па ако још нешто могу помоћи, пиши. Свако добро!